יאכטה חדשה- Elan Impression 444

מאת: מת'יו גולד

יצרנית היאכטות ELAN, הממוקמת בסלובניה, החלה את דרכה במלחמת העולם השנייה, בייצור מגלשי סקי עבור הפרטיזנים היוגוסלבים, שנלחמו ביערות ובהרים כנגד הכובש הנאצי. לאחר המלחמה המשיכה והתפתחה החברה לייצור מגלשי סקי מקצועיים והיא ביצעה מהפכה בעולם הסקי כאשר המציאה את מגלשי הסקי המעוצבים, אשר אפשרו לראשונה סיבובים במהירות נמוכה ועם ציר סיבוב קצר. החל משנת 1949 עוסקת ELAN גם בייצור סירות מפרש.

בתחילת שנות ה- 90 של המאה הקודמת, החלה ELAN בשיתוף פעולה אשר נמשך בהצלחה עד היום, עם מעצב היאכטות האנגלי רוב המפריס (מעצב היאכטות של יצרנית הפאר OYSTER וכן של יאכטות תחרותיות כגון ה – KING FISHER של אלן מקארתור, סירות לוולבו אושן רייס ועוד).
שיתוף הפעולה הניב מותגי יאכטות לחברת ELAN: קו ה- Elan – סירות קרוזר-רייסר, בהן הדגש הוא על ביצועי השיט ומהירות ההפלגה והמיועדות לשימוש תחרותי או ספורטיבי יותר. קו ה- Impression– סירות קרוזר, בהן הדגש הוא על נוחות הפלגה, נוחות התפעול ומרחב המחיה.
בשנת 2010 הושק דגם  יאכטה אימפרשן 444. זהו דגם חדש ומשודרג של דגם ה-434, שהיה הדגם הראשון בליין האימפרשן שהביא לפריצה ולהכרה בינלאומית של קהילת השייטים ביכולות של חברת אלאן.
 
פנים היאכטה
ה- 444 היא קרוזרית מובהקת. מבחינת עיצוב הפנים ישנן כ- 4 אופציות, החל משני תאי שינה זוגיים – אחד בחרטום ואחד בירכתיים ועד ארבעה תאי שינה. בתצורה של תא בעלים בירכתים, מדובר בתא גדול ביותר שתופס את כל רוחב גוף היאכטה. השירותים והמקלחת (מקלחת עמידה / ישיבה נפרדת מתא השירותים( ניתנים לשימוש גם מהחלל הציבורי (שתי כניסות). בתא המקלחת פטנט נחמד- מקום יעודי לאחסון דלתות הכניסה של היאכטה בזמן ההפלגה. קיימת גם תצורה של תא זוגי יחיד בחרטום, תא זה מגיע עם שני תאים נפרדים- אחד לשירותים ואחד למקלחת – כך נהנה המשתמש ממקלחת עמידה מרווחת ללא צורך להתקלח "על השירותים".
אזור המחייה ביאכטה מתאפיין בתקרה גבוהה (סמי דק סלון מעניין, שנוצר ע"י הנמכת הרצפה ובכך מונע את הגבהת הסיפון) וכן חלונות רבים, כולל חלונות קבועים בתקרה. הסלון מאוורר היטב, מואר מאד ומרווח, כולל גובה ראש מרשים. עץ הפנים הוא עץ אלון ורמת הגימור איכותית ונעימה לעין.
המטבח נוח מאד. ניתן לסמן וי על שטחי אחסון רבים במקומות שונים ביאכטה וכן במטבח. המקרר והפריזר נפרדים, כאשר המקרר הוא עם דלת צידית נפתחת כמו במקרר ביתי והפריזר בפתיחה מלמעלה. לתנור כירה עם 3 להבות ותנור אפיה. בחלק מתאי האחסון סלסילות נשלפות אשר מאפשרות לאחסן דברים הזקוקים לתחלופת אויר. שולחן האוכל מתאים ל- 8 אנשים בנוחות, כאשר פותחים את הצלע המתקפלת שלו אשר מגיעה עד הספה בצד השני של הסלון. שולחן הסלון ניתן להנמכה לגובה של הספות הצמודות ובעזרת כרית תואמת יכול להפוך למיטה זוגית עצומת מימדים. לשולחן עיצוב מיוחד כאשר הוא סגור, ובנוסף מקום יעודי לכוסות וידית אחיזה לכיוון המעבר, בעיצוב אלגנטי ונקי.
 
על הסיפון
האימפרשן 444 עליה הפלגנו מצוידת במפרש ראשי רגיל (יש אופציה כמובן לראשי מתגלגל לתוך התורן, עם שחיפים אנכיים או בלי). מחברי הראשי לתורן גרמו למפרש לצנוח בצייתנות לתוך השק כאשר שחררנו את המעלן. תא העוגן מאחסן בקלות 100 מטר שרשרת והכננת מוגנת יחסית מלחות. כל המיתרים והמעלנים מגיעים לקוקפיט לשליטה נוחה גם בהפלגה זוגית, כולל צמצומי הראשי.
בקוקפיט שני הגאים בעיצוב מודרני וייחודי לאלאן, עם שתי עמדות הגאי כאשר מצערת השליטה במנוע בדופן ימין. מתחת לרגלי ההגאי הרצפה משופעת כדי לספק תמיכה בהטיות. מאחורי עמדות ההגאי, על מעקה הירכתיים, מותקנים שני מושבי נוסעים גבוהים, שאין ספק שבהפלגה ארוכה תידרש רשימת המתנה מסודרת למניעת מריבות בצוות.
האימפרשן 444 מצוידת במנוע וולבו 55 כ"ס עם אפשרות להגדלה ל- 75 כ"ס בתוספת תשלום. ביאכטה עליה הפלגנו הותקן המנוע הסטנדרטי ומצאנו את ביצועיו כמספקים ביותר.
במסגרת החידושים לעומת דגם ה-434, לאימפרשן 444 פלטפורמת שחייה הנפתחת בירכתיים וכן פאנל סולארי מובנה בסיפון להטענת המצברים. גלגלי הגה לבנים מעוצבים מחומרים מתקדמים ועץ פנים אלון איכותי (במפרט הסטנדרטי). בנוסף הוספו חלונות נוספים, כולל חלון אוורור נוסף יעודי למטבח.
 
ההפלגה
בהפלגה שלנו על גבי דגם ה-444 הרוח התחלפה במהירות מרוח קלה לרוח של יותר מ- 20 קשר, למרות זאת, היאכטה הפליגה ביציבות תחת הלחץ. הקוקפיט נוח גם בהטיות ותחושת ביטחון ונינוחות ליוותה אותנו גם בתנאים המאתגרים יותר.
ברוח של למעלה מ- 20 קשר האימפרשן 444 הפליגה בקו ישר וביציבות, תנועתה על המים נינוחה וחלקה. לא הרגשנו עומסים וחוסר יציבות בהגה. ברוחות חלשות יותר, של 8-10 קשרים, היאכטה הפליגה במהירות מפתיעה גם כשלא הקפדנו על תאום הגה מדויק.
 
מבנה היאכטה
היאכטה בעלת גוף חזק במיוחד, כאשר ונטות הצד מחוברות דרך גוף היאכטה כל הדרך אל הצלעות והשדרית (הקיל). הקיל מחובר אל היאכטה במספר ברגים רב מהרגיל. ל- ELAN שיטת בניה ייחודית של הזרקת הפיברגלס בואקום בכל חלל התבנית, שיטה אשר לדברי המפעל יוצרת גוף חזק ועמיד במיוחד. כמו כן התרשמנו ממספרן הרב של צלעות מבניות, ובכלל, הקונסטרוקציה מרשימה מאד יחסית ליאכטות אחרות ברמת המחירים הזו .
סיכומו של עניין
מעצב הבית של אלאן, רוב המפריס האנגלי, דאג לשטח מפרשים ואורך שדרן אשר מאפשרים הפלגה יעילה ונוחה- מדובר ביאכטה קרוזרית נוחה מאד לתפעול ולהפלגה, גם בצוות מצומצם. ביצועי השיט והמהירות מפתיעים יחסית ליאכטה מסוג זה. הגוף חזק ומעניק בטחון בזמן ההפלגה. חסרו לנו מעט יותר נקודות אחיזה ביציאה מהקוקפיט, וגם חבל שהמספנה לא מציעה את ה- 444 עם האופציה שקיימת בדגם חדש יותר (ה- 394), של שולחן קוקפיט מתקפל לתוך תא יעודי ברצפה, ובכך מפנה שטח רצפה רב ערך בהתאם לאופי ההפלגה.
היאכטה הראשונה כבר בדרכה לישראל ותגיע במהלך החורף הקרוב.
 
מחיר בשער המפעל:  158,000 אירו
אורך – 13.85 מטר
רוחב – 4.18 מטר
שוקע – 1.6 / 1.9 מטר
מיכל מים – 788 ליטר
מיכל דלק – 270 ליטר
מנוע Volvo 55 hp (75 hp optional)