שוחרר השייט הישראלי שנכלא בקפריסין

גיורא קדר

השייט הישראלי גיורא בן גרא, שנכלא לפני כשבועיים בשל מעבר גבול לא חוקי שוחרר מהכלא לאחר התערבות גורמים מדיניים.

כתב כחול שוחח עם גיורא הבוקר (יום שני) ושמע ממנו את פרטי האירוע. לדבריו, לפני שנה בדרכו לפמגוסטה נגשה אליו סירת משמר חופים יוונית ורשמה את פרטיו. לפי מיטב הבנתו הוא היה כבר בשטח המים הטריטוריאלים של קפריסין התורקית ולכן לא צפה בעיות בעתיד.
השנה, בעת שהיה בדרכו לפמגוסטה ארעה תקלה במנוע. מכיוון שלרנקה היתה המרינה הקרובה ביותר הוא החליט לשנות כוון ולהפליג אליה במקום לפמגוסטה. בלרנקה ישנם בעלי מקצוע רבים יותר מאשר בפמגוסטה אשר יוכלו לסייע בתיקון התקלה. גיורא חשב כי במקרה הגרוע ביותר הוא יסולק מהמרינה ומקפריסין, אולם לא חשב כי יועמד לדין פלילי.
השוטר בתחנת ביקורת הגבולות בלרנקה אף הרגיע אותו ואמר לו כי עליו רק לענות על מספר שאלות ולאחר מכן יעזבו אותו לנפשו הוא יוכל לחזור ליאכטה. משם ואילך התגלגלו הדברים אחרת מהתכנון, וגיורא סיים את החופשה ב-11 ימים בכלא ניקוסיה, בחברת רוצחים ואנסים. כעבור 11 ימים גיורא זכה לחנינה מנשיא קפריסין וגורש מהמדינה חזרה לישראל.
 
מספר לקחים לעתיד:
1. דע היכן עובר הגבול בין מדינות שאינן ביחסי שלום זו עם זו.
2. השוטר בתחנת ביקורת הגבולות לא תמיד רוצה בטובתך. לרוב גם אין לו השפעה רבה בדרגים הקובעים, אל תנדב לו מידע מיותר.
3. לעיתים עדיף להמשיך עם תקלה שאינה קריטית וחמורה עוד מספר שעות הפלגה בעזרת מפרשים ולא להיכנס למרינה שאינה ידידותית, בין אם בשל מצב ים ובין אם בשל בירוקרטיה מדינית.