התעלות של אירלנד הירוקה

דן כרמי

אחרי מספר שנים של הפלגות בקו קפריסין, תורכיה ויוון החלטנו לנסות משהו חדש: שיט תעלות. אולי בגלל "חולשה" למוסיקה אירית החלטנו על שייט תעלות באירלנד. טסנו לדבלין, משם נסענו למרינה Emerald star בעיירה Belturbet על גדות הנהר Erne.

המרינה של Belturbet נמצאת בצפון אירלנד כשעתיים נסיעה מדבלין. מגיעים למרינה מסודרת יחסית, מקבלים הסבר קצר על הסירה, רואים סרטון וידאו על השיט והאזור וקדימה לדרך. אין צורך ברישיון משיט או כל ניסיון קודם.
הסירה שאנו שכרנו היא מדגם Capri, סירה לשניים שענתה בהחלט על הציפיות: חדר שינה קדמי מרווח כולל סדינים ושמיכות פוך, סלון נוח והרבה ארונות אחסון, מטבח מצויד: מקרר, תנור  גז וכלי בישול. תא שירותים ומקלחת מרווחים למדי, בקיצור פינוק. בסירה מיכל מים גדול 300 ליטר ומיכל דלק המכיל 200 ליטר ואמור להספיק לשבוע הפלגה של כ- 5 שעות ביום. מערכת מים חמים וקרים מווסתת היטב ומופעלת באמצעות מנוע הסירה (רצוי להתקלח אחרי מספר שעות הפלגה שאז המים חמים במיוחד) כמו כן ישנו  חימום מצוין בתוך היאכטה. עמדת הניהוג סגורה ומאפשרת הפלגה גם בגשם, במזג אוויר טוב אפשר לפתוח את הגג ואפילו להשתזף.
מבחינת אביזרי ניווט, יש בסירה ספר תפעול ומפה מפורטת של האזור. הסירה אינה מצוידת ב GPS. למרות שמדובר בשייט נהרות, מסלול השיט עובר  באגמים גדולים ובשטחים פתוחים שם ניתן ל"התברבר" במידה ולא שמים לב לציוני הדרך, במיוחד במזג אוויר סגרירי וכשהראות לקויה.
למי שלא התנסה בהשטת סירות, ההסבר והתרגול שניתנים על ידי החברה אינם  מספקים. ההמלצה שלנו כי בסירה יהיה לפחות שייט אחד בעל ניסיון, יש לעיתים רוחות חזקות וזרמים בנהר ומפעיל ללא ניסיון עלול להיתקל בבעיות השטה וניווט. בסירות הגדולות יותר ישBow thruster  שמקל משמעותית על העגינות, כניסה ללוקים, תמרונים שונים וכיו"ב.
הסירות מבוטחות כמובן אך מומלץ בחום לעשות ביטוח ביטול השתתפות עצמית בנוסף לביטוח הכלול במחיר הרגיל, ביטוח ביטול ההשתתפות העצמית עולה כ 70 יורו ולהערכתי שווה כל סנט.
אזור נהר ה-Shanon  בו הפלגנו מנוהל כשמורת טבע, אין בו שיט מסחרי והמים נקיים וצלולים (למרות צבעם החום).
בממוצע הפלגנו חמש שעות ביום. הדרך עוברת בנהר צר, תעלות, גשרים עתיקים, מבצרים ומבנים היסטוריים. בעלי חיים מלחכים עשב ירוק בצידי הדרך, פרחים בצבעים מרהיבים, ציפורים, חרקים והרבה עננים יפים בשמיים,  בצורות שונות. באזור בו הפלגנו ניתן להפליג מספר שעות מבלי להיתקל באדם או בסירה חולפת, לעיתים מגיעים לאגם רחב ידיים שבקושי רואים את צידו השני.
מערכת הלוקים (סכרים המאפשרים מעבר בין נתיבי מים בגבהים שונים) באזור מפותחת ביותר ונשלטת בחלקה על ידי מערכות הידראוליות המופעלות על ידי השייטים עצמם באמצעות כרטיס מגנטי אותו ניתן לרכוש במרינות או בחלק מהלוקים עצמם.
בתכנון הדרך חשוב לקחת בחשבון את שעות סגירת ופתיחת הלוקים 0900 בבוקר פתיחה ו- 2000 סגירה. בשעות החושך לא ניתן להפליג.
בנהר ובצידי הדרך לא ניתן לעגון בעזרת יתדות כפי שמקובל במקומות אחרים באירופה. ניתן לעגון רק בעיירות בדרך, בהן יש בדרך כלל רציפי עגינה ו/או מרינות מסודרות (השייכות בדרך כלל לחברות ההשכרה). "המרינות" העירוניות הן מעגנים קטנים בהם ניתן למלא מים, לידם מבנה שירותים סטנדרטי.
 
האנשים חביבים ואוהדי ישראל. בחיפושינו הנואשים אחרי מוזיקה אירית מקורית הגענו לפאב בשם מולי מקגוויר בעיירה .Ballyconnel מוסיקה לא מצאנו (רק בשישי שבת) אבל מצאנו חברה נחמדים שמכירים את משה דיין, גולדה, חיים הרצוג (שהיה אירי במוצאו) ומחזקים את התיזה שהאירים הם כנראה צאצאי השבטים האבודים. הכול כמובן בצחוק ובדיחות דעת. הם לא שכחו גם להזכיר לנו לקרוא ספר על תולדות אירלנד, "טריניטי" שנכתב על ידי מי אם לא על ידי ליאון יוריס "שלנו", שזכור לטובה כמי שכתב את הספר המפורסם "אקסודוס". השארנו במקום  שטר של 20 שקל שהיה חסר בין השטרות של מדינות אחרות שהיו דבוקים על הקיר והמוזג התעקש להוריד את ערך השטר, כשלושה יורו מהחשבון שלנו.
 
באזור זה החיים מתנהלים גם בקיץ בתוך המבנים, הרחובות ריקים בדרך כלל, ורוב חיי התרבות מתנהלים בפאבים המקומיים .
שבעה ימים חלפו במהירות והגיע הזמן לסיים חוויה כיפית. ההתארגנות להחזרת הסירה פשוטה יחסית. ממלאים דלק בהתאם לכמות שנצרכה, (המחיר במרינות בדרך כלל יקר יותר מאשר בתחנות מילוי בדרך) בדיקת הסירה לא יסודית מידי, והליך קבלת הפקדון (Deposit) בחזרה פשוט ונוח.
 
אהבנו את אירלנד הירוקה והיא הבחירה שלנו להמלצת לשייטים.