EN

חיפוש

יפו – חודרת כמו יין לדם…

מאת קובי קורייאט

יכולתי בקלות להמליץ לכם על מפרץ עוצר נשימה בטורקיה, על עגינה במעגן מדהים, למרגלות נוף משגע, על מסעדה שנמצאת בקרבת מקום שם אכלתי את הסטייק הכי מדהים שטעמתי בחיי. יכולתי. בדיוק כמו שיכולתי לספר לכם על אי קסום ולא מתוייר ביוון או על הפלגה לאורך הריביירה הצרפתית.

בחרתי להיות מצד אחד פרקטי יותר אך מצד שני, להוביל אתכם למקום האהוב עלי ביותר בעולם, נמל עתיק הקיים לא פחות מ-4000 שנים, מקום שאפילו ספרו של העם הנבחר מדבר עליו, מקום שההפלגה אליו היא לפעמים רק עניין של שעות ספורות. כנראה שכבר הצלחתם לנחש. אני מתכוון כמובן ליפו.
יפו היא אחת מערי הנמל העתיקות בעולם, סביב שמה נקשרו אגדות רבות, אחת מהאהובות עלי היא שיפו, במקור "יופיאה", קרויה על שם אמה של אנדרומדה, קסיופיאה.
עשרות שירים כבר עסקו ביופיו של הנמל הזה והעיר הקסומה הזאת, הירח העולה מעל המסגדים, ריחות עשן וצליל גיטרה וכמובן אותו אושר מתגנב מול חלון משקיף לים התיכון…"
נמל יפו שוכן על גבעה כך שאם תגיעו מצפון יופיה של העיר העתיקה נראה למרחוק, כמו ציור מרהיב, נוכל לזהות בקצה חופי תל אביב גבעה, עליה שוכנים מבנים עתיקים, כנסיות ומסגדים.
כאשר נגיע מהים, כדאי שנדע: לנמל יפו שתי כניסות. האחת צפונית שהועמקה לאחרונה והשנייה,  מערבית,  בין השובר לסלע אנדרומדה.
רבות סופר ודובר על הכניסה ליפו. כניסה זו היא ללא ספק מיוחדת ביותר אך גם מאתגרת במיוחד את השייט, יותר מכל נמל אחר בארצנו. (הנחיות מדוייקות לכניסה תוכלו למצוא באתר האינטרנט של כחול).
בימים אילו קיימת תנופת בנייה גדולה מאוד בנמל והתוכניות מבטיחות את קיומו של הנמל הגדול והמתוייר ביותר בארץ. גם "מצוקת החניה" בנמל עומדת בפני פתרון ונבנה רציף אורחים חדש בצד הדרומי של הבריכה כמו גם עבודות לגילוי הרציף הישן מהתקופה העותמנית.
 
כבר בכניסה לנמל ניתן להבין שהוא שונה מכל מעגן אחר שתראו בארץ, אם בריחם הממכר של הסלעים הנשטפים בכניסה, במראה ספינות הדיג הפועלות באופן סדיר בנמל, ספינות הטיולים, והיאכטות הפרטיות העוגנות בנמל, ועוד לא אמרנו כלום על השחפים.
לאחר הכניסה לנמל, באיזור הבריכה, שוכן הבניין של צופי ים יפו. שבט צופים שראוי לכתבה בפני עצמה. כבר שנים שהם מהווים חלק בלתי נפרד מנוף הנמל היפואי ונפלא לראות, איך אחרי שנים, אהבת הים ניכרת אצל כל אחד מבוגרי השבט.
העגינה ביפו היא חוויה מסוג אחר, ניתן להשאיר את היאכטה לכמה שעות ברציף האורחים ולצאת לסיור
בסימטאות הקסומות ומלאות ההיסטוריה של העיר העתיקה. אפשר לתכנן טיול רגלי בטיילת יפו הנפלאה, אפשר לבקר בשוק הפשפשים הנמצא במרחק דקות ספורות מהנמל. אם אתם שם, אל תפספסו את החומוס של דני בשוק. חומוס כזה, באמת עוד לא אכלתם.
בגלל תנופת הבנייה האדירה, והשינויים החלים במראהו של הנמל חדשות לבקרים, ישנם מופעים לאורך הרציפים מידי סוף שבוע, מומלצת במיוחד התערוכה המרגשת במרכז "נא לגעת" לחירשים עיוורים,  שווקים מאולתרים של מזון לצד דוכני עתיקות, פסטיבלים והצגות והכל במרחק הליכה מהיאכטה שעגנתם ברציף האורחים.
אז קחו לכם שבת קסומה, ובואו ליפו. היא כמו בשיר, "חודרת כמו יין לדם".
 
קובי קורייאט הינו מבעלי מועדון היאכטות סיילור בנמל יפו.
דילוג לתוכן