XC45 – עד שלא תפליג לא תבין

שרות כחול

כבר שנים שאנו רגילים לראות יאכטות מתוצרת X על קו הזינוק בתחרויות, בארץ ובעולם. המוניטין של X בעולם נוצר כתוצאה מביצועים יוצאי דופן בתחרויות, אלו יאכטות בעלות תכנון קלאסי, תורן גבוה וגוף צר, חד, קשיח וקל הבנויות בטכנולוגיה מתקדמת בשילוב סיבי פחמן, מתכת ואפוקסי. רק לאחרונה באליפות ישראל ביאכטות השתתפו 3 יאכטות מתוצרת X בקטגוריות המאתגרות ביותר וסיימו במקום ראשון שני ושלישי. זה בדיוק מה שנקרא: התוצאות מדברות בעד עצמן. שירות כחול החליט לבדוק מהו ה-X פקטור של היאכטות עצמן. המפעל מייצר קו יאכטות בגדלים החל מ-30 רגל ועד ל 60 רגל, בשתי סדרות: סדרה תחרותית הנקראת XP וסדרת ה XC. להפתעתנו גילינו כי היאכטה הפופולארית ביותר בעולם מבין ה X הינה ה XC45 והחלטנו לבדוק אותההחל משנת 1949 עוסקת ELAN גם בייצור סירות מפרש.


 
 X-cruisingיאכטת מסע שיודעת לשוט מהר
סדרת XC היא סדרת היאכטות מבית X המיועדות לקרוזינג תוך כדי ביצועי מפרשנות ברמה תחרותית. הXC45  נבנתה בתקנים גבוהים במיוחד. היאכטה מכילה רשימה ארוכה של תוספות איכותיות אשר מקנות לה ביצועי שיט משופרים, החל מתורן אלומיניום קשיח ביותר מתוצרת John mast  בתוספת יתרים (ונטות) קשיחים בשיטת ROD ואביזרי קצה איכותיים. את סיפוני הטיק מדביקים בעבודת יד, מעץ איכותי עבה במיוחד. אביזרי הסיפון משלימים את הקו הבלתי מתפשר, יחד עם זאת צריך לזכור שזו יאכטה מפס ייצור סדרתי והמחיר בהחלט אינו מחיר של  יאכטה One Of .  
 
עיצוב פנים דני, מהודר צנוע ואיכותי 
ה  XC45מעוצבת בפנים באופן שמרני וקלאסי. אילו היינו צריך להכיל את כל התחושות עם הכניסה ל XC45במילה אחת – הייתי בוחר במילה "צניעות". אך לא להתבלבל, מדובר בעיצוב מחושב ומדויק, המאפשר תחושה של מרחב בטוח מתוכנן היטב, הן להפלגה בים קשה והן בהפלגת תחרות כאשר ביאכטה מפליג צוות מורחב ויש לאכסן ציוד רב. התכנון מתבטא בהקצאה אופטימלית של שטחי האכסון תוך בפיזור משקל שאינו פוגע בביצועי היאכטה.
 
ערכים שהולכים יחד, ביצועים ובטיחות
גוף היאכטה בנוי מאפוקסי עם חיזוקי מתכת. הקונסטרוקציה מוסיפה חוזק יוצא דופן ליאכטה ומעניק לה את הקשיחות והביטחון שבו מתגאים יצרני ה X . היאכטה בנויה קל, את  החיסכון במשקל ניתבו המתכננים אל קונסטרוקציה חזקה ושדרן כבד העשוי מכמה סוגי סגסוגת פלדה ועופרת. את התוצאה רואים ביכולת להפליג מהר וחד מאוד לרוח. קשיחות המבנה מאפשרת למבנה היאכטה לעבור את הגלים במהירות גבוהה יותר תוך כדי ניצול גבוה של אנרגית קידום היאכטה, בין אם זו הפלגת מנוע או הפלגת מפרשים.
 
במשט ה ARC 2014-15 (חוצה האוקיאנוס האטלנטי) נערך סקר השוואתי בין כל משתתפי המשט ובעיקר אילו המפליגים על יאכטות מפס ייצור. אחת המסקנות הייתה כי ה X היא אחת היאכטות הפופולאריות והמהירות ביותר ב ARC. זמן החציה נמדד מרגע הזינוק באיים הקנאריים ועד לקו הגמר בסנט לוצ'יה בים הקאריבי.
הסוקרים השוו את כל היאכטות המיוצרות על ידי יצרנים סדרתיים שהשתתפו – ועשו ממוצע לסה"כ הזמן של השיוט. יאכטת X ממוצעת (השתתפו 9 יאכטות) סיימה את כל המרחק ב 403 שעות (זמן מתוקן לאחר חישובי ניקוד). היצרן הבא בתור סיים בזמן מתוקן של 418 שעות. זמן ממוצע של כלל היאכטות היה 481 שעות לחציה. יש לזכור כי הARC  הוא בעיקרו אירוע של קרוזינג. התוצאות של יאכטות ה X מחזקות את ההתרשמות שאכן אלו יאכטות קרוזינג עם ביצועי מפרשנות תחרותיים.

 
ולסיום:
בגיליון כחול הקודם סיפרתי על הפלגה ביאכטתXC45  בחופי דנמרק וגרמניה. הרוחות והים באזורים הצפוניים ראויים להגדרה "מאתגרים". לא בכדי מימי דנמרק משופעים בתחנות רוח ליצירת חשמל, צריך רוחות חזקות כדי להפיק אנרגיה כזאת. רוחות חזקות מייצרות ים גלי, לא פלא שבסביבת שיט זו תוכננו ויוצרו יאכטות ה X המהירות והחזקות. דגמי  ה XC נועדו לשלב את המהירות והחוזק עם הנאת הקרוזינג, הניסיון שלי מלמד שהם הצליחו.
 
XC45
אורך- 13.86 מטר
רוחב- 4.32 מטר
שוקע – 1.8-2.2 מטר
מיכל מים – 615 ליטר
מיכל דלק – 440 ליטר
מנוע- ינמר 4JH80 –80 כ"ס
יבואן בישראל – נורס סיילס
מחיר בשער המפעל: 415000 יורו
 
 
מילה של היבואן, איזי סויסה: "שמחנו מאד על ההזדמנות לחזור ולייצג את יאכטות האיכות הדניות. עבורנו X זה הבית, אנו שטים ומאוהבים במותג כבר שנים רבות, אני מאמין שמי שיבחר לקנות X יקבל דרכנו הרבה שנות ניסיון, ידע והבנה עמוקה איך ניתן להפיק את מירב הביצועים וההנאה מיאכטות מפרש.