ELAN 514 – יאכטת בוטיק

אלן הודס

מספנות אלאן (ELAN ) הסלובנית עלתה להתמודד במגרש של הגדולים. המספנה השיקה את יאכטת הדגל שלה – ELAN 514 . הישג ראוי לציון למספנה הקטנה (יחסית) אשר הוקמה בשנות ה- 40 של המאה הקודמת ועד שנות ה- 90 לא התמודדה בשוק היאכטות האירופאי.

מספנות אלאן (ELAN ) הסלובנית עלתה להתמודד במגרש של הגדולים. המספנה השיקה את יאכטת הדגל שלה – ELAN 514 . הישג ראוי לציון למספנה הקטנה (יחסית) אשר הוקמה בשנות ה- 40 של המאה הקודמת ועד שנות ה- 90 לא התמודדה בשוק היאכטות האירופאי.
מאז שנת 1994 מעוצבות כל היאכטות של אלאן על ידי המעצב הבריטי הידוע Rob Humphreys . Humphreys בחר לתרום לתחום הקרוזינג מניסיונו הרב בתכנון כלי שיט תחרותיים מהמובילים בעולם. הוא היה שותף לעיצוב סירת ה- 60 הפתוחה של אלן מקארתור בה השתתפה בתחרות הונדה – גלוב. Humphreys עיצב יאכטות ל- BT Global Challenge , ל- Whitbread Race וכן לקבוצת ה- GBR באמריקה'ס קאפ. קו הייצור של אלאן מתחלק לשתי קטגוריות – קו הביצועים המשופרים Elan Line , בו מיוצרות יאכטות מפרש מהירות המאפשרות לבעליהן גם להתחרות בתחרויות ולנצח, והקו ה"קרוזרי" המפנק- Impression Line . 
עיצוב ובניית הגוף
דגם ה- 514 הינו מקו ה- Impression של אלאן והינה היאכטה הגדולה ביותר המיוצרת על ידי מספנת אלאן. ה- 514 פותחה לתת מענה לצרכי השוק של שייטי יאכטות הקרוזר המבקשים יאכטות גדולות יותר. אלאן הרחיבה במיוחד את קו הייצור שלה ובנתה אולם ייצור חדש יעודי לגודל זה בתהליך תכנון שערך מספר שנים. היאכטה מיוצרת בטכניקת ייצור מודרנית ייחודית ובעיקר ידידותית לסביבה. בתהליך הייצור נעשה שימוש בלמינציה בשיטת הואקום. ראשית שואבת מכונה מיוחדת את האוויר מבין שכבות הבסיס של גוף היאכטה ולאחר מכן מוזרק לחלל בו נוצר ואקום, פיברגלס נוזלי. הואקום שואב את הפיברגלס הנוזלי ומפזר אותו בין שכבות הבסיס באופן אחיד, חלק וללא היווצרות בועיות אויר. כתוצאה מהשימוש בשיטה זו הופך גוף היאכטה לחזק ועמיד במיוחד. גוף היאכטה ניצוק ביחד עם שלד ושדריות חזקות במיוחד, כאשר היתרים מחוזקים למעגנים מיוחדים בשדרית, כתוצאה מכך מתחלק העומס המגיע ממערך המפרשים והיתרים על פני מבנה הגוף כולו באופן שווה. התורן של היאכטה יורד אל מתחת לסיפון ומתחבר אל הקיל, וגם בכך מובטח בטחון בעמידות מערך היאכטה בעומסים, עובדה בעלת חשיבות ביאכטה בסדר גודל שכזה. 
הקוקפיט
הקוקפיט של ה- 514 רחב ומזמין פנים. הכניסה אל היאכטה מהירכתיים, כאשר מתחת לחלקו האחורי של הקוקפיט נמצא מתקן אחסון יעודי לדינגי. בלחיצת כפתור נפתח תא אחסון הדינגי והוא נהפך למשטח ירידה לשחייה ושיזוף, אליו מובילות 3 מדרגות. בשולחן שבקוקפיט משולבים כיור וכן מקרר, כך שאין צורך לרדת לתוך היאכטה על מנת לכבד את האורחים בבירה צוננת וחטיפים. 
פנים היאכטה
עם הירידה אל תוך היאכטה מתגלה סלון רחב, גבוה ומלא אור. בסלון של האלאן 514 חלונות רבים כולל 2 חלונות תקרה גדולים בחזית הסלון. עיצוב אופייני של המעצב Humphreys אותו ניתן למצוא גם ביאכטות ה- Oyster שבעיצובו. כתוצאה מכך השייט הנמצא בסלון של היאכטה כמעט שוכח שהוא נמצא ביאכטה רגילה. הוא עומד זקוף לחלוטין, מוצף באור עם ראיה מצוינת של האלמנטים שבחוץ. בסלון היאכטה יש מנגנון הידראולי מובנה השולף טלוויזיית מסך שטוח מארון יעודי, פתרון אלגנטי וגם נוח למניעת טלטולים למסך בעת תנאי ים קשים. את ה- 514 ניתן לבחור במגוון תצורת תאים- החל מ- 2 תאים זוגיים גדולים במיוחד, אחד בחרטום ואחד בירכתיים ועד לחמישה תאים: 4 תאים זוגיים, ותא חמישי נוסף לסקיפר בחרטום (אותו ניתן להמיר לתא אחסון למפרשים וציוד). פנים היאכטה מעוצב באופן אלגנטי, עם תשומת לב לפרטים קטנים ומפנקים, כגון כיורים מיוחדים בתאי השירותים המעניקים הרגשה של בית מגורים מפואר, מתגי אורות המאפשרים לעמעם את התאורה בהתאם לאווירה הרצויה, ושימוש בעץ טיק משובח לכל ריהוט הפנים וקירות התאים.
מבחן ים
בסוף חודש נובמבר יצאנו להפלגת התרשמות על ה- 514 בסלובניה. בתחילת המסע נתקלנו ברוח קלה במיוחד, כ- 4 קשרים. ה- 514 הפתיעה אותנו ביכולתה לפתח מהירות בתנאי רוח כה קלה. בל נשכח שמדובר ביאכטה השוקלת כמעט 20 טון להפתעתנו הרבה היא הצליחה להגיע למהירות של 2.5 קשרים בלא מאמץ מיוחד מהצוות. "אין ספק שמדובר ביאכטה שעוצבה על ידי Humphreys " סיכם אחד המשתתפים בהפלגה, אנחנו אמנם קרוזרים אבל אנחנו נהנים מכך שהוא בעל ניסיון בעיצוב גופי שיט המחליקים על פני המים ומנצלים כל משב רוח עד תום. לאחר מספר שעות חל שינוי קיצוני בתנאי הים, הרוח עלתה ל- 25 קשרים וגלים קצרים התפתחו תוך זמן קצר. ה- 514 המשיכה להפליג וחצתה את הגלים בבטחה וביציבות.
האלאן 514 מועמדת לתואר "סירת השנה 2008" (היאכטה הזוכה תוכרז בתערוכת הסירות בדיסלדורף בינואר הקרוב). יאכטה יוקרתית זו ניצבת בשורה אחת עם כל היאכטות המקבילות לה באירופה. אלאן הסלובנית מיצבה את עצמה כ"מספנת בוטיק" בשונה ממספנות הענק האירופאיות. היא הציבה לעצמה כמטרה לייצר כל יאכטה תוך תשומת לב אישית ובהתאמה לצרכי הבעלים. עם סיום הפלגת המבחן שלנו, נראה לנו שהם עמדו במטרה. 
נתונים
אורך 16.10 מטר
רוחב 4.68 מטר
שוקע 2.20 מטר
משקל 19,000 ק"ג
מנוע 75 או 110 כ"ס
מים 780 ליטר
דלק 440 ליטר
שטח מפרש ראשי 68.3 מ"ר
שטח חלוץ 135% 78 מ"ר
ג'ניקר 133 מ"ר
מחיר בשער המפעל – 350 אלף יורו