הדור החדש של הנסיכות

מספנת פרינסס הבריטית נחשבת מזה שנים רבות לכוח מוביל בתעשיית יאכטות הפאר המנועיות. בסל המוצרים של המספנה הממוקמת בפליימות שבדרום אנגליה יאכטות מ- 42 רגל ועד ה- 95 רגל החדשה. למספנה שני קווי מוצרים: יאכטות העלות גשר עילי (FLYBRIDGE) ויאכטות ספורטיביות מסדרת V. על הכוכבת החדשה בסדרת ה- V, הV85- בכתבה שלפנינו.
ההפתעה
בתחילת יולי 2008, בניגוד לכל הציפיות של עולם השיט, פרינסס משיקה את דגם ה-V85 יאכטה בעיצוב ספורטיבי,בעלת גשר פיקוד סגור, שמעליו גשר קטן פתוח. בכל הנוגע לעיצובה החיצוני, המהדרין עדיין מתלבטים ברוח: "האסטטיקה מוטלת בספק". אפשר גם לשאול מה התועלת בגשר פיקוד פתוח בעל שטח מוגבל. אך מרגע שמתחילים את התמרון במרינה מתוף הגשר העילי כל השאלות נעלמות.שליטת הסקיפר   בתמרון היאכטה פשוט נוחה.בולט לעין גם עיצוב גוף היאכטה.הגוף הספורטיבי עוצב על ידי האדריכל הימי המנוסה ברנרד אולסינסקי. פרינסס הישיקו יחד ברנרד מספר דגמים מוצלחים מאז 80, השנה בה החלו את שיתוף הפעולה הפורה בינהם,אשר הגיע לשיאו בדגם חדשני זה..
את ביקורנו ב-85Vהתחלנו (איך לא)בחדר המכונות.קיבלו את פנינו שני מנועי ה-2×2185 HP MTU המותקנים בה שהם לדעתנו המילה האחרונה של יצרן המנועים הגרמני מבית מרצדס. מנועים אלו הם בעוצמה המרבית שניתן לצייד בהם את ה-V85 ואולם ניתן כמובן לקבל מנועים בעוצמה קטנה יותר. למנועים אלו יתרונות רבים: דחף מורגש בתחילת ההאצה, מהירות שיוט מעניינת של 30 קשר ומהירות מרבית של 36 קשר. זאת מהירות מרשימה ליאכטה שמשקלה 60 טון. ה-V85 מתמרנת ללא קושי גם בנתיבי שיט צרים כמו כניסה ויציאה ממרינה או ממקום העגינה. מתוך שני עמדות הניווט, אנו מעדיפים את זו הממוקמת בגשר הפתוח והמצוידת במושבים ארגונומיים, במיוחד כאשר מזג האוויר יפה הפלגה בגשר הפתוח היא הנאה צרופה.גם  הנהוג מתוך התא הפנימי נוח, הודות לגגה ניתן לפתיחה. כאשר הגג סגור, הוא מאפשר חדירת אור דרך שלושה לוחות זכוכית. במקרה של מזג אויר גשום ניתן ללא קושי לתמרן את היאכטה גם מהגשר הסגור..
על סיפון ה- V85 הנוחות מרבית. נוחות זאת בולטת באזורי השהייה החיצוניים שתוכננו תוך התחשבות מרבית בגורמי הנדסת אנוש וארגומטריה .זאת תוך ירידה לפרטי פרטים..
נתחיל במשטח הרחצה בעל ההנעה ההידראולית, המאפשר הורדה נוחה של "צעצועי הים"לים או פתיחת "מרפסת" רחצה רחבת ידיים (3.5 מ'!). מרפסת זאת מאפשרת השקה מהירה של סירת הסקי המוצבת על גלגלים בתוך מחסן פנימי.
האזור השני מעוצב כסלון חיצוני. זהו חלל המאפשר ישבה נוחה לאורחים וכולל שולחן עץ מעוצב עם מקומות ישיבה ל- 6 אורחים ומקום להוספת מקום לסועדים נוספים. בסלון החיצוני מוצב אביזר חשוב: בר משקאות ומאחוריו יחידת מטבח הכוללת כיור, מקרר וכיריים תרמים או גריל לפי בחירה. אזור נוסף הוא הגשר הפתוח המצוידת בכיסוי קשיח הניתן להסרה ומגן בפני שמש או גשם. בגשר ספסל ושולחן.אם תרצו לארח לסקיפר תוך כדי ההשקה תוכלו לעשות זאת תוך השתרעות על הספסל הרחב כאשר כוסית המשקה מונחת על השולחן.  לסיפון הקדמי ניתן להגיע דרך שני מעברים רחבים הנמצאים לאורך השפות.בסיפון הקדמי ממוקמת רחבת שיזוף הכולל מזרון וספסל רחב. 4 זוגות יכולים להשתרע כאן בנוחיות.
 
עיצוב של נסיכת היי-טק
מבט בסלון יבאיר לנו מיד כי בעיצובו הושקע מאמץ מיוחד. העיצוב מעץ אשור בהיר ועץ WENGE  הוא בסגנון הי-טקסטי מאופק והתוצאה מרשימה. גם כאן אפשר לראות את השטיחים והציפוים שכה אופייניים לפרינסס. שטיחים אלו מעטרים את תנאי השינה.מיותר לציין את רמת הגימור הבלתי מתפשרת.
מיקום המטבח בסיפון התחתי אפשר ליצור סלון, חדש אוכל ועמדת היגוי פנימי על מישור אחד .במישור זה אפשרות תצפית-סביב מרהיבה, דרך משטח הזכוכית הצידי וחלון עמדת הניהוג.. גם עמדת הפיקוד בעלת שני המושבים נישלטי החשמל מוסיפה "ללוק" ההי-טקיסטי. מהגשר הפנימי מוליך גרם מדרגות מטה ישירות למטבח, המצויד היטב בכל המכשור הדרוש אך לדעתינו שטחו  קטן מידי.כאן הייתה לנו הפתעה קטנה. גם למטבח המאוורר היטב מגיע אור השמש.זאת תודות לתקרת הזכוכית החלבית.
בירכתים ולכל רוחב היאכטה ממוקם תא הבעלים OWNER MASTER BEDROOM. בתא מיטת רחבת ידיים ואליו מוצמדים חדר הלבשה וחדר שירותים. בצידה הימני של המיטה שולחן כתיבה הניתן להסבה לשולחן  איפור. בצידה השמאלי פינת קריאה הכוללת שתי כיסאות ושולחן.
לאורחים מציעה פרינסס 3 תאים:תא V.I.P  הנמצא בחרטום וכולל מיטה רחבת ידיים ושירותים ושני חדרים עם מיטות מופרדות גם הם עם שירותים צמודים. מאז ההשקה ביוני אשר הכתה גלים בקהילת יאכטות המנוע המפוארות הושקו עשרות יאכטות מדגם V85 . הוכחה חותכת ליעד אותו הציבה פרינסס לעצמה: להפוך לגורם מוביל בתחום יאכטות המנוע באורכים של 20 עד 30 מטר. השילוב המוצלח בין גשר ראשי סגור וגשר עילי פתוח ביאכטות ספורט הינו עוד צעד של פרינסס למימוש מטרה זאת.
 
 
מילה של היבואן:טל הולנדר מאקוה מרינה:
 
ה V85 היא בהחלט קונספט שונה ומיוחד. למעשה היא משלבת בין יתרונות קטגוריות ה V הספורטיביות המאפשרות הפלגה מהירה  ויותר "אקסטרימית" עם חללי מחיה מאוד גדולים המעוצבים בעיצוב אינטימי. זאת בצד היכולת ליהנות מהשר הפתוח ותמרון המעולה של "המיני אוניה" ,הופך את ה-V85 לבחירה נהדרת למי שמעוניין בעיצוב יפהפה, מודרני עם קוים קלאסיים וטכנולוגיה חדשנית. ולא לשכוח:כל זאת  במהירות הקרובה ל 40 קשר!!