חיפשתי את השמש בממלכת יאכטות העל – SUNSEEKER

אלון גורן צילום - יח"צ

קרני שמש בהירות שהסתננו להן מבעד ענני הבוקר נשקו למרחבים התכולים, המשובצים במאות מפרשיות ומוקפים טבע ירוק, כאילו היו זרקור שהותקן במיוחד עבור חגיגה זו של הטבע. על פסיפס כלי השיט באזור, יאכטותמנועיות, מעבורות, אניות נוסעים, גלשני רוח וכמובן שלל מפרשיות, משקיפים צוקי ענק לבנים וזקופים וחופים חוליים זהובים והכל שלו ורגוע, מי מנוחות. מה שחסר להשלמת התמונה ברוב ימות השנה היא שמש אמיתית, חמה וצהובה, כזו שאפשר למצוא בציור ילדים, או אצלנו בישראל.

על רקע תפאורה זו מתנהלים חיי הנמל הטבעי הגדול באירופה, נמל פול (Poole) השוכן כ-180 ק״מ דרום-מערבית ללונדון, באזור דורסט (Dorset) שבדרום האי הבריטי. אזור החופים הדרומיים של הממלכה נחשב ל״מכה״ של עולם השיט הבריטי כבר שנים. אולם כאן, את הגלביות הלבנות מחליפות בסופי השבוע חליפות שיט ססגוניות והמוני שייטים מקומיים עולים לרגל ופוקדים את המרינות השונות באזור. תחרויות שיט והפלגות פנאי שגרתיות, בכל מזג אוויר, הן עניין של מסורת. חלק בלתי נפרד מההוויה המקומית, תרבות לשמה. זמן לא חסר, כך שעצירה למשקה ״קטן״ בפאב המקומי או במועדון השיט, טרם השיבה לבית החם ולאחר החזרה מהים היא בגדר חובה. מסורת, כבר אמרנורק טבעי שבלב ליבו של חבל הארץ המזוהה ביותר עם תרבות השיט הבריטית, תקום, תצמח ותתבסס אחת החברות המובילות והמוכרות בעולם לייצור יאכטות מנועיות –  SUNSEEKER. סנסיקר, נוסדה ע״י Robert Braithwaite‪ בשנת 1979 והיא פעילה במספר אתרים מרכזיים בעיר פול. החברה נחשבת לחברה מובילה ומוערכת ביותר בתעשיית היאכטות המנועיות. החברה מייצרת מדי שנה כמות גדולה של יאכטות בגדלים שנעים בין 13 ועד 48 מטר.
 
אהבתי לים, שהלכה והתעצמה במהלך קורס חובלים ומאוחר יותר בעת פיקוד על דבורה וסיירת דבורות בחיל הים, היא זו שנשאה אותי למחוזות הרחוקים של דרום אנגליה. היא זו שהובילה אותי הישר לחופי ‪Southampton‪, לטובת לימודי ארכיטקטורה ימית ב- ‪Southampton Solent University‪. במהלך שלוש השנים האחרונות ללימודי הפכו תכנון ועיצוב מפרשיות, בניית מודלים תלת-מממדיים של קטמרנים וחיזוי התנהגות כלי שיט ממונעים במצבי ים שונים, לשגרת חיי. ערכתי היכרות רשמית עם התורה שעומדת מאחורי כל גוף שצף על פני המים ונעזר בכוח הרוח או כוח הסוס, על מנת להגיע ליעדו.

היכרות נוספת שחוויתי במהלך תקופת הלימודים הייתה זו עם חברת סנסיקר, בה עבדתי כמתמחה במשך ארבעה חודשי קיץ אנגלי גשום בשנת 2012.
ההפלגות על הדבורה מהעבר התחלפו בהפלגות ניסוי על גבי יאכטות ספורטיביות מהירות, הנועצות את חרטומן בנקודה רחוקה באופק, גולשות על הגלים כאילו היו עננים רכים וגורמות לך לחשוב בכל נשימה שזיהום אוויר פשוט לא קיים יותר בעולם. הייתה זו הזדמנות נהדרת להצטרף לשורות עובדי החברה, אך גם להביט מפעם לפעם כאורח על התופעה הקרויה סנסיקר, בית חרושת ליאכטות ובו בעת ביתם של מעל ל-2,000 עובדים, שכובשת יעד אחר יעד בעולם כלי השיט הממונעים. יכולתי לתהות וגם ללקט תשובות לשאלות – מה מייחד חברה זו ומהם המרכיבים הבולטים ביותר מאחורי יצרן שהפך למותג בשוק הימי העולמי. המפגש עם ‪Sean Robertson‪ , מנהל המכירות של סנסיקר, נערך כשנה וחצי לאחר תום התמחותי בחברה, באדיבותו של רועי קליימן, מבעליה של סטרים יאכטות (נציגתה של חברת סנסיקר בישראל( ונגע בין השאר בשאלות המרתקות הללו.
 
אז מדוע אדם צריך יאכטה?
התשובה לכך פשוטה מאוד – אף אחד אינו זקוק ליאכטה. מדובר בתשוקה וחלום. מבעד למילים אלו ניתן להבין את יסוד החיים של תעשיית היאכטות והוא ההשקעה האדירה של הלקוח בניסיון להגשים את פרי דמיונו וחלומותיו. לכן, עיצוב מנצח הוא זה שיביא את התהליך המרגש של תכנון וייצור כלי השיט עבור הלקוח לכדי שיא בעת ההפלגה עליו. הנוסחה היא שילוב של חוויית הפלגה אולטימטיבית, שימוש יצירתי ופרקטי במרחבים הפנימיים והחיצוניים לטובת נוחות המפליגים ועיצוב אלגנטי וייחודי שייצור את החיבור הרגשי בין הלקוח וכלי השיט.
"חוזק המוצר של סנסיקר טמון בביטחון אותו אנו מקנים ללקוח", אומר שון רוברטסון, "מדובר בנוחות שהלקוח חש עם המוצר והמותג ולא רק עם הדגם המסוים בו בחר להשקיע".
מהו הסוד הגדול? איך מייצרים תחושת נוחות וביטחון בקרב לקוחות?
שון עושה שימוש גם הוא בנוסחה שהוזכרה קודם לכן וקובע כי "יאכטה חייבת להיראות טוב, להיות פונקציונאלית ולהפליג כראוי", אך מוסיף כי "האכפתיות שיוצקים עובדי החברה בכלים עצמם ואותה הם מפגינים כלפי הלקוח היא הערך המוסף של סנסיקר, היא התוצר המובהק של היותנו משפחה".
 
סיפורה של סנסיקר מתחיל בשנות ה-70. חבורה לא גדולה של אנשים ייצרו סירות מנוע קטנות במפעל צנוע בעיר פול. כלי השיט נבנו מחומרים פלסטיים מורכבים ואט אט התפשטו מכירות החברה לאירופה וניתן היה לראות יותר ויותר כלים של סנסיקר במרינות שונות לחופי הים התיכון.
כבר באותם ימים חרטה החברה על דגלה לשלב בין עיצוב, נוחות ואיכות הפלגה, תוך שיתוף פעולה עם טובי הארכיטקטים הימיים ומעצבי העל בבריטניה. פיתוחים הנדסיים מתקדמים הנוגעים לגוף כלי השיטובחירות עיצוביות ייחודיות הצעידו את סנסיקר הישר לבמה המרכזית של יצרני כלי השיט הממונעים, אך את ההכרה העולמית והגדרתה כפורצת דרך ומובילה השיגה החברה במהלך השינוי המהותי ביותר אשר עברה בין השנים 1995-2005.
מחברה קטנה שבונה סירות מנוע משובחות הפכה סנסיקר ליצרנית יאכטות בגדלים שבין 25-35 מטרים ולמקום המעסיק אלפי עובדים.היה זה זינוק מטאורי ובלתי נתפס, בייחוד כשמנתחים את מסכת ההחלטות והשינויים שנדרשו בכל אחת ממערכות החברה הפנימיות.
מהות השינויים במהלך עשור זה והצעדים שנקטו ראשי החברה, בעיקר בהקשר של הגדרת היסודות בהן נדרש להשקיע עם ההתעצמות, מעידים יותר מכל על אופייה. הבחירה הסתכמה בארבעה תחומים עיקריים: אנשים, הכשרה, תשתיות וטכנולוגיה. יותר מכך, הוחלט כי מירב הייצור יתרחש "In house", כלומר כל יאכטה לבית סנסיקר תכיל מערכות, רכיבים ורהיטים שפותחו ונבנו בייצור עצמי במשרדי ומפעלי החברה ולא עלי ידי קבלני משנה. שלא כמו בעבר, לא יהיו בכלי השיט מוצרים המגיעים מספקים חיצוניים, החיבור בין העובד לתוצרתו יתחזק משמעותית, בעיות חיצוניות יישארו מחוץ לתמונה ושלמות הכלים תיוחס יותר מכל לאנשי סנסיקר.
גם כיום, לאחר השקת היאכטה הארוכה ביותר (48 מטר) שיוצרה אי פעם, ה- 155 Yacht וכשקבוצת רוכשים סינים עומדת מאחוריה, הפוקוס נותר על שימור היסודות, תוך פיתוח מתמידועל המשאב האנושי שהיה אחראי ושותף לצמיחת והתבססות המותג ואיכויותיו בצמרת התעשייה.
 
בין יאכטת "מדף" ליאכטה ב"עבודת יד"
״סנסיקר מייצרת כיום 23 דגמים שונים של יאכטות ממונעות״, מסביר רועי קליימן. ״מכלי שיט קטנים באורך 13 מ' כמו  Portofino 40‪ בהם הלקוח הוא גם המפעיל וחוויית ההפלגה אינטימית יותר ועד מגה-יאכטות נוצצות באורכים של 40 מ' ומעלה, המופעלות על ידי צוות מקצועי ומיועדות לארח כ-12 אורחים בפינוק מירבי. הן גם מסוגלות לחצות אוקיינוסים ולהטיל עוגן באיים בתוליים ומפרצים קסומים״.
היאכטות של סנסיקר נחשבות, על הנייר, למוצר מדף. הן נבנות בפס ייצור ולכל דגם מוגדר לוח זמנים ברור, בו צוות הייצור צריך לעמוד, על מנת שבסוף פרק זמן ידוע יהיה כלי השיט חדש מבריק, מצוחצח, ומוכן להשקה ומסירה ללקוח.
״למרות זאת״, מדגיש קליימן, ״בין יאכטה טיפוסית המיוצרת כמוצר מדף שניתן לשלוף מקטלוג לבין יאכטה של סנסיקר מפרידים מיילים ימיים רבים״. הדמיון היחיד שקיים בין זוג כלי שיט של סנסיקר מאותו דגם הוא בגוף כלי השיט, פרי מוחם של מהנדסי החברה המיוצר בעבודת-יד, ובחלוקה למפלסים ולמדורים השונים (לעיתים, כתלות בדגם, ניתנות ללקוח מספר אפשריות לאופן חלוקת המדורים).
בחירות מהותיות הנוגעות לעיצוב הפנים, הריהוט, המראה החיצוני, מערכות הבידור, שילוב אמצעים טכנולוגיים שונים כגון מרפסות הידראוליות ודרישות יצירתיות נוספות, נתונות להחלטת הלקוח ומבדילות בין יאכטה אחת לשנייה. ייצור המפלסים החיצוניים על גבי היאכטות כמרחב מודולרי מאפשר לשנות את מיקום ספות השיזוף, בר המשקאות והג'קוזי על פי גחמות הלקוח ומשאיר מקום להרבה דמיון ולתוספות מרעננות.
מחירי הדלק הממשיכים לעלות מייצרים עבור הארכיטקטים הימיים של סנסיקר אתגרים מורכבים מאין כמוהם ותכנון כלי השיט מבוסס על החדרת יותר ויותר חומרי ייצור מתקדמים כמו Carbon fiber‪ ופיתוח מבנה תת מימי יעיל יותר שצורך פחות דלק. ״כך״, לדברי קליימן, ״במקום לשכפל כלי שיט זהים לחלוטין בשיתוף קבלני משנה ובדגש על חיסכון בעלויות הפיתוח והבנייה, מפנה חברת סנסיקר את משאביה, באופן שיראה לעיתים כאנטי-כלכלי לחלוטין ונדיר בתעשייה, לטובת ייצור כלי שיט איכותי יותר ומוצלח יותר״.
 
מילה על העיצוב
חברת סנסיקר מעמידה לרשות לקוחותיה מגוון רב של דגמי יאכטות, אך עם זאת, ניתן לזהות ברוב הדגמים ובעיקר בחדשים יותר ביניהם, אלמנטים עיצוביים זהים. ליאכטות של סנסיקר מראה ספורטיבי מאוד וקווים מודרניים המשדרים דינמיות ורצון של כלי השיט לשעוט קדימה ולצבוע את הים בשובל קצף לבן.
מאז השקת ה-28 Metre Yacht בשנת 2012 בולט מאוד לעין שילוב של חלונות זכוכית היקפיים באזור המפלס הראשי (Main Deck) המקנים ליאכטה מראה אלגנטי וקליל יותר, מאירים את החללים הפנימיים באור שמש טבעי ומחדירים שלווה, ‪רוגע ותחושת מרחב לכלי שהוא ספורטיבי בעיצובו.
 
אין ספק שלהגדרה "משפחה", המילה הראשונה בה בוחר שון רוברטסון לתאר את סנסיקר, צליל קלישאתי משהו, אך העובדות בשטח מדברות בעד עצמן. אופן ייצור כלי השיט ויחסי הגומלין בין אנשי המחלקות השונות באמת מזכירים עסק בעל אופי משפחתי. יותר מכל בולטות לעין הפתיחות בין העובדים והמעורבות המלאה של אנשי מקצוע מצוות עבודה אחד במשימותיו של צוות אחר. הסרת ה"גדרות" בין המחלקות בסנסיקר יוצרת מצב בריא מאוד של מעבר ידע בין אנשי החברה. בנוסף, יכולה סנסיקר להתגאות במספר רב של קשרים ארוכי טווח עם עובדיםותיקים, לעיתים אף 25 שנים ויותר, המהווים נכס עצום ומקור ידע שאין לו תחלי‪ף.
מאוד מעניין לראות איך העובדים בסנסיקר לא חוסכים בביקורת עצמית, על אף הגאווה אותה הם חשים בעצם השתייכותם לחברה. ביקורת כזו יכולה להיאמר, להתקבל ולהוביל לשיפור ולהתפתחות אך ורק במקום בו הפתיחות היא חלק בלתי נפרד מהיחסים. משפחה כבר אמרנו?
גם להחלטה לבצע את כל הייצור, התכנון והעיצוב "אין האוס", החלטה שבסיסה כלכלי-עסקי, זהה לאופי החברה. חיזוק תחושת השייכות בקרב העובדים, הכול נעשה בבית, הכול נשאר במשפחה. ומעבר למילה הגדולה ולמשמעות הסימבולית, לפחות 100 זוגות של אבות ובנים יוצאים יחד, יום יום, לעבודה במפעלי ומשרדי החברה והם ההוכחה המדעית לדבריו של שון רוברטסון.
זוהי עוד דוגמא מובהקת לאותו חיבור יוצא דופן לעולם הימי במחוזות הדרומיים של אנגליה, תכונה גנטית המדלגת מדור לדור שמבדילה בין התעשייה הימית עשירת המסורת והניסיון המעשי באזור לבין תעשיות אחרות הפזורות על פני הגלובוס.
 
רגע לפני תום השיחה, מעניק שון זווית נוספת על אופייה של סנסיקר כשהוא פורש בפני בקצרה את תפיסת הלקוח של החברה. למרות שהלקוחות בוחרים את כלי השיט שלהם מתוך מבחר הדגמים שמציעה החברה, מאשר שון שצריך להתרחש משהו יוצא דופן כדי שלקוח ישמע אתהתשובה ‫"לא" לרעיון או הצעה לשדרוג כלי השיט אותו בחר לרכוש.
"כיוון שכל אחד רוצה להיות שונה", מוסיף שון, "אנחנו מקבלים הרבה רעיונות מלקוחות, משתפרים ופתוחים תמיד לחדשנות ויצירתיות. חיבור טוב ודו-שיח עם הלקוח מהווה ערך מוסף עבור החברה. לקוחות חוזרים, אשר רכשו ומכירים היטב מספר דגמי סנסיקר שונים, הם מקור לידע, ניסיון ולעיתים גם השראה לפיתוחים עתידיים. לקוחות חוזרים מהווים 75% מכלל הרוכשים, הם דורשים מאיתנו חשיבה תמידית קדימה והם הוכחה ברורה להצלחת החברה".
תפיסה זו מושרשת כמובן גם בעבודה היום יומית של החברה עם נציגיה ברחבי העולם.עדות לכך היא שיתוף הפעולה עם חברת סטרים, נציגתה בישראל, אשר מעורבת ובעלת ניסיון רב בניהול פרויקטים של יאכטות חדשות, המיוצרות באופן אישי על פי בקשת ומפרט הלקוח. רק לאחרונה, אלמנט עיצובי שנולד במהלך עבודה משותפת עם סטרים על   68 Sport Yachtחדשה ושינה לטובה את פניה של היאכטה, זכה למקום של קבע והדגם מיוצר ומשווק כיום במראהו החדש.
 
כשמביטים לעבר העתיד הלא רחוק מבינים כי התחרות בשוק היאכטות המנועיות הולכת והופכת קשה יותר והחברות שנוגסות בנתח העסיסי בתעשייה מתפתחות ומתרבות מיום ליום. מלבד האתגרים הרגילים, נערכים בסנסיקר לקראת שינויים בדרישות וברגולציה הנוגעים לייצור ועיצוב "סביבתי" יותר, נושא בלתי נמנע, לאור עלייה גוברת של מחירי הדלק והתגברות המודעות הסביבתית בקרב היצרנים והלקוחות בתעשייה הימית.
היושבים בשולחן השרטוטים בסנסיקר כבר עמלים על יצירת כלי שיט המבוסס על החבילה המנצחת, אשר תשלב בין מערכת הנעה היברידית, חומרי ייצור מתקדמים להפחתת משקל היאכטה וגוף חדשני בעל התנגדות נמוכה יותר בעת הפלגה. והכל באריזה אטרקטיבית, מלוטשת וייחודית.
 
אני מצפה בקוצר רוח לראות את התוצאה!