גליון כחול 92 – יולי 2023 – מדור העורך

 

לפני כחודש הפלגתי מהרצליה לקפריסין, למרינה החדשה בלימסול.
משך ההפלגה כ-30 שעות, רוח צפונית של 30 קשר וים גלי עד גועש. ההפלגה עצמה עברה ללא תקלות מיוחדות, אין לי על מה להתלונן.

ההפלגה חידדה לי כמה דברים ששכחתי או שכבר לא תרגלתי הרבה זמן, בהרבה מובנים, הייתה זו מעין הפלגת ריענון עבורי.

הדבר הראשון שרעננתי בו את זכרוני, הוא כמה אנחנו תלויים באלקטרוניקה שסביבנו ועד כמה איבדנו את היכולת להפליג בלעדיה. בהפלגה, השתמשנו במערכת ניווט היאכטה, באייפד וגם בטלפונים לצורך הניווט. מדי פעם הפעלנו את המכ"מ, ורב הזמן ראינו את המטרות סביבנו ב-AIS. כאשר התעוררתי למשמרת הלילה, עברה בי פתאום המחשבה: 'עם כל הכבוד למכ"מ ול- AIS, היכן כלי השיט המפליגים סביבי שאיני רואה אותם באמצעי האלקטרונים? מה עם אחד הכללים חשובים ביותר של הימאות: קיום תצפית נאותה בעין? מאותו רגע, עזבתי את מערכות הניווט והתחלתי לחפש כלי שיט בעין. זה לא קל להסתנוור ממערכת הניווט בלילה ואז להתרגל שוב לחושך ולחפש את המטרות שאינן משדרות מיקום.

הדבר השני, שזכרוני רוענן בו, היה נושא ביקורת הגבולות. בעבר, היה מדובר בפרוצדורה מעיקה וארוכה. הפעם, מערכת ת"סק ים הפכה את היציאה מישראל לחוויה נעימה. ביקורת דרכונים מהירה במשרד ממוזג בהרצליה, שחרור חבלים ויציאה לים. בנוסף, העובדה שחיל הים רואה אותך כמעט לאורך כל הדרך ומסתייע גם במערכת ה- AIS הופכת את ההפלגה לשקטה יותר, ללא קריאות חוזרות ונשנות של בקרית השליטה של החיל שמבקשת את מיקומנו. יש גם צד חיובי בטכנולוגיה המתקדמת.

הדבר השלישי, בו התרעננתי בהפלגה, הוא כמה חשוב בכניסה למרינה לתת לאורח שמגיע את ההרגשה שמטפלים בו. הגענו למרינה לימסול בצהריי היום. ביקשו שנחכה לסירת השרות של המרינה המטפלת בקשירת כלי שיט אחר. אחרי כ-15 דקות הסירה הגיעה, הובילה אותנו למקום העגינה, שני אנשי צוות מהמרינה עזרו לנו להיקשר, חיכו עד שנסיים את כל התהליך התקשרות, ורק אז שאלו אם הם עוד נדרשים או יכולים להמשיך למשימה הבאה. רמת שרות גבוהה מאוד!

בחזרה למקורות, כבר אמרתי?

 

אני מאחל הפלגות בטוחות לכולכם לא משנה היכן אתם מפליגים השנה. קיץ 2023 חם ומלא ברוח טובה וים שקט לכולם.

לרכישת גליון מודפס שישלח אליך בדואר לחץ כאן:

מספר כתבות שפורסמו בגליון המודפס ויעלו בהמשך גם לאתר שלנו:

אורח מהים – רועי סנס

מנהל קבוצת הווטסאפ "בעלי כלי שייט בכינרת" וממובילי המחאה לפתיחת חופי השייט בכינרת. רועי מספר על עצמו, על איך הגיע לשייט  ומעדכן על המאבק לפתיחת חופי הכינרת. 

המפגש שלי עם אורקות – מאיר בן דוד – לחץ לקריאת הכתבה

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על להקת לוויתני אורקה שתוקפת יאכטות מחוץ לגיברלטר. בכתבה מרתקת מאיר מספר ממקור ראשון על המפגש הדרמטי עם הטבע.

וילה שאפשר להקיף איתה את העולם – גיורא קדר

גיורא בראיון מרתק עם מנכ"ל חברת הקטמרנים הגדולה בעולם – LAGOON CATAMARANS בביקור במפעל המרשים. קצת על החברה, החזון, בעיית זמני האספקה, מצב מקומות העגינה בעולם ועוד.

צ'רטר בתאילנד – טליה לוי

סיפור מסע של על הפלגה קסומה בעולם שונה ממה שאנחנו מכירים מהים התיכון – חופי תאילנד הטרופית.

שיחה עם טורבן קורנום- גל קדר – לחץ לקריאת הכתבה

גל קדר מראיין את מנהל המכירות של אחד ממותגי היאכטות הטובות בעולם. X-YACHTS במשרדי EASY SAILS בהרצליה. המגמות בעולם השייט ובמספנת X, בחירתם להיעדר מהתערוכה המשמעותית בדיסלדורף וגם בנייה ירוקה בעולם היאכטות.

להפליג בין גדות ההיסטוריה  -שליו זומר

מפליגים בתעלה האנגלית. שליו מספר על קורסי השייט באחד מאזורי השייט המאתגרים ביותר בעולם. 

ראשונה בזינוק – סיפור של יובל שנים של ימית סחר בע"מ, משווקת הציוד הימי הראשונה בישראל. גיורא קדר

סיפורה של חנות השייט הראשונה בישראל. על חלוציות וסיפור של ראשית השייט והמרינות בישראל.

מדור ספורט ימי – מחאת כלי השיט בישראל – אור שקד

מחאת כלי השייט בכינרת – הסיפור המלא. מצב החופים, הפעולה הדרסטית שבצעה המדינה לסגירת מעט החופי  והתעוררות הבעלי הסירות ואופנוע הים למחאה.

מדור לומדים לשוט – כאבי ברכיים ובעיקר כאבי ראש – בן זיגלשטיין

יותר ויותר יצרני יאכטות בוחרים במנועי S-DRIVE – מנועי ברך. בן זיגלשטיין מסביר על המערכת ובעיקר, על מה עושים אם תפסתם חוט דיג בברך.

לרכישת גליון מודפס שישלח אליך בדואר לחץ כאן: