Bordeaux 60 – בציר טוב

תשאלו את טובי הודגס, כתב המגזין היוקרתי Yachting World , האם ההזמנה של יצרן הענק CNB להצטרף כצוות מן המניין, היוותה הימור נועז או הבעת ביטחונם המלא ביאכטת הדגל שלהם ה- Bordeaux 60. ה- Bordeaux 60 היא מיזם גדול של יצרן הענק CNB, מקבוצתBeneteau . החברה מתמחה בבניית יאכטות ייחודיות, ומחזיקה ברקורד מרשים של כ- 40 מפרשיות, שנבנו עד כה בתחום ה65-105 רגל (19-31 מטר).

מכירים דרך טובה יותר להציג יאכטה? ההפלגה הבלעדית על הצעצוע החדש של CNB, התחילה בברצלונה הקוסמופוליטית והסתיימה בקאן האלגנטית, והיא הייתה חוויה מיוחדת עבור עבדיכם הנאמן.
ולמי שלא שבע מהתמונות אמשיך בתיאור ההפלגה המושלמת שהחלה ביום מוצלח, במעלה הרוח (שנשבה בעוצמה של כ- 20 קשרים), ואשר הגיע לקיצו במעגן ים תיכוני קסום. שם, לאור ירח, סעדנו את ליבנו במבחר גבינות משובחות שהוגשו ליד בקבוק 60 Bordeaux  של Medoc.
 
הסופר-יאכטה
הראשונה מתוך שמונת דגמי ה- Bordeaux 60  אשר נבנו, הושקה בתערוכת היאכטות שהתקיימה בקאן בשנה שעברה. בהפלגה הראשונה, היאכטה הפליגה לברצלונה, מנווטת על ידי בעליה החדשים. בחיקנו, נפלה הזכות לבצע הפלגת העברה (דליברי) ל- Eolic 6, לקאן. על מנת להציג את מעלותיה. Philippe Briand  עיצב יאכטה, נעימה לעין. היאכטה מושכת מבטים מהחולפים במרינה, מפליגה בנינוחות בהפלגת מפרשים, ומספקת מרחב מחייה פנימי מרשים. ה- Bordeaux 60 מאפשרת עיצוב פנימי לפי הזמנת הבעלים (Semi-Custome). היאכטה עוצבה ע"י ובהשראת היצרנים הקטנים של קבוצת בנטו, והיא מכונה בתואר הכבוד: "Spirit of the Super Yachts"
הרעיון בעיצוב המפרשית הוא לבחור מתוך ארבעת הסידורים הפנימיים המוצעים לבחירה. "כל עוד שהלקוח מבקש עיצוב בר ביצוע – CNB תספק את הסחורה" . אומר מרק רנוויק, המנהל האחראי על יחסי לקוחות בחברה. בזכות העובדה שרוב העבודה מתבצעת במפעל, ביצוע השינויים הוא קל ומהיר. "ב- CNB אנו מציעים את הבחירה הבסיסית והשאר הוא הגשמת החלום שלך", הוא ממשיך ומסביר.
ה-Eolic 6 עליה הפלגנו בנויה עם תא סקיפר בקצה החרטום, ותא בעלים בחרטום. הגוף האלגנטי שלה רומז על פוטנציאל ביצועיה המהירים, עם דופן רחבה וגחון נמוך, ירכתיים מעוגלות פנימה ותחתית דחי עגולה. החיסרון היחידי בעיצוב זה הינו ההפלגה ברוחות גביות, בהן היא איטית יותר.
ל- Eolic 6 סיפון בגובה 1.8 מטר וחלל פנימי נרחב המאפשר עמידה זקופה. בנוסף, רוחבה הינו 4.8 מטר. הפתעה נוספת היא כי התורן מצויד בשלושה מצליבים עם כבלי מתכת הנמשכים לירכתי היאכטה. מערך המפרשים שלנו היה נוח לתפעול, עם ראשי Fully Battened מתגלגל לתוך המנור ובנוסף היא מאובזרת  בחלוץ ה-Self Tacking.
 
מבט מהחרטום לירכתיים, מגלה הרבה עץ טיק. הסיפון מוגבה במקצת ומאפשר כניסת אור לתא המרכזי עם שמירה על קווי העיצוב. ה"לזבזת" ממוקמת פנימית לעמודי המעקה, דבר המשאיר את הסיפון נקי ממכשולים.
תא הסקיפר ממוקם בקצה החרטום (עם שירותים ומקלחת נפרדים) באופן קומפקטי. התא מכיל דרגש אנכי ויכול לשמש גם כמקום אחסון ל"פנדרים" ולחבלים. המעלנים ושאר המיתרים עוברים מעל החלון המרכזי לכיוון הירכתיים לעבר ארבע כננות של Harken, הממוקמות ליד כל הגה, כאשר העודפים נאספים לתוך שקי המיתרים הממוקמים מתחתיהם.
הקוקפיט גדול, מוגן ובולט בשל משענות הגב הגבוהות של המושבים הארוכים. בנוסף תורמים לתחושת הנוחות, שולחן רחב עם ידיות אחיזה, מקרר, מחזיקי כוסות ותאורה בעלת שני צבעים. השולחן משמש כמוקד אירוח חיצוני בזמן שה"בימיני" מצל על ה"קוקפיט". ההגאים עשויים מקרבון, והם בעלי עיצוב אגרונומי. הם מורכבים על מעמדים זוויתיים עם מצערות המנוע וחרטומן בעמדת הגה ימין.
 
ים התיכון הקסום!
מיד לאחר שחמקנו החוצה מנמל  Vell שייטנו במהירות של 4-5 קשר ברוח קדמית של 10.5 קשר. ככל שהתקדמנו, התגברה הרוח ואפשרה לנו להאיץ ל- 8 קשרים ברוח של 11-12 קשר. הרוח עלתה בעקביות והגיעה ל- 19 קשר. דבר שאפשר לנו לשוט במהירות מפתיעה של תשעה קשרים ברוח של 16 קשר ומהירות מירבית של 9.5 קשר.
ליד כל הגה יש ספסל ישיבה ומשטחי אחיזה לרגליים המאפשרים היגוי נוח בכל מצב. מבנה ה"קוקפיט" הזוויתי מצריך שימוש בכריות לצורך ישיבה ממושכת. הכננות החשמליות נגישות לתפעול מהקוקפיט, והיתר האחורי והמנור מופעלים על ידי מערכת הידראולית. התצפית קדימה מצוינת – בתנאי שהבימיני וה"Spray hood" מקופלים.
למרות המרחק בין ההגאים, תגובת ההגה מאפשרת הפלגה תוך שמירת קורס במדויק.
ביום השלישי להפלגה, הוכיחה ה- Bordeaux 60 את יכולות הביצוע שלה במלואם. ברוח של כ- 20 קשר, עם צמצום ראשון של הראשי, הפליגה המפרשית מאוזנת ויציבה. ה- Eolic 6 , שטה במהירות של 7.5-8 קשרים ברוח קדמית, ושמרה על מסלולה באדיקות, למעט תיקוני קורס קלים מדי פעם, ואלו נדרשו רק כאשר חבטו בנו הגלים בחוזקה.
 
מכונת הזמן
ב- Bordeaux 60  תחושת מרחב מדהימה. הודות לסלון הפתוח המתמזג עם המטבח והחלונות הפנורמיים. ב- Eolic 6 תא הבעלים ממוקם בחרטום ובנוסף יש שני תאים אחוריים. אני זכיתי בתא הימני. התאים האחוריים זהים, ובשניהם שירותים ומקלחת. בתאים האחוריים ניתן לישון בנוחות יחסית, גם כאשר היאכטה מיטלטלת. מערכת מיזוג האוויר מפצה על חלונותיו הקטנים של התא. ניתן לאפסן ולתלות בגדים, חפצים ואפילו מזוודות בארונות של התאים האחוריים. הגובה בשירותים זהה, עם שימוש במושבים מעל האסלות ובעת המקלחת.
הסלון גדול ורחב וכולל עמדת ניווט בצידו השמאלי. המעצב עשה שימוש רב בצבע לבן, בתקרה ובריפודים ונוצרת האשליה של סלון מואר, גם כשהתריסים מוגפים. לאוהבי הלמינציה ה- Eolic 6 מחופה בעץ MOABI, וניתן לבחור בנוסף, חיפוי אלון או טיק.
בצד שמאל של פינת האוכל לכיוון הירכתיים, ממוקם ארון לתליית בגדים רטובים. לפינת האוכל קיימת תוספת של שלושה כסאות מאובטחים אשר מאפשרים להושיב עד שמונה איש מסביבה. לשולחן עיצוב מתוחכם עם כנפיים נפתחות. מאחורי המושבים, קיימים מקומות אחסון נוספים בשני צידי היאכטה. הריפודים עשויים מבד אלקנטרה בצבע על פי בחירת הבעלים. עמדת הניווט נוחה ומתמזגת עם המיטה השמאלית. בנוסף המפרשית מצוידת בשולחן רחב מספיק למפות ופנל גדול למסכים.
הגישה לחדר המכונות נוחה בצורה יוצאת דופן. מתחת למדרגות הקוקפיט ישנו ארון שהוא גם חדרון (עם גישה נוספת מהקבינה הימנית) והוא מכיל: מתפיל מים, מיכל איסוף, מסננים של מערכת המים וגנרטור. מאחורי המיטה בסלון מסתתרת מרכזיית המים המתוקים יחד עם שרטוט המערכת, לזיהוי קל. הגישה לכל המחברים מאד נוחה, "הכל מותקן על מסילות" אומר מרק רינוויץ, עובד CNB . "רק שחרר את ההברגה והמחבר יחליק החוצה מבלי לגרום כל נזק. כמו כל מוצרי החברה הדגש כאן הוא – איכות ונוחות!"
רצפת העץ בסלון נפתחת ומאפשרת גישה נוחה למנוע ולגנרטור (ללא צורך לכרוע). המסננים ומפרידי המים לדלק מותקנים על דופן תא המנוע, והרצפה מבודדת מחום ומרעש. המצברים, גם הם מאובטחים וממוקמים מתחת לרצפת המטבח. במפרשית גם מיכלים בנפח של 1000 ליטר של מים ודלק.
 
מרתף צף
הסלון אמנם נראה גדול, אבל ללא ספק המטבח הוא זה שמנצל באופן מירבי את רוחב היאכטה, מדופן לדופן, עם משטחי עבודה ואחסון רבים. ב- Eolic 6 מקרר בנפח 160 ליטר עם גישה עילית, ושני מקררים נוספים עם דלת צד (בדרך כלל יכול לשמש אחד מהם למיקום מכונת כביסה). ועוד לא הזכרנו את מכונת הקרח ומדיח הכלים המחופה נירוסטה המשלימים עיצוב נפלא. ה- Bordeaux 60 הוכיחה מעל כל צל של ספק, כי גופה הרחב, אינו משפיע על תנאי ההפלגה שלה, שהוכחו כמצוינים.
 
המגע האישי
טיפול אישי ומקצועי בבעלי המפרשיות, הוא ערך עליון עבור חברת  CNB. תהליך מסירת היאכטה לבעליה החדשים, עלול לקחת שלושה ימים ואף יותר, באם מתעורר הצורך. המדריך למשתמש מרשים ביותר, והוא מכיל: תמונות, תרשימים והסברים המפרטים כל היבט והיבט במפרשית. החל מציוד הבטיחות ומיקומו, דרך הפנלים החשמליים, התרשימים, שימוש האינוורטר, מערכת המים, מפסקים, מזגן, כוונון היאכטה, מחברים וכלה בסכמות מפורטות של גוף המפרשית.
ה- Bordeaux 60 בנויה משני חלקים, כאשר במרכזה עץ בלסה. העיצוב ההנדסי שלה כולל: הזרקה של סיבי זכוכית מחוזקים בקרבון, רשת אלומיניום מחוברת לגוף עליה מתיישבים השידרית והמחיצות. בזכות עיצוב מתוחכם זה – למפרשית מסגרת חזקה במיוחד, מהחרטום ועד לירכתיים. תכונה נוספת, היא קיומו של חלל גדול בירכתי היאכטה, שמשמש לאחסון. דלת הידראולית המופעלת על ידי שלט רחוק וגודלו הרב מאפשר להכיל סירת גומי קשיחה לא מנופחת באורך  3.2 מטר או 2.8 מטר מנופחת. מעל מקום האחסון ניתן למצוא גם כבש הידראולי לירידה לחוף.
 
לסיכום,CNB  עשתה לי את זה. היא בנתה מפרשית מעוצבת, נוחה ביותר המצטיינת באיכות שיט גבוהה. אני הוקסמתי ממנה
 
אורך כולל 18.38 מטר
רוחב: 5.18 מטר
שוקע 2.95 מטר (2.45 אופציונלי)
מנוע: Volvo 180 hp
מיכל דלק: 1000 ליטר
מיכל מים: 1000 ליטר
מעצב ימי: PHILIPPE BRIAND
מעצב פנים: COUEDEL HUGON DESIGN
מחיר בשער המפעל: 812,000 אירו