איי אקזומה

עידית וניר פלטיאל

למותר לציין שבתחילה הדבר ניראה "דבר של מה בכך" אך ככל שמתעמקים מגלים שהבעיה עומקה כעומק האוקיינוס וקשה המלאכה שבעתיים כאשר מנסים להיזכר ולדלות את הפרטים הקטנים,המעניינים והמיוחדים מכל מקום שבו העוגן ננעץ וכל סלע או עץ שהיאכטה נקשרה אליהם.

אנחנו זוג פנסיונרים שהחליט את החצי השני והטוב של החיים להעביר בנדנוד בלתי פוסק על הימים שמקיפים אותנו.אנחנו עושים זאת על היאכטה שלנו וגם על יאכטות של חברים לדרך למחשבה ולרעיון.
 
בורא עולם כשהחליט לברוא את עולמו הקסום והמופלא ברא את הים ביום השלישי כנאמר "ויקרא אלוהים ליבשה ארץ ולמקווה המיםקרא ימים וירא אלוהים כי טוב".
 
ולכן אנו מברכים ביום זה פעמיים כי טוב, ואכן אין טוב מזה.
הימים הרבים האופפים אותנו מגלים לנו צפונות סוד בכל הגוונים האפשריים של הכחול, סגול, טורקיז,ירוק, לבן, זריחות ושקיעות שאין לתארן במילים. סערות של קצף לבן ומפחיד, גלים של "מה לעזאזל אני מחפש כאן" וגלים רגועים של כייף. מאידך ים של שמן והשתקפות של כוכבים ופלנקטון זוהר בלילות קסומים של ירח מלא שפשוט אין חשק שיפציע השחר.
 
שנותינו על המים עדיין בחיתוליהן. יש רבים, ותיקים ומנוסים מאיתנו שלהם הבחירה תהה קשה אף יותר והמשוואה המתבקשת היא לבקש מחובב שירה או ספרות שיציין איזה הם עשרת הספרים שייקח עימו לאי בודד, או לחילופין חובב מוזיקה באותה משוואה של אלבומי המוזיקה שייקח עימו, לאותה משבצת יבשה המוקפת במים כמובן.
במהלך העשור האחרון הפלגנו באיים הקריביים, במפרצי ניו –זילנד, סביב אוסטרליה,בקרואטיה המרשימה, בין איי יוון, לחופי תורכיה המהממים, סביב קפריסין, מצרים בואך מפרץ סואץ וים סוף עד אילת. וכמובן בחופי ישראל לכול אורכם. לאחרונה גם הפלגנו באיי הבהמס: נסאו, אילוטרה, ובכמה מאיי אקזומה המדהימים.
ובטעם הסוכרייה האחרונה, הלו היא בטעם איי אקזומה רציתי לשתף אתכם הפעם.
התוודענו למקום זה בזכותם של חברינו הטובים נעמי וגידי בעליה של יאכטת קטמרן בשם "אדמירל" שאיתה הם מבלים זו השנה הרביעית בחלק עולם קסום זה. אפשר להיזכר בכתבתם על המקום בכחול 29.
איי אקזומה (exzuma chain) כפי שהם מופיעים במפות הימיות הם שרשרת איים שאורכה כ 200 ק"מ. המהווה "שובר גלים" בין האוקיינוס האטלנטי לחופה הדרום מזרחי של צפון יבשת אמריקה. היציאה המומלצת אליהם היא ממיאמי. כאמור שרשרת זו של מאות איים זעירים פחות וקצת יותר "יושבת" על מדף סלעthe) Bahamas bank) שעומקו לא עולה על 5 מטר, להוציא כמה "בורות" קצת יותר עמוקים.
המקום ברובו לא מיושב לא מפותח. האבנים, האלמוגים, החול, העצים, השיחים, וכל השוכן שם חי נושם שוחה צולל וקיים מימי בראשית ללא הפרעה.
לכן קסמו של המקום הינו בבתוליות שלו. כך אנו מוצאים אותו עם הגיענו לעגינת יום או לילה ולא משנה באם במפרץ או סתם ליד חוף חולי, שבמקרה גם כמה עצי קוקוס נמצאים עליו לתפאורה של תמונה או סרט. במקרה שלנו זה אמיתי לחלוטין.
נגענו ממש בכמה איים במסענו הראשון ובוודאי לא האחרון לאזור זה, וכמו שאומרים עם האוכל בא התיאבון.
 
עגנו ב:
Nassau ‘eleuthera ‘ship channel’ allans cay’ shroud cay’
Warderich wells’ staniel cay’ hawksbill cay’normans cay
Rose island’
צבע המים מורכב מטורקיז על כל גווניו שלא קיים באף קטלוג של טמבור. צלילותם קריסטלית,הדיונות הלבנות בצבע לבן שקשה להסבירו. מספרם הרב של סוגי הצדפים, חיות המים העופות ובעלי החיים היבשתיים הינו עצום מעצים את חווית ההרגשה של "רובינזון קרוזו".
חייבים להגיע לשם בראש אחר לחלוטין, מההרגל להפליג בהטיית של ה"מונוהול" לשיט המאוזן והיציב של הקטמרן, וכמובן, מהרגלי העגינה השונים של הים התיכון. השימוש ב-100 מטר שרשרת עוגן לעגינה בעומק של 10 פיט מקסימום בחול לבן שתמיד העוגן חורש בתוכו בקלילות בלתי נתפסת. באפשרות של ראיה טוטאלית ללא צורך בצלילת בדיקת הנעיצה.
הרוחות קבועות יחסית בעונה הטובה, השמש חמימה, הים שכמעט אין בו גלים,למרות שגשם טרופי חם לא חסר שם.
הרבה אנשים לא תמצאו סביבכם. רב התושבים מכניסי האורחים הינם יאכטונרים כמוני וכמוך, נחמדים ואדיבים שנכונים תמיד לעזור ולסייע. ואת כריס פארקר ממיאמי, אני חייב לציין. כריס משדר כל בקר בשש וחצי את כל תחזית מזג האוויר לאזור כולו ברשת ה אס אס בי בערוץ 32.כל זאת בהתנדבות!
התגלמות הטבע בכל הדרו, מעל ומתחת למים, וכמובן השקט, השלווה והרוגע, שהופכים את האזור לחלום הרטוב כל יאכטונר עלי אדמות,סליחה עלי סירתו – ממלכתו.
אין לי ספק שהאזור, לא בתקופת ההוריקנים כמובן, מהווה את אחת מפנינות השיט שקיימות בעולמנו. שווה הטרחה בהגעה אליו ממחוזותינו.
 
עידית וניר  בעלי יאכטת מפרשים "נירוונה" בעוגנת במרינה הרצליה.