Catalina 445 – אמריקאית עם ביצועים

מאת Zuzana Prochazka, Mad Mariner Magazine

יאכטה אמריקאית מצטיירת ככלי שיט רחב וגדול שרק נוחיות המשתמשים עומדת בראש מעייני המתכננים. זה לא שהיאכטות של קטלינה חסרות תכונות של נוחיות, אלא שהן מזכירות יותר יאכטות אירופאיות מסורתיות מאשר יאכטה אמריקאית

גוף היאכטה
קטלינה היא יצרנית היאכטות השנייה בגודלה בארה"ב. החברה אשר נוסדה בקליפורניה בשנות השבעים מייצרת היום אלפי יאכטות בגדלים שבין 22 ל- 47 רגל. קטלינה 455 היא יאכטה הבנויה להפלגות בים הפתוח (בארה"ב חלק גדול מהתעשייה פונה ליאכטות אגמים). התורן משמש דוגמא טובה לכך, הוא עובר דרך הסיפון לבסיס התורן הנתמך על השידרית. מערכת חיזוקי התורן היא ייחודית לקטלינה וכוללת חיזוקים אשר אינם מחוברים לסיפון, כך נמנע לחץ מיותר אשר עלול ליצור בו סדקים. שיטת בנייה זאת הוכיחה את עצמה בדגמים האחרים של החברה.
 
היאכטה מגיעה עם (שידרן) קיל כנף מעופרת במשקל 3,720 ק"ג, או קיל סנפיר במשקל 3,260 ק"ג המפצים על הלחצים של גובה התורן ושטח המפרשים הגדול. מדף ההגה מתוכנן כך שיתנתק במקרה של התנגשות תת מימית או קרקוע, תוך השארת 60 האחוזים העליונים במקומם. כבר אמרנו: בנייה מסורתית.
מיתרי החלוץ הצמודים היטב לגוף היאכטה, מותירים את הסיפון רחב ומסודר. בחרטום, תא השרשרת המחולק לשניים: לכננת עוגן ולמחיצת התנגשות אטימה למים. לדברי גארי דאגלס, המהנדס הראשי של קטלינה "אפשר לחתוך את המטר וחצי הראשונים של היאכטה ולא יקרה לה כלום," גלגלת העוגן הכפולה בחרטום נראית חזקה ויפה וכוללת את השלוחה לחיבור מפרש ספיניקר אופציונאלי.
מצאו חן בעיני המוטות המחזיקים את חבלי החיים בגובה 70 ס"מ (גבוה מהתקן). ברווזי הקשירה באמצע היאכטה קטנים אבל בעלי חשיבות עליונה לכל מי שנאלץ לקשור יאכטה מול זרם של נהר או מול הגאות.
 
הפלגת מפרשים
לא יכולנו לבקש מזג אוויר טוב יותר להפלגת המבחן של דגם ה- 445: תנאי ההפלגה בסן פדרו, קליפורניה, כללו רוח שהגיעה ל- 22 קשר. היות וה"קטלינות" מתוכננות כך שיש צורך לצמצם מפרשים במהירות של 15 קשר, יצאנו עם מפרשים מצומצמים ב-25%, הן הגנואה 135% והן הראשי הנגלל לתוך התורן. כאשר אחזתי בהגה, נשבה רוח אמיתית של 18 קשר, עם גלי גיבוע בגובה 70 סנטימטר. המהירות הטובה ביותר (SOG) הייתה ב- 65 מעלות לרוח, הגענו ל- 8.4 קשרים וההרגשה הייתה שהיאכטה "ממש ממריאה". כאשר עלינו לרוח חדה של 45 מעלות לרוח האטנו ל- 6.4 קשר. בירידה חזרה לרוח צד שבנולמהירות של 8.1 קשר, ורק אז התפניתי לשים לב לתנועה – הפלגה נוחה ונעימה למרות שהרוח נשבה במהירות של 20 קשר. היאכטה הזאת ממש יודעת להפליג.
כל החבלים מובילים לירכתיים, לגג תא הנוסעים, ליד הקוקפיט, ניתן לשלוט בהם בעזרת צמד כננות של הארקן. כמובן שניתן להתקין כננות חשמליות, לחובבי החיים הקלים. הירידה למדרגות תוכננה כך שתאפשר להפעיל את הכננות בעמידה, ולא בכריעה על המושב, דבר המעניק מרחב תמרון גדול יותר ומונע התעייפות. מצא חן בעיני המעקה בגובה המותניים באותה כניסה למדרגות, כך מושגת אחיזה טובה מיד עם העלייה לקוקפיט. מיקום הכננות הראשיות ליד הירכתיים, הופך אותן לנוחות לתפעול עבור ההגאי, והמיקום מעולה להפלגה עם צוות מצומצם.
 
הקוקפיט המפנק
עשרה אנשים יכולים לשהות בחברתו של ההגאי בקוקפיט העצום. המושבים ליד ההגאים רחבים ושני אנשים יכולים לשבת עליהם בנוחות בכל צד ובנוסף שניים נוספים על המושבים המוגבהים במעקה הירכתיים. השולחן – בנוי מעץ טיק ומשוח בלכה בוהקת כתכשיט. הוא נפתח עם כנפיים לשני הצדדים ובתוכו תא אחסון מבודד. בנוסף, השולחן מוברג אל הסיפון, כך שהוא מעניק תמיכה מצוינת לרגליים בזמן הטיה, וניתן לחבר בקלות רתמה לרגליו או למעקה הנירוסטה שלמעלה. בקרת המנוע נמצאת בקצה הירכתיים, וכן קיימת גומחה היכולה להכיל את מכשיר ה- EPIRB. העלייה לקוקפיט מהים מתבצעת בעזרת דרגש רחב ויפה. בתוך הקוקפיט מותקנים תאים מרווחים לאחסון חבלים, ציוד, שני מיכלי גז בישול וגנראטור.
כראוי ליאכטה המתוכננת להפלגות בים הפתוח, גימור הסיפון הוא באפיון יהלום והוא אידיאלי למניעת החלקה.
 
עיצוב פנים
למרות ההתמקדות בביצועים ובבניה חזקה, ה- 445 היא יאכטת קרוזר אלגנטית ונוחה. מסגרות הדלתות עשויות אלומיניום על מנת לשמור על צורתן ומעוטרות בעץ טיק, כל החלל הפנימי מצופה בעץ טיק צבוע בלכה שקופה. בקטלינה לא משתמשים כלל בצבע בחלל הפנימי, כך נשמר היופי הטבעי של העץ. ביאכטה הרבה תאים לאחסון ציוד וחלקי חילוף, ואין מחיצות חלקיות או פינות חדות שיפגעו בקווי העיצוב הנקיים.
בסלון המרווח מאוד פינת ישיבה בצורת U ושולחן מתקפל בעל ארבעה חלקים, ניתן להתקין ספה או שתי כורסאות עם שולחן קוקטייל בצד השני. עמדת הניווט כוללת עמדת מחשב מובנת, כמקובל ביאכטות אמריקאיות. אפשרויות האחסון נרחבות, וכוללות מגירות נוחות.
 
המטבח מרשים הודות לפרטים הקטנים. מתלים ממתכת מצופה ויניל הניתנים להזזה מגדילים את חלל האחסון, החום המופץ ממטען המצבר שמתחת לכיור משמש למניעת הצטברות לחות בשיפולי היאכטה. לסירים ולמחבתות יש זיזים מיוחדים כדי לקבעם במקומם מבלי שירטטו. מקרר/מקפיא עם פתיחה קדמית, מיקרוגל וכירה בעלת שלוש להבות משלימים את הזיווד הסטנדרטי, שנאמר כבר: "אלוהים נמצא בדברים הקטנים". פעם נוספת, כמקובל ביאכטות אמריקאיות, המטבח מרשים בעיקר בהנדסת האנוש שבו.
תא השינה הראשי נמצא בחרטום, במרכזו מיטה ומתחתיה מגירות. קטלינה מייצרת את המזרונים בעצמה, כולל ציפוי הקפיצים הפנימיים למניעת חלודה וחריקות. ניתן להרים את אזור הראש במיטה, בעזרת מנגנון חשמלי, לצורך צפייה בטלוויזיה או לקריאה. לתא צמודים שירותים עם מקלחון נפרד.
 
האורחים יכולים לשהות בתא השינה בירכתיים או בתא השירות הממוקם בצד שמאל. בתא השינה יש מיטה כפולה הממוקמת באלכסון כך נוצר מרווח לראש וחלל נעים, לעומת תאי השינה הממוקמים מתחת לרצפת הקוקפיט. מהתא יש גם גישה ישירה לתא השירותים שבסלון.
בתא השירות, יש דרגשים מתקפלים והוא יכול לשמש כתא שינה, עבודה, מחסן או מכבסה. המסננים נגישים מאוד באחד הלוקרים. פתח עליון רחב של התא מוביל לקוקפיט ומאפשר גישה נוספת.
 
בניגוד לשייטים באירופה מקובל בין השייטים בארה"ב לבצע תיקונים וטיפולים רבים בשיטת DO IT YOUR SELF. על פי השקפה זו תא המנוע נגיש ביותר לא רק לביצוע המטלות הפשוטות כמו בדיקת נוזלים זריזה. המדרגות לסלון נוחות להרמה, שיטה החושפת גם תא שימושי לכלי עבודה. לצורך ביצוע עבודות תחזוקה רציניות יותר, מתנתקת תיבת המנוע כולה וניתנת להזזה קדימה לחלל הסלון. ניתן לבצע את זה גם מתא הירכתיים, וכך נחשף המנוע בשלמותו. כל הציוד והמיכלים עוברים דרך המדרגות וניתן להוציא אותם כך. ביאכטה שלושה מיכלי מים ומקום להתקנת מתפיל מים. כמות הדלק מוגבלת ל- 249 ליטר, אך ניתן לאחסן 219 ליטרים נוספים בתאי האחסון.
 
סיכום
הפילוסופיה של קטלינה היא "תכנון יאכטות שיעמדו בתנאים של ה"עולם האמיתי", יפליגו היטב, שיהיו נוחות מלמעלה ומלמטה, שיהיו קלות לתחזוקה ושישמרו על ערכן". דגם זה אולי החל את דרכו על גיליון נייר חלק כדי להפוך לביצועיסט אגרסיבי, אך הוא עדיין שומר על כל היסודות של אותה פילוסופיה. אין ספק שדגם ה-445 מיישם את הפילוסופיה.