X-FACTOR

שרות כחול

כמאה קילומטר מפרידים בין שתי ערים דניות קטנות שכל אחת מהן היא מעצמת צעצועים. הראשונה בילוג, מקום מושבה של מעצמת צעצועי הילדים "לגו", השנייה בעיר הדרסלב, מעצמה המתמחה בצעצועים למבוגרים. תכירו את X-YACHTהיא פחות ידועה בעולם מלגו, אך מוכרת מאוד בעולם השיט. היאכטות מתוצרת X, מככבות במקומות הראשונים ברוב תחרויות שייט היאכטות בעולם כבר שנים רבות. הוזמנתי להתארח במספנה הדנית, אם הרשימה שלי תזכיר לכם ילד שנכנס לחנות של לגו - אתם לא טועים.שירות כחול החליט לבדוק מהו ה-X פקטור של היאכטות עצמן. המפעל מייצר קו יאכטות בגדלים החל מ-30 רגל ועד ל 60 רגל, בשתי סדרות: סדרה תחרותית הנקראת XP וסדרת ה XC. להפתעתנו גילינו כי היאכטה הפופולארית ביותר בעולם מבין ה X הינה ה XC45 והחלטנו לבדוק אותההחל משנת 1949 עוסקת ELAN גם בייצור סירות מפרש.

העיירה הדרסלב (HADERSLAV) שוכנת בקצהו של פיורד ארוך וצר המוביל אל הים הבלטי, הסביבה פסטורלית, משובצת בחוות חקלאיות עם גגות אדומים ופרות באחו. תמונת הסביבה נראית לי מוכרת, נזכרתי שראיתי אותה בפרסומת טלוויזיה ליוגורט. על גדות הפיורד ממוקמת המספנה, כל הייצור והתצוגה נעשים באולמות סגורים. נכנסנו לאולם התצוגה רועדים מקור, בחוץ הטמפרטורה מתחת לאפס. כריסטיאן המארח שלנו "מעודד" אותנו: עכשיו הטמפרטורה סבירה, בעוד חודש הפיורד יקפא…".
כאן המקום להסביר מה איבדתי בחור הקפוא הזה. לפני כשבועיים הפלגתי ב-XC45 מתוצרת המפעל הדני. זאת הייתה הפלגת היכרות שגרמה לאחד השייטים שהשתתפו בשיט  לתופעה הנקראת בשם: אהבה ממבט ראשון,. בעצם במבט שני כי הראשון היה בתערוכה. עכשיו התלוויתי אליו לשלב האחרון של הזמנת היאכטה. שלב ההחלטות, איזה ציוד להזמין ועל מה לותר. זהו למעשה השלב הקשה ביותר, כמעט משפט שלמה.האם להזמין כננות חשמליות ואם כן כמה? האם להזמין מגלול למפרש הראשי? מפרש גניקר? גנרטור? ועוד עשרות פריטים גדולים וקטנים יקרים וזולים (בלי קשר לגודלם). לכל החלטה יש משמעות כספית, בכמה מהצעצועים מדובר בהוצאות של אלפי אירו. לכל פריט יש ערך מוסף של בטיחות או הנאה או שניהם יחד. חלקם "סתם "צעצועים" לכיף. רגע, אנחנו לא קונים יאכטה בשביל הכיף? הניסיון להכניס את הכול למסגרת התקציב הוא בלתי אפשרי. משפט שלמה כבר אמרנו?
מדוע לטוס עד לדנמרק הקפואה כדי להחליט? האם אי אפשר לשבת עם הסוכן המקצוען מול מסך המחשב ולהחליט? התשובה היא כריסטיאן, ויקינג דני ענק, מזוקן וחייכני, עם סבלנות בלתי נדלית. מאחוריו עשרות שנות ותק מגוונות בעולם השיט, כסקיפר תחרותי, בונה יאכטות ואיש אחזקה. לשמחתנו הגוי הדני מדבר "ים תיכונית" לאחר עשר שנות עבודה כסקיפר מקצועי ומנהל מספנה בים התיכון. תפקידו של כריסטיאן הוא כמעט פסיכולוגי, איך מכניסים ליאכטה בממדים נתונים את כל החלומות והשיגעונות של לקוח אשר שנים חלם לקנות יאכטת-על אבל התקציב וגם נפח היאכטה מוגבלים. לפני שאנו דנים בוויתורים, כדאי שנכיר את הורי הכלה המיועדת.
זה התחיל באסם
ב- 1979 ישבו שלושה שייטים דנים, מכורים לשיט תחרותי מילדות, בפאב בעיירה הדרסלב ופינטזו על ניצחונות. אחד עבד במספנה מקומית קטנה, השני התמחה בנגרות כלי שיט והשלישי, אחיו היה תלמיד סמינר למורים. במספנה בה עבד אחד מהם – בירגר לא היה מקום, הם נאלצו לבנות את היאכטה הקטנה באסם. עם בוא האביב הושקה היאכטה. ביולי היאכטה נצחה בשיוט הדני הגדול ביותרAround Sjaeland Race . בסיום השיוט מכרו את היאכטה וקיבלו הזמנות ליאכטות נוספות. עוד כמה שנים עברו ושלושת הדנים הפכו למובילי שוק עולמיים בשוק היאכטות התחרותיות. מאז, משך חצי יובל, המותג X-YACHT מזוהה עם ביצועי-על בשיט.
2008 – שנת פרוץ המשבר הכלכלי העולמי הייתה שנה לא מוצלחת להשקת קו מוצרים מהפכני, אך שלושת השותפים ב-X-YACHT היו נחושים והשיקו את הקו החדש שלהם, ה XC, קו של יאכטות קרוז. הסיבה למהלך הדרמטי שאפשר להשוות אותו למפעל של מכוניות פורמולה 1 המתחיל לשווק מכוניות סלון, נבעה כנראה מדרישת קהל הלקוחות ומהבנק. כלומר אילוצים כלכלים. התמקדות ביאכטות תחרותיות בלבד אינה בריאה למספנה בראיה לטווח ארוך. מאידך השייטים הנלהבים, אשר קנו לפני עשרים או שלושים שנה יאכטה תחרותית ספרטנית "התברגנו" והתבגרו. הם עדיין רוצים להפליג חד ומהר, ומדי פעם להשתתף להתחרות. משמעות האמור היא שהפגיעה בביצועי השיט חייבת להיות מינימלית, יחד עם זאת הם רוצים יאכטה נוחה אשר אפשר להפליג בה גם עם האישה והילדים. שיש בה דלק ומים להפלגות ארוכות ושניתן להפעיל את מערך המפרשים שלה בלי להזדקק לצוות של שמונה שייטים מנוסים. יאכטות ה- XC נועדו לתת את השילוב המוצלח ביותר בין מהירות ונוחיות.
מדוע 45 XC?
כאן המקום לחזור להתחלה. סיפרנו על שלב ההתאהבות ועל ההורים אך עדיין לא תארנו את הכלה. מדוע XC45? כמו בכל קנייה גם בשיט יש לאפיין את הצרכים ולהכיר את המגבלות. מסביר נילס גפאסן (Niels Jeppesen) אחד משלושת המייסדים האחראי על התחום העיצוב והתכנון: "קהל היעד של דגמי הXC  בגדלים שמעל 42 רגל הם זוגות של שייטים מנוסים בגילאי 50 ומעלה עם ילדים. חלקם היו שייטים תחרותיים אך הגיעו לגיל בו הם מעדיפים יאכטות נוחות יותר המיועדות להפלגות ארוכות גם בים פתוח, הפלגות המכונות בשפת המקצוע בשם Blue Water Sailing"". מוסיף נילס, כאשר אנחנו יושבים בקוקפיט הירכתיים המרווח אך העמוק של ה- XC45: "קל לתכננן יאכטה נוחה, אך לתכנן יאכטה נוחה ומהירה המסוגלת להפליג מהר בזווית של 30 מעלות לרוח זה אתגר גדול למתכנן".
"איך עשיתם את זה?" אנחנו שואלים.
"היינו שמרנים, דבקנו בעקרונות הבניה המסורתיים של X-YACHT", כך מסביר לנו נילס. גופי ה- XC נבנים באותו אופן ובאותו תהליך כמו גופי ה-XP , הדגמים התחרותיים. בגוף, צלעות פלדה וחיזוקי פלדה אורכיים היוצרים יחד עם השידרן (קיל) והתורן הרתום לגוף באמצעות מוטות (ROD RIGGING), מסגרת אחידה המפזרת את הלחצים הנוצרים על השידרן ועל התורן. שיטת יציקת הגוף זהה (יציקת תת לחץ). לאחר השלמת היציקה הגוף מועבר לתנור לצורך התגבשות, ונשאר בתבנית למשך שבועות. זוהי שיטה ייחודית שלנו, התוצאה היא גוף קשיח וחזק". נילס מסיים בהצהרה מחייבת: "אנחנו מתכננים ובונים את היאכטות שלנו כך שיהיו מסוגלות לספוג פגיעת שדרן בסלע במהירות גוף מירבית".
הלכנו לראות במספנה גוף בשלבי בניה. ממבט על בולט ריכוז מסות המשקל בתחתית הגוף ובקרבת התורן. כל מיכלי הדלק והמים נמצאים שם. זהו יתרון חשוב המאפשר להניף שטח מפרשים גדול יותר בשל מרכז כובד נמוך יותר. חלוקה זאת של המשקל משפרת מאוד את משכי הנדנוד של החרטום והירכתיים (Pitching) והטלטול (Rolling) בעת הפלגה בים גלי.
מערכת הצלעות (חיזוקי האורך) המאסיבית היא ייחודית לדגמי ה-X. אל מערכת זו נרתם השידרן לאחר שגוף המתכת שלו עובר יציקת אפוקסי בתבנית. התוצאה מרשימה, השידרן מקבל ציפוי חיצוני חלק להפליא. כריסטיאן מסביר שהגוף שאנו רואים הוא גוף משופר אשר הושק לאחרונה, לאחר ייצור של 250 יאכטות מדגם 45 XC, אשר הפליגו יחד למעלה ממיליון מייל. סקר יסודי שאנשי עשו בקרב בעלי היאכטות הביא לתכנון הגוף המשופר.
הפלגה חלקה
הביקור במספנה גרם לי להבין טוב יותר מדוע ביצועי היאכטה אותם חווינו בקפריסין הם במילת המעטה, יוצאי דופן. בדרך כלל ביאכטות מפרש, אתה מעביר את ההגה להיגוי אוטומטי זמן לא רב לאחר שמיצית את חווית ההיגוי הידנית. ב 45 XC פשוט כיף להשיט את היאכטה ידנית. ברוח של 18 קשר השיט חלק ונינוח, תגובת היאכטה להיגוי מהירות ומדויקות. אם ההטיה לא נוחה, אפשר לצמצם באמצעות מגלול המנור, אותו אפשר להפעיל באופן ידני או חשמלי מתוך הקוקפיט. מגלול מנור הוא אביזר שאינו מוכר לי. יש לו יתרון גדול על מגלול מפרש הנמצא בתוך התורן הראשי. מגלול מנור מאפשר הנפת מפרש גדול יותר המצויד בשחיפים.
לאנשי ניסיון רב בסוג זה של מערך מפרשים. החיסרון הרגיל של מערכת כזו: היא עולה הרבה כסף. פריט נוסף שהוסף ליאכטה ואינו מקובל ביאכטות תחרותיות היא משטח השחייה בירכתיים. גוף היאכטה שוקל 13.2 טון ("ריק") ומניף מערך של ראשי וחלוץ גנואה (108%) בשטח מכובד של 112 מ"ר, לעומת כ- 100-90מ"ר ביאכטה מקבילה מתוצרת צרפתית או גרמנית. בשונה מהיאכטות התחרותיות של  X-YACHATבאורך דומה בהן השוקע מתקרב ל 3 מטר, ב- XC45 השוקע הוא 2.2 מ' בלבד, שוקע המתאים ליאכטת קרוז המיועדת לעגינה במעגנים קטנים ומפרצים רדודים.
עיצוב סקנדינבי
חסכון באיכות החומרים הוא בפרוש לא הקו של X-YACHT. הנגרות ביאכטה היא פשוט מעולה. יש לי כמה מבחנים לבדוק את איכות העבודה. לדוגמה: אם החלון בתא סגור וקשה לסגור את הדלת סימן הוא שהדלתות יוצרו באופן מדויק. אם בעת ההליכה ביאכטה הרצפה לא משמיעה רעש סימן שבין לוחות הרצפה אין מרווחים והם מותקנים באופן מדויק. יד על הלב – לא הופתעתי מרמת הביצוע. היאכטות הסקנדינביות מצטיינות ברמת הנגרות. דווקא הפריטים הקטנים מבליטים את העובדה שמתכנני היאכטה הם שייטים. ידיות אחיזה מותקנות בתוך התא בדיוק במקום שבו הן נדרשות. מכשירי האלקטרוניקה ממוקמים כך שההגאי יכול לעקוב אחריהם בקלות, עיצוב מושב ההגאי כאשר הוא יושב בניצב לכוון ההפלגה משתלב עם זווית נוחה לשליטה על המפרשים. כמקובל ברמת מחירים גבוהה, המספנה משאירה טווח נרחב לשינוים אפשריים בעיצוב ובריהוט, כך לדוגמה אפשר לוותר על מושב עמדת הנווט לטובת מקלחת בירכתיים בנוסף לשירותים. שותפי לביקור לא ויתר.
משפט שלמה
נחזור למטרת הביקור: החלטה על שינוים ותוספות. ההחלטות מתחלקות לשניים. ציוד ואביזרים שניתן להתקין אותם במועד מאוחר יותר וציוד שאם לא יותקן במספנה, או שלא ניתן יהיה להתקין כלל או שהעלות תהיה יקרה להפליא. כרגיל יש גם פתרונות ביניים: להכין את התשתית להתקנה ולקנות את הציוד מאוחר יותר. ככלל, למדתי מניסיוני שלהתקנה הנעשית במספנה יש יתרונות, במיוחד אם נדרשים קידוחים בגוף היאכטה או מעבר של מחיצות בתוכה. ככלל רמת המחירים של הציוד גבוהה. ניתן לרכוש חלק מהציוד במחירים טובים יותר, אך כשרואים את רמת ההתקנה ודיוקה, האטימות, החיווט והצנרת, מקבלים פרספקטיבה קצת יותר סלחנית למחיר.
מה עמד על הפרק? הנה כמה דוגמאות: האם לרכוש מכ"ם (כ 3,000 אירו), האם לרכוש מקרר נוסף (1,600אירו), כננות חשמליות (3,700 אירו כל אחת ויש 6 כננות…), צג גדול לעמדת הניהוג (4,000 אירו), ערכת עוגן ירכתיים כולל מדלה עוגן (6,000 אירו), מפרש ספינקר (5,800 אירו), כוננית נוספת במטבח (2,000 אירו), נסתפק בדוגמאות אלה. רשימת האופציות כולה עומדת על עשרות פריטים, אם הולכים על כולם אפשר בקלות להכפיל את מחיר הרכישה שהוא בלשון המעטה לא נמוך.
סקרנים לדעת מה החליט הלקוח המאושר? על מכ"ם הוא ויתר. פונקציית ה- AIS המוטמעת בצג הפלוטר אמורה לתת לו פתרון חלקי לגילוי המצאות כלי שיט בקרבתו. נרכש מקרר נוסף, הוא חיוני בהפלגות הקרוז הים תיכוניות. התקנת מקרר נוסף לאחר קבלת היאכטה תפגע בגימור המושלם של המטבח והיא בעייתית מבחינת ניקוז וחיווט. הוחלט לרכוש שתי כננות חשמליות, אחת למעלן הראשי ואחת בירכתיים בצמוד לעמדת הניהוג המנועית. כננת חשמלית אחת גדולה אינה מותרות במצב שהצוות מצומצם או מבוגר, היא מאפשרת חילוץ משרטון, מחליפה את כננת העוגן הראשי במידה והיא יוצאת משימוש, ומתפקדת ככננת לעוגן ירכתיים. עם העברת כוח ניתן כמובן להשתמש בה למתיחה של שני מיתרי החלוץ. הצג שנבחר לעמדת הניהוג הוא הגדול ביותר האפשרי, גיל המשתמשים הפוטנציאלים חייב זאת. הלקוח ויתר על מדלה עוגן אחורי שהוא נפוץ מאוד בסקנדינביה ועל מפרש ספינקר שאותו ניתן לרכוש בהמשך. לעומת זאת אשתו בחרה להתקין כוננית נוספת במטבח ומדפי ספרים בתא החרטום (עם הספר…). על גנרטור ומתפיל מים ויתר הלקוח בשלב זה, אך ביקש להכין את המגופים הנדרשים בגוף היאכטה וכן את כן הגנרטור כדי שניתן יהיה להזמינם בעתיד. יש יתרון בחלון זמן קצר להתחבטות בנושא התוספות – צריך לקבל החלטות. הבחירה קשה, ילד בחנות צעצועים, כבר אמרנו?
באביב יפשיר הקרח בפיורד של הדרסלב, ה-XC45 תושק ותתחיל במסעה דרומה לארצות החום. אנחנו נהיה שם לספר לכם