EN

חיפוש

מלכת המים הכחולים Amel שומרת על מסורת איכותית תוך שינוי כוון

ישי יחזקאל

היאכטות של AMEL היו ונשארו יוצאות דופן. במשך עשרות שנים הם יוצרו למען חתך משתמשים מוגדר: זוג שייטים מבוגר עם או ללא אורחים. היאכטות נבנו כך שזוג יכול להפעיל אותם מהקוקפיט ללא צורך בכוח פיסי. דגש רב ניתן לחוזק, אמינות, ונוחיות הפעלה ואחזקה. אם בודקים באחוזים את נוכחות דגמי אמל בקרב היאכטות חוצות האוקיאנוס המכונים בפי השייטים 'מים כחולים' ניתן היה לחשוב שאמל היא בצמרת יצרני היאכטות. המציאות הפוכה: אמל בממוצע לא יותר מ-20 יאכטות בשנה. התור לקבלת יאכטה חדשה נמדד בשנים. נראה שבזמן האחרון מנשבות רוחו בתקופה ההיא הייתה הולנד מעצמה ימית, בנושא תכנון ובניית יאכטות היא נשארה מעצמה ימית עד היום. אחת ממספנות הדגל של הולנד, מספנת קונטסט (רוזנת), הייתה היעד לביקורנו האחרון.

 HENRY AMEL ומספנות AMEL – האיש והחזון
הסיפור של מספנות אמל בצרפת ושל מיסדה הנרי אמל הוא סיפור יוצא דופן . הסיפור מתחיל בסוף מלחמת העולם השנייה. הנרי אמל מתכנן כלי שייט ולוחם המחתרת הצרפתית,  שם לב לכלי השייט של בעלות הברית שנבנו מפוליאסטר וסיבי זכוכית. באותה תקופה אלו נחשבו לחומרים מתקדמים ביותר . הוא החליט לאמץ את החומרים לקו היאכטות שתכנן להקים. היאכטה הראשונה שלו, ה׳סופר מיסטראל 23׳, נבנתה במרסיי אחרי שקנה מספנה קטנה  שפשטה רגל. הנרי היה מתכנן מוכשר אבל איש עסקים לא מנוסה. היאכטה עצמה הצליחה מאד – העסק לא כל כך…
ב-1963 הנרי החל לבנות עבור יצרן אחר בלה-רושל עד שהחליט לפתוח מספנה חדשה משלו.ב-1965 ייסד את המספנה הקרויה על שמו, עסק שהצליח מאד משנות ה-70 ואילך והפך למותג בעל שם עולמי, לתכנון וייצור יאכטות מפרשיות חוצות אוקיאנוסים (ocean-going).הנרי  עצמו סבל מעיוורון בחלק ניכר מהקריירה שלו (כמעט 40 שנים), דבר שלא מנע ממנו לעבוד עד לגיל 91 ולייצר מעל 2,000 יאכטות וכלי שיט. במותו ב-2004, הנרי שעובדיו כינו אותו ׳לה קפיטן׳ העביר במתנה את העסק המצליח שבנה לעובדיו, המנהלים אותו בהצלחה עד היום.
המספנה ייצרה יאכטות דו-תרניות (ketch) מסיבי זכוכית באורך 16 מ׳, שכללו את הסדרות הפופולאריות: מלטם (Meltem), מנגו (Mango), סופר מאראמו (Super Maramu) והAMEL 54, וכן סדרות נוספות של סלופ קטנות יותר ודו-תרניות: קירק (Kirk), פאנגו (Fango), ארוס (Euros), שארקי (Sharki) ומאראמו (Maramu). כל הסדרות הוותיקות תוכננו ועוצבו בידי אמל עצמו. 
במשך שנים רבות אמל הייתה ידועה כמי שמייצרת דגם אחד בלבד לאורך תקופה. מאז 2010 החברה, ששינתה את שמה ל׳” AMEL “ ' (בלבד), החלה לייצר את יאכטות הדגל: הAMEL 64 ואת הAMEL 55. עיצוב שתי היאכטות בעידן החדש׳ נעשה ע״י ג׳ין בארט (Jean Berret) ואוליבר ראקופיאו (Olivier Racoupeau), . היו אלו עיצובים ראשונים ליאכטות אשר עוצבו שלא על ידי המייסד. היאכטות של אמל נחשבו מאז ומתמיד כיאכטות ׳Bluewater Cruisers׳, כלומר יאכטות המיועדות לשייט אוקיאנוסים בתנאים קשים יותר מאשר יאכטות אחרות. חברת AMEL נחשבת ליצרנית מובילה בתחום זה. היאכטות שיצרה נחשבו לפורצות דרך מבחינה טכנולוגית. ללקוחות  AMEL בעבר ניתנה אפשרות מצומצמת מאוד לשנות את פנים היאכטה לאחר ההזמנה. אפילו גווני הריפוד היו מוכתבים מראש. נוהל זה הוביל לאמינות גבוהה של כלי השיט המיוצרים, לאחידות בייצור וכן איפשר לחברה להחזיק מלאי לחלקי חילוף כולל הריפודים. אחרי תהליך הייצור הקפדני ובקרת האיכות, יחסה אמל חשיבות רבה ל איכות השירות והטיפול בלקוחות. חברה מתגאה בתהליך מסירה ייחודי של כשבוע, שבסופו הבעלים מכירים את היאכטה בצורה יסודית ולעומק.
 
״AMEL 55״
הAMEL 55 מעוצבת בסגנון שונה מהסנטוריניס והמאראמוס והיא הרבה יותר ׳מיינסטרים׳ ,למרות שהיא שומרת על המאפיינים הטובים והמוכרים של אמל. לדוגמא: התורן הכפול, מושב הסקיפר במרכז הקוקפיט, הגגון הקשיח, עיצוב מהגוני מבריק בפנים התאים, ציפוי דמוי טיק שמובנה וצבוע בסיפון ועוד. עיתוני שייט ואתרי האינטרנט המובילים שביצעו שיוטי מבחן על היאכטה דיווחו בצורה חיובית ונלהבת על רוב המאפיינים והתנהגות הAMEL 55 במים. היאכטה נבחנה במצבים שונים של מערכי מפרשים, המיועדים לעוצמות רוח שונות. מבריזה קלה עד למיסטראל רב עוצמה. היאכטה השאירה על עיתונאי השיט שבחנו אותה רושם מצוין של יאכטה המשלבת בצורה מיטבית ביצועים, נוחות ועיצוב! 
טווח ההפלגה במנוע מאפשר הפלגה לטווח של 1,000 מייל ב-7 קשר ומדחפי התמרון בחרטום מאפשרים רתיקה ועגינה בטוחה גם בין שתי יאכטות צמודות. היאכטה מצוידת ב׳מצלמת רוורס׳ כפי שהתרגלנו אליהן ברכבים חדשים. חדר המנוע נגיש רק מבחוץ דרך הקוקפיט והינו אטום לחלוטין למניעת ריחות ורעשים מהחלל הפנימי. חוץ מהמנוע (Cummins 7kW/11kW ו-140 hp) נמצאות שם גם משאבות המים, מטעני המצברים והאינוורטר. משאבות השיפוליים מסוגלות לרוקן קוקפיט מלא בפחות מדקה! את המנוע, היושב על בלמי זעזועים במסגרת מתכת, אפשר לשלוף במידת הצורך דרך פתח הכניסה. גם תא האיכסון (Lazarette) גדול ומרווח וכן מאפשר גישה לציוד ההיגוי, להגה האוטומטי ולמגנומטרים. את כל דלתות הפנים ניתן לאטום למים בעזרת מנגנון פשוט של פרפר מתכת ולוח עץ ייעודי וגם ללא זה הדלתות אטומות לרעש בצורה הרמטית. ליאכטה גם גרם מעקה הנשלף הידראולית לירידה נוחה למזח.
פנים היאכטה מסודר בצורה נוחה מאד ומזמינה ונותן הרגשה של דירה יוקרתית. כמובן שהוא מצויד בתאורה הפנימית ובמיזוג אוויר. המפרט העשיר כולל מטבח המצוייד בתנור, מיקרו, מקרר ומקפיא, קולט אדים מעל לכיריים, מדיח כלים ועוד. במשך 40 שנה AMEL הציעו פנים עשוי מהגוני מבריק ורק בדגם זו נשקלה האופציה לעץ אגוז בהיר וברוח הזמן ישנם מספר פריטים ניתנים לשינוי כמו וילונות וריפוד פנים. עמדת הניווט נמצאת ממש בכניסה וכוללת מעל לשולחן מפות, מכשיר קשר, צג מכ״ם, ג׳י.פי.אס ועוד ניתן לשלב תווין מפות. את שולחן האוכל אפשר להנמיך ולהאריך כך שניתן להושיב עד 8 אנשים. תא הבעלים המרווח, שהועבר לאזור החרטום, מואר היטב, יש בו מקום רב לאכסון מעל ומתחת למיטה ואף ניתן לעמוד בה בנוחות. תאי השירותים ומקלחת נפרדים. התאים בירכתיים הינם של שתי מיטות נפרדות (׳דאבל׳) ומיטה זוגית (׳טווין׳). גם בהן יש מקום אכסון רב, וצמודים להם שירותים ומקלחת בחלק האחורי.
 
האחות הצעירה: AMEL 50!
ה׳AMEL 50׳ היא האחות הצעירה לבית אמל היא יאכטה חדשה ואטרקטיבית במיוחד לשוק הישראלי שתצא בקרוב (בחודש ספטמבר 2017) בתערוכת היאכטות של קאן. ביאכטה זו, החליטו בחברת אמל לתת ללקוחות  הרבה יותר אפשרויות בחירה. הן באבזור והן במפרט הטכני. למרות שהחברה ביצעה מהפך שקט בעיצוב היאכטה המסורתי, היא עדיין ׳ אמל ׳ לכל דבר ועניין. לקוחות שהתרגלו לרמת האבזור, הנוחות 'ירגישו בבית' בקוקפיט וביאכטה.
היאכטה המתוכננת באורך כ-15 מ׳, קלה יותר להיגוי, נותנת מענה גם למחיר אטרקטיבי וגם נגישה יותר במרינות הצפופות. גם היא מתוכננת כמובן כיאכטה חוצת אוקיאנוסים כאחיותיה הגדולות.אמל ויתרו על העיצוב הדו-תרני לטובת תורן אחד. מעצב היאכטה, אוליבר ראקופיאו, ציין שהשימוש בכננות חשמליות ווינצ׳ים, מקל מאד על התפעול, כך שכבר אין צורך במערך הדו-תרני ביאכטה בגודל זה. כמקובל ב אמל הכול ניתן לתפעול מהקוקפיט. למרות המראה החיצוני שאופייני ל אמל – המעקה מסביב, מבנה הקוקפיט עמוק בירכתיים, הגג הקשיח המסורתי ועוד, שונו דברים רבים בקו שהינחה את החברה שנים רבות. קו הירכתיים התיישר, קו המים הוארך והביא לתא מרווח יותר בחרטום. תוספת של BOW SPRIT בחרטום מאפשרת את הטלת העוגן הצידה ונוסף מפרש נוסף: ספיניקר או ספיניקר אסימטרי. גם הירכתיים שוטחו ועובו, השדרן הוארך להשגת יציבות נוספת והחידוש הדרמטי מבחינת אמל – שני להבי הגה שכמובן תורמים אף הם ליציבות ומאפשרים תמרון טוב יותר ברוחות חזקות.
אמל שמרה על עיצוב הקוקפיט השקוע במרכז אך הצליחה לשפר בארגונומיה ואף למצוא מקום לסיפון שיזוף. היאכטה מתאימה ל-6 אנשים בשלושה תאים (בעלים, דאבל וטווין). היא מתהדרת במפרט פנים כמו אחיותיה הגדולות, כולל עמדת המפות, המטבח והסלון. חידושים עיצוביים וכן שיפורי מבנה וציוד הביאו לכך שלמרות שהיאכטה קצרה יותר מאחיותיה, המרחב הפנימי כמעט זהה. ארבעת החלונות המלבניים הארוכים מכול צד של היאכטה, מכניסים פנימה אור רב. אין ספק שהיאכטה מרשימה מאד מבחינת המראה החיצוני החדשני תוך שהיא נשענת על ערכים העיצוב המסורתיים של אמל.
 
AMEL 50 – תעודת זהות
אורך: 15.51 מ׳
אורך בקו המים (LWL): 14.50 מ׳
רוחב: 4.79 מ׳
רוחב בקו המים: 4.06 מ׳
שוקע: 2.15 מ׳
גובה מעל פני המים: 22.5 מ׳
משקל נקי: 18.75 טון
משקולת איזון: 5.35 טון
שטח מפרש ראשי: 62 מ״ר
גנואה: 64 מ״ר
מפרש תוסף (אפשרות): 24 מ״ר
מנוע דיזל: 110CV
מיכל דלק: 675 ליטר
מיכל מי שתייה: 600 ליטר
יבואני בלעדיים של AMEL בישראל: סטרים יאכטות מרינה בהרצליה 
 
 
 
גיורא קדר – הפלגתי בAMEL-
פגישתי הראשונה עם הנרי אמל הייתה בתחילת שנות השמונים, בדוכן של אמל בתערוכת היאכטות של פריז. בקיץ של אותה שנה הגיע למרינה בתל אביב אותה ניהלתי, ה-מרמור של אמל. "עשיתי סיבוב" ונדלקתי. אגב ביאכטה זו ראיתי בפעם ראשונה מפרש ראשי מתגלגל לתוך התורן. אמל לא הציגה בתערוכת פריז. הנרי לא האמין בתערוכות. לאכזבתי הוא גם לא האמין בסוכנים. "אני לא מיסייה בנטו "כך אמר. "אני רוצה להישאר קטן אבל כל יאכטה שאני אבנה תהיה גדולה". כפיצוי הוא הזמין אותי להפליג ביאכטת ההדגמה שלו בדרום צרפת. צוות ההדגמה כלל זוג שייטים גבר ואשה בגילאי השישים. הם תפעלו בקלות מעוררת קינאה את היאכטה כולל הנפת ספינקר ברוח ערה, מבלי לצאת  מהקוקפיט. בין לבין האישה בישלה ארוחת צהרים צרפתית  נהדרת.
ההפלגות הבאות שלי ביאכטות של אמל היו ממושכות יותר. הפלגה אחת הייתה בדרום מזרח אסיה והשנייה בחופי מרכז אמריקה. המשותף לשני האזורים הוא שאין שם כלום. אם נקלעת לבעיה טכנית, או שתסתדר לבד או שתתחיל לשחות. סיכום במשפט אחד: אם להפליג באזורים אלו אז תשדלו לעשות את זה ביאכטות של אמל. אם נרחיב את הסיכום  קצת יותר ניתן לציין את השידרן הארוך והמאסיבי, את המדחף היוצא מתוך השידרן כך שהוא מוגן גם במצב של עלייה על שרטון.(עלינו על שרטון, למזלנו שרטון חול) את הקוקפיט ה"ממוגן" שגם בעת סערה אתה מרגיש בטוח לחלוטין. את האטימות המוחלטת בין מדורי היאכטה (היה לנו כבוד לחוות הצפה רבתי),את הגישה הסופר נוחה למנוע ולמערכות הפוטרת אותך מהצורך באימוני יוגה לפני החלפת מסנן או שמן. ההתרשמות האישית שלי ממדיניות אמל בזמן האחרון ,היא שאמל "החליפה דיסקט". בצד הדגמים המיועדים ל-'מים כחולים' הנחשבים ללהיטים, הם החליטו לגוון את קו המוצרים תוך המשך הקפדה על האמינות, החוזק והשרות שהם כרטיס הביקור של המספנה האיכותית. כפי שכתבתי, במשך עשרות שנים אמל הקפידו למכור ישירות ללא סוכנים. מידיעה אישית אני יודע שהליך בחירת הסוכנים שלהם בעולם הוא חלק ממדיניות הרחבת מיגון הדגמים. ההליך היה  ארוך וקפדני. במדינות רבות, גם כאלה המהוות שוק פוטנציאלי לא מונה סוכן. מינוי סוכן בישראל הוא תעודת כבוד לשיט הישראלי וכמובן גם לסוכן הנבחר , סטרים יאכטות.
דילוג לתוכן