לדוג באמריקאית מפנקת

מאת גל קדר

דיג מצטייר כספורט קשוח בכלי שיט ספרטניים שכל תכליתם היא להעלות כמה שיותר דגים לסיפון. יאכטת הדיג מתוצרת LHURS נועדה להוכיח שדיג יכול גם לפנק.

אל ה-DENSIV, יאכטה מדגם לורס 31 אני מגיע לקראת שעות הצהריים המאוחרות. התכנון הוא לצאת להפלגת דיג של בין הערביים. תוך רבע שעה מתאסף הצוות: דניס נתן הבעלים, חיים כהן המוכר לכולם מחברת סולמרין ממספנת מרינה הרצליה, טל הולנדר שהזמין אותנו להפלגה, יוסי חזום אמן הדיג ואנוכי.
אנחנו מעמיסים שתייה ואוכל ויוצאים לדרך.
 
תמרון המנוע
כבר בניתוק החבלים מהרציף אנחנו מבינים שההפלגה תהיה מעניינת. ראשית, כמות ציוד הדיג ביאכטה מבטיחה שגם אם לא נתפוס כלום, לפחות לא נוכל להיתפס לתירוץ שהציוד לא מתאים. שנית, ויותר חשוב מכך, היאכטה מתמרנת החוצה בקלילות. אני ניגש לדניס ורואה שהוא בכלל לא מחזיק בהגה, אלא בסטיק ה-IPS. מערכת התמרון החדשנית של VOLVO כבר עברה את שלב החדירה לשוק, וכמעט בכל יאכטה מנועית בגדלים של עד 40 פיט ניתן לבחור בין הנעה רגילה לבין הנעת IPS. דניס מדגים לנו תמרון במרינה הרצליה העמוסה, מרקיד את היאכטה קדימה ואחורה למקומות עגינה שגם אני לו הייתי מפליג בכלי שיט חצי קשיח הייתי חושב פעמיים אם כדאי להיכנס. התמרון בעזרת הסטיק נמשך עד פתח המרינה, שם אנחנו נזהרים שלא לעלות על השרטון המסומן באופן לא ברור לחלוטין.
ביציאה מהמרינה אנחנו עוברים לתמרון היאכטה באופן הקונבנציונאלי. ליאכטה שני מנועים מתוצרת VOLVO בעוצמה של 350 כ"א. ההיגוי חלק ונוח ובתוך רגע אנחנו דוהרים ב-22 קשר (סל"ד 2200) לכיוון צפון. בזמן ההפלגה יש לשחק עם מדפי האיזון עד כניסת היאכטה ל- מהירות ריחוף (PLANNING), שכן בשל הסיפון הרחב המתרומם במהירות נמוכה, החרטום מסתיר את שדה הראיה קדימה.
לשמחתנו הים שקט לחלוטין, ממש "פלטה" והיאכטה מגיבה נהדר לכל רצונותינו, אולם מתברר כי לים שקט מדי יש גם חסרונות, פרטים בהמשך.
 
הסיפון ועמדת הניהוג
כיאה ליאכטה שיעודה הוא דיג, היא בהחלט מותאמת לנושא. מרפסת גדולה ביותר בירכתיים, "באר חיה" לאחסון פיתיונות, שני תאי אחסון לשלל הדיג, ועוד הרבה תאי אחסון המאפשרים לדיג החובב לזווד את היאכטה היטב. את ציוד הדיג, והסיפון ניתן לשטוף בעזרת צינור מי ים או צינור מים מתוקים, הצינורות מספיק ארוכים כדי להגיע גם לעמדת ניקוי הדגים הנמצאת על המרפסת החיצונית של היאכטה.
בזמן ההמתנה לדגים שיגיעו ישבנו חמישה אנשי צוות בקוקפיט ולא הרגשנו כל צפיפות. סידור הישיבה הינו שלושה ספסלים בכל דופן של היאכטה, כאשר עמדת ההיגוי הינה בדופן ימין. בכיסא ההגאי ניתן לשבת בזוג, כך שהילדים והאישה יוכלו להנות גם בהפלגה המשפחתית לצד האבא. כל אמצעי הניווט והבקרה נמצאים מול העיניים ונגישים מאוד. צג הפלוטר הענק של RAYMARINE היה מכוון אצלנו למד העומק, וזיהה דגים באופן ברור. בדופן שמאל של עמדת הניהוג מותקנת עמדת ניווט למפות נייר. בזמן ההפלגה ניתן לנהוג את היאכטה בעמידה או בישיבה, על פי הנוחות שלכם.
להשלמת יכולות הדיג של היאכטה, מותקנת גם עמדת ניהוג עליונה, על גבי הגשר בגובה 4.88 מטר מעל גובה המים. מהעמדה ניתן לנהוג את היאכטה תוך כדי תצפית טובה יותר לחיפוש דגים, וגם למקם עוד שלושה מקלות דיג. לטעמי, עמדת הטיפוס לגשר הניהוג העליון צרה מדי, ובים גלי עלולה להיות בעייתית, אבל אין ספק שמדובר ביתרון משמעותי לדייגים.
במרפסת האחורית ניתן לפתוח שולחן וכיסאות במרינה, ולהנות משלל הדיג לאחר טיפול על גבי הגריל, סיום מושלם להפלגה משפחתית.
 
פנים היאכטה
מיאכטה באורך 31 פיט, כאשר כמעט ממחציתה תופסים הקוקפיט והמרפסת, היית מצפה להיכנס לפנים יאכטה מוקטן. אבל בניגוד לרושם הראשוני המטעה, פנים היאכטה כולל מיטה זוגית, מטבח הכולל מקרר, מיקרוגל, כיריים חשמליות, כיור ותאי אחסון רבים, הן לציוד היום יום שצריך שיהיה בכל יאכטה וכלה בציוד הדיג. בנוסף, חדר הרחצה הכולל מקלחת ושירותים הינו גדול וגבוה – 1.78 מטר. חיים סיפר לנו שבהפלגות הדיג הארוכות, הצוות נח בקבינה הגדולה והמרווחת ואוגר כוחות לקראת המלחמה עם הדגים או ההגעה ליעד. לדבריו אין כמו שינה טובה עם המזגן, שמופעל על ידי גנראטור. תכנון פנים היאכטה חשוב מאוד באם אתם מתכננים הפלגת דיג ארוכה או רוצים שגם הילדים והאישה יוכלו להנות. אם אתם רוצים לאכול בחום הישראלי עם מזגן, הרי שניתן לפתוח שולחן בתוך היאכטה והתא הפנימי הופך מיד לחדר אוכל. במידה ואתם משאירים את השולחן למטה ומעדיפים מיטה רחבה זוגית, הרי שהילדים יוכלו ליהנות ממגרש משחקים גדול. נכון שלכאורה מדובר ביאכטה שמטרתה דיג, אולם ניכר כי נעשתה חשיבה רבה על מנת שלא להחמיץ שום פרט כדי שגם הבילוי בתא המחיה יהיה נוח ומפנק, דבר אשר בו האמריקנים אלופים. ניתן לראות זאת החל מלוח המפסקים הגדול הנמצא בכניסה ליאכטה, כך שניתן לשלוט בו בנוחות גם מהקוקפיט, דרך דלת הכניסה ליאכטה האוטמת את היאכטה לשמש / רוח / רעש בזמן הפלגה או עגינה, וכלה במראה המותקנת בסלון ומשווה תחושה כי בעצם מדובר בסלון של יאכטה גדולה יותר.
 
לצערנו דגים לא עלו באף לא אחת משש חכותינו. יוסי ירחיב על כך בתיאור שלו. מסתבר שים שקט הוא לא בדיוק חלומו של הדייג. אבל הלורס 31 בהחלט עונה על הגדרת החלום הרטוב של כל שייט ודייג.
 
 
פרטים טכניים:
אורך (ללא משטח עבודה בירכתיים) – 9.70 מטר
רוחב – 3.51 מטר
שוקע- 0.81 מטר
מיכל דלק – 1,136 ליטר
מיכל מים – 208 ליטר
שטח אזור עבודה חיצוני – 4.74 מ"ר

מנועים – שני מנועי VOLVO IPS 260 HP (ניתן לשדרג ל- HP350)

היבואן בישראל – אקווה מרינה