EN

חיפוש

SESSA C46 - אני סטייליסטית!!

מאת: דוד מרש

הססה C46 כולה משדרת בהתרסה מסר חד משמעי: אני סטייליסטית! היא בולטת מאוד בכל מרינה אליה היא מגיעה. גם בתערוכות השיט היא בולטת יותר מחברותיה. הסיבות לבולטות הניכרת  הם כניראה גוף כלי השיט הצבוע בטורקיז מנוקד בנתזי כסף מתכתי, ריפודי תא ההיגוי הסגולים ויתכן שגם עיצוב בר המשקאות בעזרת זכוכית צבעונית על חיפוי עץ טיק.

תעלול קסם

נפתח ב"תעלול קסם". זהו תא הבעלים הענק ושטוף האור שגם תאים ביאכטות גדולות יותר נראים קטנים לידו.
חברת המנועים וולוו היא זו שניתן להודות לה על האפשרות שניתנה להרחבת התא. עד כה היה צורך במקום רב בנפח שיאפשר למקם מנוע בעוצמה של 575 כ"ס המניע ציר של כלי שיט בגודל כזה. בססה C46 התקינו מנוע 600IPS בעוצמה של 435 כ"ס. כמו מנועים חיצוניים, מנועי ה-IPS (ראה מסגרת)של וולוו ממוקמים מאחור, כך שהתא המדהים (הממוקם במרכז הספינה) גדל בשטח שהיה אמור להיות חדר המנוע והחלל הדרוש לציר. חברת ססה הייתה שותפה ל"קסם", המתכננים הזיזו קדימה את השרותים הצמודים, דבר ששחרר את החלל הפינתי (בירכתיים ושמאל) שבדרך כלל מנוצל למיקום השירותים.

בססה C46 ממוקמת רחבת השזוף, אשר מאפשרת תוספת שטח פנוי בין הסיפונים, במקום שבכלי שיט אחרים ממוקם אזור הישיבה של תא הקברניט המשני. בנוסף, הותקנו ביאכטה שלושה זוגות צהרים רחבים בדפנות התא, כך שפנים התא מואר להפליא. זאת אינה היאכטה הרחבה ביותר שקיימת בשוק, אבל הודות למרחב העצום של התא המוקף באלון בהיר, ההרגשה היא של תא רחב ידים.

למיקום של תא השירותים קדימה ב – 3 מטרים יש חסרון, התזוזה גרמה לכך שגם המטבח יוזז קדימה. התוצאה היא פינת ישיבה קטועה החסרה את אותו מרחב כביאכטות אחרות, שהמטבח שלהן ממוקם מול אזור הישיבה. תכנון המטבח של ססה מחושב, מעשי ומרשים מאוד, בהתחשב בממדיו הקומפקטיים.

נעבור לחדרי האורחים, גם כאן יש ליאכטה תכונות ייחודיות. במידה רבה בגלל תכנון מתוחכם של המיטות הזוגיות, הניתנות להפרדה לשתי מיטות יחיד. אם נפריד את המיטה הזוגית נקבל שתי מיטות המסוגלות להיצמד לדפנות היאכטה כשהן משאירות הרבה שטח רצפה במרכז.תכנון זה יוצר תחושה של תא גדול המתאים ליאכטה של 60 רגל. כמובן שחיבור המיטות למיטה זוגית נעשה תוך שניות. בחברת ססה תכננו אחסון נגיש וחכם מתחת לכל המיטות ביאכטה, . אם אתם מחפשים תאי שינה נוחים, רק הטרגה 47,שדרגשי השינה שלה באמצע התא מתחברים בגלישה כדי ליצור דרגש כפול מתחרה ב 46C. פרט נהדר נוסף הואציפוי כיסוי הרצפה (פיולים) בלוחות עץ מאסיבים. ביאכטות אחרות יש חיפוי בעץ כהה מסביב למטבח. רצפת האלון הבהיר ההדורה של ה-46C מחפה את כל רצפת היאכטה.איכות בנית הרצפה והאיטומים יוצרת יאכטה שבה רמת הרעש נמוכה במידה משמעותית לעומת המתחרות.

תגובות מעולות בים

בהפלגה התגובות הדינמיות של ה-46C מעולות! בסיבובים, יש תחושה של איזון מוחלט. היא נוטה פנימה רק על מנת להשעין אותכם ואת צוותכם בעדינות לתוך כורסת הישיבה בכל מהירות. אפילו עם מכלי דלק ומים מלאים ובעומס מרבי, ה-46C שלנו טפסה על הגל במאמץ קטן. שם היא כבר התישרה בזוית מתונה של 4.5 מעלות ללא כל עזרה ממדף הקיזוז. בדומה ל-פורטופינו 47 המונעת ב-600IPS וה-אבסולוט 47, הססה 46C מאופיינת בהיגוי קל ותגובות ספורטיבית שהן עבורי לפחות, מקום אידיאלי באמצע הדרך בין הסולידיות של הנעת ציר לבין הספורטיביות של מערכת ה-IPS.
כאשר מגיעים לעגינה, דגם ה-46C מצטיין. מערכת ה-IPS עושה את ההבדל – הודות לשליטה במהירות נמוכה שאין דומה לה,והשליטה על ידי מוט ההיגוי. יש לציין שאין רעש ורעידות. לפי חישובי הרעש שלנו, היא אינה שקטה בדיוק כמו האבסולוט 47 – על אף שיכולתי להשבע כי אישית לא הבחנתי בהבדל תוך כדי הפלגה.

יש רק תחום אחד בו נותרת הססה 46C מאחורי יאכטות ה-IPS האחרות – והיא מהירות ההפלגה המירבית. כאשר דיווחנו לראשונה על היאכטה, היא הגיעה רק ל-20.8 קשר. אבל ססה קיימה את שהבטיחה וצמצמה את המשקל העודף ביאכטת האב-טיפוס והיום היא מפליגה במהירות של כ – 33 קשר. מהירות זו עדיין נמוכה ממהירותה הראויה לציון של האבסולוט- המגיעה עד 39 קשר. חשוב עוד יותר, היא מפליגה כמעט במהירות של הפורטופינו 47 – 34.8 קשר. יאכטה המונעת גם היא על-ידי אותו מנוע 600IPS בעוצמה של 435 כ"ס.

גימור ואיבזור

ללא ספק, שופט אחר היה מעניק ל c 46 אוטומטית את הפרס המשותף של 'היאכטה הטובה ביותר שבסוגה' יחד עם האבסולוט 47 וזאת בזכות רמת הגימור והמפרט העשיר שיש לשתיהן. שניים מהפרטים הבולטים ביותר הם המיטות הניתנות להפרדה וריצוף הפרקט מעץ האלון בפנים התא. פרטים אלו יהיו בעלי השפעה רבה על שייטים רבים. בתא הסקיפר, נמצא את בר המשקאות עם כיור המחופה בקדמתו בעץ טיק משטח עליון בזכוכית וברז מעוצב פרטים אלו נראים מסוגננים ויוקרתיים יותר מכיור פיברגלס רגיל. פרט מפנק נוסף היא הטלוויזיה היוצאת בגלישה מראש משטח השיזוף הקדמי.
למטה, לצד האסלות, נמצא ראשי מקלחת המתיזים מים בלחץ. תחליף מתוחכם והיגייני יותר למברשות אסלה רגילות. בשעת כיבוי האורות, איטום הגומי מסביב לדלתות הופך את תאי ה-46C למקום שקט ופרטי.

הסיפון הקדמי מעוצב באופן יוצא מהכלל. רצועת עץ טיק רחבה מחכה בדיוק במקום שנקודת האחיזה נחוצה ביותר. שני זוגות המאחזים ("ברווזים") בסיפון הקדמי מאפשרים עגינה קלה ביותר ובנוסף, ישנה שטיפת עוגן מובנה, סלי פגושים, הדוכן הפתוח הפרקטי, חבל הבטחון על השרשרת, וזרוע הרמה עם בוכנת אוויר מעל הפתח. לא לשכוח גם את הרמקולים אטומי המים ושלט בקרה Hi-Fi על-יד מיטת השיזוף. 
יש שפע אביזרים פרקטיים בתחום ההנדסה. אל תניחו שמתכנני ה-46C מסורים רק לענינים מעשיים נראים לעין או לעניני עיצוב. הגישה המצוינת לחדר המנועים היא חיונית. הגישה לציר ההנעה נוחה ומתבצעת באמצעות זרוע הרמה המרימה את רצפת חדר המכונות.

בסופו של יום, לדעתי חולקת ה-C46 את פרס "היאכטה הטובה ביותר" עם הטרגה 47 של פרליין. חלוקת המקום הראשון נובעת בשל כמה נתונים (לא דרמטיים) שבהן הטרגה 47 עולה על ה-C46. כמו למשל תאי אחסון בגשר בדומה לפורטופינו 47 והפרסטיז 50S. עוד כמה פרטים אולי לא חשובים ביותר אשר דורשים שיפור: עיצוב לוח המחוונים לא ידידותי מספיק. כריות המושב נוקשות ותופסני החיכוך אשר אמורים למנוע פתיחת דלתות ומגירות בזמן הפלגה אינם יעילים מספיק. את כל אלו אפשר לשנות בקלות והם לא גורמים שלא ניתן להחליפם.

המלה האחרונה

הססה היא יאכטה שלוכדת את מבטך. מבחוץ, סגנונה הססגוני מהווה שינוי מרענן מהעיצוב ה"כחול- ולבן" או כמעט "חד צבעי" שבו כנראה תקועות הרבה יאכטות ספורטיביות באותו גודל. ה-c46 מסתערת על החושים גם בדרכים אחרות. המרחב שטוף האור של תא הבעלים המדהים ב-46C יעצור את נשימתכם והתא הקדמי אינו רחוק מזה. ריצוף האלון הבהיר גם הוא עוד הצהרה אופנתית פרקטית ונמרצת.
אבל, בל נשכח כי למרות כל הסגנון הדרמתי הזה זאת יאכטה מעולה! בנוסף לעיצוב האופנתי יצרה חברת ססה יאכטה בנויה היטב, ובעיקר מתוכננת היטב. ה-46C עמוסה ברעיונות חכמים, חדשניים, ולגמרי מעשיים – הכול תוכנן כדי להפוך את חייכם על גבי הסיפון קלים יותר, וקצת מרגשים יותר.

מהי מערכת I.P.S

Inboard Performance System היא מערכת הנעה רגילה פרט לכוון הצבת המדחף. המדחף במערכת זאת מוצבים לפני המנוע, כמו במטוס כך שהם "מושכים" את כלי השיט ולא "דוחפים" אותו. התוצאה: מהירות גבוהה יותר ב 20% באותו סל"ד, שיפור של 15% בתאוצה, הגדלת טווח הפלגה ב- 30% (בשל חסכון בדלק) ו- 50% הפחתה ברעש.

גולת הכותרת של מערכת I.P.S היא בתמרון. אודות למערכת מחשוב הנשלטת על ידי מוט (סטיק) ניתן לתמרן כלי שיט לכל כיוון. פשוט על ידי הטית המוט לכיוון אליו רוצים להפליג. המחשב כבר יציב את המדחפים באופן המיטבי. חסרונות המערכת: עלות גבוהה יותר, ופגיעות רבות יותר של המדחפים למכשולי ים.

SESSA C46 - מפרט טכני

אורך כולל: 14.89 מטר
רוחב: 4.28 מטר
שוקע: 1.03 מטר
משקל: 12.8 טון ללא אבזור, 14.3 טון מאובזרת
דלק: 1300 ליטר
מים: 450 ליטר
מנוע: 2 VOLVO PENTA 600HP X
קטגוריה: B – 12 מפליגים
מחיר בשער המפעל: 525,000 אירו
יבואן בישראל: סטרים יאכטות

דילוג לתוכן