מבחן ים Fourwinns 275

מאת גל קדר

בתחילת שנות ה-2000 שונה החוק במדינת ישראל, ונוספה מדרגת רשיון נוספת לקטגורית המשיטים. לאלו אשר רצו לעבור מסירת מנוע ליאכטה קטנה, נוצר רשיון משיט 13, משיט סירת מנוע עד 8.5 מטר. הדבר הפך את שוק סירות המנוע בגדלי הביניים, אלו שאינן יאכטות למבוקש מאוד, ומספנת Fourwinns האמריקאית המיוצגת בישראל על ידי סטרים יאכטות חזרה למכור כלי שיט בשוק הישראלי.

מספנת פורוינס האמריקאית מייצרת מספר רב של דגמי סירות ויאכטות מנועיות, מ-18 ועד 47 פיט. מדובר במספנה ותיקה אשר יוצגה בעבר בישראל אולם עם השנים זוהרה בישראל עומעם. בשנה האחרונה בה החברה מיוצגת בשנית בישראל הדגמים זוכים להצלחה וכבר 4 סירות מפליגות בהרצליה.
יצאנו לבחון את דגם הדגל של החברה בישראל – 275.
 
קופצים לקפה בתל אביב
חופי ישראל לא שופעו במקומות עגינה טבעיים, בלשון המעטה… לכן, למפליגים בהרצליה יש שתי אפשרויות: לצאת מערבה ולקפוץ למים או לדוג, או להפליג לשתות קפה קצר בתל אביב.
אני מעדיף את האופציה השניה, ביחוד בשעות הבוקר המוקדמות. קבעתי לעשות זאת עם אורי אידן מסטרים על גבי הפורוינס 275. לצערי, בפעם הראשונה הים לא אפשר יציאה מהמרינה, ובפעם השניה הזמן דחק בי לחזור למשרד. לכן, הסתפקנו בהפלגה מערבה. האמת, נהנתי כמו ילד קטן!
למעט ים קצת גלי, מזג האויר היה נהדר. מנוע ה-300 כ"ס הונע בקלות, נהמה קלילה כמו אריה שמוכן לקרב והמנוע מהר מאוד הוריד טורים וסר לידי, מוכן לצאת לקרוע את הים.
ל-275 הנעת ברך ושני מדפי איזון בצדדים. בזמן ההפלגה במרינה, במהירות איטית ההגוי נח, אבל לא נהדר כמו ההגוי בים הגלי אליו יצאנו. מיד עם מעבר שובר הגלים, פתחנו מצערת. הים היה גלי, עד 1 מטר גובה הגלים. הסירה הגיבה כמצופה מיאכטה קטנה, לא ביישה ולא התביישה. מנוע המרקוזר נעור לחיים, ו-300 סוסים החלו לשעוט קדימה, תוך כדי שאני מרסן אותם את מול הגלים בעזרת מדפי האיזון והעלאת והורדת ברך הסירה. מכיון שלתל אביב לא יכולנו להגיע, נהנתי כמו ילד להפליג ולתמרן מול המרינה בהרצליה. לסירה רדיום סיבוב קטן, ולשמחתי הרבה גם בזמן תמרון במהירות גבוהה הסירה לא נשכבה על הדופן, הודות למגנון ה- STABLE V. המנגנון הנ"ל אשר הינו יחודי לחברת פורוינס מאזן בעצם את נטיית הסירה להטיה בזמן תמרון, דבר חשוב ביותר כאשר הינכם מפליגים עם המשפחה והחברים, ביחוד אלו אשר לא בדיוק יורדי ים ותיקים.
למרינה חזרנו לאחר כשעה קלה, לי היה מרוח חיוך ענק על הפנים. התמרון הקליל להתקשרות היה מהיר ותגובת הסירה בתנועה לאחור הפתיעה אותי לטובה. בדרך כלל בסירות ברך התמרון איטי ומסורבל בתנועה לאחור. בסירה הזו הוא היה מהיר ולאורך כל התמרון הרגשתי בשליטה מהירה על הסירה.
את הקפה כבר שתינו במשרד…
 
יושבים ונהנים בסלון
אין מה לאמר, האמריקאים אוהבים את הסירות שלהם רחבות וגדולות ולשם שינוי החליטו לתת גם דגש על העיצוב. במבט ראשון על הקוקפיט החיצוני תשימו לב לקוי המתאר החיצונים הישרים שלה, בשילוב חלונות צד מאורכים המזכירים עין. לסירה מרפסת גדולה מאחורה, סלון ישיבה נוח ומרווח בחוץ, פינת שכיבה לצד הנהג ומזרוני שיזוף גדולים בחרטום.
נתחיל בירכתיים: מרפסת גדולה ורחבה מאפשרת ישיבה נוחה ממש על המים. על המרפסת סולם ירידה למים, אשר בניגוד לכלי שיט אחרים אינו יורד בזוית של 90 מעלות למרפסת אלא בזוית של כ-70 מעלות, ומאפשר ירידה ועליה נוחות יותר, לי זה הזכיר יותר מדרגות בבית מאשר סולם.
נכנסנו לקוקפיט: בדופן שמאל מטבחון חיצוני קטן ובו כיור, מקרר ופינת בישול / מנגל. מתחת לכיור נמצאים גם מפסקי החשמל על מנת שתוכל לעלולת ליאכטה ומיד להדליק את החשמל. מצד ימין שולחן ופינת ישיבה מרווחת, אשר יכולה להפוך בשניות למיטת שיזוף ענקית.
שמתי לב שיש לי הרבה מרווח מצדדי. מסתבר שלא טעיתי. בניגוד לכלי דומים אשר יועדו על ידי האמריקאים להיות מובלים גם על ידי טריילר, הדגם הנ"ל לא מיודע להובלה בכביש אלא לעגינה במרינה. לכן, רוחבו (2.79 מטר) מאפשר את הסלון הענק המתקבל.
עמדת הניהוג ממוקמת בדופן ימין, ולה כסאות חצי ישיבה או ישיבה מלאה, תלוי מה בא לכם באותו רגע. האלקטרוניקה בסירה הינה מתוצרת GARMIN והינה מסופקת על ידי במפעל כחלק מחבילת הרכישה.
בדופן שמאל, אל מול הנהג ישנה פינת חצי שכיבה אשר מיועדת לבת הזוג או לילדים. אני תארתי לעצמי שמה את השכיבה לאחר ההפלגה, עם כוס ויסקי משובח ביד, מוגן מהרוח על ידי החלונות הגבוהים, אשר מאפשרים גם לצפות על הגלים בעת הפלגה. נסיתי את השכיבה בזמן הפלגה, ויש לי עוד מילה טובה – הריפוד! לא מדובר בבד גס או עור אשר מיד גורם להזעה. מדובר בבד בסטנדרט ימי אשר לא גורם להזעה והתפרים החזקים שלו גם מבטיחים שהתפרים לא יפרמו מהר.
בין ההגה לדלת היאכטה נמצאות מדרגות העליה לסיפון הקדמי, בו ישנו מזרן שיזוף ענק והגישה לכננת העוגן. המדרגות הינן קבועות ולא מוסתרות על ידי דלת הסירה בזמן פתיחת הדלת. ניתן לעבור מהסיפון לפנים הסירה ללא הזזה של דלתות או סגירתן. זהו יתרון גדול שמתאפשר הודות לרוחבה של היאכטה שאינו סטנדרטי לסירות עוצמה ב'.
 
לילה טוב הולכים לישון
לא פחות חשוב מהפלגה או מנוחה בקוקפיט, מה עושים כשרוצים לבשל או לישון?
בסירה תא פנימי מרווח וגדול, הכולל מטבחון, סלון עם שולחן ההופך למיטה, תא שרותים ומיטה נוספת בירכתיים מתחת לקוקפיט. בדרך כלל בסירות אלו המפעלים נוהגים לבנות מחיצה קשיחה בין הסלון למיטה האחורית, על מנת לייצר שני תאי שינה. בסירה הנוכחית ההפרדה בין התאים הינה בעזרת וילון הזזה והמדרגות שנמצאות בתווך אינן מלאות אלא בנויות כסולם. אהבתי, כך התא האחורי אינו מבודד, נגיש יותר ומואר יותר.
בדפנות הסירה ישנם שני חלונות ארוכים ועוד שני חלונות בגג הסירה. האוורור הפנימי הינו רק על ידי חלון נפתח עגול אחד הנמצא בקדמת הסירה. הסירה מאובזרת במיקרוגל, מקרר קטן, כיור ואפשרות לכיריים חשמליות. האמריקאים כידוע אוהבים גודל ורוחב, אולם לטעמי התא מעט קטן מדי אולם לזוג הוא בהחלט מתאים. מנגד, אני חייב לציין את תא השרותים והמקלחת, אשר הינו רחב דיו וגדול ונראה שהוא נח מאוד.
 
אז את הקפה בתל אביב לא שתינו הפעם, וגם לא קפצנו לשחות. אבל מי שיבחר ב-ויסטה 275 כסירה, לא יתאכזב.

FOURWINNS VISTA 275 – יבואנית STREAM  
אורך – 8.49 מטר
רוחב – 2.79 מטר
שוקע – 0.99 מטר
מנוע מרקוזר 300 כ"ס.
מחיר בישראל מוכנה ומאובזרת להפלגה – החל מ-148,000 $