EN

חיפוש

מסע דיג במאוריציוס

משה משיח

מסע דיג במאוריציוס - סוף אוקטובר, שני אילתים, ערן ואנוכי מוצאים את עצמנו אלפי קילומטרים מהבית אחרי ארבע טיסות ארוכות, עומדים על צוק מול ים טורקיז, בירה ביד, מתרגשים, לא מאמינים לאן הגענו. עוד שלושה ימים נצא לים. ג'אן-ג'אק, קפטן המשלחת, יגיע רק בעוד יומיים. בינתיים מגיע קלוד עם מקלות פופינג ביד, הוא חזר מדיג סביב הריפים של רודריגז על גבי יאכטה מקומית. הבחור פשוט אגדה. מכונת דיג אמיתית שלא מפסיק לדוג לרגע.

מדברים ופורקים ציוד, יומיים חולפים וג'אן-ג'אק הגיע. חיבוקים ונשיקות, עכשיו המתח בעיצומו, מחר יוצאים לים!
היום הגדול הגיע, מתארגנים עם הציוד. ערן מבצע בדיקה אחרונה. סדר וארגון הוא שמו השני. אבא של הסקיפר, אלן, הגיע לאסוף אותנו ואנחנו כבר בנמל. היאכטה מוכנה, יפה ביותר ומקצועית, 52 פיט, 11 שכבות פיבר ומשקלה 27 טון. ביאכטה שני מנועי וולוו גדולים, סקיפר מקצועי העונה לשם יאן ושני חברי צוות לא פחות מקצועיים, סטיב ומריו. השמש מתחילה לרדת, ואנחנו לא יכולים להתאפק ולחכות 12 שעות עד שנגיע אל מטרתנו- "הוקינס באנק". בדרך עושים הכרות עם הסקיפר והצוות שמסבירים איך ומה הולך לקרות (לא לפני שג'אן-ג'אק (ג"ג) מסביר לסקיפר שהחלום הגדול שלי הוא לתפוס ילופין- (YELLOWFIN).
ארוחת ערב טעימה, עוד כמה שעות עוברות ולמיטה. אני לא מצליח להירדם וסופר טונות במקום כבשים..
 הבוקר עולה, אני מתעורר לקול ציוצים וצפצופים מוזרים, מתארגן להנחת תפילין והצפצופים מתגברים. לפתע עולה בראשי מחשבה אולי זה דולפינים, אבל אני בתוך הקבינה, יוצא החוצה בריצה לערן ששותה קפה במרפסת האחורית ואומר לו איש, תבדוק אם יש דולפינים מסביב. הוא צוחק לנוכח הבחור אפוף השינה עם השערות העומדות כלפי מעלה כנגד כל חוקי המשיכה ואומר "איזה דולפינים בראש שלך?" אני חוזר לקבינה ומתחיל להניח תפילין. לפתע אני שומע את מתי וערן צועקים לי מבחוץ "דולפינים, דולפינים!" עולים לחרטום ורואים להקה של דולפינים מלווה את היאכטה. אני מסיים להניח תפילין, אוכל ארוחת בוקר עם ג"ג, שם עלי את חולצת IFF בגאווה ויוצא למרפסת.
כולם כבר חמושים ויאן מסמן לצוות שלו להרכיב את מערך הטרולינג. לא עוברת דקה והחוט מתנתק מהקליפס של האאוטריגר ויוצא מהטיאגרה עם הצליל האהוב והמוכר. אני על כסא המאבק ולאחר 5 דקות יוצא לו דג וואהו יפיוף. אני כבר מחייך אבל זה עדיין לא הטונה ילופין. ג"ג ויאן מודיעים לי שעד שלא יוצא ילופין אני לא עוזב את הכסא. וכמה דקות לאחר מכן אני מוציא את הטונה ילופין הראשון בחיי!
שניות ספורות לאחר מכן אני שומע את התקווה מתנגנת ברקע, אני מסתכל אחורה ורואה את יאן, ג"ג וערן מחייכים. יאן שם לי את התקווה לכבוד הגשמת החלום. ממשיכים עם טרולינג עד לנקודת הג'יג הראשונה ובדרך ערן מוציא עוד ילופין גדול.
ג"ג וקלוד מחברים למקלות הג'גינג והפופינג שלהם סקירט (דמוי חצאית לטרולינג) ועושים איתו טרולינג, בהמשך גם ערן. ג"ג עובד כמו מכונה ומביא את הדגים במהירות ומקצועיות רבה ליאכטה, לאיש יש טכניקה וכוח מדהימים.
מגיעים לנקודת הג'יג הראשונה ואני, שלא מבין עדיין מה קורה רואה את ערן נעול עם דג וכנ"ל ג"ג, וקלוד, ורק אני מחייך כמו מטומטם מביט בהשתהות בחברה עובדים.  GIANT TREVALLY יפה לערן ודוגטוסים (Dogtooth tuna) מכובדים לחברה, תיקון קצר ושוב ממשיכים, אני מוריד ג'יג ומתחיל לעבוד שלוש הקפצות ונעילה, כמעט עף למים, קרב קצר של 10 דקות ועולה לו דוגטוס יפה, וככה זה ממשיך כל היום, תקיפות חזקות בג'יג והפסקות לטרולינג ויש תוצאות בכל החזיתות. לערן בורח דג גדול שמשאיר לו משהו שפעם היה ג'יג ועכשיו נראה כמו מגרדת גבינה. כמובן שג"ג לא מסתפק רק בדגים וצריך להילחם גם בכרישים והבחור קורע אותם לגזרים.
בארוחת הערב מרגישים את השרירים ואני גם את הדלקות, בלילה נישן מעולה.
בבוקר קמנו עם ציפיות ליום מטורף כמו אתמול לפחות. והיום הזה עלה על הציפיות כשגולת הכותרת היא תפיסה של בלק מרלין, תיוגו ושחרורו. בלילה ג"ג עובד על פיתיונות וערן ממשיך בג'יג, ג"ג מוציא שני ג'ובפישJob Fish)  ) וכריש וערן ממשיך עם הדוגטוס שלו.
למחרת הגיעו החברה הגדולים יותר שממש שברו אותי. נפל בחלקי לתפוס את הדוגטוס הגדול של הטיול. במקביל תקף כריש מסוג וויט טיפ (( WHITE TIP SHARK את אחד הסטים שהועבר לג'אן גאק, שבתוך 10 דקות העלה מפלצת ששוקלת מעל 200 קילו ממש עד למרפסת היאכטה ואז הוא בורח (האיש תותח, כבר אמרנו?). כאשר יאן מודיע לנו שזה היה אמור להיות שיא עולם חדש בתפיסת כריש מסוג זה, מגיע הסיפור המדהים של הטיול. ערן מקבל תקיפה וננעל על לוקוס אדום קטן, הוא מתחיל להרים אותו די בקלות כשלפתע הוא מקבל פצצה אדירה על המקל. משהו טרף את הלוקוס… לאחר מאבק מתיש עולה הדוגטוס כאשר הלוקוס לצידו, והסיפור המדהים הוא שהדוגטוס בלע את הלוקוס והוא יצא לו מהזימים כך שבדוגי אין קרס אחת תפוסה ומה שמרים אותו למעלה זה ערן והלוקוס.
הדגים ממשיכים לעלות בחכה, טרולינג, ג'יגינג הכול עובד, היום עומד להסתיים, אך לפני סיומו אנו רואים להקה של לוויתנים, המשחקים להם במים, לא רחוק מאיתנו.
המשקל הכולל של הדגים שתפסנו היה 1,900 קילו, שחררנו חזרה לים יותר מ 30 דגים, בין הדגים המשוחררים היו גם 4 כרישים ובלאק מרלין .
זהו, נגמר, חוזרים לנמל "רודריגז", כל הגוף כואב אבל החוויות צרובות חזק בראשי. בנמל מחכים לנו בני משפחתו של יאן אשר מקבלים את פנינו בחיבוקים והמון אהבה.
כמה מילים על יאן והצוות. יאן, איש ים אמיתי, ידע להביא אותנו למקומות הנכונים, מיקם את היאכטה בצורה הכי מקצועית. אנשי הצוות שלו מקצועיים ואדיבים והאוכל מעולה, החברה דאגו שהכל יהיה מושלם, לא אומרים לא לכלום. האירוח המשיך גם בחוף, הם דאגו לקחת אותנו להופעות מקומיות, מסעדות ועוד הרבה פינוקים שרק המקומיים מכירים.
דילוג לתוכן