EN

Search

דגמי לייזר לנוער במגמת התרחבות

מי שעוקב לאחרונה אחרי שיוטי איגוד השיט בודאי שם לב לשינוי שחל בהרגלי ההפלגה של השייטים הצעירים, בוגרי מפרשיות "האופטימיסט". הכוונה היא כמובן לגידול המשמעותי במספר שייטי דגם הלייזר נוער. אם בעבר היה דגם זה בבחינת ברירת מחדל לשייטים שסיימו את הפלגתם באופטימיסט הרי היום הילדים בוחנים היטב באיזה דגם הם ממשיכים לשוט. בעבר היה ברור שהשייטים הטובים והמוכשרים עוברים לדגם ה- 420 ואילו הפחות טובים יפנו לעבר דגם הלייזר.

בשנים האחרונות מסתמן מהפך. יותר שייטים פונים ללייזר. מגמת הגידול ניתנת לבדיקה במספר השיוטים הארציים (4 שיוטים של לייזר רדיאל בשנת 2000 לעומת 7 שיוטים בלייזר רדיאל ובלייזר 4.7 בשנת 2005). לאחרונה התקיימו שני שיוטים בהם בלטה נוכחות גדולה של סירות מדגם הלייזר, בשיוט שהתקיים בסוכות בשדות ים השתתפו 73 שייטי לייזר ובשיוט שהתקיים בחיפה בחנוכה השתתפו 58 שייטים.
 
הכנסת דגם לייזר 4.7
כאמור, פתח דגם זה אופציה נוספת ואף אטרקטיבית לשייטים שסיימו להפליג באופטימיסט. "המדרגה" שהייתה גבוהה עד כה לשייטים הצעירים הונמכה וגם ילדים בעלי נתונים פיסיים, שלא התאימו לדגם הלייזר רדיאל ונמצאים בתהליך הגדילה שלהם, מצאו בדגם זה פתרון נאות.
 
לייזר רדיאל – דגם אולימפי לנשים
בשנה האחרונה עברה החלטה באיגוד השיט הבינלאומי שדגם הלייזר רדיאל יחליף את דגם ה"יורופ" כדגם אולימפי לשייטת בודדת. החלטה זו טובה לישראל מכיוון שדגם ה"יורופ" לא היה מוכר כלל בישראל ולא נרכשו בו ידע ומסורת.  יתרונו של דגם זה הוא שנערות המסיימות להפליג באופטימיסט ועוברות להפליג בלייזר 4.7 מפליגות בדגם האולימפי, מלבד המפרש הקטן יותר כמובן. המעבר ללייזר רדיאל, האולימפי בגיל 16- 15, הוא פשוט ואינו מהווה מדרגה משמעותית. נתון זה כבר מושך בנות לדגם ואנו מקווים שמגמה זאת תתגבר.
 
עלויות
הרכישה הראשונית של סירת לייזר היא אמנם יקרה יותר, ואם נשווה זאת ל – 420 הרי עלות שתי סירות מדגם לייזר היא כמו 420 אחת. לאורך זמן העלויות הכרוכות בתפעול הלייזר הן פחותות לאין שעור מדגם ה- 420. אורך החיים של גוף לייזר הוא ארוך יותר מגוף של 420 וכן, הציוד של הלייזר, יחסית, זול יותר. מה עוד שהעלויות הכרוכות במעבר צוות 420 העובר לדגם האולימפי 470 הוא "סיפור" שונה לחלוטין בעלויותיו. כאמור, שייט לייזר רדיאל העובר לדגם האולימפי – לייזר סטנדרט, צריך להחליף בסך הכל תורן תחתון ומפרש.
את העובדות הללו הבינו במועדונים רבים והנטייה היא לנתב את השייטים הצעירים לדגם זה. מגמה זאת החלה גם במועדונים שבאופן מסורתי שמו את הדגש על דגם ה – 420.
 
שייט בודד
דגם הלייזר מיועד לשייט בודד (למרות, שבחוקת הדגם מותר להפליג עם איש צוות.) זהו יתרון משום שהרבה שייטים מעדיפים להפליג לבד מבלי להיות תלויים באיש צוות. לעיתים, קשה למצוא איש צוות מתאים במסגרת המועדון. מתחילים להפליג עם מישהו ומתברר שהציוות לא מתאים ואז מתחילים לחפש במועדונים אחרים, דבר, היוצר בעיות רבות. הרבה פעמים אנו נתקלים בשייטים מוכשרים המושבתים משיט משום שלא נמצא להם איש צוות מתאים, לעיתים נעדר איש צוות מסיבות שונות ואז הסירה מושבתת ולא ניתן להתאמן, דבר זה לא קורה בלייזר.
 
נתונים פיסיים
לדגם הלייזר נדרשים נתונים פיסיים מומלצים- גובה ומשקל. לשייט שאינו ניחן בנתונים הללו, ייקשה" מאד להפליג בדגם זה.
 
רמה גבוהה בעולם
דגם הלייזר הוא הדגם הפופולארי ביותר בעולם, ומטבע הדברים, הרמה בו תהיה גבוהה מאד. מספר היריבים בו רב מאד ועל כן, קשה מאד לשייטים הישראלים להוציא בו תוצאות טובות כפי, שהדבר קורה בדגמים – 420, 470 וגלשנים.לדוגמא באליפות אירופה לנוער בלייזר 4.7 בנים היו 142 שייטים ו- 53 שייטות.
באליפות אירופה לנוער בדגם לייזר רדיאל בנים היו 161 שייטים ו – 43 שייטות.
בדגם הנשים המצב קשה יותר משום שבנות רבות עברו מדגם ה"יורופ" לדגם הלייזר לאחר שהתקבלה ההחלטה בדבר שינוי הדגם האולימפי לנשים. יש לציין את הישגה של נופר אדלמן שייטת מועדון השיט בשדות ים כאשר באליפות העולם האחרונה לנשים, שנערכה בברזיל תפסה נופר את המקום ה- 18 וה- 11 מבין המדינות. אין ספק שזהו הישג מצוין, הנותן תקוות רבות לעתיד ואולי נראה סוף סוף שייט/ת לייזר מישראל, לראשונה באולימפיאדה.
כאמור, אצלנו בארץ עוד לא הצטברו ידע ומסורת, אולם כעת, יש להניח שגם כאן הרמה תעלה זאת משום שאנו רואים שמספר רב של מועדונים מקצה משאבים לדגם, דבר המתבטא הן במאמנים והן בציוד. כמו כן, אנו רואים הורים רבים המוכנים להשקיע בילדיהם. והראייה 4 שייטי לייזר הצטרפו לנבחרות השונות על חשבונם, למרות העלויות הכספיות הגבוהות.
לסיכום: בדגמי הלייזר יש פוטנציאל רב לקידום השיט התחרותי בישראל. מגמת הגידול במספר השייטים ומספר השיוטים הנערכים בארץ והתוצאות המשתפרות של שייטנו בחו"ל נותנים תקווה שאנו בדרך הנכונה.
דילוג לתוכן