הנסיכה שממשיכה את השושלת PRINCESS 43

Motor Boats Monthly Nick Burnham

יצרנית יאכטות המנוע האנגליתPRINCESS מכרה 333 יאכטות מדגם 42 במהלך עשר השנים האחרונות, כך שמדובר בהצלחה בינלאומית. למרות ההצלחה החליטה החברה לשנות ולייצר דגם חדש PRINCESS 43. החלפת מותג מצליח היא תמיד אתגר גדול לכל יצרן, במיוחד בשוק היאכטות השמרני במהותו. החלפת הדגם הייתה אמורה להיות הליכה על חבל דק, בין שמירת מהותה של ה-42 שהפכה אותה לפופולרית, לבין שינוי שיספיק על מנת לעדכן אותה וליצור מודל חדש ייחודי אשר ישמר את הגורמים להצלחה. האם הם הצליחו?

הרבה נאמר על ידי אנשי המכירות של פרינסס אודות מיקומו של המפעל בפלימות', המאפשר גישה לתעלה האנגלית לשם ביצוע מבחני -ים. אכן, לא יכולנו לבקש מצב ים מושלם יותר משהיה ביום המבחן. רוח בעוצמה 5-6 קשר נשבה לאחר סופה חזקה בעוצמה 11 בסולם בופור אשר עברה באזור מספר ימים קודם לכן. התחזית הבטיחה כי מצב הים יהיה מתון עד קשה, ואכן עמדה בהבטחתה. מפרץ Cawsand מספק די הגנה כדי שהמבחן שלנו יוכל לצאת לדרך. עם היציאה אנו מעלים מהירות ל-28 קשר, המהירות המירבית של ה- 43 נמוכה במקצת מ ה- 42. זהו נתון צפוי מכיוון שמדובר ביאכטה גדולה יותר המונעת על ידי אותם מנועים. ליאכטת המבחן שלנו יש גנרטור ופלטפורמה הידראולית המוסיפים משקל, אולם מיכל המים ריק ומיכל הדלק מלא בחלקו. בנוסף אנחנו מפליגים ללא דינגי. במעמס כזה, לדעתנו, ניתן להיווכח בביצועים אשר בעלים סביר יצפה לקבל. המסקנה הראשונה שלנו היא בנושא בחירת המנועים. רצוי שלא לבחור מנועים אחרים מלבד מנועי D6-435 הגדולים ביותר, כפי שהותקנו ביאכטת המבחן שלנו.
חשובה יותר הרגשת הנוחיות במהירויות של 20-25 קשר. זוהי המהירות שבה רוב הבעלים מבקשים לשוט. למרות שהמנועים ממוקמים הישר מתחת לרצפת הסלון, היאכטה שקטה באופן מדהים, כאשר הרעש המירבי הינו 78 דציבלים. למעשה, במהירויות שיוט, היאכטה שקטה כמו הרכב שלי בכביש המהיר. תוסיפו לכך נוף מדהים מעמדת ההגה, ויש לכם יאכטה מצוינת עם טווח הפלגה רציני ועם יכולות תמרון גבוהות.
המגמה המודרנית בעיצוב יאכטות היא להקצות "שטחי מחיה" גדולים יותר. הכוונה לשטחי הסיפונים, הסלון, המטבח, פינות האוכל וההסבה וכמובן משטחי השיזוף. אחרי הכול, הרגשת המרחב הפתוח הינה מרכיב משמעותי בהחלטת הקניה. היצרנים מלהיבים לקוחות באמצעות שטחי פנים גדולים יותר, לפעמים על חשבון ביצועים. מבט על הפרינסס 43, הגדולה יותר באופן משמעותי מקודמתה, העלה אצלי את השאלה: האם כל החללים והמרחבים יהיו על חשבון ביצועי הים. בעודנו יוצאים ממפרץ Cawsand וחווים ברקים וגלים גבוהים, התשובה ניתנת במהרה ובאופן ברור: לא. ה- 43 הינה בעלת ביצועי-ים טובים גם בים קשה. ההרגשה היא שהיאכטה סולידית ויציבה בים הפתוח. הייתה לי הרגשה של הפלגה ביאכטה של 60 רגל שהוקטנה. בהפלגה הצלחנו "לייצר" קצף, כפי שניתן לצפות מ-14 טון של פיברגלס המשייט מול הגלים במהירות של 20 קשר ויותר. רק הגלים הגבוהים ביותר הרטיבו אותנו בעמדת ההיגוי. אכן, ה- 43 מוצלחת ביותר בהפלגה בים הפתוח.
 
מפרט וערך
מתי יאכטות באורך 40 רגל ושני תאים התחילו לעלות חצי מיליון ליש"ט? זהו המחיר שתשלמו עבור ה- 43, לאחר שהוספתם פלטפורמה הידראולית ותוספות נוספות. עם זאת, למען ההגינות, "43" הינו שם מטעה – מדובר ביאכטה גדולה, בעלת אורך של מעל 47 רגל. מדובר במחיר הגבוה בכ-6% מהמחיר שפרינסס תמחרה את דגם ה- 42, ולמרות שיש אפשרות לאופציות נוספות, גם המפרט הבסיסי טוב למדי. יש יצרנים אשר גובים מחיר נוסף אף עבור רדיו VHF וכיסוי לקוקפיט. אינני סבור שיש מי שירכוש את הפרינסס 43 מכיוון שמדובר באופציה הזולה בשוק, אולם בוודאי שתקבלו תמורה מלאה ואף יותר לכספכם.
 
היגוי
שני המושבים בשני ההגאים נוחים וניתנים להתאמה. הראות, מעמדת ההגה המתכוונן בתוך היאכטה, מצוינת, גם בתנאים הקשים בהם מצאנו את עצמנו. אם אתם מתכוננים לתפעל את היאכטה מעמדת ההיגוי הפנימית באופן סדיר, רצוי שתזמינו את מסיר האדים לשמשה הקדמית. יפה לראות את מתגי המגב והשטיפה עבור שני המגבים הנפרדים. יש הרגשה שהם ממש מקשיבים לרצונותינו. האם נוכל לקבל ניגוב לסירוגין? בבקשה, או אולי, חיישני גשם/קצף? בעמדת ההיגוי הפנימית  יש מיקום מיוחד למפות נייר: זוכרים אותן? בעמדת ההיגוי החיצונית, מושבי ההגה צמודים מאוד לחלק הקידמי, כך שההגאי והצופה חייבים לזוז ממקומם כדי לאפשר כניסה או יציאה. חבל שלא ניתן להזיז לאחור את בסיס המושבים על מנת לאפשר מעבר בין המושב לבין תושבת ההגה (קונסולה). המצערות נמצאות כמעט במרכז, כך שהן בהישג יד מכל מקום בו תשבו. היגוי הכוח האלקטרו-הידראולי מסוג Sleiper הינו בעל מגע קל בכל המהירויות, למרות שניתן לשנות את משקל ההיגוי, אם תחפצו, בהרגשה קשיחה יותר.
 
אירוח
הנגרות החלקה העשויה מעץ אגוז, הינה עכשווית, בעוד שמערכות הישיבה מרובעות ומודרניות יותר. כל החלק הפנימי מואר בתאורת LED, והגימור מרשים. החל מלוקר המשקאות המואר בסלון והמגירה מתחת למראה בתא הראשי עבור התכשיטים, ועד להדום הרגליים בהגה הכפול. כל דבר נראה ומרגיש יוקרתי ומיוחד. הטלוויזיה המדליקה את עצמה תוך כדי עלייתה, ומכבה את עצמה תוך כדי ירידתה, אף היא נחמדה. פרינסס תמיד יוצרת שטחי פנים מצוינים, כאשר המודלים הקטנים שלה מרגישים כמו גרסאות מוקטנות של מגה יאכטות מתוצרתה העולות מיליוני ליש"ט. בנוסף יש מספיק מקום לציוד. שני התאים כוללים לוקרים תלויים וכן שטחי אחסון נוספים, כגון מגירות גדולות מתחת למיטה בתא הגדול. ביקורות? חבל שאין עמעמים לתאורה, אשר ניתן להדליק או לכבות בלבד (עמעמים אינם אפילו אופציה), וחבל ששולחן האוכל בסלון לא מתקפל, כך שתמיד יש לכם שולחן אוכל בסלון במקום האפשרות להפוך אותו לשולחן קפה נמוך. מספר מעקות נוספים בשטח הפנימי, אף הם לא היו מזיקים.
 
תא המנוע
בקוקפיט יש פתח אחד המשמש כשטח אחסון גדול. בנוסף, פתח גדול במחיצה הקדמית, מוביל לחלל המנוע, כאשר סורגי נירוסטה מונעים מהציוד מלהתגלגל קדימה בין שני האזורים. בין המנועים יש מרווח רב כך שקל לנוע ביניהם ועל הרצפה משטחי אלומיניום יפים ונוחים. בשני האזורים יש תאורה מספקת. ראוי לציין שרמות הרעש סבירות בהחלט, וההרגשה בתא המנוע דומה לסט תחנת חלל בסרט משנות ה-80.
 
מסקנות
כאשר עזבתי את המפעל של פרינסס בשעה שמונה בערב, היה שערי נוקשה ממלח, עדות למבחן הים הקשה. עיקר דאגתי הייתה כיצד אוכל לתת ביקורת מאוזנת שלא תישמע כמו פרסומת לפרינסס. היאכטה פשוט טובה עד כדי כך. פרינסס הקדישה זמן ומאמץ רב על מנת לוודא שיאכטה זו, הנושאת על גבה מסורת רבת-שנים, תהא מוצלחת. לעניות דעתי היא הצליחה, ואף מעבר לכך.
 
נתונים טכניים
 
אורך כולל:                   14.5 מ'
קורה:                           4.25 מ'
שוקע:                           1.14 מ'
קיבולת דלק:                 1,363 ליטרים
קיבולת מים:                 455 ליטרים
מנועים:                                    Volvo Penta D6-435,
 
מחיר
יאכטה סטנדרטית: 411,800 ליש"ט, (מנועי וולוו D6 435 כ"ס, לא כולל מע"מ)
 
נקודת מבטו של היבואן:
היאכטה מפליגה כמו יאכטה באורך 48 רגל, היא מוארת וגדולה ונותנת תחושה "נסיכותית" לכל מי שעולה על סיפונה.
חיצונית היאכטה יפיפייה, רמות הגימור גבוהות, ממש "בנטלי" על המים, כזו ששומרת על ערך שוק מצוין גם כיאכטה יד שניה. היאכטה מצוינת למי שמעונין ביאכטה אמיתית ראשונה להפלגה משפחתית, במיוחד באזור הים התיכון מכל מקום ולכל מקום.
צפויות הפתעות רבות מה- 43 החדשה. כולן טובות.