וויקסרף: מדריך שימושי ללהיט עולמי.

אור שקד

וויקסרף הוא הלהיט האחרון בעולם הספורט הימי המוטורי. אם בעבר היו כל העוסקים בענפי הספורט הימי המוטורי נגררים באמצעות חבל בירכתי הסירה, הוויקסרף מתבצע ללא מגע כל שהוא עם הסירה למעט בשלב היציאה מהמים.

ענף הוויקסרף מתפתח משנה לשנה בצעדי ענק. היצרנים מפתחים מוצרים חדשים ומגדילים את ההיצע, החומרים והטכנולוגיות שמהם מיוצרים הגלשנים מגוונים ונמצאים במגמת שיפור ושדרוג מתמיד.
וויקסרף הוא למעשה גלישת גלים מאחורי גל אותו מייצרת סירה ייעודית לספורט זה. המאפיין סירות המיועדות לגלישת וויקסרף, הוא היותן בעלות מנוע פנימי עם מדחף הפועל על ציר בתצורת V, כך שהמנוע למעשה יושב בחלקה האחורי של הסירה כשהוא הפוך – הגיר ומכלול ההנעה פונים לכיוון מרכז הסירה והמדחף ממוקם מתחת לסירה ולא בירכתיה. לסירות אלו מערכות המיועדות להשקיע את גוף הסירה במים כדי ליצור התנגדות גדולה בעת השיט, כך נוצר הגל עליו גולשים. כיום, למרבית הסירות החדישות, יש מכלולים מיוחדים נוספים המיועדים לעיצוב והתאמת צורת הגל וכיוונו, כך שניתן לגלוש משני צדי הסירה. השליטה על הצד בו נוצר הגל נעשית בלחיצת כפתור מעמדת הנהג.
תחום גלישת הוויקסרף התפתח בשני כיוונים שונים, הראשון הוא גלישת הגלים המוכרת והנפוצה, והשני הוא גלישת ה"סקים". גלשן "סקים" הינו גלשן קטן מאוד, דק וקל משקל שמטרתו היא לגלוש בים באזור מאוד רדוד, הגלישה מתבצעת באופן שהגולש רץ מהחוף, מניח את הגלשן בכניסה למים במקום שהעומק הינו סנטימטרים בודדים, קופץ על הגלשן ותופס את הגלים באזור הרדוד יותר של הים. מרבית הגלישה מתבצעת מכוח תנופת הריצה של הגולש לפני שהוא קופץ על הגלשן.
מכיוון שגלישת הוויקסרף התפתחה משני תחומי גלישה, ניתן למצוא גם בוויקסרף שני סוגי גלשנים, שלהם סגנונות גלישה וייעודים שונים. המשותף לשניהם הוא ההנאה בגלישת וויקסרף.

גלשנים בתצורת "
Surf" הינם לרוב ארוכים וגדולים יותר, עבים יותר וקלים ביחס לגודלם. גלשנים אלו לרוב כוללים 2-3 חרבות בגודל של 2-4 אינץ', כושר הציפה של גלשנים אלו הינו גדול יותר, ומכיוון שכך הם נוחים מאוד לגולשי וויקסרף מתחילים ולגולשים כבדים. גלשנים אלו ניתן למצוא בדגמים שונים כגון: זנב דג, זנב ישר ורחב או זנב חצי משושה, בחלקו הקדמי של הגלשן יש קימור כלפי מעלה. גלשנים אלו הם יציבים ונוחים.  וביסודם מתאימים לגולשים שנחשפו לספורט עם רקע של גלישת גלים מסורתית בים. גלשנים אלו מאפשרים את היכולת לבצע את מרבית התרגילים שגולשי גלים מבצעים על גלים גדולים בים.  

גלשנים בתצורת "
Skim" הינם גלשנים קטנים ורחבים המזכירים מעט צורת טיפה, כלומר הם בעלי זנב עגול ורחב. הגלשן קצר, הוא מתרחב במרכזו, חרטומו לרוב מחודד. הגלשנים מיוצרים בדרך כלל עם חרב אחת בודדת, קטנה יחסית, בגודל של 1-2 אינץ', חרב זו תורמת להרגשת חוסר יציבות בגלישה. גלשנים אלו מועדפים על ידי גולשים מנוסים יותר והם אידאליים לתרגילים המבוססים על סיבוב הגלשן, כגון 360 (סיבוב בורג מלא של הגולש והגלשן) ותרגילים נוספים. על מנת לגלוש בגלשנים אלו לא נדרש בהכרח להיות גולש מנוסה. גם גולשים ללא רקע בגלישה בכלל, שלהם וויקסרף הוא הניסיון הראשון בגלישת גלים, מתחברים לגלשן זה. הגלשנים האלו לרוב דקים יותר ובעלי כושר ציפה נמוך יותר, לכן  הם מתאימים גם לילדים מתחילים.

גלשנים בתצורה משולבת (חצי חצי) "
hybrid" גלשנים אלו הינם הכלאה של שני סגנונות הגלישה, במטרה לשלב את היתרונות שבשני העולמות. ניתן למצוא גלשנים קטנים ורחביםבתצורת "סקים", בעלי זנב דג או זנב רחב המקנים תחושת דחף גדולה יותר. גלשנים בתצורת סקים עבים ו/או עם חרבות גדולות משמעותית, על מנת להקנות לתחושת יציבות מוגברת.
אלמנט נוסף שחשוב להביא לתשומת הלב היא ה"רוקר". "רוקר" הוא למעשה העקמומיות שניתן לראות בפרופיל הגלשן. ככל שה"רוקר" יותר ישר/שטוח הגלשן איטי יותר. ככל שהזווית הזו גדולה יותר, הגלשן יהיה מהיר יותר. לרוקר יש השפעה משמעותית  על סגנון ואפשרויות הגלישה. גלשן מהיר מדי ייתן לגולש תחושה של החלקה ויגרום לגולש להתרכז בבלימה במהלך הגלישה. גלשן איטי מדי יגרום לגולש לתחושה שהוא מתאמץ לעמוד בקצב התקדמות הסירה ובמרוץ לא "לפספס" את הגל.
מה נשאר לכם לעשות לאחר קריאת המדריך המקוצר? לקפוץ לכנרת, לגשת לאחד מבתי הספר לוויקסרף ופשוט לנסות. אזהרה! וויקסרף הוא ספורט ממכר.