ממלכת החלומות הרטובים

מאת גיורא קדר

ביקור (קצר מאוד) בממלכת החלומות (היקרים), או מה מציעה לנו השנה חברת SUNSEEKER יצרנית יאכטות המנוע הבריטית. המבקר בתערוכת השיט השנתית בלונדון לא יכול היה לטעות: הכסף הגדול של עולם השיט נמצא ביאכטות המנוע.

המבקר בתערוכת השיט השנתית בלונדון לא יכול היה לטעות: הכסף הגדול של עולם השיט נמצא ביאכטות המנוע.
החברות המובילות בענף התחרו ביניהן בתואר לאיזו חברה יש תצוגה מהממת יותר ו/או מושקעת יותר ו/או מתוחכמת יותר. בקיצור, שם המשחק הוא יותר. אזורי התצוגה של אזימוט, פארטי האיטלקית ומנגד פרינסס, סאן- סיקר וסי ליין הבריטיות נתנו ביטוי לאמור לעיל: מסכי ענק, עשרות דיילות יפיפיות, אנשי מכירות מחויטים ומעונבים ושפע של יאכטות פתוחות לקהל הרחב. מיקומה החדש של התערוכה על גדות התמזה אפשר הכנסת יאכטות של 80 רגל ומעלה לתוך אולמות התצוגה. מי שהסכים קצת להתרטב או בעיקר לסבול מהקור הלונדוני הלח והחודר של ינואר, יכול היה לבקר על סיפון חלק מהיאכטות אשר עגנו מחוץ לאולמות התצוגה. בחרנו הפעם לסקור את המלאי ב"בסטה" של סאן סיקר. כדי שנבין טוב יותר את אשר רואות עיננו היה לנו מדריך דובר עברית, נציג החברה בישראל : רועי קליימן מחברת סטרים.
לפני הסיור כמה מילות פתיחה. המפעל האנגלי ( הוקם ב 1962 ) לא מיועד ל"תצרוכת עממית". הוא ממקם עצמו כ"מוצר פרמיום" למי שיכול ומוכן לשלם יותר עבור מוצר מעולה. לחברה כמה קווי מוצרים. קו  ה"יאכט"Yacht ) ) כולל יאכטות מ 75 רגל ועד מגה-יאכטות של 140 רגל, קו הפרידאטור (Predator) הכולל יאכטות ללא גשר עילי (( Flying bridge  מ 55 רגל ועד 108. קו מנהטן Manhattan כולל יאכטות FB  מ 50 רגל ועד 74 רגל יאכטות עם Flying bridge  ללא התפשרות על איכות הפלגה. קו הפורטופינו Portofino  כולל יאכטות פתוחות בעל אופי יותר משפחתי מ 35 רגל ועד 53 רגל.  
הקו הספורטיבי של סאן סיקר כולל יאכטות ייעודיות לדיג (ראה כחול 20 ) ויאכטות סופר מהירות ( 70 קשר !) מ 34 רגל ועד 50 רגל.
התחלנו בדגם הקטן  ה –  37 Sun Tropez  , יאכטה שתוכננה בעיקר להפלגות יום , עם או בלי דיג. אהבנו את רעיון ההפרדה בין הסיפונים. סיפון הירכתיים נוח מאוד לדיג או להכנת ציוד צלילה. בנפרד בחרטום, כאשר עמדת הפיקוד מפרידה ביניהם ממוקם סיפון הסבה עם כורסאות נוחות ושולחן מתקפל.
נשים יכולות לשבת סביב השולחן ולפטפט כאשר הגברים עוסקים בתחביבים המוזרים שלהם (או הפוך, הנשים דגות והגברים שותים בירה). כדי להצדיק תג מחיר של כ 300,000 $ השקיעו בסאן סיקר מאמץ גדול בעיצוב וגימור מרשים, כולל שלל מקומות אחסון לציוד הדיג.
הבאה בתור הייתה ה Yacht  75. היאכטה מאופיינת בכניסה מעוגלת, בחלונות ענק, בגשר עילי רחב מימדים ובמשטח (פלטפורמת) ירכתיים גדול המסוגל לעלות ולרדת בעזרת מתקן הידראולי. כמה מילים על המשטח האחורי של סאן-סיקר. קיימים שני סוגים של משטחי ירכתיים  עולים ויורדים. הראשון בעזרת זרוע, או זרועות חשמליים או הידראוליים השני בעזרת מתקן הידראולי הנע על מסילה. לטעמי הסוג השני עדיף, אני אישית חושש ממנופים וזרועות שדרכם להינזק בעת ההפלגה. בכל אופן את הדינגי ב 75 ניתן להניח על המשטח ולכן אין צורך במנוף כדי להרימו לגשר העילי. זה מקנה יציבות טובה יותר ליאכטה וגם משאיר מקום רחב ידיים בגשר העילי שאותו ניתן לנצל כמרפסת שיזוף או להתקנת ג'קוזי.
מה-75 ,"ירדנו", למנהטן 50. המנהטן מאופיין בגשר עילי רחב מימדים עם פינת הסבה ל- איש. התיאוריה של סאן סיקר המקבלת חיזוקים ממתכננים רבים בתחום אומרת שגשר עילי על כל מרכיביו (כלומר לא רק עמדת היגוי אלא גם משטח בילוי פתוח לשמש) לא רצוי שיבנה על  יאכטה שהיא באורך פחות מ 50 רגל.
במנהטן 50 כמה רעיונות עיצוביים שמצאו חן בעיני. על מנת להגדיל מאוד את נפח הסלון
ויחד עם ההגדלה את רמת ההידור והנוחיות השקיעו את המטבח כך שהישיבה בסלון הממוקם במרכז היאכטה, ומנצל את כל רוחבה, נותנת  תצפית של 360 מעלות. רוחב החלונות בסלון ענק אבל המיוחד באמת שגם בתא הבעלים חלונות רחבי ידיים. עיצוב תא הבעלים מעניין. המיטה ממוקמת באלכסון כדי לנצל את הנפח טוב יותר. בצמוד לתא הבעלים חדר אחסון והלבשה שהפך לאחרונה ביאכטות רבות "למצרך החודש".
מכאן עברנו לפרידאטור 82. כאן כבר משחקים משחקים של גדולים. זאת יאכטה עם תג מחיר של 1,880,00 ליש"ט ( 3,500,000-+$). בירכתים תא אחסון (גרז') רחב ממדים המסוגל לאחסן ללא בעיות שני אופנועי ים. ביאכטה בגודל כזה יש צורך בצוות תפעול.  
שני תאים בירכתיים מיועדים לצוות של 4 וצמוד אליהם המטבח. הצוות כולל כמובן גם טבח.  ביאכטה כמה רעיונות שניתן בצניעות לקרוא להם מהממים. הראשון שבהם גג הסלון המסתובב. הגג העגול מאפשר כמה מצבים. ניתן להפליג עם סלון סגור או פתוח  בחציו (סגור אבל מאפשר כניסת אוויר) הכל בלחיצת כפתור ובאטימות מוחלטת. צריך לזכור שמדובר במכשיר כבד שקוטרו כ 5 מטר. הישג הנדסי מרשים אשר הושג באמצעות שימוש בטכנולוגיה של יציקת ואקום. המהירות מעניינת אתכם, אז הפרידאטור 82 מסוגלת להפליג במהירות של 45 קשר בעזרת מערכת הנעה אחורית (Aryeson Drive). כדי שהיאכטה תוכל להפליג במהירויות כאלה הושקע מאמץ רב באיטום ונעילת כל הציוד. כך לדוגמא כל כלי המטבח  (בעיצוב מרהיב המסופק עם היאכטה) בבר ננעלים במעמדים מיוחדים. מטבע הדברים רוב קוראנו אינם נמנים על חוג הלקוחות הפוטנציאלים של סאן- סיקר. לאלו שרוצים לשתות כוס חלב אבל לא מעוניינים או שלא יכולים לקנות את הפרה כולה הנה פתרון מעניין: חברת הצ'רטר Sun seeker Charter המיוצגת בישראל ע"י סטרים, פועלת בשיתוף עם סאן-סיקר ומאפשרת לחוות את החלום הרטוב במספר אתרים בעולם כולל הים התיכון והים הקריבי.