החלום ושברו – אגם גארדה –איטליה

גל קדר

כאשר נכנס חודש אוגוסט, והילדים יוצאים לחופשה הגדולה שלאחר הקייטנות, צריך לחשוב כיצד מעסיקים את הילדים (וההורים) במשך חודש חם נוסף. כאשר עלה הרעיון לבלות שבוע לחופי אגם גרדה באיטליה הידוע כגן עדן לגלישת רוח ושייט מפרשיות, לא סרבתי. החיבור הישיר בין חופשת בטן גב במלון מומלץ, לבין שיט באגם נראה מבטיח, הלכנו על זה. הפנטזיה שלי כבר עבדה שעות נוספות עם רוחות של 20 קשר בקדמית חדה.

 
כדי לא להפסיד זמן חופשה יקר בשיטוטים וחיפושים אחר סירות להשכרה ולהתאכזב (ולאכזב את הילדים) משום שאין סירות פנויות, התחלתי לחפש באינטרנט אופציות להשכרה. רוב האתרים מציעים השכרת סירות מנוע להפלגה עצמית עם מנועים של עד 40 כ"ס או יאכטות מפרשיות של עד 10 מטר. לכלי שיט אלו לא נדרש רישיון משיט באגם. החברה היחידה שענתה לי למייל הייתה GARDA YACHTING CHARTER שבסיסה בעירMADERANO  במרכז האגם, בחופו המערבי.  ברשות החברה 3 יאכטות מפרשיות: אלן 310, בנטו 25 ובנטו 21. לאחר כמה שיחות טלפוניות ותכתובות מיילים שריינתי ליום הפלגה בין 0900 ל-1800 את הבנטו 25 המתאימה ל-6 מפליגים.
 
ביום המיוחל קמנו בבוקר מוכנים להפלגה. בדיקת תחזית מזג האוויר הראתה שלא צפויה רוח חזקה. כך היה גם כל השבוע. נהדר, זאת אומרת שכל המשפחה, גם זו שאינה מורגלת בהפלגות, תוכל להפליג. "וייז" הראה שיש לנו שעה נסיעה. התכוננו לצאת להפלגה ב- 1100, נספיק להגיע בזמן וגם הילדים לא ישתגעו מהנסיעה. אבל אם בים צריך לזכור שמזג האוויר אינו צפוי, אז בכביש הפקקים אינם צפויים. כך, ככל שהיעד מתקרב, זמן ההגעה הולך ומתארך. ואם כבר מזג אוויר, אז בירידה מההרים לכיוון מדרנו, אני שם לב כי למרות התחזית לאגם שקט, הרוח נושבת, ובעוצמה, יופי של תחזית…האכזבה הגיעה בהמשך.
ליאכטה הגענו באיחור של שעה. רשמנו לעצמנו שבפעם הבאה כדאי לשכור יאכטה מבסיס קרוב יותר למלון…
חיפוש קצר של משרדי החברה והגענו לדוכן קטן ליד מרינה ריקה מכלי שיט, איפה היאכטה? מסתבר, שכשיש בחוץ 40 מעלות, רוח של 2 קשר (עד שירדנו מההרים הרוח הפסיקה לנשוב) ובערך 40% לחות לא ממהרים להעביר את היאכטה לחכות ללקוחות מאחרים…
בינתיים אנחנו מנצלים את הזמן להתארגנות והסברים לאן אפשר להפליג, איפה לא להפליג ואיסוף חגורות הצלה לילדים. אם הייתה רוח, היינו יכולים להפליג צפונה, דרומה או מזרחה, אבל מכיוון שאין טיפת רוח נתחיל בהפלגה לאי הקרוב – GARDA. חיכינו 10 דקות ליאכטה, והופ לדרך.
הצוות הראשון מנה 6 שייטים, החל מביתי בת השנתיים ועד הסבתא שלה. יצאנו לכיוון האי במטרה לבדוק מה באזור. מכיוון שכאמור לא הייתה רוח, והיה חם, החלטנו להפליג בעזרת המנוע, למרות שלא נשבה רוח, האגם היה קופצני להחריד. אם נשווה אותו לכינרת בשעה 0600 בבוקר, אז אגם גרדה בשעה 1230 עם רוח  של 2 קשר היה  ממש סוער… את 2.5 המיילים לכיוון האי גרדה עשינו ב-30 דקות קופצניות. לא להיט… בטח לא כאשר כל הזמן חולפות סביבנו יאכטות וסירות מנוע, מפליגות ב-20 קשר ללא כל בעיה, בשבילן אלו תנאים מיטביים.
הגענו לאזור האי וחיפשנו האם יש בו מעגן קרוב. הבנים שלי, הסקיפרים בפועל החליטו שלא נקיף את האי אלא נעגון על גדת האגם הקרובה לאי. היאכטה מצוידת בעוגן חתול הננעץ היטב בקרקע הבוצית. ותוך רגע מצאנו את עצמנו שוחים במים הנעימים. הקפיצה למים מנעה מה"גזלן" הממונע לגשת אלינו ולהציע תפנוקים, אבל טוב לדעת שיש גם גזלן איטלקי…
 
זוכרים שהאגם קופצני? אז למי שנשאר על היאכטה לא כיף בזמן שהאחרים שוחים… מכיוון שחלקנו החל להרגיש את "מחלת האגם" משתלטת ומנגד הצוות המחליף עדיין מחכה בחוף, הרמנו עוגן והפלגנו חזרה למרינה שממנה יצאנו להחלפת צוות המפליגים.
 
ההפלגה השנייה הייתה קצרה יותר, מחלת האגם תקפה שוב. הפעם כבר הבנו שאין צורך להתרחק יותר מדי ואפשר פשוט לקפוץ למים בכל נקודה שרחוקה 300 מטר מהחוף ואינה נמצאת בנתיב המעבורת המקומית. חזרנו לחוף לאחר שלוש ומשהו שעות הפלגה, חמות, ללא רוח ועם מספר תובנות:
תובנה ראשונה – בהפלגות יום באגם עדיף לשכור סירת מנוע. יותר מהר, לא צריך רוח ואפשר להגיע לכל יעד הרבה יותר מהר.
תובנה שנייה – בפעם הבאה לשכור סירה במיקום קרוב יותר למלון. הדרכים סביב האגם, בבוקר, עמוסות בקיץ ומה שנראה קצר הופך ארוך…
תובנה שלישית – שאינה קשורה רק לאגם גרדה, והכי חשובה אולי, לא לפחד לשנות את המסלול ואת היעד ולקצר את ההפלגה. בחופשה כולם צריכים ליהנות.
תובנה רביעית- בסופו של דבר הפלגנו, עם הרכב, במעבורת, ממדרנו לגדה המזרחית של האגם ולמחרת הפלגנו בסירת פדאלים. הילדים נהנו לא פחות בשתי הפלגות אלו…
 
אפילוג
יום למחרת, אני והבנים מבלים בבריכת המלון. בחוץ 40 מעלות, לאן נלך? פתאום קולות בעברית, מגיעים שני ילדים לבריכה, ואחריהם האבא. פתחנו בשיחת חולין קצרה בין שני ישראלים שנפגשים בניכר. איפה הייתם? מה עשיתם? כמה שילמתם? כמה זמן עמדתם בתור בפארק גרדהלנד? ואז, הוא מספר לי שאתמול הם שכרו סירת מנוע, יצאו מהעיירה הקרובה למלון, הפליגו כל היום, שחו, עגנו בעיירות הסמוכות, ירדו לחוף והעבירו יום שלם כיאכטונרים על גבי סירת מרוץ. זה מה שנקרא : "לזרות מלח על הפצעים".
 

כמה פרטים חשובים:
1.      כמעט בכל מרינה באגם תמצאו סירות מנוע להשכרה. בקיץ כדאי להזמין מבעוד מועד כי הביקוש רב.
2.      יש יאכטות מפרש באגם, החברה היחידה שאני מצאתי שמשכירה יאכטות מפרש היא www.gyc.it.
3.      ניתן לשכור את היאכטות או הסירות למספר ימים ולהפליג בין העיירות שלחופי האגם.  אל תבנו על שינה בכלי השיט, אלא במלונות בלבד.
4.      מחיר השכרת יאכטה מפרשית מדגם בנטו פירסט 25.7 ליום הינו 365 אירו. המחירים מפורטים באתר החברה.
5.      סירות מנוע ניתן לשכור גם לחצי יום, היאכטות מושכרות ליום שלם.