קרן האור של הקטמרנים : HELIA 44

שרות כחול צילום יח"צ

מגמת המעבר של שייטים מיאכטות חד גופיות ( מונו-הל) ליאכטות דו גופיות (קטמרן) הולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות בעולם ובישראל. שייטים רבים הגיעו למסקנה שיאכטות קטמרן, כקונספט שיט מהוות פלטפורמת שיט אידיאלית, הן להפלגות מנוע והן להפלגות מפרשים. רבים רואים את מבנה הקטמרן כמבנה ימי מושלם. למבנה הקטמרן יתרונות רבים על פני יאכטות אחרות בין אם מדובר בהפלגת אחר צהריים בקרבת המרינה או בהפלגה לצורך חציית אוקיאנוס.

מבנה הקטמרן: "הבית הצף"
כאשר שייטי יאכטות חד גופיות עולים בפעם הראשונה על סיפון קטמרן תגובתם הראשונה היא: זה נראה כמו בית! אכן מרחב המחיה בקטמרן הינו גדול בהרבה ממרחב המחיה ביאכטות החד גופיות. הפלגה על קטמרן בתנאי ים משתנים, הינה נוחה יותר. הגורם העיקרי לכך הוא כי רוחב הקטמרן יחסית לאורכו מקנה שטח כללי (סלון, סיפונים, מטבח)  גדולים במיוחד, זאת בנוסף  לתאי השינה המרווחים. ברוב הקטמרנים ניתן למצוא 4 תאי שינה או 3 תאי שינה ותא בעלים גדול במיוחד. הקטמרן בנוי על שני גופי ציפה נפרדים המחוברים ביניהם. הנדנוד בקטמרן מורגש פחות מכיוון ששני גופי הציפה "מנטרלים" זה את זה. גם בעת הפלגת מפרשים ההטיה כמעט ואינה מורגשת. כוס המשקה שאנחנו רגילים להחזיק ביד יכולה בקלות להישאר בבטחה על גבי הסיפון או על שולחן האוכל גם בים לא שקט.

 
בקטמרן, המטבח, הסלון והקוקפיט האחורי הופכים בקלות למפלס אחד. כך, בזמן הפלגה או עגינה במפרץ יפה גם אלו המבשלים או עורכים את השולחן לארוחת הצהריים אינם נפרדים משאר המפליגים הנמצאים באוויר הפתוח.
 
קרן האור
פאונטיין פז'ו (Fountaine Pajot) הוא מפעל ותיק הממוקם בלה רושל שבמערב צרפת. מייסדיו היו שייטי מפרשיות אולימפיים בנבחרת צרפתׁ(הם התחרו מול הצמד הישראלי ברוקמן ופרידלנדר). פאונטיין עדיין עומד בראש החברה המייצרת קטמרנים מנועיות ומפרשיות מעל 30 שנה. בניגוד לחברות אחרות החברה הדוגלת במקצוענות מייצרת אך ורק קטמרנים.   
דגמי הקטמרן היוצאים ממשכנו של פאונטיין מאופיינים במרחב, נוחות, אמינות וגימור איכותי. פאונטיין, שייט אולימפי בעברו, מדגיש כי לביצועי השיט של היאכטה בים יש מקום מרכזי בסדר העדיפות של התכנון והביצוע. לקטמרנים של פנטין-פזו' מוניטין מוכח של ביצועי שיט מעולים. מיגוון הדגמים של החברה נכון להיום כולל קטמרנים באורכים מ- 36 פיט ועד ל- 65 פיט.
 
קרן אור חדשה
מדי שנה מוציאה וחושפת חברת פנטין-פז'ו לפחות דגם חדש אחד. בשנה שעברה הייתה זו ה-   SANYA 57 והשנה השיקה החברה את ה- HELIA 44 (HELIA  – קרן אור ביוונית). ה HELIA  ממשיכה את דגם ה ORANA 44, אך עם מספר לא מבוטל של חידושים והפתעות. צורתה החיצונית של ה HELIA, "מחודדת" יותר, הידרו דינמית יותר או ספורטיבית יותר, תלוי בעיני המתבונן. ל- HELIA 360 מעלות של חלונות סביב האזור המרכזי של היאכטה היוצרים מרחב ראיה מעולה בעת הישיבה הסלון ומאפשרים כניסת אור רב.
כנהוג כיום בתחום הקטמרנים, גם בקטמרן זה עמדת ניהוג עליונה המקבילה למזרון שיזוף ופינת ישיבה עליונה, יש הטוענים כי זהו חיסרון כי ההגאי מנותק מהסלון, מנגד, ישנו יתרון כי התצפית הרבה יותר טובה ובטוחה. עם זאת המנור עדיין נמוך ביחס לגוף הקטמרן ומאפשר הגעה, הרמה והורדה של המפרשים בצורה קלה ונוחה מאוד.
שולחן האוכל בקוקפיט מסודר באופן מרשים ביותר. לפחות 6 סועדים יכולים להסב סביבו בנוחות רבה. אנחנו מעריכים כי גם 8 סועדים לא ירגישו צפיפות חריגה. המטבח צמוד לקוקפיט, כך שניתן בנוחיות רבה להגיש את הארוחה ישירות מ"התנור לשולחן". החלונות הגדולים מקנים לסלון ולפנת האוכל שבו נראות גדולה ומרווחת.
מעל שולחן הקוקפיט יש אופציה להתקנת חלונות בגג הקשיח, לאלו מאתנו שרוצים לראות את מצב המפרש הראשי בעת ההפלגה או את הכוכבים בערב רומנטי. את הקוק פיט אפשר לסגור לחלוטין במידה ומזג האוויר מחייב זאת.  
ה-HELIA  הוצגה לראשונה בתערוכת קאן 2012. ניכר כי החברה עדכנה את הדגם הקודם. תשומת לב רבה ניתנה גם לעיצוב הפנים של היאכטה ויש מספר אופציות עיצוביות לבחירה. את ה-HELIA  ניתן להזמין בגרסת 4 תאי שינה או 3 תאי שינה (גרסת ה MAESTRO). בגרסת 3 תאי השינה, תא הבעלים הינו רחב וממוקם לכל אורך היאכטה בבידון אחד כולו. בתצורה זו השירותים, המקלחת ומרחב המחיה הפרטי גדולים יותר.
 
פאנטין – פז'ו עושים רבות על מנת לשמור על איכות הסביבה. ב-2011 פתחה החברה את הקונספט ECO CRUISING. קונספט המאפשר בחירת חבילת אופציות "ירוקות" לכל אחד מהדגמים. על מפרט הסטנדרט ניתן להוסיף אופציות רבות כגון: גנרטור, מתפיל מים, מיזוג אויר, עץ טיק, פנלים סולרים ועוד….
בשורה התחתונה באם נצטט עיתונאי שיט רבים, הערכתם היא  כי ה-HELIA   עומדת להיות להיט בשוק הקטמרנים של השנים הבאות.

פרטים טכניים:
אורך:                13.25 מטר
רוחב:               7.40 מטר
מיכל מים:         שני מיכלים 375 ליטר כל אחד
מיכל דלק:         470 ליטר
מנועים:            שני מנועים 40 כ"ס
עיצוב היאכטה: Berret Racoupeau
 
מחיר בשער המפעל: 348,000 אירו