להגשים חלום ולשבור את בקבוק השמפניה

מאת גיורא קדר גליון 46 כל תושבי העיירה האיטלקית Via Reggio יצאו בצהרי אחת השבתות החורפיות של חודש פברואר לראות את ההצגה הגדולה בעיר: השקת יאכטת העל בעלת השם המיוחד - Told U So. הרמקולים ניגנו מוסיקה איטלקית עליזה, עשרות דגלים צבעוניים התנפנפו ובתוך ההאנגר הענק, על מזחלת ההשקה, עמדה היאכטה הלבנה והנוצצת, ככלה בחופתה.

קיימים שני דברים בהם מנצחים האיטלקים כל אומה אחרת ביד אחת קשורה מאחור: עיצוב וחגיגות. מספנות בנטי, הממוקמות ב  Via Reggioאשר בצפון איטליה, סיפקו לנו הוכחות שגם בבניית יאכטות – התיאוריה הזאת עובדת. היאכטה המנועית באורך 46 מטר, אשר את השקתה באנו לחגוג, היא פנינת העיצוב, ולא רק בשל המעצבים האיטלקים, אך על כך נדבר בהמשך. חגיגת ההשקה נמשכה מהבוקר עד הלילה והשתתפו בה, בנוסף לתושבי העיר גם חתני השמחה, דהיינו: מאות עובדי המספנה ובני משפחותיהם, המתכננים, הספקים, נציגי הרשויות, נציגי העירייה וכמובן בעלי היאכטה ואורחיהם אשר הגיעו במטוס פרטי בטיסה ישירה מדרום אפריקה. הטקס הרשמי החל כאשר על במה מעוטרת ליד דופן היאכטה עלו המכובדים כולל הבעלים, מנהלי המספנה, ראש העיר (צריך לתת כבוד למי שמביא פרנסה לתושבים), וצוות גל איטליה המשמש כסוכני מספנות בנטי ואזימוט בישראל.
 
הטקס נפתח בנגינת ההמנונים ונמשך בנאומים ארוכים באיטלקית ונאומים קצרים של הבעלים באנגלית.
הטקס היה יוצא דופן!.
בעלי יאכטת-על שהושקעו בה כ- 22 מיליון יורו (לפני התוספות), לא עומדים בדרך כלל על במות, אלא שומרים על פרטיותם. הם בוודאי לא נואמים נאומים ואם הם נואמים הם אינם מחלקים מחמאות, ולמרות הכל ניצב קריק לזרוס, אחד משני השותפים על הבמה ואמר: "לורנס נתן חיבר אותנו לצוות המספנה והאמין שניתן להגשים את החלום שחלמנו. אני מודה ללורנס ולצוות גל-איטליה שבעזרת מספנות בנטי הגשימו לנו את החלום" (גילוי נאות: כישראלי מאוד נהניתי לשמוע את דברי השבח הללו).
 
לאחר הנאומים עלה הבישוף של האזור לבמה, התעלם מהבעלים היהודים וברך בלטינית שוטפת את היאכטה בשמו של יהודי אחר אשר התפרנס כדיג בכנרת. האות ניתן ובקבוק השמפניה אשר היה תלוי על כבל דק גלש לדופן והתנפץ. תוך כדי שהיאכטה מתחילה לנוע באיטיות למים ירד מטר של קונפטי מהתקרה, מאות בלונים הופרחו, המוסיקה רעשה ומטס של 3 מטוסים קלים עבר בטיסה נמוכה תוך שהם משחררים עשן צבעוני. האיטלקים יודעים לחגוג, כבר אמרנו.
 
היאכטה נעצרה בעדינות באמצע בריכת ההשקה, ההשקה הושלמה. המהנדס האחראי על ההשקה אשר עמד לידי פרץ בבכי של הקלה, ללמדנו שתמיד כאשר מישהו חוגג יש מישהו שבוכה.
בשלב הזה פנו כל המוזמנים לעבר המזנונים אשר הציעו את כל טוב איטליה: גבינות, פסטה, נקניקים וכמובן יין – הרבה יין!
בזמן שהאורחים אכלו, קירק הבעלים השתעשע על הסקטבורד המעוצב, שקיבל כמזכרת מהמספנה.
ניסיתי להבין משותפו איבר איצקוביץ מה מביא צמד יהודים דרום אפריקאים בני 43, חברי ילדות, להשקיע ביאכטה 25 מיליון יורו. "זה ביזנס ולא ביזנס" אומר לי איבר. "קירק שותפי הוא גאון בעיצוב. הוא עיצב ומעצב לעסק המשותף שלנו הנקרא: מלורי – אתרי נופש מיוחדים במינם המיועדים לאלפיון העליון. היאכטה אמורה להשתלב בקו שלנו. זאת לא עוד יאכטה, כפי שראית היא בעלת עיצוב מיוחד המתאים לחזון שלנו על חופש וכייף ברמה הגבוהה ביותר האפשרית". "איך מגיעים לרעיון לבנות יאכטה כזאת?" שאלתי, התשובה מסתבר פשוטה "קניתי דרך לורנס נתן כמה יאכטות קטנות יותר. בהמשך עשינו כמה צ'רטרים ביאכטות-על של בנטי. בהפלגות אלו נולד החלום שלנו. החלטנו שצוות גל-איטליה ומספנות בנטי יגשימו אותו" אומר קריק ומביט ביאכטת העל במבט של אב מאושר.