יאכטה במבחן: Jeanneau 53

מאת דודי לחיאני

את שני הדגמים החדשים בטווח שמעל ל- 50 רגל השיקה היצרנית הצרפתייה תחת השם "קו היאכטות של ג'נו". מדובר בשני דגמים – הראשון הוא ה- Jeanneau 53 ,שעליו ערכתי את מבחן השיט, והשני הוא ה- Jeanneau 57. יש מעט מאוד מן המשותף לשני הדגמים, מלבד העובדה שהם בנויים באותו קו ייצור, וזה מה שעושה אותם כל כך מעניינים: המראה החיצוני יפה, אורך קו מים ארוך, פנים היאכטה מרווח, המערכות הן כשל יאכטות גדולות.ליאכטות גם יכולת לשייט בים פתוח או אוקיינוס.

את הפלגת המבחן על ה- 53 Jeanneau ביצעתי לאורכו של מסע בן 1,300 מיילים ימיים, בדרכי לישראל. הדבר הראשון ששמתי לב אליו הוא הסיפון המוגבה אשר מצויד בחלונות מעוגלים אשר הפכו לסימן ההיכר של חברת ג'נו, או אם תרצו "החתימה". בדגם זה הסיפון המוגבה הינו מעט נמוך מזה של הדגם – DS54 הפופולארי, אך אין זה מורגש מבפנים. השינוי עדין ומלוטש ונותן מראה סקסי (מבלי להיות קיצוני). התרשמתי מהקוקפיט הגדול באמת, המכוסה עץ טיק במראה הקלאסי. כל הלחצנים נמצאים בדיוק במקום שתרצו אותם, לצד כננות חשמליות גדולות וחזקות במיוחד. שתי עמדות היגוי המספקות תצפית מעולה ומאפשרות גישה מצוינת לאזור הירכתיים, מה שנקרא פלטפורמת השחייה. ביאכטה תאי אחסון גדולים ושטחי רביצה מרווחים מאוד. זה אולי ישמע פשטני מדי לומר שתכנון הפנים של ה- 57 דומה, רק גדול יותר, אבל זה לא באמת למעט הבדל אחד בולט: ה- 57 גדולה מספיק בכדי להכיל את הדינגי המנופחת אוויר ב"מוסך" האחורי ועוד הרבה ציוד נוסף,  מרחב שאין ב- 53.
 
עיצוב הפנים
שטח הפנים מואר היטב ומרווח מאוד. הסלון בנוי בצורת האות C ומאפשר מקום ישיבה לשמונה איש סביב השולחן, עם שני כסאות מסוגננים כמו שתמצאו סביב שולחן האוכל בביתכם. מקום הישיבה הנוסף, ממול, מהווה מיטה נוספת בזמן ההפלגה. בנוסף יש בר משקאות, מעוצב בחוכמה, החבוי היטב תחת המשענת שבין המושבים.את היאכטה ניתן להזמין במספר תצורות זמינות למעט מאשר את המטבח הבנוי בצורת האות L, והוא אינו ניתן לשינוי, הוא קבוע במקומו ובצורתו. במטבח משטח עבודה גדול ושפע שטחי אחסון. למגירות מנגנון סגירה עצמית. במטבח שני תאי קירור כאשר אחד ניתן לשימוש כמקפיא. כמן מצויד המטבח במיקרוגל משולב בתנור, בכיריים עם 4 ראשים, בקולט אדים ובתנור אפייה.
 
על שולחן הניווט הגדול יש פאנל המיועד להתקנת שפע של מכשירי אלקטרוניקה, לצד לוח החשמל הראשי. ביאכטה בה הפלגתי יש שלושה חדרי שינה זוגיים ושלושה תאי שירותים כולל מקלחת. תא השינה הראשי (OWNER) הוא הקדמי ושני התאים האחרים ממוקמים בירכתיים. בסיפון הקדמי יש תא שינה נוסף המשמש את הסקיפר או כמקום אחסון נוסף. הכניסה אליו היא דרך חלון בסיפון העליון, הממוקם בין תא השינה הקדמי לבין תא העוגן.   
הדמיון בין הדגמים נובע לא מעט מכך שגמר הצביעה בשני הדגמים זהה, הן ב- 53 והן ב- 57 השתמשו באותה לכה אלפי (Alpi) ובאותו פורניר טיק לרהיטים. העובדה כי בשני הדגמים השתמשו באלמנטים של רהיטים דומים היא דוגמא מעולה לכך שהיצרנית ג'נו ניצלה את יעילות קו הייצור כדי לקצץ בעלויות. אין לרוכשים את אפשרויות בחירת העץ או התצורה הפנימית כמו בבנייה בהתאמה אישית, אבל אם אתם אוהבים את מה שאתם רואים, האם זה באמת משנה?
 
בכוח הרוח
ביאכטה Jeanneau 53 מותקן תורן של חברת ZSPARS  עם שני מצלבים, הממוקם על בסיס הגג ונתמך למטה בעמוד בסיס שצמוד לקיר החדר הקדמי ומוטמע בסלון בצורה יפה ואסתטית. ניתן לבחור מערך המפרשים (חברת Technique Voile) לפי העדפה אישית: א. מפרש ראשי נגלל לתורן כסטנדרט. ב מפרש ראשי קלאסי כולל שחיפים. ג. וורסיה משופרת של בדי המפרשים הן הנגלל והן הקלאסי – בדיי מיילר פנטקס- המשפרים את ביצועי המפרשים בכל תצורה שתבחר.
בהפלגה עם ראשי וחלוץ 135%, בעוצמת רוח של 8-10 קשרים, היאכטה שטה במהירות של 5.5-6 קשר. היאכטה שוקלת כ- 15 טון (ריקה) וכ-18 טון כשהיא עמוסה בדלק מים וציוד. לא רע בכלל בהתחשב בכך שמדובר במפרש המתגלגל לתוך התורן. ברוח חזקה (22 קשר) היא מפליגה במהירות של עשרה קשרים ואף יותר. הפלגנו כך ללא מאמץ מיוחד בכוונון המפרשים, והביצועים בהחלט תאמו את גרף המהירות הקוטבי של היצרן. החלוץ עוזר מעט לפצות על כך שהראשי המתגלגל  קטן יחסית למפרש ראשי קונבנציונאלי. המתכנן Philippe Briand, תכנן גוף שנועד לנוע בקלות דרך המים, וכן את האפשרות לכוונן את צורת החלוץ כך שבמינימום מאמץ נתוגמל יפה ברוחות קלות.  שדרן (קיל) קצר 2.10 מטר או ארוך  2.28 מטר, ומערך פרפורמנס (וונטות מסוג DIAPHORM , כוונון הידראולי ליתר האחורי, מדחף מתקפל , מערך מפרשים Mylar, ספינקר אסימטרי מתגלגל או סימטרי ) יהוו את ההשלמה הנרכשת עבור חובבי הביצועים שבינינו.
ראוי להוסיף ולציין שביאכטה שבה הפלגנו הותקנו שלוש כננות חשמליות לשליטה על המפרשים (מתוך ארבע כננות הקיימות ביאכטה) של חברת הרקן, מהסדרה החדשה.
כננות אלו ובעיקר הזוג שמשמש למשיכת מיתרי החלוץ, חזקות להדהים. הסדרה החדשה לא רק יפה אלה גם אוחזת היטב במיתר עקב מבנה התוף המחורץ הייחודי שלה.
בנוסף, התרשמתי לטובה מהשיפור הגדול שעשו יצרני התורן יחד עם מתכנני המפרשים כך שלאורך כל התקופה לא סבלנו מבעיות גלגול של הראשי, גם כאשר לא ממש הקפדנו על הזווית הטובה ביותר לרוח, המפרש התגלגל פנימה והחוצה בכוח הידיים בלבד !
 
 
 
בכוח המנוע
ביאכטה מותקן מנוע 110 כ"ס של Yanmar ומדחף שלושה להבים גדולים מתקפלים. בעזרת הכוח הנ"ל היאכטה התקדמה בקלות למהירות של 8-8.5 קשרים ב- 2500 סל"ד. ובזכות בידוד טוב של חדר המנוע, רעש המנוע היה לא יותר מאשר זמזום חלש. בביצוע תמרונים וגישות לרציף במרינה, היאכטה מתמרנת בקלות רבה ובאופן מבוקר בעזרת חרטומן חזק מאוד הנחשב כחלק מציוד הסטנדרט המותקן בה. ניתן גם להזמין את היאכטה עם מערכת dock and go המאפשרת שליטה על החרטומן ועל מנוע היאכטה (בתצורת ברך). מערכת ייחודית זו שהושקה בשנת 2010 תאפשר תמרון ורתיקת היאכטה בקלות רבה. ביאכטה הנבחנת לא הותקנה עדיין מערכת שכזו.
 
 
לסיכום
נראה שהיצרנית ג'נו עלתה על משהו טוב עם קו היאכטות החדש שלה. ה- 53 מרווחת מאוד, מסוגננת ומפליגה היטב. ה- 57 אפילו יותר, יש בה יותר מערכות מתוחכמות, קיבולת המצברים גדולה יותר וכמובן ה"מוסך" לדינגי. אבל הן יאכטות אשר נועדו לעשות את אותו הדבר: לספק את כל המותרות של יאכטה גדולה בלי תג המחיר של יאכטה גדולה. אמנם מחירה של ה- 53 כשהיא מאובזרת ומוכנה להקפת העולם עומד על כ- 400,000 יורו, אך תקבלו הרבה יאכטה עבור הסכום המושקע, פחות ממה שהייתם משלמים עבור יאכטה בגודל דומה בבנייה מותאמת אישית. זהו סוג של חיסכון למימון הוצאות מסע שכזה.  את שתי היאכטות הללו ניתן לראות כבר היום במרינה הרצליה, ברציף חברת תלתנית!
 
המחבר מנהל את חברת Yacht2.
 
Jeanneau 53
אורך מירבי 16.06 מטר
רוחב  4.77 מטר
שוקע  2.28/1.80  מטר
משקל  14,935  ק"ג
מיכל מים 950 ליטר
מיכל דלק 24 ליטר
מנוע יאנמר 110 כ"ס
עיצוב  Philippe Briand ,Yacht Design
מחיר בשער המפעל: 360,000  אירו (כולל גנרטור, כננות חשמליות, כבש הידראולי ועוד תוספות רבות).
יבואן בישראל: תלתנית בע"מ