שייט של מים מתוקים: תעלות אנגליה

מאת דניס יורדן

רב החובל דניס יורדן הוא מותיקי רבי החובלים בצי המסחרי. הוא גם שייט יאכטות מנוסה. דניס בצע הפלגה שבעיני שייטי "מים מלוחים" רבים נחשבת כ"חילול הקודש" ובעיני רבים נחשבת כשיא ההנאה: שייט בתעלות אנגליה. לשיפוטכם.

זה זמן רב שאני כבר "דלוק" על השייט בתעלות של אנגליה ובמשך השנים אף צברתי חוברות ופרסומים רבים על הנושא. אך בשל סיבות אלו ואחרות הדבר נדחה ונדחה עד שבקיץ האחרון נגמרו לי כל התירוצים וכך ביחד עם מרים ידידה ושותפה להרפתקאות מצאתי את עצמי סוף סוף משייט לי בהנאה גדולה באזור חלומי של עיירות ציוריות, כפרים, טירות ויערות עתיקים שהשתמרו להפליא עד כדי כך שבכל רגע אתה מצפה לחזות באבירי השולחן העגול כשהם דוהרים במרץ רב לעבר האופק על מנת לתקן עוולות או אולי לראות את רובין הוד בכבודו ובעצמו המציץ אליך מבין השיחים וקשתו הדרוכה בידו…
מכל מקום זו אנגליה אחרת, אנגליה אותם תיירים מועטים (ישראלים ואחרים) מכירים, ומלבד המראות והנופים המדהימים הרי שאתה רחוק מן הרעש, הדוחק והמהומה הרגילים, האנשים נחמדים ומסבירי פנים (אם כי אפשר ותתקשה להבין את האנגלית שלהם) ובעיקר המחירים סבירים ושווים לכל כיס…
עצם השיוט בתעלות הללו המחוברות ומגיעות כמעט לכל מקום ברחבי האי הבריטי הינו למעשה משחק ילדים שלא דורש כל ניסיון ימי ובוודאי לא תעודות מקצועיות. אכן פגשנו ועברנו פה ושם בסירות עמוסות במשפחות וילדים עם הכלב והחתול הנצחיים. שייטים אשר כף רגלם לא דרכה מעולם על כלי שייט מכל סוג שהוא וכל הידע שיש להם הוא הידע של סוכן חברת ההשכרה שלבקשתם הצטרף אליהם לשניים או שלושת המייל הראשונים, זאת בכדי להראות להם כיצד לטפל במנוע, להחזיק בהגה, להפעיל את השירותים והחימום ובעיקר כיצד להפעיל את תנור הגז שבמטבח. אנחנו לאחר עיון במספר חוברות ופרסומים התקשרנו בסופו של דבר לעסק המשפחתי קטן הממוקם ופועל בצד חברות אחרות בתעלות של מזרח אנגליה ובתעלות TREMTANO MERSEY" " אזור שלפי הפרסומים מצא חן בעינינו במיוחד (גם המחיר הזול יחסית כ- 400 לירה סטרלינג לשבוע ימים) אצלם הזמנו סירה חלומית בשם ”ALICE” הנחשבת לקטנה שבהיצע ומיועדת ל 2-4 איש ואורכה הוא 33 רגל (ניתן לשכור סירות גם ל 10 איש ויותר שאורכן מגיע ל 70-80 רגל) רוחב כל הסירות בתעלות הינו אחיד. בסירה שבחרנו חדר אוכל הכולל סלון ובחרטום חדר שינה, מטבח המצויד בכל הנדרש, מקלחת עם מים חמים ושירותים. בכלי השייט ספון אחורי עליו ממוקמת עמדת ההיגוי (טילר). לסירה מנוע דיזל (אמין מאוד) המגיע בקלות לארבע הקשר המותרים להפלגה בתעלות. מכלי הדלק והמים מספיקים לכל משך השיוט. בנוסף מצאנו בסירה כלי אוכל, בגדי סערה (לגשם), מצעים ומגבות , טלוויזיה ובעיקר שני יתדות ופטיש שאתה אמור לתקוע בגדות התעלה ולשמש כנקודות התקשרות. התקשרות נעשית בשני מקרים: הראשון בכל ערב נערכת התקשרות כהכנה לשהות לילה (לא שטים בתעלות בדרך כלל בשעות החשכה) והמקרה השני הנפוץ הוא התקשרות במקומות מעניינים כדי לצאת מכלי השייט לטיולים וסיורים לטירות ומקומות מעניינים בסביבה.
יש לציין שכל הסירות בנויות לוחות ברזל מסיבים מאוד ואף אחד אינו מתרגש אם פה ושם משפשפים איזה קיר או אולי סירה הבאה ממול. בכל אופן הרוחב בתעלה בדרך כלל מספיק ואם תשמור על הימין הרי שאין סיבה שזה יקרה מה עוד ומרבית השייטים אדיבים מאוד וכיאה לאנגלים מפנים דרך, מורידים מהירות ולא פעם בפניה או מתחת גשר במעבר צר נאלצנו להמתין שכן שתי סירות (לא תאמינו!!) התעקשו כל אחת לוותר לשניה על זכות המעבר … .. את הסירה הזמנו לחודש ספטמבר (מחיר מוזל של סוף עונה) כן כאמור יש להזמין מראש, למלא טופס הזמנה ואף לשלם מפרעה.
בחור נחמד בא לאסוף אותנו מתחנת הרכבת הקרובה אליה הגענו מלונדון (כ 4 שעות נסיעה) ובדרך עצר לבקשתנו באיזה מרכול בעיירה שם מילאנו קרטון עם מצרכי מזון שרובו ככולו נשאר מיותם שכן למרות המטבח המצויד הרי כמעט ולא השתמשנו בו מאחר ובכל כמה מיל אתה פוגש ועוצר ב"PUB " שאינו אלא פונדק דרכים של פעם שם ניתן לאכול ארוחות כיד המלך במחירים "מצחיקים". שלא לדבר על כל שבעיירות שעוברים נמצא היווני המוכר "FISH AND CHIPS " ועוף בגריל וכן "TAKE AWAY " סיני. כך שלמעשה לא היה כל טעם לבשל בהתחשב בכך שאחר כך צריך גם לשטוף את הכלים … השיט עצמו כאמור מאוד פשוט מה עוד ובידך חוברת שאתה מקבל ובה מפת הדרך שאתה עובר עם ציון כל גשר, הסתעפות , אזורי נוף מעניינים , אתרים היסטוריים , עיירות וכפריים כך שאתה לא יכול בשום אופן ללכת לאבוד.  חוויה מיוחדת היא לשוט ולעבור במנהרות המזדמנות לפרקים במסלול השיוט שאורכן לפעמיים כחצי קילומטר ויותר והמעבר בהן צר ונמוך ולרוב מספיק בקושי לסירה אחת – אך הדבר נלקח בחשבון. זמני המעבר לכל כיוון מצוינים הן בחוברת השייט שמקבלים עם הסירה והן בשלטים המצויים בשני צידי המנהרה וכל שעליך לעשות זה לחכות קשור לגדר בכניסה עד שזמן המעבר לכיוון שלך יגיע ( עד חצי שעה בדרך כלל) את הזמן ניתן להעביר במפגש ושיחה עם שייטים אחרים שלידך או לקפוץ לכוס בירה טובה ב "PUB " המקומי הממוקם בדרך כלל מטרים ספורים ממקום אסטרטגי זה.
חוויה אחרת היא המעבר ב "LOCKE " שאינו אלא תאי הצפה הסגורים בשני צדדיהם בשערי עץ מיוחדים ותפקידים אינו אלא לאפשר המשך שיוט חופשי בתעלה העוברת עמקים וגבעות וזאת על ידי העלאת והורדת מפלס המים בתא כאשר הסירה הנסגרת בפנים מועלת או יורדת לגובה התואם את מפלס התעלה בה ממשיכים לשוט. הדבר נעשה בעזרת מגופים גדולים וכן בפתיחת וסגירת שערי הכניסה – פעולה זו נעשית ידנית על ידי שייטי הסירות עצמן והשיטה בנויה כך שגם אישה או ילד יכולים בקלות להפעיל מתקנים אלו … עם זאת יש לקחת בחשבון שישנם קטעים בהם ממוקמים עשרה "LOCKS " ויותר אחד אחרי השני ואת כולם צריך לעבור זאת כאשר התנועה בהם הנה משני הכיוונים כלומר סירה עולה נקשרת בצד וממתינה עד שסירה מן הכיוון הנגדי יורדת ואז היא נכנסת לתא שהתפנה יוצאת ושוב מחכה וחוזר חלילה כך שלפעמים ביום עמוס הדבר עלול להימשך גם כמה שעות טובות. מובן שאת הזמן ניתן שוב לנצל למפגשי חברה ובירה ב "PUB " וכו' …
לחליפין ניתן לבחור מסלול שייט באזורים שטוחים ששם מכשולים מן הסוג האמור מועטים ביותר. יש לשוב ולציין שמרבית מסלולי השייט הללו מחוברים ביניהם וכל שעליך לעשות הוא לעיין בחוברת שבידך ולהחליט באיזה מסלול שיט לבחור.
ככלל יקצר הנייר מלתאר את כל החוויות שעברנו, הטירות בהן ביקרנו, העיירות, הנופים המרהיבים והחברים החדשים שרכשנו וכל זאת בשבעה ימים שעברו מהר מדי כמו חלום וכך למרות שאני מחזיק ומשייט ביאכטה משלי ומחשיב את עצמי כאיש של מים מלוחים אני ממליץ לכל אחד להתנסות בחוויה בלתי נשכחת זו לפחות פעם אחת, וכשלעצמי אני מתכנן ומצפה לחזור ולעשות זאת שוב.