מבחן ים – T909 Technohul

טל ברמן

שוק כלי השיט החצי קשיחים בישראל (או בשמם הלועזי – RIB) - רותח. בשנים האחרונות יותר ויותר יצרנים ויבואנים מציגים את כלי השיט שלהם לקהל הישראלי, בו עולה המודעות ליתרונות וליכולות של כלי השיט החצי קשיחים.

שוק כלי השיט החצי קשיחים בישראל (או בשמם הלועזי – RIB) – רותח. בשנים האחרונות יותר ויותר יצרנים ויבואנים מציגים את כלי השיט שלהם לקהל הישראלי, בו עולה המודעות ליתרונות וליכולות של כלי השיט החצי קשיחים.
בכתבה הקצת שונה באופן כתיבתה, מספר טל ברמן על אחת מהסירות הללו.
שוברת  גבולות. כך מתוארת TECHNOHULL T909באתר החברה. ואכן כזאת היא.
בשש וחצי בבוקר הגעתי למרינה הרצליה, שם היא חיכתה לי כשהיא קשורה לרציף, סירה שחורה, יפה ואלגנטית.

יצאנו לים, הרוח הייתה חלשה, עם סוול דרום מערבי וגלים של מטר – מטר ועשרים. התמקמתי בעמדת הנהג ונגעתי קלות במצערות. תוך שניות מצאנו את עצמנו במהירות של כ- 48 קשרים מרחפים מגל לגל. העפתי מבט חטוף לאחור רק כדי לראות ששותפי להפלגה, הישובים במושב האחורי עדיין איתי מחזיקים חזק את הלסת, מקווים שהסתימות בפה לא יפלו, ושאף חוליה בגב לא תזוז ממקומה. אבל את החיוך הרחב הנסוך על פניהם לא יכולתי לפספס גם במבט החטוף שהעפתי לכיוון.

TECHNOHULL T909 היא סירה קלה לשיט ותמרון, ולה נדרש רישיון דרגה 13 בלבד. היא מתאימה לעשרה מפליגים שיכולים לשבת בנוחות על סיפונה, כך שבקלות היא הופכת לסירה האידיאלית לבילוי ימי למשפחה או כסירת שרות לדילוג בין האיים ביוון.

בעלת גימורים יוצאי דופן החורגים גם מהציפיות הגבוהות ביותר שיש לכל חובב סירה חצי קשיחה: רצפת תיק מדוגמת, לוח מחוונים מהודר עטוף בקרבון (Carbon wrapping) ועוד. בכלי השיט משולבות התכונות של סירה קשיחה עם גוף פיברגלס, אבל נוספת לה היציבות החשובה כל כך במהירות גבוהות בפניות חדות עם מנועים עוצמתיים שמתקבלת מהבידונים המתנפחים.
העיצוב יוצא דופן וייחודי בנוף – מבנה הגוף, EEPV 3 ventilated steps מזכיר שלוש מדרגות קטנות ומאפשר לאוויר לזרום מתחת לגוף הסירה ויוצר מעין כרית אוויר שבזכותה יכולה הסירה לגלוש במהירות. כמו כן מבטיח מבנה זה הפלגה רכה וחסכון משמעותי מאוד בדלק. מבנה ה- העמוק של גוף הסירה מאפשר הפלגה חלקה ומדויקת.
הסירה יכולה להפליג במהירות של כחמישים קשר בים שקט אך יודעת גם לקחת בקלות ים גבוה. חותכת את הגלים גם במהירויות איטיות, ואם היא מוצאת את עצמה קופצת מעל הגלים, הנחיתה, אחרי הקפיצה – רכה.  מהירות השיוט שלה מעלה חישוב מהיר כי נדרשות כארבע שעות הפלגה כדי להגיע ממרינה הרצליה ללימסול.
למי מיועדת הסירה? זה ברור!
לפני כמה שנים, לקח גיסי, איש הי-טק בכיר המתגורר בסאן פרנסיסקו, את אבי לנסיעה קצרה באאודי TT  שלו. אבא שלי הוא איש פרקטי שלא הבין מדוע צריך רכב כזה בעיר,  הסתכל אחורה ושאל: לא יתכן, אין כאן אפילו מקום לכיסאות בטיחות לילדים, איך תסיע את הנכדים?
ואיך זה קשור לסירה ? אני מאמין שקהל היעד של TECHNOHULL T909 נוטה יותר לטובת הבעלים של אאודי TT  שכזו ופחות מתאים לאלו שבבעלותם רכב סטיישן משפחתי.

 

בשנים האחרונות אפשר להבחין כי ברחבי העולם ובפרט באזור הים האגאי, רווחת הפלגה בין האיים עם סירה חצי קשיחה (island hopping). במקום להתאמץ ולתפעל יאכטה מסורבלת, להסתבך עם עגינה במרינות מלאות סירות, גילו רבים כי הרבה יותר פשוט  להתנייד עם סירה חצי קשיחה ולדלג במשך היום במהירות גבוהה בין המפרצים והאיים, וכשמגיעים לאיים לזרוק עוגן קטן ולדלג בקלילות לאי הבא או לעיר הקרובה אפילו רק כדי לבלות ערב במסעדה.
 
אז מה גילינו בהפלגת המבחן בשעה 6:30 בבוקר? סירה המשלבת מהירות הפלגה יחד עם סביבת נהיגה נוחה ואזור ישיבה נוח למפעיל ולאורחים. ביצועים מרגשים מרשימים ותשומת לב לפרטים שבאה לידי ביטוי בחומרים ופרטי הגימור. מדובר בשינוי גישה בתחום זה שאפשר שכולנו נתחיל להפנים.
 
כמה נתונים טכניים:
יבואן בישראל – סי אליאנס בע"מ
מחיר הסירה בישראל כולל מע"מ – 179,000 אירו
אורך: 8.5 מטר
רוחב: 3 מטר
מנועים: שני מנועים 200 כ"ס. אופציה 150 או 300 כ"ס
משקל 2,100 ק"ג
קיבולת דלק 450 ליטר.
מספר מפליגים מקסימאלי : 10
מהירות שיוט 36 קשר ומהירות מקסימלית 50 קשר.