אופנועים על הגל

אשר וטורי

ירון וזדיאס, אלוף אופנועי ים מספר על תחרויות, קצת על עצמו והרבה טיפים.

עד לפני כשנה, מועד התחרות האחרונה לאופנועי ים באילת, נדמה היה שהענף הימי הזה אכן תופס גל רציני כדי להפוך לענף ספורט משמעותי במדינת ישראל. הייתה קבוצה בת 30 חבר'ה צעירים משוגעים לדבר, בינהם אפילו בחורה אחת או שתיים. היו ספונסרים רציניים, והשמש חייכה מעל קצף המשברים. אלא שאז החלה הדעיכה של התחרויות. מה קרה?
ירון וזדיאס, 31, אלוף הארץ במרוצי אופנועי עמידה: "בתקשורת החלו להופיע כתבות על כל מיני תאונות של רוכבי אופנועי ים בלתי אחראים. נזקים, תאונות. הספונסרים החלו לאבד עניין בספורט עם התדמית הזאת, והחלו לסגת מן הענף. התוצאה: אין כסף, אין תחרויות, וגם לאנשים נשבר, לכן הקבוצה שלנו התפרקה והצטמצמה מאוד".
זה לא מה שמפריע לוזדיאס וחבריו לצאת אל הים בכל הזדמנות אפשרית, להתחרות בינהם, לנסות תרגילים חדשים, והעיקר, להיכנס כמו שצריך בגלים יחד עם הקבוצה המגובשת שלו. יתר על כן, למרות הבעייתיות בקיום תחרויות מסודרות, וצמצום המתחרים, הרי שאופנוע הים ככלי רכב ימי לבילוי, הופך בשנים האחרונות להיות פופולרי מאוד בארץ, ומספר הרוכבים גדל והולך בהתמדה.
במדינות חוף רבות ניתן לשכור אופנוע ים בחופים, כמו שמשכירים קיאק או חסקה. אין שום צורך ברשיון מיוחד. בארץ לעומת זאת, יש צורך ברשיון, ביטוח, טסט, והרכיבה כפופה לכללים מחייבים. חלק גדול מן השינוי, נוצר בעקבות התאונה שבה נפגע בכינרת שוער נבחרת ישראל אבי רן, מפגיעת סירה.
 
200 קמ"ש לתוך הגלים
וזדיאס אפשר לומר, נולד עם אופנוע ביד. ליתר דיוק, כל דבר שיש בו מנוע, והוא יכול לנסוע מהר. מגיל 10, הוא נוסע על מכוניות קטנות עם מנוע. מגיל 16, אופנועים קלים (מנועי חצי). אחר כך אופנועי שטח, אופנועי כביש כבדים. "יש בזה ריגוש מיוחד שקשה להסביר", הוא אומר. ביום בהיר אחד בשנת 1991, כשאופנועי ים ניתן היה לראות בעיקר בז'ורנלים מחו"ל, הוא יצא לחוף פצ'ה בתל אביב, נתקל ברוכב אופנוע ים שרכב להנאתו מול החוף. נדלק, על המקום סגר עם הרוכב וקנה ממנו את האופנוע.
אפשר לראות אותו בשבתות בעיקר, מקובץ עם גרעין קשה של חברים מכורים לעניין, מבצעים דהירות, קפיצות, סללום, לתוך הגלים. מדי פעם וזדיאס עצמו או מי מן החבר'ה האחרים נזרק בחוזקה לתוך המים. לא נורא. הים יכול להיות שק חבטות נפלא. גם כשהמים גועשים. מטפסים שוב על הכלי, נכנסים ונבלעים בגל הבא.
כדי שלא יהיו אי הבנות. צורת הרכיבה, ומרכיבי הסיכון שעושים וזדיאס וחבריו, הם בעיקר למקצוענים. רוכב חדש יצטרך להאט קצת מהירות, לקחת פחות סיכונים, ללמוד את הכלי, ללמוד את הים, ואז לאט לאט להיכנס בגלים או לבצע סללום.
אופנועי הים בארץ, מחולקים בדרך כלל לשניים. אופנועי ישיבה, ואופנועי עמידה. ההתמחות הגדולה של וזדיאס היא באופנוע עמידה, ואכן בסקציה זו אף זכה במספר תארים ישראלים ובינלאומיים. אלוף הארץ באופנוע ים ישיבה הוא רפי חיון, המכונה 'ד"ר ג'ט', חברו הטוב של וזדיאס, ובן זוגו להרפתקאות הימיות. חיון אגב, נחשב לאחד האנשים הטכניים הטובים בענף, ומי שיכול לזקוף לזכותו שיפורם של אופנועי ים רבים, בכלל זה אופנועי הים בהם השתמש ירון וזדיאס. כמרבית המכורים לים, וזדיאס הוא עוף מוזר עבור אנשי היבשה. וכי מה יגרום לבן אדם נורמאלי להקדיש את מירב זמנו הפנוי לספורט שבו הוא נחבל ומוכה כל הזמן. אגב, את הפלטינות שיש לו ביד, הוא חב לתאונה עם אופנוע כביש ולא לאופנוע ים. יחד עם זאת, צריך לזכור כי וזדיאס ככל שהוא הרפתקן ו"משוגע" לעניין, הוא מקפיד לעמוד בדרישות החוק, ובכללי הזהירות שהוא קבע לעצמו.
היתרון הגדול שלו, מלבד השליטה היוצאת מן הכלל בכלים מוטורים, הוא ידי הזהב שיש לו בכל מה שקשור בכלים מיכנים. הוא מפרק, משפץ, מרכיב, משדרג, כמו אמן שיודע את מלאכתו נאמנה, וגם אוהב אותה מאוד. כל אופנועי הים עליהם רכב וזכה, מרביתם מדגם ימהה, שופצו ושופרו בסיוע ד"ר ג'ט, הוא רפי חיון. עניין של בוכנות, דברים כאלה.
קפיצות, סללום ו-TRIM
מה אתה נוהג לעשות לפני הכניסה למים?
וזדיאס: "ראשית אני מניע את האופנוע עוד כשהוא על העגלה כדי לוודא שהוא מניע, ומניע כמו שצריך .אחר כך בודק שמן, דלק, ואז הולך להתלבש".

חליפת צלילה אינה בגדר חובה, אבל חגורת הצלה נעליים וכפפות, כן. למה?
וזדיאס: "יש רוכבים שלא מבינים, מרגישים טוב על האופנוע, ולא מאמינים שמשהו יכול לקרות להם. זו הטעות הגדולה. נכון שהסיכויים להיפגע במים לא גדולים. אבל אם אקבל מכה בראש, ואאבד את ההכרה, החגורה היא הדבר היחיד שימנע מהראש שלי לשקוע במים ולטבוע. ככה, גם אם קורה משהוא, אפשר לצוף עד שתגיע עזרה".
 
מה העומק המינימאלי לרכיבה על אופנוע ים?
וזדיאס: החל מעומק של 50 ס"מ, אפשר לרכב בלי בעיות".
 
מה תנאי הים המועדפים עליך?
וזדיאס: "גלים בגובה מטר עד מטר וחצי. בגובה כזה אתה שולט בגל ולא הגל שולט בך. כך אפשר לתת גז, ולעלות למעלה למעלה. בגלים גבוהים יותר אי אפשר לתת יותר גז, כי גם כך המים מעיפים אותך לגבהים מאוד רציניים".
 
על איזה אופנוע ים אתה רוכב כיום?
וזדיאס: "אופנוע עמידה מסוג ימהה סופר ג'ט. אבל זה לא אופנוע רגיל. מובן שעשיתי בו שינויים ושיפורים כדי שיעמוד על 150 כוחות סוס ויתאים למרוצים".
וזדיאס נוהג להגיע לים, כמעט תמיד עם לפחות רוכב אחד נוסף. בדרך כלל רפי חיון, אלוף הארץ באופנועי ים ישיבה. זה כלל בטיחות ראשוני וגם יותר נחמד לרכב בצוותא. בשלב הבא, הוא בוחר אזור ימי מרוחק מעט משטח הרחצה, אך לא רחוק מדי מן החוף. 500-600 מטרים מקו המים לכל היותר.
וזדיאס: "אם נכנס יותר רחוק לעומק הים, מה נרוויח מזה? ההנאה היא אותו דבר, ואולי קרוב לחוף ההנאה אף גדולה עוד יותר. כי שם יש לנו גלים. חוץ מזה, החוק במדינת ישראל מגביל את המרחק של השייט באופנועי ים מן החוף".
 
מה ההבדל בין אופנועי ים לכלי שייט אחרים?
וזדיאס: "אלה לא כלי שייט סטנדרטים, ולא אופנועים סטנדרטים. אופנוע רגיל מגיע בממוצע עם 70 כוחות סוס. אנחנו משפרים אותם כדי שיגיעו לכ- 150 כוחות סוס. משפצים כל מה שאפשר. אגזוזים, בוכנות, קרבורטור. מגדילים את נפח המנוע, ומעלים את הדחיסה שלו. דואגים לעבוד על הצילינדרים, להרחיב את תעלות הדלק, ואת הטלטלים.
 
עסק יקר, לא?
וזדיאס: "נכון שזה עולה הרבה כסף. עלות של מנוע לאופנוע ים מקצועי בעבור מרוצים, כמו שנהוג בארה"ב, עשוי להגיע לעלות של כ- 10,000 דולר. יחד עם זאת, צריך לזכור שזה מנוע עם זמן שאול. השימוש האינטנסיבי בים, גורם להרבה מנועים להתפוצץ במים. אין מה להתפלא. רוכב אופנוע ים מקצועי, מוציא מן הכלי שלו מה שמכוניות בחיים לא תצלחנה להוציא".
"לרכב על אופנוע ים, זה להרגיש כמו במטוס. ממש אופנוע מרוץ. זו הרגשה שאי אפשר לתאר. אתה דוהר ב- 110 קמ"ש לתוך הגלים, שזה זהה לכ- 200 קמ"ש על הכביש".
 
ההרגשה?
"אני בן אדם שקשור לזה מגיל צעיר מאוד. רכבתי על כל מה שאפשר, נפלתי, נחבלתי, נפצעתי בתאונות. ופתאום גיליתי את אופנוע הים, שנותן לך את ההנאה כמו אופנוע שטח או כביש, עם היתרון הגדול שכאן אין כמעט סיכון. מכסימום אתה עף למים, ושום דבר לא קורה לך".
 
לדעת לשלוט בכלי
ירון וזדיאס יודע על מה הוא מדבר. באחת התאונות האחרונות שלו על אופנוע כביש, נפצע קשה ורק בנס נחלץ בחיים. עד היום הוא מסתובב עם פלטינות ביד ימין.
הגזמת קצת. אנו קוראים ושומעים על לא מעט תאונות של אופנועי ים.
וזדיאס: "נכון. אבל אלה לא רוכבים מקצוענים כמונו. האופנוע הוא כלי פשוט יחסית. אבל יש בעיה גדולה לשלוט עליו. מי שלא מכיר את הכלי ועולה עליו בפעם הראשונה, מוצא את עצמו לעיתים קרובות מול אופנוע ים אחר, או נכנס הישר לתוך חוף רחצה הומה אדם".
 
למה זה קורה?
וזדיאס: " ההיגוי של אופנוע הים, תלוי בגז שאתה נותן לו. זאת אומרת, נהג ממוצע שרגיל לנהוג בכביש, כאשר הוא נתקל מולו ברכב אחר, הוא מוריד את הרגל מהגז, כדי להאט את המהירות, ומסיט את ההגה. כאן, מאחר והמדחף הוא פנימי, ברגע שעזבת את הגז, עזבת גם את ההיגוי של הכלי, ואז תסיט את הכידון כמה שאתה רוצה, האופנוע ימשיך לטוס קדימה לתוך האופנוע השני או האנשים. יצא לי רק לאחרונה להיות מעורב בתקרית כזאת במהלכה נכנס בי רוכב חדש. מזלי היה שקלטתי מה קורה, וקפצתי קודם לכן למים ולכן רק האופנוע שלי נפגע קשה. אם לא הייתי קופץ, זה היה יכול לקרות גם לגוף שלי עצמי".
"הנוהג הנכון במקרים כאלה, הוא לתת פול גז , לסובב את האופנוע, וכך להתחמק מהתנגשות. לצערי מה שקורה הוא שרוכבים נותנים את האופנוע לחברים 'רק לסיבוב', וזה יכול להיגמר רע מאוד".
 
כיצד אתה עובר גל חוף?
וזדיאס: "הכלל הוא להיכנס לתוך הגל בזוית ישרה. גם אם זה גל בגובה 3 מ' שעומד להישבר. הכניסה היא ישרה, פול גז, ואז תמצא את עצמך על הכלי בצד השני שלו. כל ניסיון לעבור את הגל בהטיה, יהפוך אותך מיידית".
אחד מסגנונות הרכיבה על אופנוע הים, מכונה TRIM ע"ש ידית הטרים שיש באופנועי ים. ידית זו מבצעת פעולה המיועדת להצמדת האופנוע למים, במצב האצה, הסתלקות מהמקום וים גועש במיוחד. מדובר בשיטה להורדת ה"אף" של האופנוע, ורכיבה במצב מעין מאונך כמו על שני הגלגלים האחוריים. רכיבה בסגנון זה, אפשרית בזכות מבנה אופנוע הים. שכן אופנוע הים בנוי על בסיס סילון מים(המדחף ממוקם בצינור מיוחד, ולכן גם אי אפשר להיפגע ממנו בזמן תאונה). יחד עם זאת, יש לו גם הגה לסיבוב ימינה ושמאלה, וכך ליצור את מה שנראה ה- TRIM . זאת אומרת, כאשר אתה לוחץ על הידית הנוספת בשמאל (מה שמכונה בעגה מקצועית 'נוזל'), יש לך אפשרות להוריד את ה'אף' למטה אל המים. משתמשים בזה בעיקר כדי לצאת ממקום בעייתי מסוים במים.
 
מה דעתך על ה- TRIM ?
וזדיאס: "אני משתמש בזה לסיבובים, ליציאה מהמקום, או לעזוב אזור גועש במיוחד בים".
 
מה אתה עושה כשאתה רוצה לקפוץ?
וזדיאס: "השיטה פשוטה. כאשר אתה מתרומם לאוויר, צריך לשחרר את הגז ופשוט ליהנות, יורדים למטה למים, נותנים שוב גז וממשיכים. אם תמשיך ללחוץ על הגז גם כשאתה באוויר, המנוע יהיה במצב של 'עבודה על ריק' בסל"ד גבוה, והוא עלול להינזק.
 
גביע מהרמטכ"ל הירדני
מרוצי אופנועי הים, החלו בארץ בשנת 1993. את התחרות הראשונה, וזדיאס זוכר היטב, באגם הסקי" של דרום תל-אביב. בלי גלים, אבל עם משטח מספיק כדי להפגין ביצועים, בהמשך התבצעו שתי תחרויות נוספות, האחת באילת והשניה בכינרת בטבריה. בתחרויות אלה, זכה וזדיאס במקום הראשון בענף אופנועי עמידה משופרים.
לצד התחרויות המקומיות, השתתפו רוכבים ישראלים בשתי תחרויות בינלאומיות שנערכו בעקבה , ירדן. בתחרות הבינלאומית אחרת, ב- 1994, אירעה פארסה, המדגימה היטב את מצבו של ספורט אופנועי הים. החבר'ה נרשמו, התכוננו, אבל הטסת האופנועים מן הארץ, עסק יקר למדי, ולא נמצא שום גוף שיממן את הפרויקט. לא חברות ביטוח, לא יבואני אופנועים, לא חברות תעופה. בשלב הבא, חיפשו החבר'ה אפשרות לשכור אופנועים בארה"ב. אך גם הניסיון הזה נכשל.
התחרות הבינלאומית הבאה הייתה מבחינת הרוכבים הישראלים מוצלחת יותר. זו התקיימה בעקבה בירדן, והוגדרה כקדם אליפות אירופה. כמעט כל הרוכבים המובילים בעולם, הגיעו לתחרות. וזדיאס זכה במקום השני בתחרות זו, וקיבל את הגביע מידיו של הרמטכ"ל הירדני.
 
יש עתיד למרוצים בארץ?
וזדיאס: "בעבר היו תחרויות יפות. אפילו הכינו מקצים מיוחדים לנשים. זה נראה מבטיח כי היו ספונסרים. קודם המוסכים שעסקו בתיקון כלי השייט הללו, ובהמשך, כשהמוסכים נסגרו, מימנו את המרוצים חברות היבוא של אופנועי הים.

עכשיו הכל ירד. אין ספונסרים. החברות לא רוצות להיות מזוהות עם כלים המזוהים עם תאונות. נוצר מצב שבתחרות האחרונה המשתתפים היו צריכים לשלם 1000 ש"ח כדמי השתתפות וזה קצת כבד. אני לא מדבר על פרסים, כי אין. אבל זה לא נורא, אנחנו מתחרים בשביל הספורט. כך פרשו לאט לאט מתחרים, והכל גווע. לא נראה לי שבעתיד הנראה לעין מישהו ירים את התחרויות מן הקרשים.

וחבל.