Oceanis Clipper 373

תורגם ע"י מרב קדר נערך ע"י יניר הדן

לאחר כמעט 20 שנה של חידושים, בנטו עדיין מצליחה לחדש ולהגדיל את המעטפת הביצועים בתחום השיט - אבל האם תמיד מדובר בשיפורים? כתב ה - YACHTING WORLD ג'יימס ג'רמיין הפליג ב - OCEANIS CLIPPER 373 החדשה. רשמיו לפניכם.

לבנטו יש הרגל להפוך את הדגמים הפופולאריים שלה ללהיטים ולשמור על קצב מכירות גבוה.
 במקרה של ה – OCEANIS CLIPPER 373, מדובר באלופת המכירות, מחליפת ה- OCEANIS 361. ליצרנים הגדולים חשוב לשמור על מבחר מוצרים חדיש ורענן, כך שהדגמים נוטים לעבור "מתיחת פנים" מזמן לזמן – בין אם הם זקוקים לה ובין אם לא, התוצאה שהושגה ב – 373 בהחלט שווה התייחסות.
 
OCEANIS CLIPPER 373
במקרה של ה – 373, היה זה כח ההיגוי (DRIVING FORCE) שהיווה את הצורך להציג לראווה סגנון חדש של קו הסיפון. קו הסיפון משלב מדרגה בגג תקרת התא המזכירה את סלון הסיפון הנמוך. עד כה נראה הדבר רק במודלים גדולים יותר. השותפות של המתכננים BERRET – RACOUPEAU  האחראים על עבודת העיצוב, יצרה את ההזדמנות להוסיף רעיונות מעניינים. העיצוב הפנימי שונה, למרות שיש כאלה שיעדיפו את הסידור הישן.
בעינינו, העיצוב החדש של היאכטה הוא בהחלט שיפור ניכר, והוא נותן ליאכטה יותר אופי. המדרגה יוצרת חלל גדול למטה ובשילוב עם החלונות המובנים בתוך המדרגה מתקבלת הרגשה של שטח גדול ומרווח בחלק הפנימי. לגוף היאכטה עצמו מראה מחודד יותר, עם חרטום מלוטש יותר ומבנה צר יותר לכל אורך הגוף. היא גם צרה יותר בקו המים. השידרן (קיל) הסטנדרטי הוא אמנם עמוק יותר מהממוצע אבל ארוך דיו, ויש לו מעין בולבוס בולט דמוי טורפדו בתחתית. ציר המדחף יוצא דרך תומך היצוק בגוף היאכטה, העוזר לשמירת היגוי יציב. דף ההגה ארוך בעל שטח גדול ופרופיל חצי אליפטי. באופן כללי, התצורה של הדגם החדש נועדה להרשים יותר מאשר התכנון של הדגם הקודם.
 
על הסיפון
הקוקפיט מעוצב באופן שיתאים גם להפלגה נוחה עם צוות מצומצם, וגם לשהייה נוחה בזמן עגינה. ברוב המקרים הקוקפיט משלב בין שני יעודיו בצורה טובה מאוד. כננות החלוץ נמצאות בירכתי היאכטה כך שההגאי יוכל להגיע אליהן בקלות, אבל הן פחות נגישות לשאר חברי הצוות. הגה היאכטה ממוקם כך שנשאר מקום רב מאחוריו, גודלו של גלגל ההגה ממוצע ולהגאי מושב נוח ונטוי המתקפל בקלות על מנת לאפשר גישה נוחה למשטח/מרפסת הירידה למים.
 גלגל ההגה מסתובב בתחכום סביב בסיסו על מנת לאפשר מעבר נוח בקוקפיט קדימה ואחורה. גם זה מאפשר גישה נוחה למשטח הירידה למים. היצרן מצהיר שאין להשתמש בהגה במצב זה, למרות שהוא אכן עובד גם באופן כזה.
דרגש ההגאי נוח, למרות שהשיפוע למעלה אחיד בכל אחד מהצדדים. היינו מעדיפים שרצפת הקוקפיט תהיה נטויה במצב המאפשר נוחיות גדולה יותר לרגליים.
ישנם שני תאי אחסון לא עמוקים מתחת למושבי הקוקפיט ושני תאי אחסון עמוקים מאוד מתחת לכיסאות ההגאי. שני מיכלי הגז נשמרים בתא מתחת לדרגש. בדגם הרגיל ישנה רק כננת סיפון אחת, ובעזרתה ניתן להתמודד עם המעלן, מיתרי הצמצום והמיתר הראשי, שרץ על זחיח (סוס) לפני הירידה לבטן היאכטה. ניתן להוסיף שני וינצ'ים שיהפכו את החיים להרבה יותר קלים תמורת תוספת כספית נמוכה. הסיפונים הצדדים רחבים בצורה בטיחותית ומצופים בחומר נגד ההחלקה הפועל בצורה יעילה, אם כי אפשר היה להרחיבו גם אל הגג. ידיות האחיזה בצידי הגג קצרות מדי. הסיפון הקדמי רחב בצורה מספקת, ותא האחסון של העוגן גדול ועמוק דיו על מנת להכיל שרשרת עוגן מכובדת. כננת עוגן חשמלית מגיעה כסטנדרט.
 
בהפלגה עם מפרשים
ל- 373 יש מערך של 9/10 עם מצליבים כפולים וללא יתר אחורי מרכזי. שטח המפרש הוא יחסית נדיב עם חפיפה גדולה בין הראשי לחלוץ, מפרש הגנואה מורכב על מגלול, והראשי קטן יחסית. הראשי הסטנדרטי הוא בעל פסיסים (שחיפים) קצרים ו"לייזיג'ק" עם כיסוי, המגיע כסטנדרט, המורכב על המנור.
התנאים למבחן שלנו, שנערך במשך יומיים ב"מגרש הביתי" של בנטו בחופיה המערביים של צרפת, היו סוערים. הרוח לא ירדה אף פעם מ- 12 קשר, ולעיתים קרובות אף העפילה ל 20 קשרים. הים היה גבה גלים ונראה כאילו הוא העמיד אותנו במבחן. צמצמנו חלק מהמפרשים כשעוצמת הרוח עלתה מעל ל 16 קשר.
בהתחלה מצאנו את תגובת הסירה קצת איטית. אבל אחרי שהשקענו מעט זמן בכיוון המפרשים, היא השתנתה לבלתי הכר. השינוי היה שחרור זחיח הראשי למורד הרוח, "יצירת בטן" לחלוץ והפלגה של º33-º32 במעלה הרוח. ברגע שהצלחנו להבין את העניין הזה, הסירה חתכה את המים (בים עם גלים קצרים) במהירות מעודדת של 6.7 קשר ברוח מדומה של 18 קשר. ההגה היה קל והגיב בקלות. לעיתים, כאשר הרוח עלתה על 20 קשר, היא התחילה לעלות לרוח לאט בזמן שההגה נשאר יציב, והמשיכה לעלות עד שהמפרש הראשי שוחרר מעט או מכת הרוח עברה, כל זאת בעדינות ראויה לציון. ברוח קדמית, היא התקדמה במהירות של 7 קשר וברוח צד 6.2 קשר, במצב זה שחררנו צמצום אחד וקיבלנו בתמורה מהירות של 7.2 קשר. ברוח מלאה היא רצה תוך שמירת קורס יפה ולמרות מאמצי ההגאי המהירות ירדה ל- 5 קשר. ברוח מדומה של 16 קשר עברנו לגבית עם מערך מלא, והרגשנו שהיאכטה ניעורה לחיים. עם זאת, ההיגוי היה קשה במקצת בזמן מכות רוח.
ראוי לציין שהיאכטה הגיבה כל הזמן לשינויי ההיגוי. הפלגה בקדמית חדה במערך מלא הביאה אותנו למהירות השיא, כ- 8 קשר. צוות והגאי מיומנים לא יתקשו להוציא מהיאכטה את המיטב שבה, אך זוהי בהחלט יאכטה שגם "סולחת" על טעויות ואינה מגיעה למצבים קיצוניים. ההיגוי רציף כל הזמן ויחסית לא קשה, היאכטה נכנסת לרוח בקלות ובמצב של "HEAVE TO" היא נשארת בזווית בטוחה לרוח וכמעט אינה עושה דרך קדימה. הסחיפה במצב זה הייתה של 1.5 קשר.
 
בהפלגת עם מנוע
היאכטה שלנו הייתה מצוידת בפרופלור  מתקפל בין 2 להבים (אופציונאלי), שהציג תפקוד מאוד מדויק בהפלגת מנוע, מחובר למנוע וולוו 2040 MD, 40 כ"ס. עם מנוע ה – 373 מפליגה במהירות  שיוט של 6.5 קשר ומגיעה למהירות של 7.5 קשר. מעגל הסיבוב שלה היה קצת יותר מאורך גוף אחד לשני הצדדים. היאכטה הגיבה באופן מדויק לכניסה וליציאה מהרוח וביצעה תמרון (שמיניה) מדויק.
 
מתחת לסיפונים
בעבר, הסלון גזל את החלל המרכזי מתחת לסיפונים עם מעט שאריות בחרטום ובירכתיים. לאחרונה תאי הסלון נעשו קטנים יותר וחלקים אחרים – בייחוד  חדרי השירותים והמטבח – נעשים גדולים יותר. שכיח לראות יאכטות בגודל כזה שבהן אחת או שתי ספות הסלון קצרות מדי מכדי לישון בהן. זהו המצב גם ב – 373 שאנחנו בחנו, היאכטה עוצבה במיוחד במחשבה לאירוח של שניים עד שלושה זוגות, כך שהסלון לא נדרש לבצע "עבודה כפולה" ולשמש גם כתא שינה (ישנו גם דגם של שני תאים שבו המטבח והסלון גדולים יותר).
גרסת שלושת התאים מנצלת את החלל הפנימי היטב, אבל עדיין מותירה הרגשה של מרווח גדול עבור יאכטה של  11 מטר (37 פיט). חדר השירותים תופס את המקום מימין למדרגות והמטבח שולט ברוב השטח למרגלות ומימין לירידה. העץ כהה ובעל גימור בברק טיק מעומעם. החלונות מהסיפונים הצדדיים מחדירים שפע של אור ושמיים.
הסלון בדגם אותו בחנו מעט קטן (על חשבון תאים מרווחים יותר לשינה).. שטח האחסון כולל מדף מעל לספה השמאלית ותא אחסון ממוצע ומדף מימין. מאחורי הספות ומתחת למושבים שטח אחסון נוסף. השולחן הוא בגודל סביר ומצויד באביזרי אבטוח משני צדדיו ותא אחסון בקבוקים באמצעיתו. הגובה נע מ- 2.07 מ' בירכתיים עד- 1.9 מ' בחרטום.
המטבח גדול, משטחי העבודה מעט קטנים, האחסון במטבח מצוין, עם תערובת מספקת של תאים ומגרות מאווררות. בפתיחת החלונות נכנס הרבה אוויר והתאורה אף היא טובה מאוד. האזור לא מוגן במיוחד בעת הפלגה בים, אבל ישנם מוטות אחיזה ליד הכיורים, ידית אחיזה מסביב לגז והתנור עם יכולת תזוזה מוגבלת על מנת לשמור על איזון. הצנרת בנויה היטב וקל להגיע למגופים (SEACOCKS). שולחן הניווט הוא לכיוון הירכתיים מול הספה השמאלית. בשולחן מגירת מפות צרה ללא מגירות נוספות. בנוסף יש עוד תא קטן למכשירי ניווט ושני צגי בקרה למכשירים אלקטרוניים.
שני תאי הירכתיים דומים מאוד, למרות שלתא הימיני מעט יותר שטח רצפה. בשני התאים מיטות זוגיות בגודל סביר, גובה של 2.08 מ' והרבה תאורה ואוורור הן דרך החלונות הניתנים לפתיחה והן ע"י המקובעים. המיטות מגיעות עד לאורך של 2.13 מ' ורוחב של 1.65 מ'. שטח האחסון מבוסס על ארון תליה ומדף לאורך גוף היאכטה. מנורת תקרה ושתי מנורות קריאה מספקות את תאורת הלילה.
תא הבעלים גדול במיוחד. ציפוי ויניל לבן בצדדים וחלק קדמי מעץ בנוסף לשני חלונות נפתחים ועוד צוהר בתקרה הופכים אותו למאוורר ומואר במיוחד. שטח האחסון אף הוא מפנק עם ארון תלייה גדול מצד אחד וארון מדפים נוסף בצד השני של התא. מתחת למיטה, שגודלה 2.07 מ' אורך ו 1.52 מ' רוחב, מיכל מים גדול ושטח אחסון לתקופה ארוכה או להפלגה ארוכה. תא השירותים המאוורר נמצא בכיוון הירכתיים, מצידו השני של המטבח, והוא גדול ומרווח. למקלחת שטח נפרד עם מושב משלה, ללא חוצץ ביניהם. ישנה גישה נוחה למגופים ושטח האחסון גם הוא מספק.
להפלגה ארוכה משבוע, שטח האחסון מתאים לצוות של שישה אנשים. תאי השינה נוחים ביותר ותאי השירותים פשוט מצוינים, המטבח יוכל לספק ארוחות לכולם בתנאי שהשף מסודר/ת בהרגליו/יה. אם מראש ברור לך שלא תפליג עם צוות העולה על שניים עד ארבעה אנשים על הסיפון, אנו ממליצים בחום על גרסת שני התאים, אחרת לך על הגרסה השנייה.
 
סיכום
הגרסה הזאת של OCEANIS  היא עכשיו יאכטה בפורמט של "יאכטה מהירה לכל השימושים". בעיקרון נועדו דגמים כאלו של יאכטות לשמש כיאכטות סיור (CRUISING) נוחות, ויחד עם זאת בעלות ביצועי מפרשים טובים אשר יאפשרו השתתפות בתחרויות חובבים. היאכטה מגיעה למהירות יפה מול הרוח ונשלטת יפה ברוחות חזקות. התכנון והמבנה של היאכטה הם טובים מאוד, והגימור הנקי והמוקפד ראוי לציון. הקוקפיט תוכנן ביעילות למצבי ים, עגינה ומרינה. תאי השינה והשירותים מרווחים, אבל משאירים שטח קטן יחסית לסלון ולאחסון.
 
OCEANIS CLIPPER 373 – תעודת זהות
 
v     מחיר – 
v     אורך מירבי – 11 מ' (36 רגל ואחד אינץ').
v     אורך קו המים – 9.97 מ' (32 רגל 7 אינץ')
v     רוחב – 3.72 (12 רגל 2 אינץ')
v     שוקע – 1.86 מ' (6 רגל ואינץ' אחד)
v     הדחק – 6.6 טון
v     זיבורית (BALLAST) – 1.75 טון.
v     שטח מפרש – 60 מ"ר.
v     מנוע – וולוו 2040, 40 כ"ס דיזל.
v     הנעה – ישירה (ציר).
v     מדחף בעל 3 להבים.
v     מיטות – 4-6.
v     דלק – 115 ליטר.
v     מים – 360 ליטר.
v     יחס הדחק לאורך – 1.88.
v     יחס מפרש להדחק – 17.4.
v     יחס איזון – 26.5 (BALLAST RATIO).