מלכה אנגלית SEALiNe T-60

מהנדסים ומעצבי יאכטות העומדים בפני תכנון ועיצוב דגם חדש מתלבטים בפני היצמדות לעקרונות מוכרים ומוכחים לבן רצון להטביע חותם משלהם אשר יהפוך את היאכטה לייחודית וחדשנית . ה 60 T SEA LINE הבריטית שייכת ללא ספק לסוג השני.

 
SEA LINE הינו יצרן יאכטות בריטי ותיק המייצר למעלה מ 50 שנה תחת הסיסמא INSTICTIVE INOVOVATION או בתרגום חופשי חדשנות אינסטנקטיבית. SEALINE מיצרים שלושה קטגוריות של כלי שייט. סירות מהירות, יאכטות קרוזינג עם גשר עילי ויאכטות ספורט. החברה מייצרת היום 15 דגמים שונים. מ 25 רגל ועד 60 החברה מתגאה במגע אותו היא מעניקה לדגמים השונים ההופכים אותם "למשהו שונה".
"המטרה הראשונית שלנו היא ליצור יאכטות פונקציונאליות , כלומר יאכטת קלות לתפעול ונוחות לשיט" כך מצהיר רוג’ר תאצר מנהל אגף העיצוב והתכנון של החברה ה T-60 החדשה היא ספינת הדגל של SEALINE מתכנן היאכטה DCKE MENNERFELT השוודי עיצב אותה בקווים נקים בעיצוב חדשני. הייחוד שלה מתבטא בין השאר בחשיבה פרטנית על הדברים הקטנים שעושים את החיים ביאכטה לנוחים יותר ומהנים יותר. כך למשל מותקן ב T-60 שולחן אוכל סביבו מסוגלים להסב בנוחות 8 אנשים. אם תבדקו ברוב היאכטות באותו גודל מסוגלים להסב רק 6 אנשים. איך מגדילים את פינת האוכל ? על ידי הרחבת הסלון והזזתו לכיוון החרטום , שינוי במקומו המסורתי של המטבח ומיקומו בירכתיים. התחושה המתקבלת תוך ההסבה סביב השולחן היא של יאכטה בת 70 רגל לפחות . המטבח אגב מאובזר ברמה שלא היתה מביישת כל מתכנן מטבח עילי. במגורי יוקרה ( כמובן שהשטח קטן יותר)הסיפון המרכזי בנו בטכניקה מענינת :" חלות דבש" מחמרן תעופתי בין שתי שכבות של סיבי זכוכית בתבנית לחץ. התוצאה יחס משקל חוזק מפתיע.
רעיון נוסף אותו הגו המעצבים היא "יצירת "פינת שיחה והסבה" ביאכטה אם למשל סיימת ארוחה חגיגית ואת הסיגר בא לך לעשן בצד עם החבר עומדת לרשותך ב T-60 אפשרויות רבות.
בגשר העליון במרפסת האחורית הותקן שולחן קטן המאפשר את הנחת כוס היין או אפילו את ארוחת הערב אם החלטתם לאכול בחברה מצומצמת ולא בשולחן הראשי. מחשבה רבה הושקעה אפילו בכיסאות פינת האוכל. הכיסאות ניתנים להזזה ולנעילה במבחר מיקומים בהתאם למספר הסועדים או לאופי ההפלגה . דלת צד נפתחת מהסלון ומאפשרת יציאה מהירה לכיוון החרטום או לירכתיים. פתיחת דלת צד אינה עניין פשוט ביאכטה מהירה היא מחייבת תכנון אשר יעמוד בתקני בטיחות וחוזק. לכן דלת צידית כזאת אינה נפוצה ביאכטת בסדר גודל כזה.
בא לך לישון ?
ב T-60 3 שתי תאי שינה. לכל תא שירותים צמודים הכוללים מקלחת. גם כאן חשבו על פונקציונאליות. מה קורה כאשר יש לכם שני ילדים והאורחים גם הם באים מצוידים בשני ילדים משלהם ? ב 60 – T ניתן להסב את תא האורחים ל 4 מיטות. עדין זוג החברים ישנו בתא ה V.I.P בפרטיות מלאה. המיטה בתא ה V.I.P היא ברוחב 1.55 מ’ שלא היה מביש חדר מלון סביר עם הרמת המזרון תגלה נפח אחסון גדול מתחתיו שוב פונקציונאליות. מטבע הדברים התא שבו מתמקדת תשומת ליבם של מעצבי הפנים הוא תא הבעלים ( OWEWER CABIN ) תחושת הגודל מתעצמת נוכח העבודה שמכל זווית כמעט ניתן לראות מבעד לחלונות את קו המים.
בקיצור תשתרעו על המיטה הענקית ומבעד לחלון אתם רואים את הים מואר בתאורה החיצונית (מתחת לקו המים) יש משהוא יותר רומנטי ? אם נמאס לכם להתבונן בים תוכלו להפעיל את מערכת השמע הטלוויזיה כתבת המסך או ליהנות ממנעמי המיני בר.
הדבר האמיתי לאחר שסימנו את הבילוי בתא הבעלים הגיע הזמן לעבודה עלינו על אוברול וצללנו לחדר המנוע. גם כאן דאגו להנדסת אנוש ראויה. התא מאפשר גישה נוחה סביב המנועים. החדשנות התבטאה ברעיונות מתוחכמים של אחסון כלי עבודה, שמן וחומרי ניקוי. באמצעות מגירות רחבות ידיים הנעות בקלות מפתיעה גם אם הן עמוסות בכלי עבודה כבדים.
כאן אנו מגיעים לדבר האמיתי – לשייט עצמו ה T-60 מצוידות בשני מנועי 811 כוח סוס מזנקת ומתמרנת כמו יאכטות ספורט של 50 רגל. זאת מכונה המגיבה בזריזות מפתיעה להוראות המצערת החשמלית והגה הכוח רב העוצמה. הניהוג עצמו יכול להתבצע על ידי הזזת הבוהן אפילו תוך כניסה במהירות גבוהה לסיבוב הדוק. ואם אנו מדברים על מהירות ה 60 – T מפליגה ללא קושי במהירות של 34 קשר ! מהירות מכובדת מאוד אם נזכור שהחיה הזאת שוקלת 24 טון. תשומת לב מיוחדת ניתנה ב T-60 להפלגה במהירות נמוכה. תיבת ההילוכים הדיגיטאלית נותנות אפשרות תימרון נוחה גם במהירות נמוכות. השליטה ביאכטה מהגשר העילי מצוינת בתנאי שתפני אותו לפני התמרון מכל יושביו. שכן גם כאן יצרו אנשי SEA LINE פינת חמד שבה ניתן להסב סביב שולחן קטן או להשתרע לשיזוף עמוק על זוג מזרונים ( בנוסף למזרוני השיזוף שעל החרטום)
אם צפוף לכם בגשר העילי או אתם רוצים לעבור בשקט מול המשרד רוצו לגשר הפנימי הוא מסוגל לתפקד כמשרד נוח מחד עם מיקום נוח למחשב האישי ושולחן העבודה כעמדת פיקוד משוכללת מאידך. כל מערכות הניווט והתראה ממוקמות מול הכורסאות הנוחות. בעיצוב ניכרת ידו של DCKE שהוא שייט עתיר פרסום בנוסף ליכולתו כמעצב.
לסיכום התרשמותנו אנחנו קונים ברצון רב את החדשנות מתוך "חדשנות אינסטינקטיבת" כן ה – 60 T היא בהחלט סיפור חדש בשטח יאכטות המנוע המהירות.