חווית הפלגה תחרותית בים האגאי

דודי סימון

באפריל 1999 קיבלנו הזמנה רשמית להשתתף בבלו קאפ ביוון. הבלו קאפ היא אליפות בנטו בים התיכון והיא פתוחה לכל דגמי בנטו, ניתן להירשם עם יאכטות פרטיות או להשכיר יאכטות מקומיות.

בעזרת ארן ופילה מ"תשוט" נרשמנו לתחרות בהרכב מלא: שלוש ספינות מדגם OCC 381 כשעל כל סירה ממדריך מטעם ביה"ס לשייט דרך הים וארבעה תלמידים או בוגרים של ביה"ס. לאתונה הגענו יום אחד לפני שאר המשתתפים ונרגשים התחלנו בתהליך המייגע של קבלת היאכטות. הרשמה ומנהלות, ארוחת ערב בטברנה יוונית חתמה את היום הראשון. למחרת יוצאים ליום אימונים ראשון, רוח של 25 קשר, מצומצמים למדי אנחנו מבצעים היכרות ראשונה עם היאכטות והיאכטות האלה פשוט שטות נפלא, גם ברוח חזקה הם נותנות הרגשה בטוחה לחלוטין הסירות מאוזנות ופשוט שטות למופת. במשחקים המוקדמים שבצענו אנחנו רואים שאנחנו שטים לא רע בכלל ומצליחים להיות מהירים יותר כמעט בכל רוח. בחזרה למרינה מתחילים להגיע שאר המתחרים לבושים בבגדי יאכטונרים מהודרים ומעילי סערה, כשעל היאכטות מתנוססים דגלים של ספונסרים רשמיים.
המתחרים, 43 יאכטות משלוש עשרה מדינות נראים מקצוענים לחלוטין לעומת נבחרת דרך הים. תדריך רשמי ובו לראשונה שומעים את המנטרה הרשמית שתלווה אותנו לאורך המרוץ כולו: "קיראו את הוראות המרוץ … "
ארוחת ערב חגיגית בטברנה וסיליס, מוסד ידוע לכל שוכני מרינה קלמקי, חותם את היום השני.
היום הבא מוקדש לאימונים ושייט לAGINA שממנה יתקיים למחרת הזינוק הראשון הרוח שקדמה אותנו בבואנו דועכת לאיטה וההפלגה לAGINA בעזרת מנוע ומפרשים. כל צוות שוקד על הכנת "טקטיקות מיוחדות וסודיות" (שהתמקדו בפיסטוקים, מרקים ושרימפסים). עצירת צוהריים מחייבת ב PERDIKA המעגן הקטן והציורי ומשם לAGINA , הקבוצה הישראלית מגיעה עם השקיעה ועוגנת בשורת השלישית וזו ההזדמנות לבקש סליחה מכל האוסטרלים שהערנו בלילה.
יום המרוץ הראשון מקדם את פנינו בשמש חמימה, ים שקט ו.. מעט מאוד רוח, יוצאים מהנמל ונערכים לזינוק. 5 דקות לפני הזינוק מונף דגל והמנועים מכובים, כולם תופסים עמדות לאורך הקו ואז נשמעת הצפירה לזינוק:
43 יאכטות עומדות במקום ואין טיפת רוח לאט לאט מתקדמת ספינה אחר ספינה וחוצות את קו הזינוק.
כאלו מישהו לחץ על כפתור PAUSE בווידאו כולם עומדים, כשמדי פעם מישהו מקבל את הרוח ומתקדם מאה מ’ לפני כולם ובשאר היאכטות מתחילה ההתרוצצות: מה קורה? איך הוא שט? מה הקסם שלו. חמש שעות מתסכלות של "רוחות מקומיות" עוברות עלינו כשהכניסה ל POROS מתגלה לנגד עיננו ואנחנו ממוקמים בקדמת הצי. יאכטות שחולפות על פנינו במהירות מגלות לנו שעבר חלף לו זמן ההגעה הרשמי לקו הסיום ושמסלול היום הראשון קוצר …
קיצור המסלול צוין על ידי דגל שהונף על סירת השיפוט (כנראה שמאחורי גבו הרחב של מנהל המרוץ … ) ורבים מהמיתחרים לא הבחינו בו מה שגרם לגל תלונות וטרוניות בסיכום היום הראשון בהיכל התרבות של POROS ("קיראו את הוראות המרוץ" ובאנגלית יוונית זה נשמע טוב יותר) מתברר שאף יאכטה לא עמדה במגבלות הזמן מה שגורם לפסילת היום כולו.
לאחר פרידה מ POROS שטים דרך התעלה שליד העיר משני הצדדים הבתים הלבנים נושקים לקו המים והנוף מדהים.
ביציאה מהתעלה ברור לנו שהיום הולך להיות שונה לחלוטין הרבה רוח וים גלי מקדמים את פנינו בהפלגה לקראת קו הזינוק.
מבט על הזינוק המוקדם של דגמי הפירסט ומבט מסביב על ההכנות של צוות האוקיניס מראה שאף אחד לא מצמצם מפרשים.
במפרשים פתוחים לחלוטין אנחנו מזנקים לכיוון הידרה, הקטע הראשון של המסלול הוא בקדמית, הסירה כולה שוכבת במים ואנחנו נזקקים להרבה עבודת היגוי כדי לשמור על מהירות עובדים קשה וכמעט לא מתפנים להסתכל סביב.
הקטע הבא בירידה ברוח מלאה לכיוון הידרה כולם בפרפר (אין ספינקר) רצים במהירות מדהימה, ההיגוי דורש ריכוז מקסימלי (גלים של מטר וחצי בירכתים) וההרגשה מדהימה. גולשים על הגלים ועוקפים סירה אחרי סירה עד קו הסיום.
לאחר סיום מנסים להבין איך לעזאזל הולכות להיכנס 43 יאכטות למרינה הקטנה הזאת אבל מארגני המרוץ לא מתרגשים ומכניסים סירה ועוד סירה למרינה של הידרה. בערב באולם התרבות של הידרה אחרי הופעה של להקת המחול המקומית ונאום ראש העיר מוקראות התוצאות:
להפתעתנו סיימנו במקום השלישי שלוש שניות מהמקום השני ו – 37 שניות מהראשון. מה שהיה הפלגת כיף עד לרגע זה הפך פתאום לתחרות !!
בבוקר הזינוק נדחה ל- 11.30 עקב הסתבכות עוגנים של מספר יאכטות (כולל סירת השיפוט) על היאכטה כולנו דרוכים ומוכנים לזינוק הצוות המנצח בהרכב אלכס , מימון, עקיבא, אביתר ומייק מתארגן ל"יום קרב" . אנו שומרים צמוד על מתחרינו הקשים, צוות יווני עם בנטו 50 חדשה, פרטית וכחולה להפליא.
זינוק ואנחנו רצים קדימה, הפעם אין רחמים ואין סימפאטיה ואנחנו לא מפנים לאף אחד (כולל רשימה ארוכה של צידוקים היסטוריים ומוסריים), האמת שאין הרבה למי לפנות שאתה בחבורה המובילה. מהר מאוד אנחנו מתמקמים במרכז קבוצת הפירסטים (שזינקו 10 דקות לפנינו, עם סירות מקצועיות). יום של שייט מושלם ומדויק מביא אותנו בזחילה איטית לקו הסיום בארמיוני (הרוח שגוועה לה). אנחנו מתרחצים ומתמרקים לקראת הקראת התוצאות של היום, לאכזבתנו הרבה גם היום סיימנו במקום השלישי.
בדרוג הכללי אנחנו ממוקמים במקום השני עם 6 נקודות ולפני האוסטרים עם 8 נקודות.
 
לקראת יום המרוץ האחרון החלטנו להמשיך בטקטיקה שעבדה כל כך טוב עד עכשיו: הרבה בירה, אוכל טוב, ומעט שינה.
היום האחרון של המרוץ מתחיל באספרסו בבית הקפה המקומי ובהכרזות שהיום סוף כל סוף נפעיל משמעת קבוצתית והקבוצה של ליאור תחסום את היוונים (מתחרינו המרים, בנטו 50 וכולי) ואנחנו נזנק לנו לבדידות הזוהרת שבמקום הראשון.
זינוק במשבי רוח עזים גורם לכך שהטקטיקה שהכנו בקפדנות רבה לא עבדה.
במפרץ ארמיוני שטים לכיוון פורטו הלי והרוח שמשתנה במהירות יוצרת מצבים מוזרים שסירות קרובות אחת לשניה שטות במפנים שונים זו בגבית וזו בקדמית.
במצב זה מהירות התגובה חשובה ביותר וכל שינוי ברוח קובע, אף אחת מהיאכטות לא מצליחה לצבור יתרון משמעותי ועד ליציאה מהמפרץ אנחנו עוקפים ונעקפים וחוזר חלילה.|
ביציאה מהמפרץ הרוח מתייצבת ומתחזקת ולשמחתנו הרבה, לראשונה במרוץ רוח נגדית: גלסים, סוף סוף כאן נוכל להביא את יתרוננו האיכותי לידי ביטוי .
ואכן לאט לאט אנחנו מתקדמים במעלה הדירוג. עוד גלס ועוד גלס וקו הסיום מתקרב והולך במקביל לברזילאים וליוונים אנחנו חוצים את הקו. המפרשים יורדים, הבירה נפתחת והרבה הרבה אדרנלין שרוצה להשתחרר מתועל לשחייה במימי המפרץ הצלולים. בערב באולם הכנסים במלון בפורטו הלי כולם חגיגיים ונרגשים לקראת הקראת התוצאות הסופיות. ההבדלים בין הקבוצה הישראלית לשאר העולם בולטים במיוחד הערב, הקבוצות העשירות שישנו כל ערב במלון אחר, לבושים בבגדי יאכטונרים של מיטב החברות בעוד אנחנו במראה הצבר המחוספס (גילוח..) ובג’ינסים חגיגיים נראים לכל היותר כאורחים לא קרואים.
תוצאות היום מוקראות ולהפתעתנו הרבה סימנו במקום הרביעי ביום האחרון.
מה שהקנה לנו את המקום השלישי והמכובד וגביע יפה בסיכום הכולל. הקבוצה כולה סיימה במקומות 17,6,3 הישג מכובד לכל הדעות אם נזכור שבתחרות השתתפו 43 יאכטות מ 13 מדינות רוב המתחרים משתתפים באופן קבוע במרוצים מהסוג הזה וחלקם משתתפים במרוץ זה בקביעות.
ההישג גדול אף יותר אם נזכור שצוותי היאכטות הישראליות הורכבו מתלמידים ובוגרים טריים של ביה"ס לשייט דרך הים. אנחנו על המפה !!
החזרה לאתונה ברוח של 35 קשר הייתה סיום הולם ושייט מדהים, כשבלילה עוצרים בפרדיקה לבד בשקט בטברנה אחרי ארוחת דגים, משחזרים את כל הקטעים של המרוץ: ואם ואולי וכאילו ולמה לא צמצמנו ביום הראשון והסיבוב ההוא והמהפך הזה ופתאום מבינים איזה חווית חיים נפלה בחלקנו.