בלוג הפלגה בים הצפוני 7 – חצית אמסטרדם דרך North Sea Canal

כתבו וצילמו: מרינה קרן ושי גורביץ

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מרינה ושי יצאו להפלגה מרתקת בים הבלטי, בואכה לאוקינוס האטלנטי. אנו מפרסמים את פרקי המסע שלהם בכחול. בתחתית כל מאמר קישור לפרק הבא.

דוברה באמסטרדם

The North Sea Canal

שינוי בתוכניות מצריך אותנו לעבור דרך ה- North Sea Canal , מהמרינה שבה אנו נמצאים במערב אמסטרדם ולחוף הים הצפוני, דרך מרכז אמסטרדם אל אגם IJmeer, לעגינה במרינה Muiderzand שבה יש סוכנות ותחנת שירות של X-Yachts. לקטע ההפלגה הזה שאורכו כ- 25 מייל וידרוש מעבר דרך שני לוקים ושני גשרים נפתחים, מצטרפים אלינו בני ודוד, שני שייטים ישראלים המתגוררים שנים רבות באמסטרדם ודוברים היטב את השפה. אנחנו יוצאים לדרך בצהריים, ומייד נכנסים ל- Lock הראשון שלפניו גשר נפתח המסתובב על צירו. בתחילה חשבנו שנוכל להמתין כ- 10 דקות ב- Drift מול הכניסה לגשר, אך ההמתנה מתארכת ואנחנו "נכנעים" ונקשרים בדופן ימין באזור ההמתנה המיועד לכך. לבסוף הגשר והלוק נפתחים (סימון אורות ירוקים משני צדדיהם) ואנחנו נכנסים ביחד עם עוד מספר סירות ויאכטות. אין רציף צף, אלא נקשרים למוטות/ ניצבים שנמצאים בתוך גומחות בקיר, וכאשר המים יורדים צריך לשחרר חבלים ואף להעביר אותם לגומחות נמוכות יותר. המשמעות, אגב, היא שבזמן שנכנסנו ל- North Sea Canal התעלה לכל אורכה בעצם נמוכה מגובה פני הים…! אנחנו תוהים אם ייתכן שבזמני שפל הגבהים משתווים או מתהפכים.

ההפלגה מזרחה לאורך התעלה עוברת בשקט, בנופים הירוקים של הולנד, ובתוך תנועה רבה של דוברות משא ארוכות. בעלי הדוברות כנראה ממשיכים איתן לתעלות בכל אירופה, אז הם ממש גרים עליהן ומחזיקים עליהן גם את הרכבים הפרטיים, סירות חצי קשיחות וכ"ו.

ה Lock הראשון ב North Sea Canal

סוף דבר

התעלה חוצה את מרכז אמסטרדם ממש מאחורי תחנת הרכבת המרכזית המפורסמת שלה, ותנועת המעבורות שחוצה את התעלה מהתחנה המרכזית לכיוון מגדל התצפית A'DAM Tower ולכיוון צפון העיר מאתגרת אותנו רק מעט. מיד לאחר מכן אנחנו מגיעים ל- Orange Lock שמפריד את התעלה מימת IJmeer, וניגשים לרציף ההמתנה המיועד ליאכטות וכלים ספורטיביים. כבר בשלב ההכנה של המסלול ראינו במפות שהעומק שם גבולי ביחס לקיל שלנו, ואכן במהירות זהירה של כמעט 0 אנחנו מתחככים בשרטון החול. שילוב קטן לאחור מוציא אותנו משם, ובזמן שאנחנו מנסים להודיע ב- VHF שלא נוכל להמתין באזור המיועד, הלוק כבר נפתח ואנחנו מצטרפים פנימה עם כל הסירות האחרות שהמתינו שם. כמה מאות מטרים לאחר מכן יש גשר שאמור להיפתח כל 20 דקות עגולות אבל בפועל אנחנו ממתינים לו מעל חצי שעה, והפעם אנחנו נצמדים Long Side לקטמרן עם הולנדים נחמדים ומקשקשים איתם עד שהגשר נפתח.

משם עד למרינה Muiderzand יש עוד שעה בערך של הפלגה בנתיבי שייט שחשוב מאד להפליג בדיוק במרכזם משום שהאגם מאד רדוד, ואילו הם חפורים לעומק סביר יותר של כ 3.5-4 מ', ולפעמים אפילו פחות.

לפרק הקודם בבלוג ההפלגה בים הצפוני – בים הצפוני, לאמסטרדם

שי גורביץ

חובב שייט וטיסה, משיט 40, מבעליה של היאכטה FREEDOM בהרצליה.
[email protected]

מרינה קרן

שייטת בנשמה, משיט 40, מפליגה הרבה בעולם, בעלת ה- Downwind.
[email protected]

מבצעים הפלגות דליברי

Orange Lock