יאכטה חדשה – LAGOON 50

סוזנה פרושקה

אומרים שבשיט העולמי אין יותר רעיונות חדשים. בעולם רק משפרים רעיונות קיימים ומשדרגים אותם. לכן כשהגעתי לראות את הלאגון 50החדשה ציפיתי למצוא קטמרן רגיל, גוף בעל שני בידונים, תורן, קוקפיט וסלון. והופתעתי!

אומרים שבשיט העולמי אין יותר רעיונות חדשים. בעולם רק משפרים רעיונות קיימים ומשדרגים אותם.
לכן כשהגעתי לראות את הלאגון 50
החדשה ציפיתי למצוא קטמרן רגיל, גוף בעל שני בידונים, תורן, קוקפיט וסלון.
והופתעתי!
 
את היאכטה הראתה לי מרטינה טוריני, מנהלת המותג של יצרנית היאכטות הצרפתית. היתרון של ביקור שכזה הינו שמרטינה מכירה היטב את תהליך היצור ויכולה להסביר בדיוק איך נולדו השינויים ומה היה המצב הקודם. חברת לאגון מייצרת מאות רבות של קטמרנים מדי שנה, ויש לה אלפי לקוחות ורשת גדולה של סוכנים מורשים בכל העולם, כולם מעבירים פידבקים ורעיונות לשיפור או לשימור. עם בסיס מידע כזה ניתן באמת לחדש. ולכן התכנון החדש משלב חשיבה מתקדמת וטכנולוגיות מתקדמות ויצר קטמרן חדש, המילה האחרונה של לאגון.
 
מה רואים על הסיפון?
 
העיצוב החדש כולל חלונות כהים העוטפים את הקטמרן ונדמה שהם נמשכים לכל אורך התא. למעשה החלונות עשויים פנלים ומעניקים לשייטים מראה פנורמי מרהיב של הסביבה. משטח שחייה הידראולי מאפשר לשאת עליו את הדינגי, אך בתכנון החדש צדי המשטח ניתנים לפרישה ויוצרים משטח אחד כך שאפשר לפסוע לכל רוחבו מדופן אל דופן ללא צורך לעלות אל הסלון החיצוני.
 
הסלון החיצוני
ספה ארוכה נמתחת במרכז הירכתיים, בין חלל אחסון גדול בדופן שמאל וגריל ברביקיו בדופן ימין. את הגריל ואת תא האחסון שלו ניתן לסובב החוצה ומעבר למדרגות הירכתיים כך שהעשן והחום לא יכנסו לסלון, רעיון זה שימושי ביותר. שולחן האוכל הנפתח והמושבים שלצדו מאפשרים ישיבה לארוחה אינטימית או עם מספר גדול יותר של אורחים. בדופן ימין ממוקם מטבחון חיצוני ובו כיור, מקרר ומשטח עבודה נדיב.
 
קוקפיט עילי וסיפון קדמי
על הסיפון הקדמי ספה בצורת פרסה עם שולחן קטן המכסה את כננת העוגן. את המשקאות מהמטבח ניתן להגיש ישירות אל היושבים מקדימה מבעד לחלון הקדמי בסלון.
הגשר העילי מעניק תחושה נהדרת, המראה מסביב מרגש. במרכזו עמדת היגוי, ובחלקו האחורי ספסל לארבעה אורחים עם מרווח תנועה נדיב. לוח השליטה כולל מסך רב תכליתי של B&G, מד רוח, הגה אוטומטי, לחצן להפעלת כננת העוגן ושליטה על המנועים. שלוש כננות חשמליות מאפשרות ניהול כל חבלי ומיתרי המפרשים.
כמובן שכיום לאלקטרוניקה אין גבול, אבל גם אסור להעמיס יותר מדי ובקטמרן בו ביקרנו בהחלט כמות אלקטרוניקה מספקת.
מיתרי המפרשים נאספים לתוך שלושה חללי איסוף מובנים וסמויים. תוף חשמלי שולט במיתר המפרש הראשי (traveler).
מאחורי הספסל משטח התרווחות רחב עם מזרונים הכוללים משענות ראש וברכיים. זה המקום להשתרע בו בהפלגות ארוכות כשהנווט האוטומטי מופעל והיאכטה גולשת קדימה.
 
מה רואים בפנים?
לאגון 50 מוצעת בשלוש ורסיות: החל משלושה עד ששה תאים (קבינות) אשר בכולם שירותים צמודים.
זהו יתרון גדול במידה ויש כוונה להשכיר את היאכטה לצ'רטר. היתרון קיים גם בהפלגה פרטית. ניתן לקבל את הלאגון 50 גם בתצורה של תא בעלים (מאסטר קבין) מדהימה המשתרעת לכל אורך דופן ימין. בחלקה האחורי של הקבינה מיטת "אי" גדולה עם גישה משני הצדדים. בחלק הקדמי חדר רחצה מחולק: תא השירותים נפרד מהמקלחת הרחבה.
בנוסף, חדר הרחצה כולל שולחן איפור עם חללי אחסון המעניקים נוחות רבה. חדר ארונות במרכז הקבינה הוא למעשה חדר הלבשה רחב ידיים וכולל נפח בלתי נתפס של ארונות תליה ואחסון. זהו אזור מגורים כל כך נוח וביתי שהייתי עוברת לגור כאן מיד, ומרגישה לגמרי בבית. חלונות צד ותקרה מכניסים הרבה אור ואוויר עד שממש קשה להאמין שאנו נמצאים בבידון היאכטה. בגירסה של שלושה תאים, לאורך דופן שמאל נמצאים שני תאים נוספים עם חדרי שירותים צמודים.
 
הסלון במרכז הקטמרן ממחיש כי המעצבים של לאגון חושבים אחרת. ספה הנמתחת כמעט מדופן לדופן ומאחוריה חלון ענק שעוטף את קדמת היאכטה. מסך טלוויזיה שטוח נשלף מקונסולה מול הספה. בין המסך והספה יש אופציה לשולחן בתכנון חכם. רגליים ייחודיות מאפשרות שינוי גובה השולחן כמו גם משיכתו אל הספה והרחקתו ממנה, כך שניתן להרחיב את האזור בקדמת הספה לטובת התרווחות לאחר הארוחה.
 
המטבח, ממוקם בפינה האחורית בצד שמאל וכולל שלושה אזורים: כיריים עם שלושה ראשים וכיור משמאל, שתי מגירות קירור מימין ובר מובנה לתוך שולחן סביב עמוד התורן.
 
בצד ימין של הסלון, שולחן מפות גדול עם מגוון אפשרויות להתקנת מכשור. השולחן מצופה עור וכולל נגיעות של נירוסטה ועץ אלפי (Alpi) בגווני חום כהה משתנים, ברוח העיצוב החדשה של לאגון.
 
ולסיכום, הפלגה!
ברוח של 12-16 קשר הפלגנו במהירות של 5.1 קשר בזווית 60 מעלות לרוח. כשירדנו לזווית של 140 מעלות לרוח, המהירות טיפסה ל-7.4 קשר, גם בים קצר וקופצני. הלאגון 50 היא קטמרן עם שטח מפרשים מרשים. כשהרוח עלתה היה פשוט מדהים לראות את הקטמרן ממריאה ונוגעת לא פעם במהירות דו ספרתית לאורך זמן!!
 
לשייטים המתכננים הפלגות ארוכות וזקוקים לחללים רחבים יהיה קשה למצוא יאכטה מתאימה יותר מלאגון 50. נוחות מקסימלית ומחשבה מעמיקה בתכנון ובעיצוב עד הפרט הקטן ביותר. לאגון מציעה קטמרן שונה ומיוחדת. שילוב של יצרן המעניק שירות ואחריות עולמי 365/24/7 עם דגם קטמרן ותכנון המביא משב רוח חדשני ורענן.
 
יבואן בישראל: סטרים יאכטות – מרינה הרצליה – 09-9548548
מחיר בשער המפעל החל מ-690,000 יורו
אורך: 14.75 מטר
רוחב: 8.1 מטר
מים: 480 ליטר
דלק: 1,040 ליטר
מנועי: שני יאנמר 57 כ"ס