OCEANIS CLIPPER 473 – ביצוע אלגנטי

מאת: דאג פיק כתב ה - Motor boat & Yachting

חברת בנטו יצרנית היאכטות הגדולה בעולם השיקה יאכטה חדשה. העיצוב החדשני מנסה לתת תכונות של מהירות ונוחיות המקובלות ביאכטות של 50 רגל ומעלה, בעלות נמוכה. בוחן היאכטות של המגזין הצרפתי BATEAUX ז'אק אנגלס בחן את ה - 473 OCEANIS , מסקנותיו לפניכם. אגב הישראלים כבר גילו את המציאה - בקרוב במרינה הרצליה.

תכנון ועיצוב חדשני
ה – 473 OCEANIS החדשה היא כלי שייט מתוחכם שנוצר ב שיתוף פעולה בין שני משרדי התכנון הבולטים בצרפת FINOTCONQ . המוצר הסופי, הספינה OCEANIS 473 החדשה היא ללא ספק כלי שייט מהיר ואלגנטי. העיצוב המוקפד משלים את יכולות הביצוע הימי של היאכטה. העיצוב שובר במידה רבה את הקו המאפיין של סדרת ספינות ה – OCEANIS הקודמות, שהיו מעט יותר עגולות במבנה. ל – 473 OCEANIS סיפון ישר וחלק   (FLUSH DECK) , המתוח לאחור עד לחלקו האחורי של המנור. מיקום המנור אינו מפריע כלל לאזור הישיבה המעוצב בקפידה. קווי המבנה והעיצוב של הספינה ישרים יחסית. הרוחב הגדול מעניק ליאכטה מראה של כלי שייט גדול יותר.
המחשבה שעמדה לנגד עיני המתכננים הייתה להחליף את הדגם הקודם OCEANIS 461 במפרשית מודרנית בעלת ביצועים טובים יותר עם עיצוב פנים וחוץ משופרים ועם נוחות גדולה יותר בהפלגה ובדיור הפנימי, אין ספק שהם עמדו יפה במשימה.
 
ניסוי ים: מהירות ויציבות
הרמת המפרשים וצמצומם נעשה מתוך הקוק פיט. התורן מצויד בשני מצלבים והגנואה מתוח עד ראש התורן. את הראשי ניתן לצמצם צמצום כפול מהקוק פיט בעזרת "חבל צמצום יחיד" ( single reefing line ) וזאת מבלי לצאת לסיפון ולקפל את המפרש.
בד המפרש המיוצר ע"י Technique voile הינו מאיכות טובה. מערך המפרשים כולל מפרש ראשי המתקפל בשיטת הלייזי עם צמצום כפול ומפרש גנואה עם מנגנון גלילה. הרמת המפרשים נעשית מתוך הקוק פיט ע"י שתי כננות (וינצים) 40 של LAWMAR . המנור שהוא ארוך במיוחד אינו מסכן או מפריע למפליגים באזור הקוק פיט. שתי הכננות של מיתרי החלוץ נמצאות בהישג יד של הסקיפר ומשחררות את מרחב הקוק פיט מעבודת המפרשים. בכל צד בירכתי היאכטה ממוקם הגה במיקום אופטימלי, עם מרחב נוח לרגליים גם בעת הטיה חריפה. הפלגת הניסוי התקיימה בים גלי עם רוח דרומית מערבית ערה, בופור 6-7.
היאכטה הארוכה התקדמה ללא כל קושי עם הגה יציב ומאוזן. המפרש היה מצומצם צמצום ראשון וההטיה הייתה בינונית. גם ללא ספריי הוד (spray hood ) הקוק פיט נשאר כמעט יבש, לנוחיותם של אנשי הצוות היושבים בו בנוחיות. בזוית של 45-48 מעלות התקדמה הספינה במהירות 7.4 קשר ללמדנו כי הבצועים הם מחמיאים מאוד. הגה הספינה היה יציב במרכז, לא כל מאמץ. שמירת הקורס לא הצריכה כל מאמץ של ההגאי.
ה – 473 OCEANIS היא כלי שייט מסיבי השוקל 11.5 טון ולכן לוקח לו זמן להאיץ, אך מרגע שיאכטה צוברת תאוצה, המהירות עולה מ8.5- ל9.5- ומגיעה עד ל – 10 קשרים(!).
ליאכטה שתי חלופות סוגי מנועים: ינמאר או וולוו בשלוש דרגות הספק 60 כ"ס, 80 כ"ס ו100- כ"ס. בהפלגה במנוע וולוו 80 כ"ס, שבו הייתה מצוידת הספינה אותה בחנו הגענו למהירות 8-9 קשר. הקוק פיט בספינה זו היא דוגמא לנוחיות בעגינה ובהפלגה בים. הוא רחב דיו כדי לארח 8-10 אנשים בנוחיות. תכנון הקוק פיט עם שני הגאים נותן יתרון של תנועה בטוחה וחופשית בעת עליה או ירידה מהיאכטה בנוסף ליתרון בעת תמרון במנוע ובמפרש. ההרגשה בעת השהיה בקוק פיט היא של שהות על יאכטה גדולה בהרבה.
 
החיים בעגינה: עיצוב לפי בקשתך
האפשרויות אותן מציע המתכנן מגוונות יחסית. ניתן לבחור בין שתיים עד ארבע קבינות ו2-3- תאי שירותים. ניתן לבחור את המטבח מעוצב בצורת האות L בדופן ימין או מטבח לאורך דופן שמאל. ברור כי זוג מבוגר ללא ילדים זקוק לעיצוב פנימי שונה ממשפחה מרובת ילדים או שלושה שותפים. המעצבים של חברת "בנטו" מתמודדים יפה עם הצורך בעיצוב מודולרי . זהו אחד היתרונות של קנית כלי שייט מיצרן היאכטות הגדול בעולם.
התא הקדמי (בגרסת קבינה אחת בחרטום) הינו בעל היקף וחלל יוצא דופן, עם מיטה במידות 150 X 205. צמוד לתא זה תא שירותים גדול הכולל מקלחת נפרדת מהאסלה. התאים האחוריים רחבים במיוחד הודות לשמירה על הרוחב המכסימלי של הספינה כמעט עד הירכתים. המרחב, התאורה ועבודת הנגרות האיכותית מתווספים לפרטים הרבים בהם הושקעה מחשבה עד לפרט האחרון.
המעצב הצרפתי לא שכח כמובן את המטבח, לו נתנה תשומת לב רבה תוך עיצוב ותכנון מדוקדק. התוצאה מרשימה הן במראה הכללי והן בפרטים הקטנים כמו סלי אכסון ורשתות אוורור. היאכטה מאווררת ומוארת בלא פחות מ19- פתחי אוורור ותאורה(!). גובה התקרה נע בין 192 ס"מ ל202- ס"מ.
לסיכום במחיר המבוקש (כ – 150,000 דולר בשער המפעל) ניתנת תמורה העולה בהרבה על יאכטה של 47 רגל.

OCEANIS 473 תעודת זהות:
יצרן
Beneteau
מתכנן
Finot-Conq
אורך כללי
14.30 מ'
קו המים
13.35 מ'
רוחב
4.31 מ'
שוקע
2.10 מ'
דחי
11,200 ק"ג
שטח מפרשים
103 מ"ר
מנוע
60,80,100 כ"ס
מים
600 ליטר
דלק
250 ליטר
מחיר בסיסי
171,000 יורו (כ152,000- $)
יבואן
תשוט בע"מ – מרינה הרצליה
נקודות חזקות
התאים האחוריים- התאים רחבים במיוחד מוארים ומאווררים בזכות 4 פתחי אוורור.
מטבח לבחירתך- סידור המטבח ניתן לבחירה משתי גרסאות האחת לאורך דופן שמאל מול הסלון והשניה בצורת L בדופן ימין.
גובה עמידה- הגובה המתקבל בסלון ובקבינות הינו בין 1.92 ל2.02- מ'.
תא קדמי- קבינה זו מרווחת באופן יוצא דופן, עם מיטה גדולה 205 X 150 ס"מ. תא שירותים עם מקלחת נפרדת ומספר גדול של מדפים ותאים לאכסון.
כננת עוגן-  מערכת זו כוללת תא עמוק במיוחד עם כננת 1200 ואט המכוסה בדלת על הסיפון.
נקודות חלשות
מיקום כננות הגינואה מקשה על התפעול.