דברים שרואים מקאן לא רואים כאן

טל ברמן

חברת JEANEAU הצרפתית מבצעת פעילות עניפה על מנת לקדם את ליין היאכטות המנועיות הרחב שברשותה. בשנים האחרונות עבר המותג PRESTIGE מתיחת פנים ושדרוג רציניים מאוד, וכיום נחשבות יאכטות אלו ליאכטות מהטובות והמוצלחות בגדלים של 40-60 פיט. כתב המנועיות שלנו ביקר באירוע השקת הדגמים החדשים לשנת 2011 ונהנה מכל רגע...

אתה יכול לקפוץ לקאן לסקר את השקת היאכטות המנועיות החדשות של חברת Jeanneau? שאל אותי עורך כחול באחד הימים העמוסים של חודש מרץ. מיד נטשתי את צג המחשב וערימת הדפים, לכזאת הצעה לא מסרבים.
 
כמה ימים לאחר מכן מצאתי את עצמי על הרציף בקאן. האצבעות מדגדגות כבר להניח את ידי על המצערות, ללחוץ אותן עד הסוף, להסביר לאיש המכירות שאני רק מבקש לבדוק את התאוצות והאם המנוע מתחמם במאמץ.
אחרי יומיים קשים ומפרכים בהם עברו תחת ידי מספר יאכטות מסדרת PRESTIGE שכולן הושקו במהלך בשנה האחרונה, התרשמותי לפניכם.
 
Prestige 500S ו- Prestige 500
בסדרת ה- 500, קיימים שני דגמים: דגם ה- 500S – הספורט קרוזר, ודגם ה- 500 FLYBRIDGE. היאכטות דומות מאוד בעיצובן וגם הנתונים הטכניים כמעט זהים למעט ה- FLYBRIDGE .
אתחיל ממה שקולטת העין עם העלייה לסיפון והכניסה לתוך היאכטה: הדלתות מתחלקות לארבע חלקים ויכולות להיפתח ימינה, שמאלה ו/או למרכז, פתיחה שכזו מאפשרת פתרון טוב לכל מצב ולכל סוג שימוש. עיצוב היאכטה מתחשב בבעל תפקיד חשוב ומשמעותי במהלך הפלגה. מיקום המטבח, בכניסה בדופן שמאל מאפשר לשף לשרת את האורחים בסלון, על הסיפון, וב- FLYBRIDGE, וכן להיות במהלך הפלגה ב"עניינים" ולא מנותק משאר חברי הצוות בזמן הבישולים. הסלון עצמו מרווח ומפנק מאוד לספינה בגודל זה.
מול המטבח בדופן ימין ממוקמות מדרגות היורדות לתא הבעלים. התא מרווח מאוד, גבוה, ובו מיטה רחבה עם מיקום רב לאחסון. בדופן שמאל שולחן לשניים, שיכול לשמש גם כפינת עבודה, או לארוחה זוגית אינטימית. בשני צידי התא חלונות ענקים בקו המים הצופים לים ומאפשרים מעקב מתמיד אחרי השובל שמותירה אחריה היאכטה בשעה שהיא חותכת את  המים באופן מהיר ואלגנטי. בצמוד לתא יש מקלחת ושירותים נפרדים לשימוש הבעלים.
נמשיך לטייל לשאר חלקי היאכטה. בתא החרטום שתי מיטות שניתן לאחדן למיטה זוגית רחבה. בדופן שמאל יש תא נוסף ובו שתי מיטות שגם אותן ניתן לאחד למיטה זוגית, ככה זה כשהיצרן הצרפתי חושב על כל האפשרויות והווריאציות .
על סיפון החרטום מיטת שיזוף עם גב מתכונן שמעליה גגון שהחזיק מעמד גם בזמן ההפלגה.
 
הבדל נוסף שבין דגם הספורט לדגם ה- FLYBRIDGE ממוקם בירכתי היאכטות. סירת גומי הנמצאת בדגם ה- S מתחת לסיפון האחורי, ותא צוות בדגם ה- FLYBRIDGE. בדגם ה-S גג הסלון נפתח. בדגם ה- FLYBRIDGE, עולים למעלה ל- FLYBRIDGE , שם ממוקם אזור ישיבה מרווח מאוד עם שולחן הגשה במרכז. בחזית אזור הישיבה בר המכיל כיור, גריל, מקרר, ומכונת קרח. מימין מיטת שיזוף ענקית, משמאלה עמדת הנהיגה והשליטה ביאכטה.
 
את המחשבה והפסיכולוגיה שהנחתה את העיצוב אפשר למצוא גם באופן שבו תוכננה עמדת ההיגוי של היאכטה. בעמדת ההיגוי הגה נוח, שני תוויני ניווט אלקטרוניים, שליטה נוחה במתגים, במצערות ובמדפים. יש לציין בנוסף את נוחות ההפעלה של מערכת ה- IPS המאפשרת שליטה מלאה במנועים בנגיעת JOY-STICK. מתכנני היאכטה שמו לב כי בעלי יאכטות, שרובם אינם בעלי ניסיון בשיט, מעוניינים להשיט את היאכטות בעצמם. מאידך, המרינות הולכות ונהיות צפופות, כתוצאה מכך חלק גדול מהלקוחות הפוטנציאלים יכול להיתקל בקשיים ביציאה מעגינה במרינה. תשובת אנשי הפיתוח של החברה היא שילוב שליטה במערכת ה IPS בעזרת מוט היגוי (Joy-Stick). מוט היגוי שכזה לא מצריך הרבה ידע או ניסיון קודם, למעשה ידע בתפעול מקלדת מחשב יכול לעזור כאן לא פחות מניסיון בים. כל אחד יכול, ללא כל מאמץ, להוציא את היאכטה מהמעגן העמוס ביותר ולשלוט ביאכטה בקלות.
 
יוצאים לים, אז כמו שכבר ציינתי נתוני הפתיחה מרשימים: הבר יפה, המטבח מרווח ותא המסטר מפתה, אבל, לא משנה כמה ניסיון יש לך, לא משנה בכמה יאכטות נהגת ואפילו אם  עשית זאת כבר אלפי פעמים, ברגע שנותנים לך שליטה על שני מנועים חזקים, מעמידים אותך בעמדת שליטה עם מצערות, מדפי ברכיים, דבר ראשון אתה רוצה לבדוק הוא מה היאכטה יודעת באמת לעשות. מורדים מדפים, לוחצים את המצערת עד כמה שאפשר. נותנים ליאכטה לעלות לגלישה לאט, מרימים את המדפים ונותנים ליאכטה לטוס. שני מנועי וולוו,IPS 600 עושים את העבודה ותוך 25 שניות היאכטה כבר טסה במהירות של 29 קשר (נתונים מדגם ה-S, בדגם ה-  FLYBRIDGE מעט יותר איטי).
מחיר בסיס בשער המפעל – החל מ 466,000 אירו
 
סדרת ה- 500 עם מנועי ה- IPS היא בהחלט יאכטה שמציגה חדשנות. אני מניח שבארץ דגם ה- FLYBRIDGE יהיה פופולארי יותר, אין ספק כי לנו לישראליים שהתחנכו על המשפט הנצחי "בשנה הבאה נשב על המרפסת", האפשרות של ישיבה על הגשר בקיץ היא סוג של פנטזיה מתבקשת. אולם אי אפשר להתעלם מכך כי הקווים החדים של דגם ה- S משווים ליאכטה מראה ספורטיבי ואלגנטי יותר. ועכשיו צריך להחליט אם אנחנו ישראליים היושבים על המרפסת ואוכלים ענבים או בוחרים בסלון הממוזג, הגג הנפתח  וה- Skyline.
 
Prestige 350
 
שמיים בהירים, הטמפרטורה בחוץ מגיעה ל- 16 מעלות. אני בדרכי לעלות על סיפון ה- Prestige 350Prestige 350 היא יאכטה לא גדולה במיוחד המעוררת התפעלות מהמחשבה שהושקעה בתכנון המרווח שלה. דלת מרווחת בעלת שלושה חלקים מובילה אל  הסלון. הסלון מואר, מרווח מאוד ומאפשר לשישה אורחים להתמקם בו בנוחות. הבר נמצא בדופן ימין. גשר הפיקוד וההגה של היאכטה נמצאים קדימה בדופן ימין. יורדים חצי קומה קדימה ומימין המטבח, משמאל השירותים וכניסה לתא ובו שתי מיטות שניתן להפוך אותן  למיטה זוגית אחת. ה- Master cabin הוא תא לא גדול במיוחד אבל בהחלט מעוצב בצורה מרווחת.
 
המעברים לצידי סיפון הינם רחבים ומאפשרים הליכה נוחה ובטוחה לחרטום. עליה במדרגות נוחות מובילה אותך בבטחה ל- FLYBRIDGE, שם אפשר למצוא שפע של מקום לשבת או להתפרקד ולהשתזף.
היאכטה מצוידת בשני מנועי ולוו DS 200 כ"ס שמאיצים אותה ללא שום מאמץ ל- 31 קשר בתוך 35 שניות. היאכטה עולה לגלישה ב- 2,200 סל"ד. הפתיע לראות כי כל הבדיקות הטכניות והמדידות שערכתי (רעש ומהירות) הניבו תוצאות טובות יותר מנתוני היצרן. כידוע צניעות היא תכונה שקשה למצוא בימינו.
 
מחיר בסיס בשער המפעל – החל מ 201,000 אירו
  

 

 
Prestige 400
אי אפשר שלא להתפעל מהחלונות הפנורמיים שמקדמים אותך בכניסה לסלון של דגם ה- 400. או כמו שקבוצת ג'אנו מגדירה " interior open to the sea". חלונות אלו מדגישים את המראה החלק, האלגנטי והספורטיבי של דגם זה. ביאכטה זו עיצוב הדגם "גונב את הצגה". כשיורדים אל התאים בחרטום מבחינים מיד כי היאכטה מציעה שילוב עכשווי ואלגנטי של צורות, חומרים וצבעים המשדרים יוקרה וסולידיות. סך כל השטח הכללי של היאכטה מאפשר לארבעה אנשים להתמקם בשני תאים מרווחים. ואליהם יכול להצטרף זוג שמוכן להסתפק במיטה זוגית בסלון.
 
שני מנועי קאמינס 380 עם הנעת ציר אחראים על העוצמה ביאכטה. חבל רק שצירי המנוע תופסים שטח רב ביאכטה (בהשוואה לברכיים בדגם ה 350) ומצמצמים את האפשרות להשתמש בירכתיים למטרות אחסון או לשימושים אחרים.
המנועים החזקים, מאיצים בנגיעה. תוך 27 שניות היאכטה כבר ב- 300 סל"ד ובמהירות של 30 קשר .. את היאכטה ניתן לקבל גם עם מנוע קומינס 330 כ"ס.
 
מחיר בסיס בשער המפעל – החל מ 262,000 אירו
 
לסיכום ביקורי, פגשתי את מר Jean-Paul Chapeleau, מנכ"ל קבוצת ג'אנו אשר סיפר לי קצת על מטרות החברה לשנים הקרובות:
1. מטרה ראשונה שואפת להפוך לקבוצה המובילה בתחום יאכטות המנוע בדגש מיוחד על היאכטות בגדלים שבין 5-15 מטר. אלה הם היאכטות בהן הקבוצה מתמחה כיום, כל זאת עד שנת 2015.
2. מטרה שנייה הינה לפתח יאכטות גדולות יותר עד לאורך של 70 ו 85 רגל כבר בשנה הבאה.
3. מטרה שלישית היא לחדור בצורה משמעותית יותר לשוק של צפון אמריקה ומזרח אסיה. בתחום זה רואה קבוצת JEANNEAU את החשיבות של פתיחת הסוכנות בישראל, בה רואה הקבוצה פוטנציאל נרחב לפיתוח. לכן גם חברנו לחברת סטרים יאכטות מקבוצת סי אליאנס שמתמחה בתחום, וזאת על מנת להגדיל את החשיפה של היאכטות בישראל.