האנטר פאסג' 45cc. ארבע על ארבע על הים.

מאת: יפתח קוזיק

שנת 2005 הביאה איתה חידושים בקו היאכטות של תאגיד לורס האמריקאי. מבין הדגמים המעניינים של שנה זו בולטת במיוחד ההאנטר פאסג' "סנטר קוקפיט". היאכטה נבנתה ב"קונספט אמריקאי" שעיקרו: נוחות מירבית הן בעת העגינה במרינה והן בהפלגה, בדגש על בטיחות וגימור, כל זאת עם קו עיצובי מרשים. יפתח קוזיק מסביר מדוע הוא מעדיף "סנטר קוקפיט" ומתאר את הבחירה שלו.

פעמים אין ספור עמדתי על חופו של מפרץ, או במרינה במקום כול שהוא בעולם והתבוננתי בקבוצת יאכטות עוגנות. זו בצד זו עגנו יאכטות מסוגים ודגמים שונים. יאכטת אלומיניום עוגנת לצידה של יאכטה שבדית מפוארת. בסמוך להן מספר יאכטות פיברגלס מייצור סידרתי ויאכטת עץ בת מאה שנה מצוידת ושמורה. היאכטות שונות לגמרי אחת מהשנייה ובכול זאת יש להן מכנה משותף: הן עוגנות באותו מפרץ או באותו האי, באותם מים צלולים, ובערב הבעלים של היאכטות הללו ישבו באותה המסעדה ויזמינו ארוחת דגים עם יין. ברוב המקרים בשלב מוקדם או מאוחר של הערב תיסוב השיחה לעולם כלי השיט, ההפלגות ואורך החיים המיוחד להן. הדיון יסב תמיד סביב אותן השאלות: איזה יאכטה מהירה יותר? איזה יאכטה חזקה יותר? מי "מחדדת" טוב יותר לרוח? ומדוע יאכטת מפרש עם מנוע חזק (MOTOR SAILOR) עדיפה להפלגה ים תיכונית על מפרשית תחרותית, או אולי ההפך הוא הנכון?
                                                           
כמשתתף פעיל וותיק בשיחות כאלה ניסיתי לא אחת להשתמש בניסיוני האישי על מנת להגיע למסקנה מה מניע אנשים לקנות יאכטה מסוימת. מסקנתי היא כי ההחלטה מושפעת משני מרכיבים עיקריים. המרכיב הראשון הוא בדרך כלל מרכיב טכני מקצועי עובדתי: רמת הגימור, האבזור, סוג המערך, חומר הבניה, חוזק המנוע, מחיר היאכטה בהשוואה לאחרות, ועוד. המרכיב השני החשוב לא פחות הינו מרכיב רגשי בלתי ניתן לכימות ומדידה ובלתי ניתן להסבר מדויק: האחד יעדיף יאכטה מסיבית וחזקה מברזל, השני יחלום על סירת עץ קלאסית צבועה בלכה ועליה פיתוחי ברונזה, ואילו השלישי לא יחליף לעולם את היאכטה התחרותית שלו בשום כלי שיט אחר. מדוע שייט מסוים יעדיף כלי שיט מסוג כזה או אחר, זו שאלה ללא תשובה ברורה וחד משמעית. עבורי לפחות מן הסתם התשובה תהיה "ככה", כי זה "עושה לי את זה".
 
עם השנים פיתחתי טעם אישי בכלי שיט בכלל וביאכטות בפרט ובאופן אישי אני מעדיף את אותן יאכטות המכונות סנטר קוקפיט, אותו קו מיוחד של יאכטות מסיביות ומרווחות עם קוקפיט מרכזי, מרחב פנימי גדול באופן יחסי, מערך קרוזינג קלאסי, מנוע חזק ותא בעלים גדול. יאכטות אלו משלבות בעיני את התכונות המועדפות לשיט בים בכלל ובים התיכון בפרט. מרחב מחיה פנימי גדול ונוח הן בזמן ההפלגה והן בזמן עגינה במרינה, עמידות טובה בים סוער וקו עיצובי יפה ומיוחד. בהשוואה לעולם הרכב ניתן להגדיר את היאכטות הללו כ- 4X4 של הים. כדי למנוע ספקות באמרי 4X4 אני מתכוון לכלי רכב (כלי שיט) מרווח ונוח אבל גם חזק מאסיבי ועם יכולת עבירות (הפלגה) טובה.
הפאסג' 45 של האנטר עונה להגדרות הנ"ל לפחות בכל הנוגע לנוחיות והנדסת אנוש.
כיוצא מכך: לנגד עיני המתכנן עמדה הדרישה לעיצוב פנים שיאופיין בחללים גדולים מוארים ונוחים במיוחד על חשבון מספר תאים גדול יותר, התא האחורי עצום בגודלו ,מיטת "קינג סייז" אמיתית מפנקת בסטנדרט אמריקאי של נוחות ופאר ממוקמת במרכז התא, לצידי המיטה ספת ישיבה מצד אחד ומן העבר השני כסא שרות אינטגראלי, מאחור מדפי ספרים נוחים לאחסון, תאורה אישית על מחיצת הירכתיים, ארבעה חלונות דופן לאוורור וכניסת אור טבעי וכווה (HUTCH) גדול בתקרת התא, מגרות אחסון גדולות וארונות תליה לביגוד. תקרת בד בהירה ועץ כהה ברצפת התא מעניקים תחושת מרחב פנימית גדולה. לסיכום תא אחורי גדול, נוח ומפואר במיוחד.
 
מעבר פנימי רחב ונוח מתא הבעלים האחורי מכניס אותנו לחלל המרכזי של היאכטה, הסלון וחללי המשנה האינטגרלים. פינת ניווט ומטבח מרווחים, תקרת הסלון מורמת באופן יחסי ומעוצבת בשילוב של חלון עליון גדול במיוחד המקיף את קדמת הסלון וצדדיו. החלון מאפשר כניסת אור טבעי ומבט נוח החוצה דבר המעניק תחושת מרחב ונוחות במרכז היאכטה. מימין ספת ישיבה נוחה ורחבה משמאל פינת אוכל גדולה במיוחד. שולחן עץ יפיפה צבוע בשכבות לכה רבות כמיטב המסורת הימית מוצב במרכזה של פינת האוכל. מסך פלסמה גדול מוצב על המחיצה הקדמית, יצרני האנטר היו היצרנים הראשונים אשר שילבו מסך פלסמה בציוד התקני. מדפים ארוכים לאחסון ספרים וחפצי נוי מאחורי הספות הנוחות, ארונות ומגירות לרוב לחפצים אישיים, חלונות האוורור בדופן היאכטה  מכניסים תאורה טבעית, מימין מטבח המעוצב בצורתU, כיור נירוסטה כפול וגדול, משטח עבודה מחומר איכותי העמיד נגד שחיקה ושימוש מסיבי.  מיקרו גל בגובה העיניים, תנור נירוסטה גדול ומעליו קולט אדים, מקרר בעל דלת פתיחה קדמית מתחת למשטח העבודה, מיבש כלים פנימי תאורה בהירה וארונות ומגרות לאחסון ציוד ניקוי ומוצרי מזון בכמות שמתאימה לשהייה ארוכה ללא צורך להצטיידות יום יומית, המטבח בהאנטר פאסג' 45 הוא מטבח גדול נוח ומפנק במיוחד.
 
מעברו השני של המטבח ממוקמת פינת הניווט, כורסת מנהלים מרופדת המקובעת לרצפה מחליפה את כסא העץ הפשוט והמסורתי. שולחן הניווט גדול ונוח ומשמש הן כשולחן ניווט מסורתי בשעת הפלגה והן כמשרד עסקי אם הבעלים "לקח עבודה הביתה", משמאל בצורה נוחה לשימוש עזרי הניווט האלקטרונים, מגרת שולחן גדולה לאחסון חפצים (סכין צלילה, פנס, מצפן, מכשיר קשר ידני, לוג בוק) לסיכום הנדסת אנוש אמריקאית במיטבה.
 
מעבר לקדמת היאכטה מכניס אותנו לתא החרטום, מדפי ספרים בדפנות, מראה גדולה על מחיצת החרטום המעניקה תחושת מרחב  ותאי אחסון מתחת למיטה. מצא חן בעיני במיוחד הגישה הנוחה לשטח האחסון בקדמת המיטה מבלי צורך להרים את המזרון, בתא כיסא שירות מקובע, וכמובן שירותים צמודים עם כניסה נפרדת להגברת תחושת הפרטיות בין החלל המרכזי ובין קבינת החרטום הגדולה והמרווחת .
 
קווי הגוף של הפאסג' 45 סנטר קוקפיט תואמים את ההגדרה סנטר קוקפיט, מפלס תקרת הסלון המורם והחלון הגדול הסובב ומבנה הקוקפיט המיוחד, קוקפיט מרכזי אשר עוצב ותוכנן כך שיאפשר הצבת תא בעלים אחורי גדול ומרווח בעוד הקוקפיט ממוקם במרכז היאכטה גבוה ומוגן טוב יותר יחסית לקוקפיט האחורי הקלאסי. מיקום הקוקפיט מעל תא המנוע מביא לניצול מקסימלי של השטח התחתון מתחת לסיפון היאכטה ומשאיר מעבר פנימי נוח בין הסלון ותא הבעלים ומטבח גדול ומרווח מן העבר השני.
 
משטח השחייה בירכתי היאכטה בנוי כחלק אינטגראלי מגוף כלי השיט, מוביל אליו סולם נוח המיועד לירידה לאחורי היאכטה וסולם מאפשר ירידה למים, מקלחת חיצונית לשטיפה מהירה מותקנת בדופן האחורית.  מאחרו שניים מסמלי ההיכר של יאכטת ההאנטר: כסאות משולבים במעקה האחורי.
 
מסילת הזחיח (טרוולר) הנמצאת על קשת נירוסטה עילית ומהווה את אחד מסימני ההיכר הנוספים של ההאנטר מרימה את הזחיח מעל גובה הראש ומשמשת כבסיס לבימיני נוח, כך גם מתאפשרות והתקנת רמקולים בזוית נוחה ליושבי הקוקפיט. הקשת הגבוהה משאירה מרחב פנוי, כמובן על חשבון ביצועי שיט מפרשים. לטעמי פשרה הוגנת בין נוחיות לביצועים.
במרכז הקוקפיט המרכזי עמוד ההיגוי (קונסולה) המשלב עמדת פיקוד וניהוג, צגי אלקטרוניקה, מצערת וקשת נירוסטה לחיזוק ואחיזה במזג אוויר סוער במיוחד. המערך הינו 7/8 עם מגלול חלוץ ומגלול ראשי. מערך זה משתלב בפילוסופיה של המתכננים המעניקה עדיפות לבטיחות ולנוחות. אין ספק שלמערך נגלל ביצועי שיט נמוכים במקצת יחסית למערך רגיל. אך נוחיות גלילת מפרש הראשי הינה פיצוי הוגן. קל מאד לתפעל את המערך מהקוק פיט ללא צורך ביציאה ממנו. עוד נקודת זכות חשובה.
 
הפאס'ג 45 היא יאכטת סנטר קוקפיט חדשה מבית היוצר של תאגיד לורס שהוא יצרן המפרשיות הגדול בארה"ב. הערכתנו היא שהדולר הנמוך עם המוניטין של האנטר יביאו יאכטות רבות מדגם זה לאגן הים התיכון.
 
Hunter Passage 45 cc
אורך מירבי                               13.49 מטר
רוחב                                         4.42 מטר
שוקע                                        1.52 מטר
הדחק                                       10,404 ק"ג
זיבורית                                     3352 ק"ג
גובה תורן מערך רגיל                 17.48 מטר
גובה תורן מערך מתגלגל             18.70 מטר
שטח מפרש – מערך רגיל                        89 מ"ר
שטח מפרש – מערך מתגלגל        82 מ"ר
יחס שטח מפרש להדחק             17.05
מיטות                                       7
גובה תא סלון                            2.06 מ'
קיבולת מיכל דלק                      288 ליטר
קיבולת מיכל מים                      564 ליטר
קיבולת מיכל דלוחים                 182 ליטר
מנוע יאנמר                                76 כ"ס
 
 
תאגיד היאכטות האמריקאי לורס נוסד בשנת 1830 ע"י הנרי לורס, מהגר אשר עסק בסחר בכלי שיט וציוד ימי באיזור ניו יורק בימיה הראשונים של העיר. כמאה שנה לאחר מכן הנרי לורס ג'וניור הנכד של הנרי לורס האגדי המשיך ופיתח את העסק המשפחתי בו התחיל סבו. לימים צמח תאגיד היאכטות לורס וכיום מכיל התאגיד ארבע חטיבות שונות המייצרות כלי שיט מהידועים בעולם. בתחום המפרשיות מיוצרת ה-HUNTER  , בתחום היאכטות המנועיות מיוצרות ה – SILVERTON , בתחום הדיג והספורט הימי מתמחה חטיבת LUHRS ובתחום יאכטות קרוזינג מיוצרת ה – MAIN SHIP מדגם יאכטת טרול.