Super hawk – סופר יאכטה

איך מעצבים יאכטה ספורטיבית חדשה בעלת ביצועים משופרים ויחד עם זאת שומרים על מאפייני הדגמים הקודמים? לכאורה זאת שאלה בלתי פתירה אך זאת שאלה בה מתחבטים כל יצרני היאכטות. גם חברת "סאן סיקר" הבריטית, יצרנית יאכטות המנוע, עמדה בפני שאלה זאת כאשר ה -43 Super hawk (נץ הים המשופר) עלה על שולחן המעצבים.

זאת לא בעיה פשוטה ליצרנית כמו סאן סיקר זאת לא בעיה פשוטה. למנועיות הספורטיביות של החברה יש מאפיינים ייחודיים. למאפיינים אלו, במיוחד החיצוניים שבהם, חלק חשוב בהצלחת היצרנית הבריטית, הצלחה אשר באה לביטוי בולט באופן שהחברה צלחה את המים הסוערים של המשבר הכלכלי האחרון. הצלחת החברה לשמור ואפילו להגדיל את נתח השוק שלה הינה הבעת אמון מרשימה של הלקוחות. את הבעת האמון החליטה חברת סאן סיקר לתרגם לדגם חדש, ספורטיבי בעל ביצועים משופרים אבל עם מאפייני ה"מראה" המיוחד של סאן סיקר. כאשר אנו מדברים על דגם ספורטיבי אנו מדברים בעיקר על שתי תכונות עיקריות: מהירות וכושר תמרון. שתי תכונות אלו מכתיבות תכנון מיטבי של גוף היאכטה מעל ומתחת למים כדי לקבל גוף עילי אווירודינמי וגוף גלישה הידרודינמי.       
בדיוק כמו גם ביאכטת ספורט גדולה, מספקת ה- Super hawk 43 את כל הנוחות הצפויה של המספנה הידועה. שלושה כיסאות ליד הגה הספינה מופנים לכיוון ההפלגה ונותנים תחושה של נהיגה במכונית ספורט. מאחורי עמדת המשיט-סקיפר, נמצא שטח ישיבה גדול, בצורת פרסה עם שולחן טיק נפתח, בר מאובזר ואזור שיזוף התואם בעיצובו. מאחור יש פלטפורמה עשויה מעץ טיק להשלים את חווית השחייה. ליד הסולם יש כמובן גם מקלחת.
ה – Super hawk 43 מספקת נוחות אשר בדרך כלל מוצאים במנועיות גדולות יותר. הסיפון הקדמי הוא אזור המגורים והוא מעוצב בסטנדרטים גבוהים ב"לוק" של סאן סיקר המשלב קו הייטקי אך שמרן. הסיפון כולל סלון עם משטח ישיבה הניתן להמרה לשתי מיטות יחיד, ומיטה גדולה כפולה נפרדת, הוא מאובזר במטבח, שירותים ומקלחת.
את הסופר הוק פגשנו כאשר היא עוגנת לונג סיד לרציף. במבט מהצד ראינו יאכטה מנועית מעוצבת בקו שניתן לכנות אותו "שובב" אך יש לאמר גם מרשים. היא מעוצבת לפי כל הכללים של כלי שיט מהיר עם קווי מים ארוכים ומבנה נמוך יחסית. בחלקה האחורי סיפון עץ המשמש כפלטפורמת שחיה, 2 מזרוני שיזוף מרווחים וקוקפיט ספורטיבי מרווח.
 
ביאכטה בה הפלגנו הותקנו שני מנועי וולוו פנטה D6 ,בעלי 6 צילנדרים. 370 כוח סוס המאפשרים שיוט במהירות של 30 קשר ומהירות מירבית של 42 קשר. למערכת ההנעה 2 ברכיים מתכוונות שמאפשר תמרון מהיר עם הרבה מאוד כוח. שילוב קדימה של המצערות נותן תחושה שהיאכטה "עפה". התאוצה מרשימה עם אחיזה טובה מאוד במים. בסיבובים היאכטה יושבת יפה במים ולוקחת את הסיבובים באופן הדוק מבלי לאבד מהירות משמעותית, תכונה המצביעה על עיצוב ספורטיבי מוצלח. יצאנו למים פעם נוספת בים גלי ומצאנו שהביצועים לא נפלו בהרבה. חשוב לציין כי להפלגות בים גלי ביאכטה מנועית צריך צוות עם סיבולת גבוהה מהממוצע. 
 
 
מאוד נהנו מהיגוי הסופר הוק. היא מתנהגת כמו סירת מרוץ זריזה ומהירה אבל עם כל הנוחות של יאכטה גדולה ומפנקת. ההגה האוטומטי נשאר מובטל בהפלגה, אף אחד מאיתנו לא רצה להפסיד את הנאת ההיגוי.
זאת לא ההפלגה הראשונה שלנו ביאכטות של סאן סיקר. לכן לא הופתעתי כאשר ראיתי את הסופר הוק מככבת לצד מכונית אסטון וילה בסרט האחרון של גימס בונד. הן נראו טוב ביחד…
 
לסיכום בחרתי להביא את דבריו שלRobert Braithwaite נשיא ובעלים משותפים של סאן סיקר: "בניית סוג כזה של יאכטה זה בדם שלנו. בנינו תמיד סוג כזה של יאכטות, הן מכניסות בגוף קטן את כל מה שאנו מאמינים בו: איכות, ביצועים ויופי ללא פשרות." אם מדובר בסופר הוק, אז הצליח לו.
 
 
נתונים טכניים:
אורך 13.49 מטר
רוחב 3.63 מטר
שוקע 1.08 מטר
מיכל דלק 1,000 ליטר
מיכל מים 200 ליטר
אופציות מנועים:
2 x Volvo d6 260 kw
3 x Yamaha me432 235 kw
מחיר בשער המפעל – 333,000 פאונד
יבואן – סטרים יאכטות