AZIMUT MAGELLANO 43

כתב: דייב מארש - תצלומים: לסטר מקארתי

עיצוב איטלקי אופנתי ליאכטה מדגם "טרולר" עכשווית – שילוב מנצח!

'ה-Range Rover של הים', כך מצהיר אחד מעלוני הקידום של Azimut. זוהי נקודת פתיחה טובה לנסות ולסווג יאכטה שהיא רחוקה מלהיות יאכטה טיפוסית.
ייתכן של-Magellano 43 יש את החוסן המאופק והמופתי של טרולר מתחת לפני השטח, אבל היא מכילה גם את כל העושר שקיים אצל אחיותיה מבית Azimut שהינן יאכטות בעיצוב המודרני והמוכר לכולנו. זה לא מתבטא רק בעיצוב הפנים המפואר בעיצובו של קרלו גלאצי. גם חיצונית, למרות שהמראה שלה רחוק מהמראה המלוטש של אחיותיה הספורטיביות, היאכטה הזו בסגנון Cor D Rover מעניקה תחושה מסוגננת ויוקרתית, היא ללא ספק יותר Range Rover מאשר Land Rover.
האנלוגיה ל-Range Rover אינה מסתיימת גם כאן. בדומה לשתי קרובות המשפחה שלה (Magellano מדגם 50 ו-76), ה-43 היא לא המקבילה הימית למכונית ספורט מהירה המיועדת לתנאים החלקים להפליא של מסלול מרוצים. היאכטה הזאת מנצלת את מה ש-Azimut מכנים מצב גוף כפול המיועד לספק הפלגה נוחה גם בים סוער. בדומה למקבילה היבשתית, מהירות 22 הקשרים של ה-43 היא סבירה, ולא תגרום לכם לכאבי גב בהפלגה. דעת הציבור הציבה לעתים קרובות את ה-Range Rover בפסגת הקטגוריה שלו. אז היכן בדיוק Magellano 43 עומדת בזירה המימית שלה? 

הפלגה יציבה
בשעה שבריטניה נאבקה במבול במהלך נובמבר בשנה שעברה, חמקנו לאיטליה והתברכנו במזג אוויר סוריאליסטי. התכוננו לגלי ענק כדי לבחון את ה-43, וזיכנו במזג אויר קיצי. למזלנו, כשיצאנו ללב הים נתקלנו בים גלי והפכפך וחווינו את תחושת ההפלגה האמיתית של ה-43.
התכונה הבולטת ביותר שמפגין גוף היאכטה, בתכנונו של ביל דיקסון, היא סירוב עיקש להיטלטל. למרות שניסיתי מאוד להטות במכוון את ה-43 בכיוון ההפוך כשחציתי את השובל של היאכטה המצלמת, לא הצלחתי אפילו לגרום לחבטות עמומות. אחרי שלוש שעות על המים, חזרתי ללא חבטה זעירה אחת שהורגשה בגוף היאכטה. למרות שגלי ענק לא היו בים, אני די בטוח שהנסיעה החלקה הזו היתה נמשכת גם בתנאים הגרועים ביותר. החרטום שלה אכן מתרומם מעט כשהמהירות גוברת, באופן כללי הגוף השקוע למחצה של ה-43 נותר איתן במים- היא נוטה לפצל את הגלים לצדדים במקום לדלג מעליהם. תחושתי היא שסקיפרים יצטרכו להעביר את ה-43 בכל הכוח דרך ים סוער במיוחד כדי להצליח להקפיץ את החרטום החד אל מעל למים. 
 
מקצה לקצה
בהפלגה מול הרוח, רחוק יותר מהחוף בין הגלים הגבוהים, ה-43 הייתה מעט חסרת תחושה, אני חושב שזה בגלל ההיגוי. ליאכטה מערכת היגוי הידראולי בתור סטנדרט, דבר מאוד יוצא דופן ליאכטה בגודל כזה. ההגה מתוכנן לבצע שישה סיבובים מקצה לקצה. למרות שההיגוי קל, יש לסובב הרבה את ההגה כדי להרגיש תגובה. זו תמיד הייתה תעלומה בעיניי, למה יאכטה צריכה יותר משניים או שלושה סיבובים מקצה לקצה? במהלך ההפלגה, הגוף של ה-43 נוטה לכל היותר ב- °4. זווית נמוכה שעוזרת לספק להגאי שדה ראייה גדול מעבר לחרטום בכל מהירות הפלגה, למרות המעקה של הסיפון. השמשות מצוידות בשלושה מגבים דמויי גדולים ופס כהה המונע סינוור בשמשות הקדמיות מונע . הדבר היחיד שהדאיג אותי הוא הגוון הכהה בחלונות הצדדיים. בתנאי השמש שחווינו הם נראו הרבה יותר חיוורים מבפנים, אבל קשה להאמין שהם לא יחסמו שדה ראייה כשהשמיים קודרים. 
תמרון והפלגה
כמו ברוב סירות הטרולר, ה-43 היא לא יאכטה חטובה. למרות גובהה והיסט הרוח שלה, מצאתי שהיא צייתנית מאוד בתמרון במרינה. תיבות הגיר התברכו בשילוב הילוכים חלק להפליא, המצערות חלקות מאוד והכוח הרב שמייצר מדחף החרטומן מסייע רבות בתמרון. שדה הראייה מההגה שבגשר הפתוח מצוין, והתורן היחיד שניצב במרכז מסתיר את הנוף הרבה פחות מתורן רחב.
ב-Azimut תכננו גם שדה ראייה פתוח מאוד בגשר הפתוח, וזו ברכה עבור עגינה ים תיכונית קלאסית. התמרון לאחור מצוין אף הוא, והכול מסתכם לכדי יאכטה פשוטה לתמרון במרינה, גם במקומות צרים ותנאים קשים.
על מנת לוודא שצורת הגוף יוצאת הדופן של ה-43 בנויה ביעילות המרבית, בנו יאכטה בגודל מלא והכניסו לתוכה משקל עד לקבלת קו מים רצוי, לרבות בניית מסגרת כדי שיהיה אפשר למקם את המשקל במיקום הנכון. לאחר מכן, Azimut ניסו את הגוף בצורה נרחבת וכווננו את צורתו: שיפועים, תעלות וכו'.
כשאנחנו מצוידים במנוע Cummings QSB5.9 שמפיק 355 כוחות סוס, הגענו למהירות של 22.4 קשר מהר מאוד. וזאת עם חמישה אנשי צוות, חצי מכמות הדלק והמים של ה-43, אבל ללא אספקה, סירת שרות וכדומה. מדחפי האבטיפוס שלנו הסתובבו במהירות הנדרשת, אבל המנועים נותרו בתת-עומס והגיעו ל-96%.
במשקל של 13.6 טונות כשהיא ריקה, היא כבדה ב-23% יותר מה-Swift Trawler 44 של Bénéteau ועל המים ההבדל מורגש אף יותר. אם כן, המהירות המרבית של 22.4 קשר שמנועי הדיזל המפיקים 355 כוחות סוס הם פחות מ-24.8 הקשרים שופעי החיים שהיאכטה הצרפתית הקלה יותר משיגה עם מנועי הוולוו שלה המפיקים 300 כוחות סוס, מספר שמייצג בערך 30% הפרש בצריכת הדלק.
הגישה למנוע היא דרך פתח במטבח או תא ההגאי, וחדר המכונות מרווח אבל הייתי מעדיף כאן תאורה חזקה יותר.

זוהר של טרולר
נראה שקרלו גלאצי תמיד מספק עיצוב פנים עשיר, וה-Magellano 43 אינה חריגה מבחינה זו. זהו לא המאפיין היחיד שגורם ל-43 לזהור. התא השלישי יכול לשמש מגורים לאדם יחיד, אבל כמה סירות באורך 13 מ' יכולות בכלל להציע יותר משני תאי שינה? בצורתה האופציונלית, כשהתא המדובר הינו אזור אחסון גדול, הדבר יהווה יתרון לטיפוסים שאוהבים להפליג למרחקים ארוכים. כמו כן, הבעלים של ה-43 יעריכו את חדר המקלחת שלהם הגדול מהממוצע. המושבים בסלון נראים אף הם מזמינים למדי.
מנגד, לאוהבי ההפלגות הארוכות, המטבח הוא מינימלי בתצורתו. סידורים שונים לשדרוג המטבח בדרך כלל מחליפים את המחסור בארונות בגובה העיניים (יש רק אחד כזה ב-43) בתמורה, למטבח יתרונות אחרים. עם שולחן אוכל גדול ומתקפל והמשטח הצדדי הסמוך, יש אנשים שמשטח העבודה המוגבל של ה-43 לא יהיה סיפור גדול עבורם. עם זאת, אני מנחש שהשפים החובבים ירצו לספח למטבח את רוב מקום האחסון שבסלון. סידור של שני הארונות במטבח כארבע מגירות גדולות, והוספה של מגירת סכו"ם, ישפרו את מצב העניינים לאין ערוך.
מקום האחסון בסיפון הוא טוב יותר. Azimut ניצלו כל חריץ בתא ההגאי ובגשר. משטח הרחיצה גדול דיו עבור סירת שירות או אופנוע הים. בנוסף, תאי אחסון נוספים קיימים בסיפון החיצוני והם בהחלט נגישים. 
ההחלטה
בקטגוריות יאכטות הטרולר, ישנם הרבה עיצובים וכל יאכטה שונה מרעותה. האם אתה יכול לחשוב על משהו שקרוב באופי שלו ל-Elling E4, או Hardy 42, או Grand Banks 41? כך גם עם ה-Magellano 43 מבית Azimut. ליאכטה שיק איטלקי ייחודי. גם בעיצוב הפנים, אף יאכטה לא ממש מתקרבת ל-43, כמו שציינו, שלושה תאי שינה אינם דבר של מה בכך ביאכטה שכזו, וגם השירותים גדולים מהממוצע. המטבח הקומפקטי שלה ממוקם סמוך לתא ההגאי. ולא נשכח שהיא גם מגיעה עם גג קשיח, בגשר, יתרון עצום להפלגות בימים חמים או גשומים.
יותר מכל, התחושה בפנים היא פשוט לא כמו של יאכטה טרולר טיפוסית, אלא יותר כמו דגם ספורטיבי ומפואר שמסוגל להגיע ל-35 קשר. במידה רבה כמו Range Rover, היא מכילה שפע ופאר שמסתיר את המבנה האיתן שלה. לכן, האופן שבו אתה שוקל את המחיר הוא מתעתע: היא לא זולה בהשוואה ל-Swift Trawler 44 של Bénéteau. אבל מצד שני, גם Range Rover הוא לא בדיוק זול, נכון?
 
הנתונים
אורך 13.63 מטר
רוחב 4.40 מטר
דלק     1,680 ליטר
מים     600 ליטר
שוקע   1.2 מטר
מנועים קאמינגס 355 כ"ס
מתכננים Azimut, ביל דיקסון ו-Cor D Rover
משקל  15.6 טון עם מכלי דלק ומים מלאים
מחיר בשער המפעל – 470,000 אירו
מנועים קאמינגס 355 כ"ס