EN

Search

בלוג הפלגה בים הצפוני 5 – חוצים את תעלת קיל לאורכה

כתבו וצילמו: מרינה קרן ושי גורביץ

מרינה ושי יצאו להפלגה מרתקת בים הבלטי, בואכה לאוקינוס האטלנטי. אנו מפרסמים את פרקי המסע שלהם בכחול. בתחתית כל מאמר קישור לפרק הבא.

הכניסה ל Lock בקיל

Kiel Canal, Holtenau - Brunsbuttel

אנחנו קמים מוקדם יחסית ומגלים שסימון האורות על ה- Lock מודיע שהוא כבר פתוח לכניסת האוניות הגדולות, אז אנחנו מיד משחררים חבלים ומצטרפים לעוד ארבע-חמש סירות שגם הן ממתינות לכניסה. ההמתנה מתבצעת מול הלוק באזור שמיועד לכך, כשהסירות הממתינות מסתובבות סביב עצמן בריקוד ארוך. ההמתנה מתארכת עד שמגיעה איזה אוניה גדולה שכנראה המתינו לה, וסוף סוף נדלקים האורות הלבנים שמסמנים לנו שאפשר להיכנס ללוק. האוניות הגדולות תופסות את צד שמאל של הלוק, ואנחנו נכנסים בטור ונקשרים דופן ימין לרציף צף נמוך מאד. את הפנדרים הנמכנו מראש ממש לקו המים. עד שמסתיימת הקשירה ומתחילים להסתכל סביב, כבר מסתיים שינוי הגובה ואנחנו יוצאים קדימה במהירות ומתיישרים לאורך צד ימין של התעלה. רוחב התעלה כ- 100 מטר והיא עמוקה לכל רוחבה. אורכה 54 מייל, ואנחנו מפליגים ב- 7 קשרים על מנוע במטרה להגיע באור יום לצידה השני, ל- Brunsbutttel.

התנועה בתעלה רגועה. מותר להרים מפרשים בנוסף למנוע, אבל לא נראה שזה יועיל במיוחד. האוניות שיצאו אחרינו מהלוק מפליגות ב- 8 קשרים (המהירות המרבית המותרת בתעלה) כך שאחרי זמן לא רב הן עוקפות אותנו במרחק של 50-80 מטר בלבד. זו חוויה מעניינת כשדבר ענק כזה עובר אותך כל כך קרוב ולאט. כלי רכב חוצים את התעלה מצד לצד בגשרים גבוהים מאד (40 מ') או במעבורות קטנות. יש זכות קדימה למעבורות האלה, אבל אנחנו לומדים מהר מאד שהן "מתפרצות" לתעלה בצורה מחושבת ומתוכננת בדיוק ברווחים שבין כלי השייט שמפליגים לאורכה, כך שבפועל אין צורך מצידנו לפנות להן דרך.

אנחנו מגיעים ל- Brunsbuttel אחה"צ לאחר כ- 8 שעות הפלגה, מגלים שברציף הדלק אין בכלל דלק, וממשיכים למעגנה הקטנה שצמודה ללוק ביציאה מהתעלה. אנחנו מתכננים לצאת מהתעלה אל נהר האלבה מחר בבוקר בשעה שזרמי הגאות הופכים לזרמי שפל שיעזרו ביציאה מערבה. ארחיב על זה מייד. רק בצד האחר של המעגנה יש חשמל ומים, אז אנחנו מניעים מנוע לעשר דקות אחרי שטיילנו קצת בעיר ולפני שאנחנו פורשים לישון.

ממתינים ל Lock

Brunsbuttel – Cuxhaven

היום מתוכנן לג קצר של 17 מיילים בלבד. הפרמטר החשוב לתכנון היום הוא בחירת השעה הנכונה לצאת מהלוק אל נהר האלבה. זרמי הגאות והשפל בנהר עלולים להיות חזקים מאד עד כדי מספר קשרים, ולכן אנחנו בודקים את המפות והטבלאות ובוחרים את השעה 10:00 שבה נכון למחר זרמי הגאות פוסקים ומתחילים זרמי השפל. היום הזרמים יגיעו לכדי 2 קשרים שיעזרו לנו בהתקדמות מערבה.

אחד מהעוגנים במעגנה מעדכן שהוא דיבר עם ה Lock בערוץ ה- VHF והלוק אמור להיפתח בתוך חצי שעה בזמן שמתאים לנו בדיוק, אז אנחנו מתארגנים ליציאה והתמקמות באזור ההמתנה שמולו. ההמתנה מתארכת ומתארכת… הלוק נפתח ונכנסת אוניה אחת, אך לא מתאפשר עדיין ליאכטות להיכנס, ובמשך שעה כמעט אנחנו רוקדים סביב עוד חמש סירות עד שמגיעות עוד שתי אוניות שנכנסות ללוק וסוף סוף מאשרים לנו להיכנס. בתמונה – תיעוד ההמתנה הארוכה מול הלוק.

ההפלגה בנהר האלבה נעשית לאורך נתיב שייט מסודר ומסומן לכל אורכו במצופים ירוקים ואדומים, והיא עוברת מהר יחסית בעזרת זרמי השפל. מזג האויר עדיין סגרירי וקריר. נכנסים למרינה של Cuxhaven ומוצאים שהיא די מלאה ואין מקום עגינה לונג-סייד כפי שקיווינו. אנחנו מוצאים בקושי מקום פנוי לעגינה עם חרטום לרציף בצמוד לאצבע קצרה מאד ונמוכה, והכל מתחת לרוח. מתארגנים מחדש בזריזות ומסיימים בהצלחה את הגישה המורכבת, לא מעט בזכות עזרה מהרציף של אחד העוגנים המקומיים. הקשירה נעשית עם שני חבלי חרטום לרציף, בלם חרטום לאצבע, ניצב לאצבע באמצע הסירה, והירכתיים כלל לא קשורות.

במרינה יש את כל השירותים האפשריים כולל חשמל, מים, דלק, כביסה, מסעדה, עגלות ציוד וכ"ו. אנחנו מחליטים להישאר שם יום אחד לצורך מנוחה, כביסות והתארגנות ללג הארוך שמצפה לנו לכיוון אמסטרדם.

לפרק הבא בבלוג ההפלגה בים הצפוני – בים הצפוני, לאמסטרדם

לפרק הקודם בבלוג ההפלגה בים הצפוני – תכנון הפלגה בצפון אירופה ובים הצפוני

שי גורביץ

חובב שייט וטיסה, משיט 40, מבעליה של היאכטה FREEDOM בהרצליה.
sgoorevitch@gmail.com

מרינה קרן

שייטת בנשמה, משיט 40, מפליגה הרבה בעולם, בעלת ה- Downwind.
mary.keren777@gmail.com

מבצעים הפלגות דליברי

Brunsbuttel Lock
דילוג לתוכן