נבחנה: 4.9 X

מאת: Pip Hare - Yachting World ; צילום: יח״צ

ה- 4.9 X PURE מיועדת לשייט בלתי מתפשר, לשייט שרוצה הכול. היאכטה משלבת עיצוב פנים נוח עם קווי סיפון נקיים, יאכטה תחרותית המתוכננת לצוות מינימלי. השילוב הזה הוא אתגר תכנוני, הנדסי ועיצובי קשה להשגה. במצב כזה לעיתים הפשרות עלולות להביא לאכזבות.

ביום בו הים רוגש מעט, עם צוות של 4 שייטים הייתי נחושה לגלות האם היאכטה הזו, באורך 50 רגל מסוגלת לספק את החבילה המאתגרת שצוות התכנון שילב בתוכה. תוך דקות מהרגע בו שחררנו את חבלי הרתיקה, רותקתי להגה ועליתי לקדמית. המחשבה שעלתה בי בדקות הראשונות של ההפלגה הייתה: האם, כאשר יצרנית יאכטות חשובה ומצליחה משיקה יאכטה שהיא "יצור כלאיים", המשמעות היא בהכרח התפשרות.

ה- 4.9 X היא הדגם השלישי בסדרה זו שהשיקה המספנה הדנית X-YACHT. קדמו לדגם זה ה-4.3 X וה-6.5X. הסדרה שנמכרת היטב אמורה לגשר על הפער בין דגמי ה-XP הספורטיביים- תחרותיים של היצרן הדני, אשר זכו להצלחות יוצאות דופן בשיוטים בעולם, ודגמי ה-XC שהם דגמי פנאי (Cruising).

שליטה בכוח

המחשבה הראשונה שלי, כאשר בים הרוגש מעט התכוננו להניף את המפרש הראשי, הייתה: זה יהיה תהליך ארוך, אולם הנפת המפרש בן ה-75 מ"ר לראש תורן של 20 מטר ארכה דקות ספורות. ככה זה כשיש 4 כננות חשמליות. עם שטח מפרש של 119 מ"ר זה מתבקש. מיד לאחר מכן פרשנו את החלוץ הדו-מיפני (Self-Tacking) בן ה-58 מ"ר. (ניתן לקבל בתוספת תשלום חלוץ גנואה בן- 65 מ"ר). הטיה קלה של ההגה למורד הרוח הביאה את היאכטה למהירות של 7 קשר אשר הלכה ועלתה. הכוח העצור ביאכטה לא התחבר אצלי בקלות הטיפול במערך המפרשים. הרוח טיפסה ל-קרוב ל-20 קשר.
זוהי עוצמת רוח גבולית המחייבת צמצום עם צוות קטן שאינו מסוגל לאזן את היאכטה. ה-X4.9 רגישה למעבר בין עמידה מול הרוח להפלגה בקדמית חדה ברוח ערה. היאכטה קיבלה מיד הטיה של 20 מעלות, הטיה זו לא השתנתה, נשארה בזווית יציבה ואפשרה הפלגה במהירות של 7.5 קשר, בזווית אמיתית של 44 מעלות לרוח, ביצוע שניתן למקם אותו על הצד המהיר של ספקטרום הביצוע של יאכטות תחרות/פנאי. החזקת ההגה בשתי הדפנות רכה, נדרש מגע קל וההגה מגיב. הרגשתי נוח גם בהטיה מכסימלית בה משקלי היה למעשה על רגל אחת. המתעממים ב- X YACHT מבטיחים שבדגמים הבאים הם יוסיפו משטח עמידה שיאפשר, בהטיות חזקות, עמידה נוחה יותר.

הרוח נשארה בלתי יציבה בעוצמות של עד 20 קשר וההפלגה הפכה להיות אלימה יותר. בשלב זה התחלתי להעריך את הזחיח (Traveller) החשמלי של מיתר הראשי. הזחיח, הממוקם לפני ההגאים, נע בתוך חריץ בסיפון כשכל מערכת החיבל שלו מתחת לסיפון ומופעלת באמצעות מנוע חשמלי. איזנתי את היאכטה בקלות בעת מכות הרוח הפתאומיות, באמצעות נגיעת אצבע קלה במפסק החשמלי של הזחיח. להפתעתי, הגרסה הבסיסית של ה- 49 איננה מאובזרת בזחיח חשמלי, זאת אופציה, בתוספת תשלום כמובן. בגרסה הבסיסית אין הזחיח וגלגלת המיתר הראשי מותקנים על הסיפון למרות שזוהי ההתקנה המקובלת היום ביאכטות הפנאי (Cruising).

השליטה במפרשים מבוצעת מדוכן המוצב לפני ההגה. הדוכן נמוך יחסית ושליטה בו מאזור מורד הרוח בהטיה חזקה מחייבת התכופפות רצינית. כל המיתרים מרוכזים מול ההגאי

מאחר ובדגמים תחרותיים רבים שבהם אני מפליגה אני נתקלת ונאבקת במפרש ראשי שיש לשלוט בו בעזרת מיתר ומותח מנור (Boom-Vang) בלבד, העלתי את הנושא בפני מתכנן היאכטה נילס ג'אפסן (Nieles Jeppesen). תשובתו הייתה שלא כול הסקיפרים התחרותיים משתמשים בזחיח, מה גם שביאכטות גדולות הזחיח הנע לרוחב הסיפון יכול להוות סכנה לצוות. אני בכול אופן מצאתי שהזחיח החשמלי הנע מתחת לסיפון הוא נפלא, מעשי ובטוח. אני הייתי משלמת 7,000 לי"ש על מנת לשלוט באלגנטיות בשפה התחתונה של המפרש.

עם התגברות הרוח בצענו צמצום ראשון של המפרש הראשי. זווית ההטיה קטנה אך המהירות כמעט ולא השתנתה. הכרזתי על "היכון לסיבוב" וציפיתי לתכונה פעלתנית של הצוות שמנה שלושה שייטים. הודעתי על "סיבוב" והצוות פשוט קם ועבר לשבת בצד מעלה הרוח של הקוקפיט. החלוץ הדו מפני עבר בעדינות מצד לצד. הכננות של החלוץ כמו כננות הספינקר ממוקמות בירכתי הקוק פיט. זה מאפשר לצוות ישיבה נוחה באזור חפשי מחבלים. למרות הים החזק בו הפלגנו הגלים לא עברו את הסיפון ונשארנו יבשים.

השליטה במפרשים מבוצעת מדוכן המוצב לפני ההגה. הדוכן נמוך יחסית ושליטה בו מאזור מורד הרוח בהטיה חזקה מחייבת התכופפות רצינית. כל המיתרים מרוכזים מול ההגאי. הוא יכול לשלוט במפרשים בקלות בשעה שהוא נשען על ההגה. כפי שכתבתי הגרסה הבסיסית מגיעה עם חלוץ דו-מפני. ניתן לקבל, בתוספת תשלום, מסילה אורכית משני צדי הסיפון. תפקידה של המסילה שעליה נעה הגלגילה ודרכה עובר מיתר החלוץ ומתחבר לקרן (Clew), שהיא הזווית האחורית של החלוץ, לשלוט בפיתול החלוץ. ביאכטה אותה בדקנו, במקום המסילה היו בחלוץ (תוצרת North-Sails) מספר טבעות בשפה האחורית אשר אפשרו את חיבור המיתרים בעזרת שקל בגובה משתנה, זה עבד מצוין. העברתי את השקל חור אחד למעלה והפיתול נסגר, חור למטה והפיתול נפתח. השפה הקדמית של החלוץ ניתנת לשחרור ברוח גבית.

ברוח של 11-12 קשר, בזווית של 100-110 מעלות (רוח צד) לרוח אמיתית, הגענו ל- 10 קשרים. ברוח אמיתית של 150 מעלות, עם ראשי בלבד, הגענו למהירות של 7-8 קשרים. החלוץ הקטן, יחסית פחות אפקטיבי במצב זה. ליאכטה בה הפלגנו ספינקר אסימטרי של 200 מ"ר. הספינקר מגולגל על מגלול הנסגר מלמעלה למטה. הספינקר מחובר לסיפון הקדמי ולא לשלוחה מעבר לחרטום. השלוחה אינה מספיק חזקה לעמוד בעומס העצום של הספינקר. הפלגנו עם הספינקר ברוח של 14 עד 20 קשר, בזויות של 130-150 מעלות לרוח אמיתית. הגענו למהירות של 12 קשר וההיגוי היה נעים. אולם כשעלינו עם הספינקר לזווית קרובה יותר לרוח, ההיגוי היה מעייף יותר. ככל שהרוח עלתה, ההגה העמוק (2.4 מטר) אפשר שמירת כיוון טובה אולם חייב היגוי אקטיבי. גילוי נאות: הפלגה במורד הרוח תוך כדי תפיסת גלים הייתה הנאה צרופה.

הרוח נשארה בלתי יציבה בעוצמות של עד 20 קשר וההפלגה הפכה להיות קשה יותר. בשלב זה התחלתי להעריך את הזחיח (Traveller) החשמלי של מיתר הראשי. הזחיח, הממוקם לפני ההגאים, נע בתוך חריץ בסיפון כשכל מערכת החיבל שלו מתחת לסיפון ומופעלת באמצעות מנוע חשמלי.

אחסון זה נושא רציני

את אחסון הציוד והמפרשים לקחו ב-X YACHT ברצינות ובמקצועיות רבה. תא אחסון עמוק בחרטום נועד לאחסון המפרשים (ספינקר וקוד זירו) בנוסף לתאי האחסון בקוקפיט. בירכתיים מותקן משטח שחיה הסוגר תא אחסון ברוחב 2.5 מטר, גדול מספיק כדי לאחסן דינגי מנופחת וציוד נוסף. בתא האחסון האחורי ממוקם צוהר (Hatches) המאפשר גישה נוחה לטיפול במערכת ההיגוי, ציר ההגה ומערכת הזחיח של מפרש הראשי. הורדת משטח הרחצה על ידי כננת חשמלית, פותחת את תא האחסון האחורי. הדינגי נשלף ותוך דקה הוא במים. בתא האחסון בדופן ימין של הקוקפיט נמצאת דוברת ההצלה המתנפחת. השליפה שלה קלה ואין צורך להרים אותה כדי להחליק אותה למים. מגן הנתז (Spray-hood) מאוחסן מקופל מתחת לסיפון, כך הוא נישמר טוב יותר, כדי להציב אותו יש להרים את משטחי עץ הטיק המכסים את תא האחסון שלו. זה לא פרויקט של דקות, כך שאל תפנטזו על הרמה והורדה בלחיצת כפתור. מאידך זה פתרון עיצובי יפה המשאיר קו נקי של הסיפון וגם מאחסן את מגן-הנתז מבלי צורך לפרק אותו.

מתחת למים, ה 4.9 X מאובזרת בשידרן (Keel) מדגםT כמו הדגמים התחרותיים של ה-XC, אך הוא עמוק יותר כמו בדגמי הפנאי של X YACHT – ה-XC. שידרן זה מאפשר הפלגה נוחה יותר בקידמיות.

הקו המאפיין את X YACHT במשך עשרות שנים הוא בנייה חזקה באיכות בלתי מתפשרת. (המחיר בהתאם…). נאמנים לקו זה, גוף היאכטה ניבנה בשיטת הזרקת לחץ (Vacuum-infusion) על משטחי חיזוק של פוליאסטרן מוקצף מצופה באפוקסי מוקשח. התוצאה: גוף קשיח שאינו מאבד את צורתו וחוזקו גם לאחר עשרות שנים. ביאכטה שלושה מדורים אטומים למים, המשמעות היא שהצפה של מדור אחד לא תטביע את היאכטה. התרנים רתומים דרך הסיפון לשידרית ביתרי מתכת מלאה (Rod-rigging), מעבר לעובדה שהם מאפשרים הפלגה מהירה יותר וחדה יותר לרוח, העמידות שלהם ל"עייפות החומר" היא ארוכה מאוד.

מתחת לסיפון-עיצוב הפנים

פנים היאכטה הוא מהמם. העיצוב התקני הוא מעץ אלון נורדי. הגוון השולט הוא בהיר יחסית. תאורת הלד מותקנת ללא עזרי החזר והגברת אור, התוצאה, תאורה רכה ומזמינה. תא הסלון משדר נוחיות חמימה ויש בו מקום אחסון רב לציוד ומצרכי מזון. שולחן הסלון מושך תשומת לב, הוא מוקף בספות נוחות בתצורת U. מתחת לספות ובגב כריות המשען נמצאים חללי אחסון גדולים. מסביב לתא הסלון בגובה הראש, נמצאות ארוניות אחסון נוספות. כיאכטה המיועדת לביצועי שיט תחרותיים, בתקרת הסלון מעקות עץ המאפשרות תנועה תוך אחיזה בטוחה בתוך היאכטה. כל מסכי השליטה והנווט הנמצאים לצד שולחן הניווט נמצאים בתוך ארונית, בגובה עיני המשתמש, הניתנת לסגירה במצב שאין צורך במסכים. ארונית מיוחדת מול פני הנווט מכילה את מסך הפלוטר. תצורה זאת נוחה ויעילה יותר מההתקנה הקלסית של הפלוטר על דופן פינת הנווט.

המטבח בתצורת L הוא מרווח ומתוכנן לתפעול יעיל. במטבח שני כיורים, משטח עבודה עשוי משטח אקרילי-קוריאן (Corian), אופציה ל-2 מקררים, אחד מהם מקרר עומק רחב ידיים, תנור איכותי, מקום למיקרו ולמכונת אספרסו. בגב המטבח, לכיוון הירכתיים נימצא תא השינה של האורחים הכולל תא רחצה ושירותים.

תאים חכמים

בחלקו האחורי של המנוע יש מקום לגנרטור ולמתפיל מים, הניתנים כאופציה בתשלום. היאכטה אותה בחנו מצוידת במנוע 80 כוחות סוס, נראה שהוא ממש ממלא את חלל תא המנוע.

תא הבעלים נמצא בחרטום. התא מוצף אור בשל חלונות הצד בגובה המיטה ושני הצהרים בתקרתו. הריהוט המרכזי בתא הוא כמובן המיטה רבת הידיים בתצורת אי. מתחת למיטה, המאבזרת במזרון מאיכות מעולה, יש שטח אחסון נרחב שחזיתו כולל שתי מגירות גדולות. בחדר הרחצה הגדול בחרטום יש תא רחצה הנפרד מהשירותים וארון שבו ניתן להתקין מכונת כביסה ומייבש. ניתן לקבל את היאכטה בתצורת תא בעלים הכולל שתי מיטות נפרדות (שניתן להפוך אותם למיטה אחת) ושני תאי אורחים או תא בעלים הכולל מיטה זוגית ושני תאי אורחים. בכול התאים ארונות המאפשרים תליית בגדים. בתאי הירכתיים צוהר וכן חלון צדדי הנפתח לקוק פיט ומאפשר כניסת אוויר בלי חשש מהרטבה.

המנוע ממוקם בין תאי הירכתיים. ניתן להגיע לכל חלק במנוע בנוחיות על ידי פתיחת דלתות הצד בתאי הירכתיים. זאת, נוסף להרמת גרם המדרגות הסוגר את קידמת חדר המנוע. אטימת חדר המנוע הכולל אטימה כנגד רעד היא מעולה. בחלקו האחורי של המנוע יש מקום לגנרטור ולמתפיל מים, הניתנים כאופציה בתשלום. היאכטה אותה בחנו מצוידת במנוע 80 כוחות סוס, נראה שהוא ממש ממלא את חלל תא המנוע.

המסקנות שלנו

ה-4.9X היא יאכטה מרשימה שיש בה הכול. היא אלגנטית ומעוצבת בקפידה בלי להיות ראוותנית. התכנון חדשני, הן מבחינת קווי היאכטה מעל ומתחת למים, תכנון החיבל והמפרשים והן בעיצוב הפנימי. הבניה היא ברמת ביצוע וגימור גבוהה. אין ספק שזאת יאכטה המרשימה שייטים מנוסים.

אבל הקסם האמיתי מתרחש כאשר מניפים את המפרשים. ההפלגה ריתקה אותי מהרגע הראשון. אחזתי בהגה ולא האמנתי שהפלגה דינמית כזאת יכולה להתבצע, במאמץ קטן כל כך. לא היה לי ספק שהיאכטה בה הפלגנו, המצוידת בחיבל קרבון ומפרשי נורס סייל (North sail) באיכות-על, תיתן ביצועי הפלגה מעולים. אבל גם ללא התוספות המרשימות הללו, אני בטוחה שהיאכטה הזאת מסוגלת לספק את החלום שלנו כשייטים. ביאכטה יש באמת איזון עדין בין נוחיות, עיצוב, ביצועי שיט והמאמץ הדרוש להפליג ביאכטה בגודל זה. ל- 4.9 X יש פוטנציאל לעשות כול שייט למאושר.

4.9 X נתוני היאכטה

אורך כללי: 15 מ'
רוחב: 4.9 מ'
שוקע (תיקני): 2.4 מ'
דחי (יאכטה ללא ציוד ונוזלים): 12.9 טון
מנוע (תיקני): 57 כ"ס
מים: 400 ליטר
דלק: 300 ליטר
מחיר בסיסי ללא מע"מ בשער מפעל: 519,000 אירו
סוכן בישראל: נורס סייל ישראל מרינה הרצליה

מיקום הפלגת המבחן: שפך נהר הסולנט דרום אנגליה.
עצמת רוח: 14-20 קשר.
דגם: 3 תאי שינה, 2 תאי שירותים, תורן ומנור (בתצורת V) מיוצרים מקרבון. זחיח (טרבלר) ראשי חשמלי.