להגשים חלום בים – הקטמרן הראשונה לאשקלון

כתב וצילם - גל קדר

לפני מספר חודשים הורמו הרבה גבות מלוחות במרינה אשקלון, עת נכנסה למרינה הקטמרן "חני" במלוא הדרה ובמלוא 20 המטרים של אורכה. לא מדובר בקטמרן רגילה, מפס יצור ידוע, אלא בקטמרן המפרשית הראשונה מסוגה שיוצר במספנת YACHTS J באשקלון. זכינו להצטרף ליאכטה להפלגת המפרשים הראשונה שלה ולדווח לכם מהשטח ספוילר: זהו כלי שיט מרשים.

תכנון וביצוע כחול לבן על מלא

הכל התחיל כחלום של איש אחד, איציק ג'אן מאשקלון. לאיציק יש מפעל לעבודות פלדה באשקלון והרבה ידע בבניה בברזל, פלדה ואלומיניום. איציק קנה את המפרשית הראשונה שלו לפני מספר שנים, והחליט ליישם את הידע שנצבר במפעל שלו ולהקים מספנה שתייצר ספינות וסירות אלומיניום תוצרת כחול לבן. "חני" היא היאכטה הראשונה שהושקה על ידי מפעל 'הגבעה' תחת שם המותג  YACHTS  J.

על התכנון  היאכטה הופקד יניב מס, העיצוב החיצוני והתכנון הפונקציונאלי הם יצירתו של איציק ג'אן, על עיצוב הפנים הופקד פיני לייבוץ על התקנת מערכות החשמל וההנעה ועוד, הצ'יפ אלון בן יעיש. יחד יצא הצוות למשימה שלא נראתה עדיין כמוה בארץ:

בניית קטמרן מפרשית 67 רגל מחמרן (אלומיניום).

את היאכטה ראיתי לראשונה במפעל, תוך כדי שמבוצעות עליה עבודות הגוף. הגוף הענק היה ערום, לא צבוע. ונראה מרשים בגודלו. אבל שום דבר לא הכין אותי למפגש איתה במים במרינה אשדוד. מודה, לא זיהיתי אותה. ראיתי מרחוק קטמרן שנראתה לי מוכרת. המראה והצבע הטעו אותי, הייתי משוכנע שזאת קטמרן בנויה מסיבי זכוכית. התקשרתי ליניב מס לשאול אותו איפה נפגשים, וראיתי אותו יוצא מאותה קטמרן שראיתי מרחוק. עם התקרבותי ליאכטה, הבנתי כמה גדולה היא ביחס לכלי השיט שמסביבה, עוד נגיע לכך בסיום.

הקטמרן בנויה משלושה מפלסים, סיפון עליון ובו עמדת ההיגוי והשליטה במפרשים. סיפון מרכזי ובו סלון אחורי גדול, מטבח + סלון פנימי ויציאה קדמית לסיפון הקדמי. בשני הבידונים מוקמו (בכל אחד) שני תאי שינה ושני תאים שירותים זהים זה לזה.

קו הסיפון חלק ומאפשר הליכה בטוחה  לכל אורכו. המעקה בנוי באופן חזק ומסיבי המשרה ביטחון בכל מצב ים. הסיפון עצמו מורכב מטיק סינטטי שיובא במיוחד מאנגליה והורכב בישראל על ידי היצרן האנגלי עצמו.

אזור המחיה בסיפון המרכזי מאפשר קשר עין ישיר בין המרפסת הקדמית הגובלת ברשת ועד ליושבים בסיפון האחורי. יש חיבור בין שני שולחנות האוכל, מבחוץ ומבפנים, כך שניתן לתכנן גם ארוחה משפחתית מורחבת עם כל הנכדים והילדים סביב אותו שולחן.

בקדמת הסיפון המרכזי, ממוקם סלון גדול ומרווח ומולו צג טלוויזיה ענק. בצמוד למסך, עמדת היגוי וניווט פנימית, הכוללת גם משרד נייד לצרכי הבעלים.

מטבח היאכטה ממוקם בדופן ימין מאחור, ומאובזר בכל טוב, כולל מקרר יינות מכובד.

אני מאוד אוהב את הסלון הפתוח מקצה עד קצה. השטח הפתוח נותן הרגשת מרחב גדול ופתוח אשר מאוד נעים להסתובב בו. מיקום הסלון, מטבח וכו' בחלל זה כל כך מדויק, שממש לא ניתן לחוש בו צפיפות.

הסלון מוצף באור, ולכל חלון מותקן גם וילון החשכה. לי היה חסר שחלונות הצד אינם נפתחים, הדבר בא לידי ביטוי בזרימת אויר חלשה בעת הפלגה. עם זאת, הגנרטור מאפשר הפעלת מיזוג אויר ואוורור יעיל של הסלון.

זוהי היאכטה הראשונה שנבנית על ידי מספנת J YACHTS, אולם מתוכנן יצור של עוד מספר כלי שיט.

עיצוב מעשי

יורדים לתאי השינה. מול המדרגות ממוקמים תאי אחסון לציוד ניקיון, מטבח ולצידם מכונת כביסה. המסדרון מרווח והגישה לתאי השינה רחבה. ארבעת תאי השינה זהים, וכוללים מיטה זוגית ותא שירותים ומקלחת צמוד. אהבתי מאוד את תאי האחסון השקופים בתאי השינה ובמסדרון. בניגוד לתאים הסגורים בהם אתה צריך לחפש את הציוד בתאים אטומים, פה חלק מהארונות שקופים וניתן לראות מה מאוחסן והיכן. עבודת העץ והריהוט בקבינות מוקפדת מאוד, בהחלט רמה של מלון 5 כוכבי ים.

על עיצוב הפנים הופקד מעצב הפנים פיני לייבוץ, ישראלי שזו היאכטה הראשונה אותה הוא מתכנן, אם לא  הייתי אומר לכם, לא הייתם יודעים. העיצוב נהדר ועשוי בטוב טעם, לא מכביד ומאוד נעים לעין.

מילה טובה מגיעה גם לאיציק ג'אן הבעלים של היאכטה, שתרם רבות לעיצוב הפונקציונלי של היאכטה ולעיצוב הפנים שיהיה יעיל למשתמש הסופי.

מערכת השליטה המעוצבת והמעולה של היאכטה מוסיפה תחושה של איכות ויופי. בנוסף לתשומת הלב לחיצוניות, עבדו המעצבים כשלנגד עיניהם עומדים הצרכים המעשיים הנדרשים ליאכטה בים

מרימים מפרשים

הפלגת המבחן הייתה בסימן מיוחד. זאת הפעם הראשונה בה היאכטה תפליג במפרשים.
בבוקר כשהגעתי ליאכטה, פגשתי את אבירם סויסה מנורס סיילס אשר תפרו את מערך המפרשים. אבירם ביצע תאומים אחרונים למפרשי החלוץ.
בקטמרן שני חלוצים: חלוץ קטן כ-40 מ"ר וחלוץ מלא 115% בשטח של כ- 90 מ"ר לשניהם מנגנון גלילה חשמלי.. המפרש הראשי בשטח של כ- 78 מ"ר בעל מערכת גלילה חשמלית לתורן. התורן מתנשא לגובה של 23 מטר מעל הסיפון העליון.

כל המערך נשלט בנוחיות מעמדת ההיגוי בסיפון העליון, החבלים נגישים.. ביום ההפלגה  נשבה רוח של כ-10 קשרים שהתחזקה ל- 13 קשרים. היאכטה, שמשקלה 40 טון הפליגה במהירות של 5-7 קשרים ללא כל בעיה בזווית של כ-70 מעלות לרוח.

עם מערך מלא, שלושה מפרשים מונפים ומלאים, הטלטול אינו מורגש ביאכטה, והיציבות נשמרת לאורך כל ההפלגה גם בזויות שונות לרוח. אהבתי מאוד את חלון ההצצה למפרש הראשי בסיפון העליון המאפשר לראות את המפרש הראשי גם מבלי לעזוב את עמדת הפיקוד.

המגלולים חשמליים מתוצרת FACNOR והכננות חשמליות מתוצרת ANTAL. בכלי שיט בסדר גודל כזה מערכות גלילה וכננות חשמליות אינן בגדר מותרות, אלא חובה בשל שטחם הגדול של המפרשים.

ההפלגה מאשדוד לאשקלון ארכה כשעתיים, בהן הפלגנו בכיף כולל בדיקת המערך המלא בסיבוב והחלפת מפנה. לוחות ההגה בעומק 1.6 מטר מאפשרים שליטה טובה. ההיגוי היה קל מאוד ולא נוקשה. עמדת ההיגוי העילי הינה בשליטה חשמלית ומגובה גם במערכת הידראולית. ישנה גם אפשרות היגוי פנימית מסלון היאכטה.

לכל דבר טוב יש סוף ואת ההפלגה סיימנו במרינה אשקלון

איציק תפס את ההגה וניצח על שני מנועי היאנמר מהסיפון העליון. בתוספת היגוי של שני החרטומנים היאכטה מתמרנת בקלילות גם במרינה ונוחה מאוד לתמרון במקומות עגינה צפופים.
שני מנועי היאנמר, מפעילים שני גירים בתצורתV DRIVE . גיר זה נבחר מכיוון שהוא אפשר למקם את המנוע בירכתי כלי השיט ולהגדיל את תאי השינה האחוריים.

בסל"ד של 2,500 כ"ס (75% מהסל"ד המירבי) הקטמרן הפליגה במהירות של 10 קשרים. במהירות זו צריכת הדלק של המנועים הינה 13 ליטר לשעה לכל מנוע. המהירות המירבית של היאכטה הינה 11 קשר בסל"ד 3,500, צריכת הדלק במהירות זאת הינה יותר מכפולה….

במהלך ההפלגה יניב מס בדק את עוצמת הרעש של המנועים במקומות שונים ברחבי היאכטה, בשום מקום אין עוצמת רעש חריגה גם בסל"ד מירבי. היאכטה בהחלט שקטה בשיט מנועי.

כאשר אתם עוגנים קטמרן של 67 רגל במרינה, תשומת הלב הכללית תופנה אליכם. בטח לקטמרן כמו "חני", כשביצענו את הגישה באשקלון, הבנו מדוע. ברציף הצמוד עגנה קטמרן מתוצרת מפעל אירופאי  מוכר באורך 63 רגל. אנשי הצוות שהגיעו בהפלגה מטורקיה לחגוג במסיבה במדבר עצרו את פעילותם והביטו בנו בעיניים משתאות.

זוכרים שפתחתי את דברי בתיאור גודלה של הקטמרן ביחס לסביבתה? אז פתאום 63 רגל שעוגנת צמוד אליה נראית קטנה.

איציק מספר לנו שיש שוק לכלי שיט תוצרת כחול לבן וכבר יש מספר מתעניינים שפנו לקבל פרטים. בעולם בו זמני האספקה והמחירים של יאכטות נמצאים בשמיים, אין לנו ספק שהגיע הזמן למספנה כחול לבן.

 

קטמרן "חני 67 רגל"

יצרן – מפעל הגבעה בעבור מספנת J YACHTS

תכנון ימי  – יניב מס

עיצוב פנים – פיני לייבוץ

אורך – 20.75 מטר

רוחב – 10.05 מטר

מנועים – ינמר 170 כ"ס כ"א

מיכל דלק – 1,500 ליטר

מיכל מים – 2,000 ליטר

היאכטה תוכננה ונבנתה כחול לבן!

לפרטים נוספים וקבלת הצעת מחיר – משה 054-9008017