מונטריי 184- כרטיס הכניסה לעולם השיט המוטורי !

שרות כחול

קיץ. הכנרת רוחשת פעילות. מאות סירות מפליגות והשייטים נהנים מהמים השקטים והמתוקים של האגם היחיד בישראל. לא פעם אנו נשאלים מה כל כך טוב בכינרת? לכאורה היא רחוק מהמרכז ולא נגישה. אז זהו שלא ממש. היום לאחר סלילת כביש 6 המרחק מתל אביב לכנרת נגמע מהר. הנגישות הפכה את רף הכניסה לאגם לנמוך מאוד, ויחד עם האוכל בא התיאבון, שוק סירות המנוע בכינרת הולך ותופס תאוצה ומספר סירות המונטריי הולך וגדל, כאשר כרטיס הכניסה לעולם סירות המנוע הינה המונטריי 184.

בניגוד לים התיכון, המפליגים בכינרת תמיד יודעים מה יהיו התנאים. בבוקר שקט ורגוע, ניתן לעשות ספורט ימי ולהפליג, לקראת צהריים עולה הרוח וחוזרים לחוף לארוחת צהריים, אוגרים כוחות ולפני הפקקים חוזרים הביתה. בים התיכון, הגלים מתחילים כבר בבוקר, וקשה לבצע הפלגת ספורט ימי. כדי להנות מהתנאים בכינרת, לא צריך להיות חניך בקורס משיטי יאכטות, אלא מספיק כרטיס כניסה בצורת תעודה של משיט סירה עוצמה א', המאפשרת להשיט סירה עד 7 מטר בעלת עוצמת מנוע של עד 150 כ"ס. מגבלות המחוקק ע"פ תעודה זו מתאימות למונטריי 184.
 
פגשתי לראשונה את הסירה קשורה לרציף בכינרת, מוכנה להפלגה.
ה- 184 גבוהה וזקופת קומה. אזור המחיה בה גדול מאוד והיא נותנת תחושה של סירה גדולה יותר ממה שהיא בעצם. על המים המונטריי יציבה מאוד, גם כאשר מפליגים עם שמונה אנשים, שזהו המספר המירבי המותר על פי רישיון השיט שלה. למיטב ידיעתנו, זהו מספר המפליגים הגדול ביותר האפשרי על סירת עצמה א'. על ידי הרמת כריות המושבים מאחור, הופך מכסה תא המנוע למשטח שיזוף גדול ומרווח. אחד הדברים החסרים תמיד בכל סירה או יאכטה הוא מקום אחסון משמעותי. דווקא כאן, באופן מפתיע למדי, קיים תא אחסון לציוד הסקי ממש במרכז הסירה.
 
המאיידים התאיידו.
חידוש מרענן ומצוין נמצא בתא המנוע (מרקרוזר 135 כ"ס). המנוע הוא מנוע הזרקה ללא קרבורטורים כפי שהתרגלנו לראות במנועים הקטנים. למנוע זה מספר יתרונות משמעותיים: הוא מאוד מדויק וחסכוני ביחס למקבילו בעל המאיידים ומעבר לכך מאוד שקט! מרכיב הרעש (או השקט) הינו אחד מהחשובים ביותר בסירות מהירות. במיוחד כשמדובר בסירה בגודל זה. חשבו על שיחה בזמן הפלגה במהירות גבוהה כאשר הינכם גוררים סקי, בננה או אבוב מאחוריכם ומנסים לדבר בסירה ותבינו על מה אני מדבר. הנעת הסירה מתבצעת בעזרת ברך ולא ציר, אולי חיסרון קל לספורט ימי, אך לחובבים המחפשים את תחילת דרכם מדובר ביתרון בעיקר בתמרון הסירה ליד המזחים בכינרת.
 
הסירה מושכת היטב סקי, בננה או אבוב ומאפשרת להנות מספורט ימי ברמה הטובה ביותר לסירות עוצמה א'. התמרון מתבצע באופן חלק, גם בסיבובים "חדים" הסירה מגיבה היטב ומהר. לאלו היושבים בחרטום הסירה ישנן נקודות אחיזה טובות המאפשרות שמירה על שיווי משקל גם בזמן תמרון ופניות חדות.
 
תא יעודי לעוגן בחרטום הסירה מאפשר עגינה מהירה ונוחה. כלי שימושי מאוד לאורך חופי הכנרת. לסירה משטח שחיה גדול בירכתיים, המאפשר ירידה נוחה ובטוחה למים וכמובן גם סולם עלייה חזרה לסירה.
 
רכישת סירה כמו מונטריי מחייבת חשיבה. ישנן אופציות רבות לקונה ויש לבחור ביניהן: ברווזי קשירה "קופצים", מערכת רדיו משודרגת הכוללת 4 רמקולים וCD- MP3 ימי, שלט רחוק וכניסה לאייפוד, גגון, סוגי מושבים שונים, שטיח ניתק, מקלחת מים מתוקים, מד עומק, מצפן ימי ועוד. כאשר אנו מדברים על הפלגת כיף, דברים אלו בהחלט חשובים, אולם אם אנו רוצים להנות משיט בסיסי, המפרט הבסיסי מספיק בהחלט.
 
ניתן לבחור את הצבע החיצוני של הסירה. ניתן לעצב את הסירה כך שתהיה יחידה בעיצובה בכינרת, חשוב, לא?. ה-TOWER (מגיע כאופציה) מאפשר גרירת סקי ומקנה לסירה מראה יותר קרבי וסקסי. זו בהחלט סירה יפה, המושכת תשומת לב בכינרת.
 
אז מה היה לנו? סירה מרשימה ומרווחת עם רישיון עוצמה א' וביצועים מעולים. בהחלט כלי המתאים למתחילים את דרכם בתרבות הספורט הימי בישראל.
 
יבואן בישראל: אקוה מרינה
אורך: 6.2 מטר
רוחב: 2.3 מטר
דלק: 106 ליטר
מים מתוקים: 34 ליטר
משקל יבש: 1134 ק"ג
מנוע: מרקרוזר 135 כ"ס
המחיר בארץ כולל מע"מ החל מ 44,000$