קריר – קר- קפוא הפלגות חורף ביוון

כתב וצילם: גיורא קדר

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

האם פעם עברה בראשכם המחשבה אודות הפלגת חורף ביוון או טורקיה? כן, אני מכיר את התשובות: רק משוגעים מפליגים בחורף (קריר, קר, יכול להיות קפוא), הכול סגור (לא נכון), אי אפשר לשחות (נכון במידה רבה), יכול להיות גשום (כן), בקיצור: השיט מיועד להנאה לא לסבל, מדוע להפליג בחורף?

תכנון

אני מודה שבמשך שנים ארוכות גם אני אחזתי באותן הדעות הקונבנציונליות. עד שהפלגתי פעמיים בהפלגות קיץ סקנדינביות- וראיתי כי טוב. לקיץ סקנדינבי, במיוחד בקווי רוחב הצפוניים דמיון מפתיע לחורף במזרח הים התיכון. ההפלגות הצפוניות הביאו אותי למסקנה שאם נהניתי בהפלגה בפינלנד או בנורבגיה אז מדוע לא ביוון? הרי בארץ בשבת יפה באמצע ינואר הים מתמלא במפרשים- סימן שרבים חושבים שגם החורף נועד להפלגה. בנוסף מאות אלפי שייטים סקנדינבים לא טועים. לידיעתכם, בסקנדינביה מספר כלי שיט הפרטיים יחסית למספר התושבים הוא הגבוה בעולם.   

בניגוד להפלגות קיץ אליהן ניתן לצאת ספונטנית, הפלגת חורף מחייבת תכנון מוקדם. ראשית אם בכוונתכם לשכור יאכטה (הפלגת צ'ארטר) קחו בחשבון שחלק גדול מהחברות מחזיקות את היאכטות מחוץ למים במשך החורף, אולם במרכזים הגדולים ניתן למצוא גם בחורף מבחר לא קטן של יאכטות. כדאי לסכם מראש על תאריך גמיש להתחלת ההפלגה ומכאן לקבוע תאריך גמיש ליציאה. אמת, זה לא פשוט (אלא אם אתם פנסיונרים) אך ברור שאף אחד לא רוצה להגיע לאתונה במהלך ימי סופה וסערה. בדיקה מהירה באפליקציית מזג האוויר (אני נעזר ב- Windy) תראה לנו מתי רכס ברומטרי משתרע מעל אזור ההפלגה המיועד שלנו. אם האפליקציה מבשרת טובות בדקו שנית עם אפליקציה אחרת ואם שתיהן מחזיקות באותה דעה (רצוי לבדוק באפליקציות המבוססות על מודלים שונים), כנסו למרשתת והזמינו כרטיסי טיסה- רצוי עם אפשרות דחיה. ההפתעה הראשונה בה תתקלו הם מחירי הטיסה: בין 10 ל- 20 אחוזים ממחירי הטיסה בקיץ.

הנושא הבא הוא ביגוד:  חובה להכין חליפת סערה, ביגוד טרמי תחתון, גרבים עבות מגפי שיט גבוהים, כפפות שיט אטומות וכמובן כובע צמר. יתכן ולא תשתמשו באף אחד מהפריטים, אך אם תזדקקו להם הם יכולים להכריע אם ההפלגה תהיה מהנה עם טעם של עוד, או שתהיה האחרונה.

היכן להפליג? ככול שנפליג בקווי רוחב דרומיים יותר הטמפרטורה תהיה חמה יותר. כלומר אתונה היא דרומית לקורפו ורודוס דרומית לאתונה. המגבלה היא טיסות. בחורף אין טיסות ישירות פרט לאתונה. טיסות ליעדים אחרים מחייבות טיסות המשך מאתונה שלעיתים כרוכות בבילוי  של לילה באתונה (יכול להיות נחמד אך מיקר את ההפלגה ).  

 חימום: גם בימים שטופי שמש (ויש הרבה כאלה) הטמפרטורות צונחות לקראת אחרי הצהרים. אפשר לתכנן הפלגה בין מעגנות עם חיבור לחשמל ולהפעיל שם מפזר חום חשמלי פשוט. ניתן לשכור יאכטות עם גנרטור ולחמם בעזרת מזגן. כמובן שניתן גם לפתור את בעיית חום הגוף על ידי לבוש רב שכבתי.

מזון: באתרי היציאה הסופרמרקטים פתוחים. באיים רוב החנויות (וגם המסעדות) סגורות. נדיר שאין מקום אחד פתוח המיועד לאוכלוסייה המקומית שבחלק מהאיים מונה בחורף 10 אחוזים מהאוכלוסייה בקיץ, לא כולל תיירים. רצוי לצאת מצוידים במזון מספיק אלא אם אתם בטוחים שביעדי ההפלגה שלכם יש חנות פתוחה.

כותב שורות אלו נהנה גם בחורף

מנתקים חבלים ויוצאים לים

נחתנו באתונה בלילה סוער וגשום של סוף דצמבר ושמנו פעמינו למרינה של לבריון בה עגנה היאכטה. האפליקציה בישרה שלמחרת מזג האוויר יאיר פניו אלינו. במהלך הלילה חווינו טלטלות אותם חוללה רוח של 40 קשר ויותר. עם בוקר השתרר שקט מוחלט והשמיים הכחילו. היעד אליו הפלגנו היה האי קיתנוס (Kitnos) הנמצא מדרום לנו.  היעד נבחר בעיקר בשל הרוח הצפונית שנשבה באותו היום והרוח הדרומית מערבית האמורה לנשב בדרכנו חזרה. הים היה שקט ורוח של 5 עד 8 קשרים השיטה אותנו ברוגע. בכול יום ההפלגה לא נראה מפרש אחד מסביב לאופק. הגענו למעגן מריקה (Merika) שהוא המעגן  המסודר היחיד בחוף המערבי של קיתנוס ואליו מגיעות המעבורות הפוקדות את האי. המעגן אשר בעונת הקיץ "מפוצץ", בעשרות יאכטות היה שומם. שלוש ספינות דיג קיבלו את פנינו וכאילו אמרו: תבחרו היכן אתם רוצים לעגון. הבחירה נפלה על מיקום צמוד למקור חשמל שבמקרה גם תפקד. יצאנו להליכת חילוץ עצמות בגבעות המקיפות את המעגן. השקט היה הקול היחיד ששמענו במהלך שעת ההליכה. בדרך חזרה למדנו שכול עשר המסעדות שבמקום סגורות. "אתם יכולים לגשת לגברת בבית ממול לבקש שתכין לכם אוכל, מחר אולי תהיה מסעדה אחת פתוחה" כך אמר לנו אחד התושבים הבודדים אותו פגשנו. בחרנו להכין ארוחת ערב ביאכטה ולמחרת אכלנו במסעדה היחידה שהייתה הומה מתושבי המקום. האוכל היה מצוין. למחרת היינו במעגן לוטרה (Lotara ) בצדו המזרחי של האי. לוטרה הוא כפר קטן הידוע במעיינות החמים הנובעים מאדמתו. המבנה הגדול של המרחצאות החמים וכל החנויות והמסעדות היו סגורים על מנעול ובריח. במעגנה התנדנדה יאכטה אחת שכנראה נשכחה מאז הקיץ. במרחק נסיעה קצר במונית (10 אירו הלוך וחזור) שוכן הכפר קיתנוס (500 תושבים בחורף) שהוא "בירת האי" ובו ניתן לקנות מזון. הבילוי המועדף בלוטרה הוא שכשוך במי המעיינות החמים הזורמים לים. בקרבת החוף יש בריכה חפורה ופתוחה לכול אליה מתנקזים המים. מומלץ לכל המגיעים ללוטרה.

בהפלגה בדרך חזרה ללבריון הקיץ החורפי נמשך. נשבה רוח דרומית מערבית של 10 קשרים, הים היה שקט והשמיים כחולים. הפלגה אשר תיאורה הנכון מתמצה בשירו של שלמה ארצי :"יותר מזה אנחנו לא צריכים…".

קיתנוס בקיץ