עשר שאלות שעליהן יש לענות לפני שקונים יאכטה

הגעתם בשעה טובה לרגע המיוחל. יש לכם את הזמן הפנוי ,הכסף, והכי חשוב את הרצון לרכוש יאכטה. איזו יאכטה לבחור? בשוק יש עשרות או מאות הצעות אטרקטיביות. מנועיות ומפרשיות. תחרותיות מהירות וקרוזריות מפנקות. עם אין סוף אפשרויות של גודל מנוע, שטח מפרשים, עיצוב פנימי ,ציוד ומה לא. הנתון הקשיח היחיד הוא התקציב.


אנו מציעים לכם לעצור בשלב הזה. לקחת אוויר ולענות על עשר שאלות. לאחר שהתשובות יהיו בידכם, הבחירה תהיה קלה יותר

1.איזו יאכטה עונה על הצרכים שלי?
התשובה לשאלה זו מתמצת במילה אפיון. הנה רעיון: רשום את הצרכים שלך לפי סדר יורד. אם אתה מתכנן להפליג עם המשפחה וזה הצורך החשוב ביותר דרג אותו ראשון. צורך זה כמובן ידרג במקום נמוך יותר את רצונך להתחרות. יאכטת מפרשים תחרותית מאופיינת בשטח מפרש גדול ומחייבת צוות מתאים יותר מאשר אשתך ושלושה ילדים מתחת לגיל עשר. אם אתה מתכנן בעיקר לעגון במפרצים ולא במרינות מסודרות, עדיפה יאכטה שניתן להתקין בה גנרטור ומתפיל מים. יאכטה המיועדת להפלגות ארוכות חייבת להיות בעלת תכונות גוף מיוחדות על מנת שתוכל לשאת יותר מים דלק, מזון וציוד. אפשרויות התחזוקה והתיקונים שונות באיי הים הקריבי לעומת חופי איטליה וצרפת. המפרט הטכני חייב להיות מתאים גם בנושא זה. לסיכום: השלב הראשון והחשוב ביותר הוא
איפיון.

2.חדשה או יד שנייה?
לכאורה יאכטה חדשה עדיפה. כמובן אם יש לך את התקציב המתאים. ניתן לבחור את היאכטה והציוד המתאימים לך ולקנות את "המילה האחרונה ". אך אם התקציב קטן מידי על מנת לקנות יאכטה חדשה העונה בדיוק לרשימת האיפיון עליה דיברנו בסעיף הקודם? כאן התשובה היא חד משמעית: עדיף לקנות יאכטה מיד שנייה העונה לצרכים מאשר יאכטה חדשה שאינה כזו. בקניית יאכטה יד שנייה חשוב מאוד להשאיר שולי ביטחון בתקציב שיאפשרו שיפוצים ותיקונים
יסודיים.

3. מנועית או מפרשית?
לשייטים רבים יש העדפות מוחלטות.  הם או שייטי מפרשים או שייטי מנוע. הם מעולם לא ישקלו אופציות אחרות. לעומתם יש שייטים שהם "נטרליים" ומוכנים לבדוק את שתי האופציות. אם לדוגמא, ההעדפה הראשונה שלכם היא יכולות היאכטה כפלטפורמה לדייג ברור שיאכטה מנועית ייעודית לדיג היא האופציה המעודפת. אולם אם הדיג מופיע רק כפריט חמישי ברשימת האפיונים ועיסוק ספורטיבי בשיט מופיע כראשון,יתכן שיאכטת מפרשים יכולה להוות אופציה.

4.איך אתה מעדיף להפליג?
לעיתים קרובות אנחנו לא חושבים על העדפות השיט שלנו. אנחנו שוכחים לענות לעצמנו על שאלה זו הנשמעת  טריוויאלית. כפי שנראה בהמשך, אין ספק שתשובה לשאלה היא חיונית בתהליך הבחירה. האם אתה שייט מפרשים "בדם", המשתתף בשיוטים וחייב גם בהפלגה "רגילה" להגיע לביצועי שיט מיטביים? או שרוב הזמן אתה מפליג בעזרת המנוע והמפרשים הם רק "תבלין" (בתנאי שהרוח לא חזקה מידי והיא בכוון הנכון). איך אשתך או השותפים שלך מעדיפים להפליג? מה היכולות שלהם בנושא שיט מפרשים? האם יש לך צוות המסוגל להניף את מפרש הספינקר ולשלוט בו גם ברוח ערה? האם כשיט יאכטה מנועית אתה חייב להגיע לביצועי אקסטרים או שדווקא שיט איטי ורגוע הוא ההעדפה שלך. תשובות לשאלות אלו מכתיבות את דגם וגודל היאכטה המתאים לך. בנוסף, אין לשכוח שקניית יאכטה היא "חתונה לטווח ארוך". הכוח הפיסי והכושר הגופני שלך ושל הצוות הקבוע שלך משתנה עם הגיל.

5.מה תכניותיכם ?
אתם מתכוננים להקיף את העולם? לחצות את האטלנטי ולהישאר שנתיים בים הקריבי? להחזיק את היאכטה ביוון ולהפליג אייתה בקיץ בין האיים? או להחזיק אותה בארץ ולצאת בקיץ לטורקיה-יוון?  נדגים את השאלה בשאלות קיצון. אם אתם מתכננים להקיף את ארץ האש או להפליג בחורף של צפון אירופה אתם זקוקים כמובן לציוד מיוחד אך גם ליאכטה חזקה ועמידה. אם אנחנו חושבים על האזור שלנו, נסו לחשוב על הפלגה נגד מלטמי בים האגאי או הפלגה נגד הצפונית משארם לאילת. תשובה לשאלה זו שווה כסף רב. ליאכטות עמידות פחות יש בלאי מואץ.  את   החשבון תקבל כעבור שנים שתרצה למכור את היאכטה.

6.איך להימנע מהפסד כספי כבד
? נכון לעכשיו, בניגוד לדירות, ערך היאכטות יורד עם השנים. בנוסף, רמת האחזקה והתחזוקה היא מרכיב משמעותי במחיר המכירה של היאכטה. אם אתם יודעים שהיכולת שלכם להשקיע שעות עבודת אחזקה בלוח זמנים קבוע הינה מוגבלת, רצוי לתת עדיפות לקטמרן הבנוי טוב יותר. לדוגמא: אביזרי פלדת האלחלד שלו מיוצרים מחומר גלם טוב יותר. אותו הדבר נכון לרצפת העץ החיצונית לציפוי האנודיז של התורן ולבד המפרשים. זאת במקביל להקצאת תקציב לניקיון לתחזוקה קבועה. אפשרות נוספת (שסיכון בצידה) היא קניית קטמרן בת עשר שנים שמיצתה את ירידות המחיר. ירידת המחיר של קטמרן בגיל זה היא מינורית לעומת זאת אם נחזור לשאלה הקודמת תכניות ההפלגה חיבות להתאים לגיל הספינה.

7. האם יש ליאכטה אבא ואימא?
לעיתים אנחנו נתקלים ביאכטה הנראית בדיוק תפורה למידותינו. יש רק בעיה אחת. מעולם אנו או מי מחברנו השייטים לא ניתקל בשם היצרן. לעיתים זהו יצרן שזה עתה יצא לשוק. לעיתים זהו יצרן קטן ולעיתים זהו יצרן שהעסק שלו נסגר לפני שנים. לפני שמתאהבים ביאכטה כזו כדאי לזכור כמה עובדות. יהיה קשה עד בלתי אפשרי למצוא חלפים במידה ונזדקק. נתון זה נכון לעיתים גם ליאכטות של יצרנים ותיקים שגילן הוא דו ספרתי. קשה מאוד למכור יאכטה כזו. והנתון החשוב ביותר: יאכטה של יצרן עלום שם עלולה להיות מסוכנת. ההמלצה שלנו היא חד משמעית. רק יצרנים מוכרים המסוגלים להציג אישור תקן אירופאי או אמריקאי. אם יש ליצרן נציג בארץ זהו יתרון גדול.

8. מה ההוצאה השנתית לאחזקת היאכטה?
התאם את התקציב להוצאה. בקנית יאכטה גם חדשה וגם מיד שנייה, תמיד יש להביא בחשבון את התוספות. ביאכטה חדשה יש להביא בחשבון שעל הסכום הנקוב במחירון יש להוסיף עשרות אחוזים כדי "להשיק את היאכטה". ציוד בטיחות, כלי מטבח, כלי עבודה וגם כלי מיטה עולים כסף רב. אך זו הוצאה שחייבת להיעשות. צריך לשריין תקציב להוצאות אלו לפני שנגשים לדון על הצעות נוספות אותם היצרן מציע כמו תורן קרבון גנרטור או מנוע חזק יותר. אם יש לנו מחשבות על שינוי התצורה הפנימית כמו הוספת שירותים או יצירת תא בעלים נוסף המחיר עשוי לזנק. גם בקניית יאכטה מיד שנייה צריך לעשות הערכת תקציב מדויקת. יאכטונר שקנה יאכטה מחברת צ'רטר לא לקח בחשבון כאשר הגיע לקבל את היאכטה שהיא תהיה ריקה מציוד. העלות הגבוהה של קנית הציוד באי יווני, שם קיבל את היאכטה לא נלקחה בחשבון. לעיתים ציוד הבטיחות ביאכטה מיד שנייה אינו מתאים לתקן הישראלי ולעיתים ציוד הנווט מיושן ומחייב החלפה מידית. ביאכטות מנוע יש לצריכת הדלק משמעות רבה המחייבת תשומת לב. ההמלצה החד משמעית: אין לקנות יאכטה מיד שנייה ללא סקר מקצועי יסודי כולל הערכת עלויות לתיקונים שיפורים וקניית ציוד הכרחי.

9. מה אומרת  אשתך \ בעלך ?
גם אם בן הזוג שלכם אינו "שייט שרוף" כדאי וחשוב לשתף אותו בהחלטות אשר ישפיעו בעתיד על האפשרות שבן הזוג "יתמכר" בעתיד לשיט. (בהנחה שאתם מעוניינים בזה). כדאי לשתף את בן הזוג בראש ובראשונה בקביעת רשימת האיפיון, אך לא רק בה. לעיתים לבן זוג יתרון בנושא מסוים. החל בקניית כלי המיטה וציוד המטבח וגמור בהתאמת גווני הריפוד ובחירת המנוע. אם תכניות השיט (ראה סעיף 5) הם זוגיות –גם תהליך האפיון והקניה חשוב שיהיה כזה.    
  
  
10. אחרון חביב : אולי לא כדאי לכם לקנות?
נכון, אין תחליף ליאכטה שהיא כולה שלך. במיוחד אם אתה נהנה לא רק מהשיט אלא גם מהשהות  על היאכטה שלך במרינה.. אך אם הזמן אותו אתה יכול להקדיש לשיט הוא שבוע אחד בשנה יתכן וכדאי לשקול את אופציית ההשכרה.   
נחזור לסעיף הראשון. אם ערכת לך איפיון ליאכטת החלומות וענית בהמשך בחיוב על תשע השאלות אתה מוזמן להתקשר ליבואני היאכטות המפרסמים בגיליון זה.