לקנות יאכטה מיד שניה – לאספנים בלבד: יאכטה מעץ

דודי לחיאני

את המשפט "יאכטות הן הדבר הקרוב ביותר לחלומות אשר ידיים אי פעם יצרו" כתב אדם בשם רוברט נ. רוז ("Ships" Robert N. Rose) . במציאות, לפחות שלי, המוקפת יאכטות הנבנות בפס ייצור המוני תוך שימוש בחומרים שונים. קשה למצוא יאכטות עץ איכותיות וייחודיות המיוצרות בעבודת יד ובמצב תחזוקתי סביר.

בחלומותיי קיוויתי להפליג על אחת כזו, ואם כבר אז שזה יקרה בים הפתוח ובהפלגה לטווח ארוך. החלום הזה הפך למציאות שהגשמתי לאחרונה. השנה, במלאות 81 שנים להיווסדה של חברת Sparkman & Stephens, התמזל מזלי להשיט אחת כזו לאורך אלפי מיילים ימיים ולהביאה לישראל.
 
קצת היסטוריה
אדם בשם אולין סטפנס Olin Stephens, אולי השם הנרדף ביותר בעולם מעצבי היאכטות, הוכיח את המשפט המצוטט במשך יותר מחמישים שנה. הוא נולד בשנת 1908 וחי בעידן שבו הביעו את המחשבות, העיצוב והתכנון באמצעות נייר ועיפרון. מאה שנה לאחר מכן, בספטמבר 2008, בעידן ההייטק ושימוש בחומרי בניה מורכבים, הלך למנוחת עולמים. שמו חתום על יותר מ- 2,500 תוכניות של יאכטות: היאכטות הענקיות מסדרת ה- J ולהן שיא של 8 ניצחונות בתחרויות השייט המפורסמות של ה- America’s Cup. כאלף מהיאכטות הראשונות של היצרנית הפינית הנודעת סוואן Nautor's Swan היו פרי תכנונו.
 
כשהיה אולין בן 21, החליט להקים את החברה יחד עם אחיו רודריק. היא הוקמה בנובמבר 1929 . את חלקו השני של שם החברה, הביאו עימם האחים דרייק וגיימס , בנים למשפחת Sparkman  העוסקים בתיווך יאכטות. אליהם צורף ג'יימס מוריי וכך התכנסו להם חמישה שותפים תחת השם Sparkman & Stephens, אשר הפך למותג על בתחום תכנון יאכטות.
 
"הרקדנית"
הפעם אשתף אתכם במסעה של יאכטה מיוחדת אשר שודרגה ממראה ישן ומוזנח כשל לכלוכית אל המראה המהודר של סינדרלה. את היאכטה BAILANTE (רקדנית בספרדית) מדגם Yawl עצבו Sparkman & Stephens ובשנת 1975 היא נבנתה במספנה הידועה Walsted  Aage הנמצאת בדנמרק. הייתה זאת הזמנה אישית וייחודית, ע"פ מידותיו של המזמין, יש רק אחת ויחידה כזו בכל העולם. לפני קצת יותר משנתיים היא נרכשה באיטליה, מהבעלים השלישי שלה כשהיא במצב תחזוקתי ירוד. הבעלים החדשים שלה החליטו לאמצה ולטפל בה כיאה לאספני חפצי אומנות יוקרתיים. הוחלט להשיטה אל מחוץ למי הים התיכון, כ- 3,500 מיילים ימיים, בו נמצא המפעל, ב 'ה' הידיעה, אשר יודע היטב כיצד לטפל וכראוי ביאכטות מהסוג הזה לייצר ולבנות יאכטות בעבודת יד, הלוא היא יצרנית היאכטות היוקרתיות Swan  Nautor'sבפינלנד.
שיפוץ יאכטה מצריך משאבים רבים וזמן יקר, אך חשוב מכל הוא המקום בו היא תשופץ. כלומר, מי הוא הגוף המקצועי אשר יהיה האחראי והחתום על התכניות, רמת הידע והניסיון, איכות העבודה ורמת הגימור.
 
 
מבנה הגוף (קונסטרוקציה)
 השידרית, הקיל הארוך ודף ההגה עשויים מעץ טרופי אפריקאי קשיח, Iroko. הגוף בנוי משתי שכבות עץ טיק אפריקאי. הן מונחות על שלד העשוי מלמינציה של עץ אלון המהודקות במסמרי ברונזה. תשתית הרצפה עשויה מעץ אלון לבן (whit oak).הסיפון העליון עשוי גם כן מעץ טיק אפריקאי ומתחתיו שכבה עשויה מפיסות דקיקות של עץ לבוד ימי (Plywood) המשולבות זו בזו ודחוסות. המבנה העליון המוגבה Deckhouse)), הקוקפיט והמושבים גם כן עשויים מאותו העץ, וכמו כן חלונות הסיפון המוגבהים אשר להם צירי ברונזה מסיביים.
 
על הסיפון
שני התרנים והמנורים של הראשי והמאסף, עשויים מעץ Sitka spruce ומחוזקים באופן מסיבי מאוד ע"י שלוש טבעות מסגרת עשויות פלדת אל חלד. התורן הראשי עומד על הקיל ומחוזק לסיפון בעזרת יתרי (וונטות) פלדה בעוביים של  12, 16 ו- 19 מיל'. התורן האחורי ((Mizzen עומד על 'עצם הזנב' מעל לדף ההגה ומחוזק בכבלי פלדה 6 ו- 9 מיל'. כמו כן גם מוט הספינקר עשוי מעץ הסיטקה. בתצורה המקורית ישנה מערכת ידנית לגלגול המפרשים על המנורים (לפני 35 שנה כבר חשבו על זה!). כל הנ"ל פורק, שופץ, נצבע, חלקם הוחלפו והורכבו מחדש. לכל הגלגלות יש כיסוי עץ מובנה מעליהן ולכל בקבוק מתיחה יש כיסוי עור התפור בעבודת יד. ביאכטה יש יותר מעשרה מפרשים שונים המאוחסנים בה במרווח. ברוחות צד וגביות המערך שלה מאפשר לצוות להניף חמישה מפרשים בו זמנית. בזמן הנפת המפרשים, זהו הרגע שבו מרגישים את ההבדלים בימאות המעשית באופן מובהק בין אז להיום ובין כלי השייט החדשים המודרניים לקלאסיים. על הסיפון, כל החבלים והמעלנים עשויים מאותו סוג חבל, העובי והצבע (בכדי לשמר את המראה האחיד הקלאסי). מי שאינו מכיר את היאכטה ואת עבודת הסיפון, עלול לחוש אי סדר וחוסר התמצאות כללי. במצב כזהאפשר לטעות למתוח, או גרוע מזה לשחרר, מעלן או מיתר הנמצא בשימוש. לעומת זאת צוות מיומן הכול גלוי וברור ומסודר באופן מופתי לנגד עיניהם הרואות וידיהם העובדות. 19 כננות פזורות בסיפון מתוכן שש חשמליות. המסילות של גלגלות המפרשים, של החלוץ משני הצדדים ולראשי בתורן, עשויות פלדת אל חלד. 4 פתחי אוורור ליאכטה דרך הסיפון בעזרת הדורדות.
 
 סידור הפנים
 הרצפה נבנתה מעץ איכותי כך שניתן להרים ול"צלול" לתוך השיפוליים. הרהיטים בנויים מטיק אגוז, ועבודת הנגרות נעשתה ברמה גבוהה מאוד. הפינות מעוגלות, הדלתות מונחות מהרצפה ולכודות סביב במשקופים, הידיות והצירים עוברים דרכם כאילו היו יחידה אחת. העץ מצופה בלאקה סאטן מבריק     
(Varnish), התקרה הצבועה לבן ולאורכה פסי עץ, החלונות הגדולים אשר מאפשרים חדירת אור שמש ליאכטה המדגיש את התאים המרווחים, כולם יחד משפרים את יופיו של הגימור. שטחי המחיה והלינה מרווחים מאוד, סה"כ שני חדרים ו- 8 מיטות הפזורות ביאכטה. בסלון מותקן קמין המוזן על ידי עץ, עשוי נחושת המובנה בתוך כוך המשווה מראה של אח ביתי. סביבו מודבקים אריחים מעוטרים בפרחים המזוהים עם ארץ מוצאו של הבעלים הראשון(שוודיה). הריפוד של המזרנים והסלון חודש ובאיכות גבוהה מאוד.
 
מכשור ואלקטרוניקה
במסגרת השיפוץ הותקנו ברחבי היאכטה מערכות מים וחשמל מודרניות מתקדמות.
את שלושת מיכלי מי השתייה, המותקנים בבטן היאכטה בגבהים שונים, ממלאים מפתח מילוי אחד ויחיד הנמצא בסיפון. כאשר בכיור המטבח מותקנים פתחי העודפים של כל מיכל- מים ובכך ניתן לדעת מי מהם התמלא.
על גבי לוח החשמל הראשי, מתוצרת Master volt, ניתן לעקוב אחרי רמות המים במיכלי השתייה ומיכלי הריקון (מים שחורים ומים אפורים). כמו כן, ישנם שעונים דיגיטליים המציגים את רמת הטעינה משני האלטרנטורים המותקנים במנוע, את רמת צריכת החשמל מהמצברים ואת הכמות שנותרה בהם לצד שעון תזמון מדויק ברמת הדקות והשניות שנותרו לצריכה. לצידם של מכשירי הניווט האנלוגים הישנים והטובים שנשארו במקומם, מותקנים כל מכשירי הניווט האלקטרוניים המודרניים המוכרים לנו.
 
לסיכום
 אם כל יאכטות העץ היו בנויות כך, היינו רואים אותן סביבנו ממשיכות להפליג ולצוף על פני המים. בהחלט ניתן לומר שיאכטות אלו מיועדות לאספנים או ל "משוגעים לדבר" כך שבאופן ברור זהו שוק מצומצם ומאוד קשה להעריך את היקף המסחר ואת מחירן של היאכטות. בהערכה גסה המחיר יחוג סביב 1.5 מליון יורו. אם הן שוות את המחיר יקבעו הקונים בלבד.
 
שנת בניה: 1975
אורך: 15.7 מטר
רוחב: 4.11 מטר
שוקע: 2.36 מטר
מנוע: YANMAR 75 CV
 
מחיר שוק משוער – 1,500,000 אירו
  
טבלת ניקוד (ללא מבחני ים):
רמת בניה ועיצוב 5/5
רמת אחזקה 5/5
תוספות ציוד /5/5
נוחות מחיה בפנים היאכטה 3/5
מוחות מחיה על הסיפון 2.5/5
 
דוד לחיאני הינו בעלי חברת Yacht 2