Jeanneau Sun Odyssey 50 DS

דויד לחיאני תמונה- https://www.jeanneau.com/

האודיסיאה של השמש בגרסה חדשה

ה- Sun Odyssey 50 DS הוצגה לראשונה בתערוכת היאכטות בדיסלדורף 2008 על ידי יצרנית היאכטות הצרפתית Jeanneau.דגם זה הוא פרי תכנונם של שניים מהשמות המובילים בעולם בתחום: המעצבPhilippe Briand  והאדריכל הימי Vittorio Garroni. הצמד בנה יאכטה המורכבת משלושה אלמנטים עיצוביים: גוף קל משקל, נפח ונוחיות.
ה- 50 Deck saloonS.O מיישמת רעיון פשוט בעיקרו: להחדיר כמה שיותר אור לפנים היאכטה אשר ידגיש את תחושת המרחב בתוכה. החדשנות העיקרית בדגם, היא היכולת הניתנת לבעלים לבחור את מיקום תא הבעלים בירכתיים או בחרטום. אור, נפח ונוחיות מובטחים בלי קשר לבחירה שלו.
במונחים של ציוד, ה- S.O 50 DS מאובזרת בסטנדרט גבוה. ביאכטה מורכבים אביזרים רבים אשר לעתים קרובות נחשבים כאופציונאליים אצל יצרנים אחרים. נציין חלק מהרשימה: המפרש הראשי מתגלגל לתוך התורן (in-mast furling), מדלה העוגן כפול והוא עשוי נירוסטה, כננת העוגן חשמלית וחזקה במיוחד, מחסן המפרשים גדול ועמוק וממוקם בחרטום ובנוסף יש תא אחסון לאסדת ההצלה כך שניתן להשיקה מבלי לעזוב את הקוקפיט. בנוסף קיימים מקומות ייעודיים עבור גנרטור, מיכל דלק נוסף, מערכת מיזוג אוויר, מסכי TV, מכונת כביסה ובר משקאות.
 
על הסיפון:
את הפלגת הניסיון ערכתי בנמל נפוליון, סמוך למרסיי, צרפת. שם בעצם מתחילה היכרותי עם ה'כלה'. היעד שלנו הוא ישראל, כך שלפנינו רומן ארוך של יותר מ-1,400 מיילים ימיים. מיד עם השקת היאכטה למים מזהים את הלוגו הייחודי של דגם זה: "האודיסיאה של השמש" המראה המוכר והמזוהה עם היצרנית, Jeanneau וסידרת ה- Deck Saloon המשויך לה. בסיפון חלונות גדולים וכהים, וחלונות הצד של הסלון מזכירים עיני חתול מלוכסנות. הקוקפיט מחולק לשלושה חלקים כאשר החלק האחורי מהווה עמדת היגוי כפולה עם שני ספסלים. מתחת לכל ספסל יש תא אחסון וביניהם, מתחת לסיפון, יש תא גדול מאוד בו מותקן גנרטור אטום עם בידוד מעולה כך שבקושי שומעים אותו ומרגישים בו בזמן העבודה. מעליו מחיצה ואסדת ההצלה. כוונת מתכנני היאכטה היא לתת כיסוי מלא ומוגן לאסדה, ובמיוחד לאפשר אליה גישה מבלי לצאת מהקוקפיט. אולם, בשעת מבחן נדרשים סבלנות וזמן יקר שלא תמיד יש בנמצא ברגעים כאלו (שלא נדע…). מבחינה זו אומר שכבר ראינו פיתרונות יעילים יותר. במרכז הקוקפיט שולחן גדול ומתקפל, ומצידיו ספסלי ישיבה גדולים ומרווחים שאפשרו לנו, 9 מפליגים מבוגרים להתרווח להנאתנו בנוחיות רבה. את הפעלת מערך החיבל אנחנו מבצעים בעזרת ארבע כננות, אחת מהן חשמלית, ומערכת גלגלות כולן תוצרת Harken. שני המפרשים מתגלגלים ועל התורן שני מצלבים.
 
בכוח הרוח:
במהלך המסע לארץ נבחנו יכולות ההפלגה של היאכטה בכוח המפרשים ובכוח המנוע לאורך זמן ובתנאי ים מגוונים. אמנם, במהלך מבחני השיט וכיול המכשירים כפי שמבצעים תמיד ביאכטות חדשות לאחר ההשקה, הספיקה ה'כלה' להפגין את יכולתה לפתח מהירות בזמן קצר (ברוח בעוצמה של עשרה קשרים) חידוד לרוח קדמית, יציבות, זריזות וגם קלות תפעול ופשטות תמרונים עבור זוג מפליגים בלבד. ברוחות חזקות יותר וכשתנאי הים לטובתנו, שמרה היאכטה על ממוצע מהירות גבוה: כתשעה קשרים. כמובן שאת המפרש הראשי ניתן לקבל בתצורת ה- FULL BUTEN כך ששטח המפרשים גדל והביצועים משתפרים.
 
בכוח המנוע:
ביאכטה שלנו מותקן מנוע גדול מעבר לסטנדרטי, מסוג Yanmar 110 HP עם מדחף של 3 להבים קבועים. גם כאן קיימת אפשרות לשפר את הביצועים אילו היה מותקן מדחף מתקפל. למנוע זה יש את היכולת והכוח להניע את היאכטה קדימה למהירות של 9.5 קשרים ב- 2,800 סל"ד. ב- 2,300 סל"ד היאכטה הפליגה במהירות של 8.5 קשרים וב- 2,100 סל"ד היאכטה הפליגה במהירות של 7.5 קשרים.
בימים אלו ראוי לציין גם את תצרוכת הדלק הנמוכה יחסית למנוע זה, כ- 5.5 ליטרים סולר לשעה בסל"ד עבודה.
  
עיצוב הפנים:
כפי שנאמר, המעצבים שמו דגש על מרחב ואור בתוך היאכטה. ריבוי חלונות גדולים, וילונות לבנים וריהוט עשוי עץ בגוון בהיר. לוחות הרצפה (הפיולים) עשויים עץ המצופה בשכבות פלסטיק כך שהם זולים, קלים ועמידים יותר לשריטות, מכות וסימנים לא רצויים. ריפוד הספות בבד דמוי עור בצבע בהיר. השולחן הרחב ניתן לפירוק והסלון הופך למיטה זוגית גדולה. שולחן הניווט גדול ומתחבר אל שולחן קפה המחביא מתחתיו את בר המשקאות הגדול. יש אפשרות לבחור ולהתקין במקומו מכונת כביסה. המטבח מרווח, בצורת האות L, ומותקנים בו מקרר ומקפיא גדולים ביחידות נפרדות, תנור אפיה וכיריים בעלי 4 ראשים והרבה ארונות אחסון פונקציונאליים לשימושו של הטבח.
היאכטה מחולקת לשלושה תאים זוגיים, ולבעלים יש את האפשרות לבחור היכן למקם את תא הבעלים. באופן כללי, תאי המגורים גבוהים ומרווחים, תא השירותים הקדמי מרווח ובו מחיצה למקלחת. תא השירותים האחורי קטן מעט וצפוף. חבל שאינו בנוי כמו באחות הקטנה, ה-S.O 49 .
 
לסיכום:
ה- S.O. 50 DS הינה "יאכטת תקציב". מונח זה בא לציין שהיא מתוצרת מספנה גדולה המייצרת אותה בסדרות גדולות. היתרון ברור – חדשנות הנובעת מהיכולת להשקיע כסף רב במחקר ופיתוח, שיפור מתמיד עקב הדרישות המגיעות מהשטח – מספר רב של בעלים. בנוסף, חברות אלו מסוגלות לתת שרות מעולה בכל הים התיכון בשל פריסת סוכניהם. כ"יאכטת תקציב", ה-DS50  היא יאכטה מוצלחת ביותר, היאכטה קלה, מרווחת, מוארת וקלה לתפעול בתמרון מנוע או מפרש.
 
מנתוני היבואן בארץ, ליאור סופר מנכ"ל תלתנית, מחירה של היאכטה בשער המפעל הינו 211,000 יורו, על פי המפרט הבסיסי. זהו נתון חשוב המדגיש את היחס שבין עלות לאיכות. את התוספות, ככל שיהיו, יתקינו עבורכם בצרפת עובדי המספנה הישראלים של תלתנית. "אנחנו גאים מאוד במספנה המאובזרת שלנו במרינה בהרצליה, השרות שלאחר המכירה חשוב לנו מאוד" מדגיש ליאור.
 
מחיר בשער המפעל – 211,000 אירו
אורך 15.07 מטר
רוחב 4.49 מטר
שוקע (קיל עמוק) 2.15 מטר
משקל – 13,400 ק"ג
מנוע – ינמאר 75 כ"ס בגרסת הסטנדרט
מיכל מים – 615 ליטר
מיכל דלק – 240 ליטר
יבואן בישראל – תלתנית בע"מ