לדוג עם פולניה

סמדר דן

שוק סירות ספורט הדיג בישראל רותח וגועש. לא מדובר בדגים קופצים המבעבעים על פני המים ומחכים שיאספו אותם

אלא ב"עולה חדשה" מפולין: סירת המנוע מתוצרת חברת ARVOR המיוצרת במפעל עם אבא רציני, תאגיד BRUNSWICK הבין לאומי שהוא גם הבעלים של מנועי מרקורי, מרקרוזר ועוד מותגים ימיים נוספים.
סירות ARVOR מיוצרות בפולין ומיועדות לשוק חובבי הדיג המחפשים סירה שתתאים גם לדיג וגם לבילוי משפחתי בסופי שבוע, על מנת לענות על שתי הדרישות נבנות הסירות תוך שימת דגש על יציבות ועמידות בתנאי ים גבוה.
בחנו את אחד הדגמים המיובאים ארצה את ה: AS 250. כלי השיט מאובזר בצורה כזו שהן בזמן הפלגה והן בזמן עגינה במרינה, השייטים ירגישו בנוח. הקוקפיט הגדול מאפשר היגוי בעמידה או בישיבה. החלונות הפנורמיים מאפשרים שדה ראייה ל – 360 מעלות. החלונות הנפתחים מאפשרים את אוורור חלל כלי השיט והמגבים החשמליים מבטיחים כי גם בהפלגה במזג אויר סוער התצפית לא תיפגע. ליד ההגאי יכול לשבת רק אדם אחד, למפליגים הנוספים יש בקוקפיט ספסלי ישיבה עשויים עץ טיק. בפנים כלי השיט שתי מיטות בצורת V , שירותים ומטבחון.
באשר לאחסון ציוד הדיג – אל דאגה!. תמצאו בסירה מקום רב לאחסון הציוד. הקוקפיט הרחב מאפשר עבודה נוחה בזמן דיג, צלילה, או סתם ירידה לרחצה בים. לדייגים שבינינו קיים על הסיפון תא אחסון לדגים (LIVE WELL ) הנראה ממש כמו אקווריום ומאפשר לראות את מצב הפיתיונות.
המנוע העיקרי של הסירה הוא CUMMINS / MERCRUISER , עם ציר טבול מתוצרת חברת WOLKSVAGEN . המנוע נמצא מתחת לקוקפיט והגישה אליו נוחה ומאפשרת למכונאי לטפל במנוע בקלות. על הריילינג האחורי מותקנת תושבת למנוע עזר חיצוני (חיוני ביותר במקרה והמנוע הראשי שובק חיים).
בנוסף, מותקן בסירה חרטומן המאפשר ביצוע גישות בנוחיות מירבית. לשייטים חובבי דיג מותקן גם trolling Valve על הגיר, ה -trolling Valve מאפשר הפלגה במהירות איטית המתאימה לדיג עם ג'ורג'רה. מאידך, הפלגה במהירות גבוהה היא קצת רועשת.
לנוחיות הדייגים יש התקנים ייעודיים מנירוסטה המותקנים בדפנות כלי השיט, בהם ניתן להעמיד את החכות בנוחיות. דייגי הרשתות יעריכו את מגלולי הנירוסטה בצידי הסירה! לטובת המעוניינים בשחייה או צלילה, מותקנים בירכתי הסירה מרפסת וסולם ירידה למים.

"דיג" מבחן במרינה אשדוד

את הפלגת המבחן ערכנו מול חופי אשדוד, אל ההפלגה הצטרפו שני דייגים מנוסים ז'אן ז'אק ודוד אוחיון. כבר במהלך המיילים הראשונים התגלו היתרונות בהפלגה והנוחיות שבדיג. הסירה התקדמה במהירות גבוהה בים שקט. הגענו למהירות של 24 קשר ב-2,200 סל"ד וכל זה כשהמנוע עדיין בהרצה! (בסירה מורכב מנוע 230 כ"ס CMD המאפשר הפלגה בסל"ד מקסימאלי של 3,600). הסירה שמרה על יציבות גם כשניסינו את כל שיטות הדיג : ג'יג', טרולינג, בולוס וג'ירג'ור.
כדייגים מצאנו את היתרונות הבאים בסוגי הדיג השונים:
דיג ג'יג' – בזמן דיג ג'יג' מקנה גובה הדופן הרגשת בטיחות. הדלת האחורית מאפשרת להרים לסיפון דגים במשקל גדול! רוחב הסיפון האחורי מאפשר למספר רב של דייגים לדוג בעת ובעונה אחת. ה"טרולינג-וולו" מאוד שימושי לצורך הגעה מדויקת ליעד.
דיג טרולינג – הגל האחורי שיוצר המדחף הטבול אינו גורם להפרעות בשחיית הדמויים. גררנו שישה מקלות ללא OUT RIGGERS בקלות וללא הסתבכויות. כל הנתונים הללו יוצרים תחושה טובה לגבי יציאות לטרולינג במים עמוקים לדיג של דגי טונה בעונת האביב.
דיג בולוס – הסירה יציבה מאוד בזמן עגינה ונוחה מאוד לדיג בולוס ( טלטולי הצד היו פחות מ- 10 מעלות).
דיג ג'ירג'ור – הסיפון האחורי וסיפון החרטום אפשרו לארבעה דייגים לזרוק דמויים ולדוג בנוחות מירבית ללא הפרעות.
דיג עם פיתיונות חיים– תא הפיתיונות החיים הנמצא בסיפון האחורי מאפשר דיג לאורך זמן רב. הפיתיונות נשארו חיים עד שנאכלו כולם.

יתרונות ה – ARVOR AS 250.
1. אפשרות סיבוב של 360 מעלות על הסיפון עם החכה.
2. תא אחסון גדול ביותר מאחורי המנוע מאפשר את אחסון אסדת ההצלה או ציוד הדיג.

חסרונות
1. תקרת הסירה מעל לקוקפיט הפתוח נמוכה מדי.

נתונים טכניים: ARVOR 250 AS
קטגוריה – B
אורך: 8.30 מטר
רוחב: 2.93 מטר
שוקע: 0.93 מטר
משקל: 2775 ק"ג ללא ציוד
מנוע: Cummins – Mercruiser D 230 כ"ס.
מיכל דלק- 300 ליטר
מיכל מים – 100 ליטר
תוספות- מטבחון, שירותים, חרטומן ועוד.
מחיר בישראל – 69,098 אירו (כולל מע"מ והובלה).
היבואן – אשדוד ים בע"מ. מרינה אשדוד