ג'יפ עירוני קשוח ומפנק – ANTARES 42

שרות כחול צילום - יח"צ

מהו ה-DNA של יצרנית יאכטות? בשאלה זאת מתחבטים מומחי השיט כבר שנים. כנראה ש- DNA כולל מספר תכונות יסוד של יאכטה, החוזרות במינון כזה או אחר בכל דגם שיצרן מסוים בונה. ה-DNA מושפע מגורמים רבים שהחשובים שבהם הם: המסורת אותה הנחילו מייסדי המספנה והמיקום הגאוגרפי שלה. לדוגמה: בוני היאכטות הסקנדינבים, עד כמה שהשיקו דגמים המיועדים לים התיכון, לא הצליחו להשתחרר ממסורת בניית יאכטות סגורות וממוגנות מהרוח הצפונית הקרה.

מהו ה-DNA של יצרנית יאכטות? בשאלה זאת מתחבטים מומחי השיט כבר שנים. כנראה ש- DNA כולל מספר תכונות יסוד של יאכטה, החוזרות במינון כזה או אחר בכל דגם שיצרן מסוים בונה. ה-DNA  מושפע מגורמים רבים שהחשובים שבהם הם: המסורת אותה הנחילו מייסדי המספנה והמיקום הגאוגרפי שלה. לדוגמה: בוני היאכטות הסקנדינבים, עד כמה שהשיקו דגמים המיועדים לים התיכון, לא הצליחו להשתחרר ממסורת בניית יאכטות סגורות וממוגנות מהרוח הצפונית הקרה.
בנטו ,יצרנית היאכטות הגדולה בעולם, החלה את דרכה כיצרנית ספינות דיג בחוף המערבי של צרפת. כלי השיט באזור זה חייבים להיות חזקים ואמינים. הפלגה אחת בביסקאייה תשכנע אתכם שאני צודק. אכן, המנועיות של בנטו הן כאלו. לא תמצאו בהן את ה"פינפון" של המנועיות האיטלקיות או את ה"מראה האצילי" של היאכטות הבריטיות. בנטו משלבת במנועיות שלה, ובמיוחד בדגמי ה-ANTARES  הפופולרית, פאר מאופק עם בנייה קשיחה בסגנון קלאסי. כמספנה שהחלה את דרכה בבניית ספינות דיג, אמינות בתפעול, היא לא רק סיסמה בבנטו. דגמי ה"אנטרס", הפופולריים מאוד באירופה, נבנים מראש בהתאמה לשיט תענוג ולדיג. הסדרה מיוצרת בחברת BENETEAU כבר שנים רבות. בנטו השיקה למעלה מ- 38 אלף יאכטות מנוע וכנראה שיודעים שם את העבודה. סדרת ה- ANTARES, שהיא אחת הסדרות המובילות של בנטו, מצליחה מזה שנים להציב את היאכטות המנועיות של המפעל כיאכטות אמינות וטובות, אשר מהוות את הערך הטוב ביותר לתמורה הכספית.
בעיצוב הספינה שמרו מהנדסי Beneteau על סגנון עיצוב צנוע ו"שקט", לא עיצוב ראוותני בחומרים אקזוטיים. אבל דווקא סגנון זה משדר חוזקה, עוצמה ומתאים גם לביצועי היאכטה, אשר מסוגלת להתמודד עם ים קשה. לא רק יאכטה נוחה לבילוי במרינה אלא גם יאכטה לים פתוח וגלי. ג'יפ כבר אמרנו? אבל ג'יפ עירוני מפנק.
במהלך היומיים בהם שהינו ביאכטה חווינו תנאי ים שונים ומשתנים, מים גלי מאתגר עד מים שקטים של מפרצים מוגנים. הAntares  הוכיחה כי בים צ'ופי (גלים קצרים, נמוכים וקרובים), או בים עם גלי גיבוע גבוהים)סוול) וגם כשגלים נשברים ושוטפים את הסיפון, היאכטה נותנת מענה, הן בהיגוי והן בכוח, ומתמודדת היטב.
 
היגוי פנימי וחיצוני
בעמדת ההיגוי הפנימית מושב נהיגה כפול המצויד בלוח מחוונים רחב. בהפלגה במהירות מעל 20 קשר, חרטום היאכטה מתרומם והנראות כלפי אזור החרטום מוגבלת, במקרים כאלו מומלץ מאוד לנהוג מעמדת הגשר העילי. הנהיגה מעמדת ההגוי העליונה בגשר, נותנת למשיט שליטה מלאה ועוזרת להתחבר למרחב הימי ולהרגיש חלק ממכונה משומנת היטב. מצערת היד (טרוטל) ממוקמת במיקום מושלם המאפשר להניח את הזרוע בצורה נוחה, אפילו בים קשה. השליטה על מצערת היד היא מיטבית, זהו נתון חשוב בשליטה על כלי שיט מנועי בתנאי ים גלי המחייבים שינוי מהירות בעת ההפלגה. חשוב לציין שגובהו של הגשר מעל המים מוסיף לנוחות השייטים ולהרגשת הביטחון שלהם, את מרבית ההפלגה ביליתי בגשר.
מבנה גוף היאכטה והחרטום מעניקים הפלגה רכה, נוחה, ומשרת ביטחון. גם במהירות של 22 קשר וגלים בגובה 1.5-2 מטר, הרגשנו יציבות ונוחות, והכי חשוב- נשארנו יבשים!
גוף היאכטה נראה במבט ראשוני כגוף כבד ולא זריז. ג'יפ כבר אמרנו? אך בעת ההפלגה היגוי היאכטה הוכיח לנו כי היאכטה מגיבה בזריזות לכל תמרון ופונה פניות חדות ללא הטיות. היאכטה שומרת קורס היטב ומאפשרת לסקיפר לצפות את תגובותיה בעת ההפלגה. אלה בהחלט תכונות שאנו רוצים למצוא ביאכטה מנועית.
היאכטה מצוידת בשני מנועים של 370 כ"ס כ"א אשר עמדו בהצלחה במבחן שערכנו. המנועים הצליחו למקסם את הפוטנציאל של היאכטה ולהעניק לנו הנאה של שילוב נוחות עם מהירות. משקל היאכטה מפתיע גם הוא, רק 9.7 טון, ליאכטה של למעלה מ 42 רגל. נתונים אלו מציבים את ה"אנטרס 42" כאחת המנועיות הקלות בקטגוריה שלה. על אף משקלה הקל יחסית היאכטה "יושבת" טוב על המים, זה בא לידי ביטוי בביצועים אותם תארנו.
 

הנאה מרבית בסלון
בעת הפלגה במהירות של 22 קשר, רעש המנוע נבלע היטב בתוך היאכטה. ניתן לנהל שיחה בכל מקום ביאכטה וגם לשמוע מוסיקה מהמערכת. בעמדת הגשר המנוע כמעט ולא נשמע, ואפשר ליהנות מהרוח הנושבת בעת ההפלגה או שוב ממוסיקה טובה. מרחב המחייה בסלון מפנק. על הספה יכולים לשבת 6 אנשים בנינוחות. ניתן לפתוח את השולחן לארוחה ואז 8 יכולים להסב בנוחיות. בנושאי אוכל, הצרפתים כידוע לא מתפשרים. החלונות הרחבים מאפשרים כניסת אור לתוך הסלון ובנוסף מאפשרים מבט כמעט פנורמי מהסלון החוצה, כל אלה מעניקים חוויה נהדרת לאלו היושבים בסלון בזמן ההפלגה. מהנדסי Beneteau תכננו ביאכטה מספר חידושים מקוריים כמו: הספה בסלון ההופכת לשני שרפרפים והשולחן נייד ואינו מקובע לרצפה. ניתן להעביר את השולחן והשרפרפים החוצה, לקוקפיט וליהנות מהארוחה גם מחוץ לסלון.

 

פנים היאכטה מעוצב במקוריות. המטבח בנוי כך שניתן לבשל בעת ההפלגה, מאחד, המטבח רחב מספיק ומאפשר לעבוד בנוחיות ומאידך, הוא נותן הרגשה שהוא תומך בטבח ומגן עליו. אין ספק שרואים בעיצוב את הירידה לפרטים, תוצאה של עשרות שנות ניסיון וייצור של עשרות אלפי יאכטות. זה מתבטא במקום האחסון הרב מתחת למושבים בקוקפיט, בכריות האיכותיות, בעבודת העץ ואפילו בידיות המרשימות. אף על פי שזאת אינה יאכטה הבנויה לדיג מקצועי, מהנדסי היאכטה השקיעו מחשבה גם במתן מענה למיקום החכות ונוחיות הדייג. כבר ציינו שדיג הוא בDNAשל בנטו.
יתרון בולט ביאכטה הוא תא האחסון המרכזי, הנמצא מתחת לקוקפיט. בעת המבחן, תא אחסון זה הכיל גנרטור 9.5 KVA, את כל הפגושים (פנדרים) ואת ריפודי החוץ של היאכטה, ועדיין נשאר מקום רב לאחסון דברים נוספים. אפשר לאחסן שם את ציוד הדיג, סאפ (SAP) מתנפח או כל ציוד אחר. זהו יתרון משמעותי של ה"אנטרס" אשר לא תמצאו אצל רוב המתחרות. המעבר בין הקוקפיט לחרטום הוא מבחן ידוע לרמת התכנון של יאכטה מנועית בגודל קטן עד בינוני. אם צריך להיות בעל אומץ מעל הממוצע כדי לצלוח את המעבר בים גלי, זוהי תעודת עניות למתכננים. ב"אנטרס" 42 המעברים בין הקוקפיט לחרטום (Cat Walk) נוחים, משרים ביטחון ומצוידים בידיות אחיזה לאורך המעבר. 
לפנק ולהתפנק
כבר אמרנו שבנטו מייצרת יאכטות המיועדות להפלגה במים האטלנטיים של צרפת. לכן החלק התחתון של היאכטה, כלומר הסלון והסיפון הצמוד אליו סגור ומוגן יחסית. את הצד הים תיכוני של צרפת מייצג הסיפון העליון ליד עמדת הנהיגה, הוא רחב ידיים ונוח ומאפשר למפליגים ליהנות מפינת שיזוף נהדרת, או מקום נוח לשתות בו בירה. מתחת למיטת השיזוף ישנו מקרר קטן, ממנו ניתן לשלוף בקלות משקה נוסף. בעת הפלגה מול הרוח בים התיכון החלק התחתון המוגן הוא יתרון גדול.
למעשה בדרכנו מתא הבעלים הנוח בחרטום ועד לגשר הנהיגה העליון, אנו חולפים על פני 3 מקררים: מקרר במטבח, מקרר מתחת למדרגות העלייה לגשר ומקרר מתחת למיטת השיזוף בגשר.
השולחן בקוקפיט נוח ועשוי עץ איכותי. זהו המרחב בו ניתן להתרווח, להירגע ולצפות בעולם צף מסביב.
התכנון והעיצוב הפנימי של היאכטה מייצג את מסורת בנטו. לא מפואר יתר על המידה אך מאפשר שהייה בנוחות. תא הבעלים בחרטום, בנוסף לשירותים, הוא רחב ידיים. יש בו מקום רב לאחסון בגדים וציוד אישי. תא השירותים הצמוד לתא הבעלים מרווח מספיק, אפילו עבור שחקן כדורסל ממוצע. התא מואר ויש בו הפרדה בין המקלחת לשירותים. המיטה בתא השינה האמצעי יכולה להפוך ממיטה זוגית לשתי מיטות יחיד נפרדות, גם כאן ניתן מענה טוב לשייטים גבוהים. מקלחת האורחים זקוקה לעוד שני ס"מ בגובה, אולם היתרון הוא שהשירותים מופרדים לחלוטין מהמקלחת ומאפשרים לשני אורחים להשתמש באותו זמן.
הרצפה בסלון מאפשרת גישה נוחה לחדר המנועים. בחדר המנועים המרווח יש מקום רב המאפשר טיפול במנועים ובמערכות. הניסיון הגדול של בנטו בא לידי ביטוי בתא מנועים מסודר ומאורגן המאפשר גישה קלה ונוחה למכלולים החשובים הדורשים טיפול. הרצפה הלבנה מאפשרת זיהוי ואיתור מהיר של דליפות צנרת.
לסיכום: בקטגוריה שלה היאכטה נחשבת זולה במחיר ביחס למתחרות. המחיר מותיר מקום רב לבעל היאכטה להכניס מגע האישי, בהתאם למאפייני ההפלגה שלו. אם אתה בראש של דייג, תאבזר את היאכטה בכיסאות דיג מקצועיים בירכתיים עם מיכל מיוחד לפיתיונות. אם אתה בראש של הפלגה משפחתית, תוסיף מנגל, עוד מיכל מים ואולי מקפיא בתא האחסון. אם זה מזכיר לכם איבזור של ג'יפ חדש לפני יציאה לשטח, אז כנראה שהעברנו את המסר היטב. 
נתוני היאכטה
 
אורך כללי
13.50 מ'
רוחב כללי
4.04 מ'
משקל
9,830 ק"ג
דלק
1,200 ליטר
מים
320 ליטר
מנועים
 
 Volvo D6  כ"ס 370 * 2
סידור פנימי
2 תאים ו- 2 תאי שירותים
 
מחיר בשער המפעל 281,800 יורו.