גדול הוא יפה יותר – דופור 525 גראנד לארג'

בניגוד לאמרה הנפוצה כי קטן הוא יפה, הצרפתים, יצרני יאכטות "דופור" (Dufour) מוכיחים באמצעות ספינת הדגל החדשה שלהם שגדול הוא יפה יותר. כאשר אתה רואה לראשונה את ה-525 גראנד לארג' אתה חש התפעמות של ממש - ובשעה שאתה בודק את פנים היאכטה אינך יכול עוד לחכות כדי להניף את המפרשים ולהפליג! קיווינו שלא נתאכזב...

ואכן לא התאכזבנו. התפיסה שמאחורי התכנון של יאכטה חדישה זו מבית היוצר של בוני דופור היא שופעת מעוף ומלהיבה – עוד שיתוף פעולה מוצלח של אומברטו פלצ'י (Felci ) ופטריק רוסיאו (Roseo ). הקו הנקי והחלק מעניק ל"דופור 525" אווירה של תחכום מודרני. עם זאת, שומר על האלגנטיות של יאכטת קרוזינג קלאסית.
שמונה אפשרויות תכנון עומדות לבחירת הרוכשים ומאפשרות להם גמישות יוצאת דופן ב"התאמה אישית" של היאכטה שלהם. מאפיינים שהושקעה בהם מחשבה תחילה קפדנית, עושים את היאכטה לאידיאלית לשיט משפחתי או לזוג. מאפיינים אלה כוללים את ה-חרטומן (Bow Thruster) המתרומם, מתקן חדשני לשיפור יכולת התמרון של היאכטה (אופציונלי). זרוע מנוף להרמה של ציוד כבד או ציוד צלילה מהמים או אף לסיוע במצב של נפילת אדם מהסיפון לים, או הפלטפורמה המתוחכמת המונעת בכוח הידראולי ומאפשרת גישה לתא אחסון עצום (כולל דינגי) אטום למים. מתקנים אלה מספקים גם את הצורך הכפייתי ב"פטנטים" ועם זאת הם שימושיים לצוות של יאכטה בגודל כזה.
 
מבט פנימה
העיצוב הפנימי מצטיין בטוב-טעם. ראוי לציין פרטים קטנים כגון תריסי – רפפה לחלונות התא, ידיות עגולות מפלדת אל – חלד. מסגרות מרובעות לדלתות (לא העגולות המסורתיות!) השימוש והגימור מעץ יוצרים תחושה של 'חדר' ולא של 'תא' בסלון. כצפוי, מטבח היאכטה מעוצב היטב עם כיור כפול ומשטחי Corian® , כולל שני מקררים ואפשרות להוסיף מקפיא, מדיח כלים, מכונת כביסה ומיקרוגל. ביאכטת המבחן שלנו המטבח היה בצורת L – אידיאלי לשהות בים – ומאפשר אולם מרווח יותר עם ספת טרקלין צמודה לדופן המסתירה בר משקאות מואר!
סידורי השינה מעולים. מזרנים על פסי עץ בגודל יורד מעניקים נוחות מרבית. השירותים, עם תא מקלחת נפרד לסוויטה הראשית, מרווחים ומעוצבים בקו נקי. תא הצוות מעוצב בפקחות ומאפשר פרטיות מושלמת לאורחים וניתן לשימוש גם כתחליף לארון הפלגה מרווח. בכל ה-525 יש שפע מקום לאחסנה, כולל תאי משקאות עם מתקן אופציונאלי לייצור קרח.
 
קוקפיט
הקוקפיט גדול ומרווח ונותן תחושה שהוא פתוח יתר על המידה. עם זאת, בשעת ההפלגה בבריזה הגונה, הוא היה יבש ונוח ביותר. עמדות ההגה בצד ימין ובצד שמאל הן בעלות ראות סביב מצוינת הודות לפרופיל הנמוך של גג התא הראשי. הגג הרחב ("בימיני") מציע כיסוי מוצל לכל תא הניווט ולעמדת ההגאי ומותיר את סיפון השיזוף בירכתי הספינה (המשמש כעמדת תצפית חלופית במשך ההפלגה) מכוסה חלקית, למען שוחרי השיזוף… מצאנו כי המושבים בירכתי היאכטה הם המקום הטוב ביותר להתכרבל בו.
מערך מכשירי הניווט נראה היטב ובנקל מכל אחת מעמדות ההגה. התקנת תווין מפות דגם E-80 של חברת ריימרין ליד ירכתי שולחן הניווט יעילה מאוד. שולחן המפות למטה והמדפים בצמוד אליו תוכננו במחשבה תחילה עם שפע של מקום לעזרי ניווט אישיים ולחיבור של מחשב נייד. המנוע הסטנדרטי הוא מנוע וולבו 75 כ"ס עם S -DRIVE . אולם בספינת המבחן הותקן מנוע אופציונלי וולבו 110 כ"ס עם ציר למדחף. בהפלגת המבחן היאכטה הגיבה בצורה מדהימה ופילסה את דרכה במהירות שיוט קבועה של 8 קשר. המערכת השקטה לייצור חשמל (גנראטור)Onan 8kW , אף שהיא מוצעת כאופציונאלית, היא הכרחית להפלגות קיץ ארוכות.
 
בהפלגה
הפלגנו ברוח מזרחית בעוצמה של כ-12 קשר וגלים מתונים, הצוות הניף את המפרשים תוך פחות מ-2 דקות בלחיצת הכפתורים על הכננות החשמליות! ממש לאכול את הלב. בהפלגת מפרשים הביצועים היו נקיים, המפרשים קשוחים במקצת אך מגיבים היטב. כל המפרשים מופעלים מהקוקפיט ואין צורך בעבודת סיפון כלשהי. היאכטה מגיבה היטב לרוח ומפליגה בזוית של כ- º 35 אליה. ברוח של 10 קשר היא הגיעה למהירות של 7.5 קשר – ביצוע ראוי להערכה עם מפרש ראשי מלא ומפרש חלוץ גנואה – במה שהיו תנאים מכשילים למדי. אולם הטוב ביותר הגיע כאשר הסקיפר חיפש תנאי שיט אידיאליים עם הרוח. הצוות הכין את מפרש הג'יניקר וקשר אותו אל מוט החרטום ואז התנוסס כהרף עין הלוגו בעל שני הצבעים של "דופור"! הרוח כמעט גוועה אולם גם ברוח אמיתית של 6-7 קשרים בלבד הגיעה ה-525 למהירות מדהימה של 8 קשר.
 
לסיכום,
ה- 525 היא נערה גדולה וקורנת: עם סיפוניה הפתוחים, המזמינים וקווי העיצוב יפי המראה, היא שופעת אישיות! פתיחות זו מאוזנת על ידי תורן ראשי חזק וגברי המקנה תחושה של יציבות וסיבולת הנתמכים על ידי חבלים גדולים מדי המונחים על הסיפון כדי לשחרר מרחב על הסיפון הצדדי.
המלצת היבואן : תוך 3 חודשים מהשקת הדגם, מכרה חברת דופור 95% מהיצור המתוכנן לשנה זו, בין הרוכשים גם ישראלים.

 
מאפייני ה"דופור 525 גראנד לארג'":
אורך כולל: 15.31 מטר
אורך גוף: 14.99
אורך קו מים: 13.74
רוחב: 4.9 מטר
שוקע: 2.35 או 2 מטר
משקל : 13,700 ק"ג
משקל שדרית: 4100 ק"ג
שטח מפרש חלוץ: 68.8 מ"ר
שטח ראשי: 59.9 מ"ר
שטח ספיניקר: 164 מ"ר
מיכל מים: 800 ליטר
מיכל דלק: 500 ליטר
מנוע:VOLVO 75 או 110 כ"ס